Jump to content
IGNORED

Multikulturalizam i imigracija u Evropi


3opge

Recommended Posts

A meni je bas za tri dana u Montrealu upalo u oci da u samom gradu ne videh niti jednu zabradjenu zenu niti nekog muskog ekvivalenta istoj.
Pretpostavljam da si promašio demonstracije solidarnosti sa narodom u Gazi?
Link to comment
  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bus

    20

  • Indy

    20

  • paculla

    10

  • расејан

    9

na kraju - normalnima su integrisani svi koji zive bez ugrozavanja drugih bez obzira koliko poznaju jezik i obicaje a ovim drugima su integrisani samo oni sto im pobeli put, poplave kosa i oci i pocnu da se odazivaju na hans i helga.
I bas zbog toga su sve te price o integraciji 1 veliko sviranje kurcu. Svako ima neku svoju definiciju integracije, i bas kao sto kazes, mnogima nikakvi ustupci nece biti dovoljni sve dok nekome ne pobeli koza i poplave oci. Ja sam lepo za onaj model integracije slobodnih ljudi kroz slobodno trziste, onakav model kakav jos uvek preovladava u US&A (minus Arizona, i jos po koje mesto), uprkos raznoj halabuci ekstremista i nativista o gubljenju identiteta i kulture :isuse: Ko hoces bolji posao - naucice jezik, naucice da odrzava licnu higijenu, naucice kako treba da se obuce, sta da kaze... Onaj ko hoce da vadi krompir ili vuce daske po gradilistu i ne mora toliko da se "integrise".Naravno uz zakon koji sprecava diskriminaciju na osnovi rase, boje koze, religije, etc...
Link to comment

Uzasavam se tih "nasih" gnjida koji se ne osjecaju oslovljenim izjavama Merekolove, Seehofera (koji btw. svojim novim "integracijskim planom" trazi uvodjenje zakona koji su u Njemackoj odavno na snazi npr. "dokaz poznavanja jezika prije ulaska u zemlju") pa i Sarrazina (cije je pisanje o "jevreskom genu" vecina Nijemaca ipak kao precula - fasizam, nego sta drugo). I na kraju, kada se uvedu svi potrebni zakoni, ce jedan nedovoljno kvalifikovan lik, u najboljem maniru Christopha Waltza da odlucuje o njihovom "slucaju"...aferim.Fasizam, ksenofobija, strukturalni antimsemitizam, pa i ocigledni, sta god pozelis en masse...

Edited by B_B
Link to comment
koliko covek mora da bude surov da nekog mucenika iz somalije koji se u zivotu nikad nije najeo i koji se teskom mukom docepao zapada proglasi za kriminalca samo zato sto je presao pola sveta zudeci za boljim zivotom. unuci ce nam se cuditi i stidece nas se zbog ovoga isto kao sto smo se mi cudili i stideli kad smo citali cica tominu kolibu i pticu rugalicu.
Ne mora da bude specijalno surov... dovoljno je da bude egocentrican. Tako su meni objasnjavali da "boat people" (azilante koji dolaze brodom u Australiju) treba vratiti odakle su dosli "jer ce da oduzmu mesta njihovoj deci". Posle toga tesko da ima razgovora, jer bi trebalo da imas neki argument kojim im garantujes da ce za njihovu decu svakako biti posla ili mesta u skoli ili na studijama. Ja sam puno naucio o nekim svojim novim sunarodnicima zahvaljujuci "boat people", i to nije pozitivno.
Link to comment

+1 za americki model. law, order i ljucka prava - bez konfuzije koju unose elementi socijalne drzave. nikakav problem za angelu ne bi bili turci da joj verovatno neko nije doturio papir sa racunicom koliko joj para iz kase izedose razni programi za spajanje porodica, nezaposlene i slicno - one od kojih u nekim delovima krojcberga nema sanse da cujes nemacki na ulici.

Link to comment
Ja sam lepo za onaj model integracije slobodnih ljudi kroz slobodno trziste, onakav model kakav jos uvek preovladava u US&A (minus Arizona, i jos po koje mesto), uprkos raznoj halabuci ekstremista i nativista o gubljenju identiteta i kulture :isuse:
To jos malo, a uskoro cete biti gotovi. ^_^ obama_home_bill.jpg
Link to comment
Nego, zaboravio da kažem da se pitanje zabrane nindži u Kanadi nije potezalo. Kukali neki malograđani u nekoj kvebečkoj selendri gde ućteljce imaju ménage à trois s najhibridnijim učenikom u razredu* i konjem, al ih popljuvalo™.
poteže se u Kvebeku. predložen je zakon zabrane burki i nikaba početkom proleća (Bill 94). po ovom zakonu, zaposleni u državnim službama, kao i svako ko traži uslugu od javnih službi mora da ima otkriveno lice.

mali off-topicmoj mali uzorak od troje Iranca (jedan mladi bračni par i jedan taksista) podržava ovaj predlog zakona. muški predstavnik mladog bračnog para mi je rekao: "i treba da se zabrani. imam pravo da vidim lice sa kojim komuniciram." taksista je politički azilant iz Irana, koji se tokom ove priče prisetio svoje generacija sa fakulteta fizičke kulture u Iranu, početkom sedamdesetih, gde je bilo 5 muškaraca i 6 žena. krajem sedamdesetih su sve te žene ostale bez posla, jer im je od tada zabranjeno da predaju fizičku kulturu, odnosno da se otkrivaju.

statistika kaže da je od oko 150 000 zdravstvenih kartica izdatih prošle godine u Kvebeku, 10 imalo fotografije žena sa pokrivenim licem.

Link to comment
one od kojih u nekim delovima krojcberga nema sanse da cujes nemacki na ulici.
Upravo se radi o tome da je u multikulti drustvima normalno da ponegde i ne cujes izvorni jezik na ulici. Ne cuje se, ali nimalo, ni engleski u Astoriji, rodnoj cetvrti Christophera Walkena, pa niko ozbiljan ne pravi halabuku oko toga. Srz problema u Nemackoj je da se multikulturalizam proglasava neuspelim bez da se ikada zaista iole ozbiljno i pokusalo da ga se sprovede u delo.
Link to comment
statistika kaže da je od oko 150 000 zdravstvenih kartica izdatih prošle godine u Kvebeku, 10 imalo fotografije žena sa pokrivenim licem.
:blink: Ovo mi je veliko iznenadjenje. Stvarno, gde je najvise skoncentrisana ta ekipa u Kvebeku?
Link to comment
:blink: Ovo mi je veliko iznenadjenje. Stvarno, gde je najvise skoncentrisana ta ekipa u Kvebeku?
ne znam :(.mada sam češće viđala potpuno pokrivene žene u Otavi, nego ovde (razlog je verovatno deo grada u kome sam stanovalatamo, u odnosu na ovde). ovde se mogu videti muslimanke u dugim odorama i sa velom preko glave, ali otkrivenim licem.na mojoj katedri od oko 10 studentikinja na postdiplomskim studijama, samo jedna nosi dugi mantil i maramu koja prekriva kosu (slično je bilo i u Otavi).
Link to comment
Upravo se radi o tome da je u multikulti drustvima normalno da ponegde i ne cujes izvorni jezik na ulici.
Primer
koju multikulti moze da izrodi, 1 moja komsinica arhandjelskog glasa. Lisa Gerrard (ex-Dead Can Dance):
Gerrard grew up in inner-city Prahran [Melbourne]. Her street had only two English-speaking families, and on Saturday nights it would be filled with music coming from the homes of Italian, Greek and Turkish families."They were so connected, these people," she says. "I grew up in a completely connective tissue kind of environment, with all this music oozing out of the buildings. Islamic, Arabic, Egyptian, Greek, Italian."It was here, as a small girl, she began singing.
...a ostalo je, sto kazu, istorija. Placam sta kosta.
Link to comment
strahovito mi idu na kurac ti emigrantski zakoni. strahovito. zasto je neko kriminalac ako zeli i uspe da pobegne iz bede da bi bolje ziveo? zbog granica? pa ako su granice otvorene za biznis i radnici treceg sveta rade za kikiriki po zapadnjackim firmama u svojim zemljama zasto te granice ne bi bile otvorene pa da ti radnici rade za pristojnu platu na zapadu ako su dovoljno dobr? nek konkurencija sredi i to pitanje kad je sve ostalo konkurentno.
На тој тачки падају све приче о слободном тржишту. Кад сам ја то учио, подразумевало је слободно кретање капитала, робе и радне снаге. Оно испаде да само капитал може слободно да се измигољи, роба како где, иде у неким смеровима али не и у супротним, а радна снага има да кушује где се затекне, или да се рве са некаквим службама за усељење и одвоји коју годину живота да среди папире. Ал' им је слобода.
Link to comment
На тој тачки падају све приче о слободном тржишту. Кад сам ја то учио, подразумевало је слободно кретање капитала, робе и радне снаге. Оно испаде да само капитал може слободно да се измигољи, роба како где, иде у неким смеровима али не и у супротним, а радна снага има да кушује где се затекне, или да се рве са некаквим службама за усељење и одвоји коју годину живота да среди папире. Ал' им је слобода.
Pa što su se ono onomad ovi tvoji Madžari buni i tražili od Vlade Srbije da potpiše da neće dozvoliti naseljavanje izbeglica u 6 opština na severu Bačke e da se bi narušio etnički sastav (dugo godina čuvan od najezde sa juga)? Nisu čuli za slobodu, šta li?Mis'sim, lepo je to 'aj da dignemo granice pa nek cveta hiljadu cvetova sve dok mečka ne zaigra pred tvojim vratima. A kad zaigra, onda odma krene kontra-brundanje kako nema više staaarog Malog Iđoša i Velikog Bečkereka.
Link to comment
poteže se u Kvebeku.
Gde drugo bi se i potezalo! :Hail:
predložen je zakon zabrane burki i nikaba početkom proleća (Bill 94).
Ko ga je predložio? Liberali, PQ, ADQ ili neka još marginalnija snaga u skupštini? (Na Liberale mi baš nikako ne liči). Bekbenčeri ili vođstvo stranke?
po ovom zakonu, zaposleni u državnim službama, kao i svako ko traži uslugu od javnih službi mora da ima otkriveno lice.
Ovo mi se čini odmerenijim od onoga o čemu se priča po Evropi, ali čak bi me i u ovom obliku iznenadilo kad bi bilo usvojeno. U kojoj fazi je sve to? Postoji li ozbiljna debata ili se radi o marginalnom predlogu?
statistika kaže da je od oko 150 000 zdravstvenih kartica izdatih prošle godine u Kvebeku, 10 imalo fotografije žena sa pokrivenim licem.
Meni nikako nije logično da na zvaničnom dokumentu (nečemu što služi za identifikaciju) ti nemaš vidljivo lice. Nije mi jasno ni kako je to uopšte prošlo. Kod izdavanja pasoša valjda ne bi. :unsure: Ali 10 na 150 000 i nije nešto.
Link to comment
...odma krene kontra-brundanje kako nema više staaarog Malog Iđoša i Velikog Bečkereka.
Tome je vreme najbolji (a mozda i jedini) lek. Gdegod se dozvoli da prodje dovoljno vremena od pojave noviteta/izmene stariteta, taj novitet postaje 1 staritet koji se dozivljava jednako romanticno kao i stari staritet. Npr. restorancici severnoafricke cuisine svud po Francuskoj, i stosta drugo. "Just give it enough time", sto se ono kaze. (Evo, ljudi vec onoliko imaju sentis osecanja prema artifaktima Seferjote i druga Broznog, a kad su bili aktuelni... it's a long story :D ).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...