Jump to content
IGNORED

Rubicon


Ajant23

Recommended Posts

Da otvorim topic obzirom da se završila prva sezona, a i da bih izbegao obavezu stavljanja spoilera. Nikakav prvi post, već samo replika kojom se nastavlja priča o seriji...

to sto je endi ispala agentica nechega. vishe bih volio da je samo obican chovjek iz naroda, tezak, sa odredjenim psihickim problemima :)josh uvijek ne znamo sta znaci ona djetelina, da li je to znak chlanovima 'kluba' da se ubiju? ako jeste, pretpostavljam da necemo gledati puno spanglera u drugoj sezoni [pod pretpostavkom da je uopste bude]. ili to ili ce ga ubiti...
Pa, pazi, od samog pilota je jasno šta je detelina. Izvanredan simbol isto kao i sam Rubicon, tu nema nikakvih tajni od samog početka serije i izvanredno snažnog starta već sa odličnim pilotom. Sujeverje umirujućeg Davida (vs. Golijata) i samoubistvo uz gorki simbol onih koji određuju kako će se prelomiti sreća, tradicionalno oličena u detelini s četiri lista, svaki put kada okolnosti premaše mogućnosti anticipacije ljudskih domašaja, koju opet izvanredno simboliše eufemistično nazvani American Policy Institute... Jason Horwitch je od samog pilota vrlo direktan u ovom pogledu na isti način na koji je to bio i prema ratu u Iraku sa svojim The Pentagon Papers (TV 2003) snimljenim praktično u istom trenutku kada je sukob počinjao :D Tako je jasno i pozicioniranje junakinje preko puta, formalni omaž filmovima u Njujorku, pomenuo bih samo prvi Kjubrikov film. Paranoja isto kao što drži vrlo čvrstu kompoziciju serije i nosi je na svojim krilima isto tako prožima i prirodu njenih junaka i sve ih listom, baš kao i sam grad, dovodi u poziciju razapetosti između funkcionalnosti i ljudskosti. Funkcionalnost se podrazumeva, i utoliko od početka nema sumnje da junakinjina pojava na prozoru preko puta nije slučajna, a ljudskost baš kao i sloboda Velike jabuke - one se stiču, i jedna i druga na isti način i uprkos svemu. U tome je drama serije, u tom prevazilaženju paranoje i ljudi svedenih na manipulisani funkcionalizam, negde prema slobodi i intimi, koje se i jedna i druga neprestano ugrožavaju u ime odbrane njih samih.Od svih detalja i referenci možda je najbolje setiti se ove iz završne epizode serije kada se sa "Slam dunk" replikom podseća se na Frankenhajmerovih 7 dana maja, i okretanja najveće moći jedne država protiv nje same, tj. Rubicona... Jedina pobeda u tim sukobima gigantskih razmera i između moćnih organizacija ostavljena je negde u onom ponosu prirode prema kompleksnosti čoveka sa kraja one Šekspirove drame.
Link to comment

A, šta znam, ono što je ostalo kao donekle solidno to je razvoj glavnog junaka (James Spader) na putu od jednog od glavnih zagovornika i ideologa tog rata* do naravno (sve u svoje propagandno vreme - čitaj i: Greengrass 7 godina posle) onoga koji će taj rat na kraju i raskrinkati...EDIT: * Vijetnam, ako je to uopšte bitno :D

Edited by Ajant23
Link to comment

danke ajante :)ovo sa andy mi je nekako previshe ochigledno bilo, zato mi se ne svidja. sto se tice samoubistava, sad nesto mislim da se spangler nece ubiti. chini mi se da je napravio neki novi cunning plan, nakon sto mu je will rekao da zna sve, i da ce pokusati ili da balansira izmedju willa [i vjerovatnog zatvora] i atlas mcdowell grupe, a mozda chak i bude aktivno pomagao willu, ili mu barem ne bude smetao. u pretposlednjoj, ili mozda u 11. epizodi, vidjela se tanjina tetovaza na ledjima, gdje pise nesto na arapskom, bila je dva puta u kadru, po par sekundi. to me navelo na pomisao da je i ona mozda double agent, da radi sa teroristima, mozda poznaje kateba or something. plus, njen otkaz na kraju, nakon sto se sve zavrsilo je chini josh sumnjivijom. u principu, ne vjerujem da je to slucaj, ali just sayin', pa ako stvarno ispadne da je ona umjesana mogu da se hvalim da sam prvi rekao :D

Edited by gervasius twinkleminkleson
Link to comment

- a i zašto bi se spangler ubio, zar treba da se plaši od bivših ortaka, on koji drži u šaci cia, fbi (pa agent fbi je ubio katarinu), pentagon itd- on ima dovoljno poznanstava i uticaja u tim mutnim špijunskim krugovima da može da počisti drugare kada god to poželi

Link to comment

mi ne znamo dovoljno o tome koliko spangler ima u saci bilo koga. vjerovatnije mi je da veliki uticaj ima ta grupa kojoj je i on pripadao, pa dobio djetelinu, nego on sam, ili bilo ko od njih pojedinacno.kad pomenu katrhin i agenta fbi [mada, jeli on stvarno agent fbi, prije bih rekao da je neka druga, tajnija agencija, mada ne znam koliko je to bitno] - najvece razocarenje serije mi je sto clay davis nijednom nije rekao 'shiiiiiiiiiiiiit' :D

Link to comment

Ja sam grupaciju ljudi okupljenu u Atlas Mekdauelu doživela kao one što iz senke rukovode svetom, znači od izbora u Kazahstanu do predsednika Ustavnog suda Amerike, svi su povezani još od detinjstva, a verovatno su išli i na isti koledž. Njihovo postojanje služi samo njima i samo zbog što veće zarade. Znači, bilo ko da se ispreči tom jedinom cilju biva eliminisan, bez obzira da li je neko od njih samih ili npr. analitičar iz neke opskurne vladine agencije. Detelina se verovatno šalje uvaženim članovima, zbog nekog bizarnog koda ponašanja ustanovljenog među članovima, npr. zeznuo si stvar lepo smo te upozorili ali sad je gotovo, ili se ubij sam ili će to neko učiniti umesto tebe. Tako, da Spangler nema mnogo izbora, sem da postane odmetnik :D Što se tiče slikarke, nijednog trenutka nisam posumnjala da će doći momenat u kome ćemo saznati da je ona zapravo supertajnineznamšta.

Edited by Arkadija
Link to comment

ja nicim neizazvan moro u drustvu da pogledam 1. 2 epizode. pa misio da se javim, kad vim da ima i posebna tema. svidele mi se prve 2 epizode, i planiram da odgleam do kraja, al me ajant malo uplasio svojim postom. ja sam ove 2 epizode skapiro ko pinconovsku zajebavanciju pojacanu uzasima birokratije i drzavne sluzbe. i razocaracu se ako ode u neku patetiku, simbole, sekspire, nepostojece dualizme izmedju coveka i tehnike i sl. kapiram da nece toliko potceniti gledaoce.sto se tih transverzalnih veza tice, ja uvatio omot inviziblsa na zidu u 1. epizodi. al im ne pridajem znacaj i znacenje, jer je odavno ideja svih tih prica da su cista znacenja izgubljena negde btw.al cu da odgleam pa da se javim.

Edited by fancy claps
Link to comment

Nisam siguran da ga nije uzeo. Premotavao sam nazad i zaista se ne vidi da ga je pokupio ali isto tako, ne vidi se ni da nije! :) Majstorstvo čitave serije je baš u toj dvostrukosti, gde je sve možda jeste, a možda i nije. Moram da pomenem i montažu, nevezano za ovu scenu. Obično ne primećujem majstorije u tome domenu ali ovde mi je apsolutno fenomenalno kako se kadrovi bukvalno prelivaju jedan u drugi i kad očekuješ da vidiš određenu radnju skapiraš da se dešava nešto treće.

Link to comment

Ja sam tokom citave scene dok ona umire gledao samo da li ce da pokupi DVD :) I u pravu si, nije se videlo. Mada mi se cini da ga nije uzeo jer sve sto se posle dogadjalo nekako upucuje na to.Nego, kad ce se znati da li ce biti nastavka?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...