Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

1 hour ago, dragance said:

Za razliku od narcisa i samopromotera Asanža...

 

Ti njega lično poznaješ?

 

(Sa drugim delom poruke se sasvim slažem... prvi ti uopšte nije potreban.)

Link to comment
56 minutes ago, Indy said:

 

Ti njega lično poznaješ?

 

(Sa drugim delom poruke se sasvim slažem... prvi ti uopšte nije potreban.)


Ne poznajem, ali donosim zakljucke na osnovu izjava ljudi koji su bili u organizaciji pa napustili sa gadjenjem razočarani. Nije mu onoliko stavljanje sebe u prvi plan trebalo. 

Link to comment

i ja ću. vjerovatno 1 dolar, jer mrzim da dajem svoj novac zloj imperiji, a opet, želim makar simbolično da doprinesem oslobađanju ovog ljudskog bića koje se žrtvovalo za dobrobit drugih.

Link to comment
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Ne znam da l' je zato sto opasno lici (faca, mimika, kako govori) na jednog lika s kojim sam radio- ili cisto onako - al' ovaj ES mi je jedno 200+ puta simpaticniji od onog drugog™. Ono - elokventan™ & pozitivan... 

 

 

Link to comment

Može taj drugi da ti bude nesimpatičan koliko hoćeš ali činjenica je da njega u ovom trenutku bukvalno muče u kazamatu i razvlače na kengurskom sudu. I da to ne dobija bilo kakvu pažnju nego se svet zaluđuje Putinovim otrovima, iranskim nuklearkama i sličnim budalaštinama.

 

Uzgred, pojavio se veoma interesantan istraživački tekst o tome kako su SAD preko neke španske proksi agencije špijunirale novinare najvećih svetskih medija (uključujući američke) koji su dolazili da razgovaraju sa Asanžem. Stvar je procurela u Španiji i sledećeg meseca počinje prvo ročište po privatnoj tužbi koju je podnela novinarka italijanske "Republike". Dok Italijanka traži pravdu, njene američke kolege kuliraju njene pozive da svedoče i čak izjavljuju kako je to normalna stvar i tako treba da se radi u interesu nacionalne bezbednosti. Eto, to su današnji mediji od kojih očekujemo istinu, objektivnost i nepristrasnost.

 

Quote

 

A Spanish security firm apparently contracted by US intelligence to carry out a campaign of black operations against Julian Assange and his associates spied on several US reporters including Ellen Nakashima, the top national security reporter of the Washington Post, and Lowell Bergman, a New York Times and PBS veteran.

 

To date, Nakashima and her employers at the Washington Post have said nothing about the flagrant assault on their constitutional rights by UC Global, the security company in charge of Ecuadorian embassy in London, which seemingly operated under the watch of the CIA’s then-director, Mike Pompeo. PBS, the New York Times, and other mainstream US outlets have also remained silent about the US government intrusion into reporters’ personal devices and private records.

 

While Assange’s lawyers fought his extradition in a London courtroom this September 15, Nakashima was live-tweeting from ThreatCon 2020, a conference of top US intelligence officials and private spies gathered on a private island off the coast of Georgia. Her colleague, Washington Post assistant editor David Ignatius, and New York Times national security correspondent David Sanger, participated directly in the exclusive spook-fest. 

 

UC Global spied on numerous journalists with the aim of sending their information to US intelligence through an FTP server placed at the company headquarters and through hand-delivered hard drives. Nearly all of those reporters have so far ignored or refused invitations to join a criminal complaint to be filed in Spanish court by Stefania Maurizi, an Italian journalist whose devices were invaded and compromised during a visit to Assange.

 

Quote

 

 

  • +1 4
Link to comment

Ekipo,

 

jel vi stvarno vjerujete u motive javnog interesa i društvenog dobra.

Pa onda azil Snowdenu u demokratsku Rusiju bješe? I iz demokratskog azila novi podaci koji ponovo utiču na predsjedničku trku...

I vjerujete da se svi ti podaci lagano dobijaju, da je nekome puka film i sve to dao u javnost nako džabe, a da rizikuje ili dobija teški zatvor.

Ako je tako onda OK.

Imam prijatelja koji se bavi istraživačkim novinarstvom. Kaže mi da mu je osnov svake priče kada neko hoće da ga šukne potencijalnom konkurentu, sa kojim je nekad bio dobar. Toliko je srećan sa poslom i moralnošću istog da cvili da se transferiše u neku drugu branšu, uprkos tome što je odma iza Glodura u mediju u kome radi.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
3 hours ago, Redoran said:

"A Spanish security firm apparently contracted by US intelligence to carry out a campaign of black operations against Julian Assange and his associates spied on several US reporters including Ellen Nakashima, the top national security reporter of the Washington Post, and Lowell Bergman, a New York Times and PBS veteran."

Ova 'praksa' postoji decenijama - jery - jasno - US intelligence ne sme da shpijunira svoje gradjane bez sudskog naloga (ili vec tako neka pravna zavrzlama). Nikad nije bilo zabranjeno angazovati 'bratsku' firmu iz UK ( i obrnuto - a sve na bazi "mi pratimo vashe a vi pratite nashe" )... Ovde je Spanija umesto UK... 

 

Ima dobar deo o JA u ovom gore razgovoru a najvazniji 'za poneti' deo je sto ga (prema tumacenju ESa) terete po osnovu zakona/clana-zakona po kome bi komotno mogli posle da terete sve pisane/tv/internet medije koji nisu izvor informacija nego 'samo prenose'. Taj zakon/clan-zakona je za gonjenje 'izvora' informacije a ne onoga ko je istu objavio... Jos jedan o JA a na tom tragu - navodno mu je Tramp ponudio oprost ako kaze ko je bio njegov izvor za neke email poruke sto je pustio pred izbore 2016te... 

 

btw - sud je u UK, zasto "kengurski"? Australija njega spominje taman koliko i ovi 'novinari' i medijski 'delatnici' iz amerike (znaci - nikako). 

Link to comment
1 hour ago, milfisland said:

Ekipo,

 

jel vi stvarno vjerujete u motive javnog interesa i društvenog dobra.

Pa onda azil Snowdenu u demokratsku Rusiju bješe? I iz demokratskog azila novi podaci koji ponovo utiču na predsjedničku trku...

I vjerujete da se svi ti podaci lagano dobijaju, da je nekome puka film i sve to dao u javnost nako džabe, a da rizikuje ili dobija teški zatvor.

Ako je tako onda OK.

Imam prijatelja koji se bavi istraživačkim novinarstvom. Kaže mi da mu je osnov svake priče kada neko hoće da ga šukne potencijalnom konkurentu, sa kojim je nekad bio dobar. Toliko je srećan sa poslom i moralnošću istog da cvili da se transferiše u neku drugu branšu, uprkos tome što je odma iza Glodura u mediju u kome radi.

 

GettyImages-1149597952-1582138248.jpg?au

  • Hvala 1
Link to comment
9 hours ago, milfisland said:

Ekipo,

 

jel vi stvarno vjerujete u motive javnog interesa i društvenog dobra.

Pa onda azil Snowdenu u demokratsku Rusiju bješe? I iz demokratskog azila novi podaci koji ponovo utiču na predsjedničku trku...

I vjerujete da se svi ti podaci lagano dobijaju, da je nekome puka film i sve to dao u javnost nako džabe, a da rizikuje ili dobija teški zatvor.

Ako je tako onda OK.

Imam prijatelja koji se bavi istraživačkim novinarstvom. Kaže mi da mu je osnov svake priče kada neko hoće da ga šukne potencijalnom konkurentu, sa kojim je nekad bio dobar. Toliko je srećan sa poslom i moralnošću istog da cvili da se transferiše u neku drugu branšu, uprkos tome što je odma iza Glodura u mediju u kome radi.

 

Naravno da nas ima koji verujemo u motive javnog interesa i društvenog dobra. To što su motivi istraživačkog novinarstva u Crnoj Gori i na Balkanu tačno takvi kakvim si ih opisao, ne znači da ceo svet tako funkcioniše. U neka stara dobra vremena, američko novinarstvo je bilo svetionik principa javnog interesa i prava građana da saznaju za nitkovluke kojima se služi establišment. Anduril na ovu temu može da ti kaže mnogo više nego ja. I danas imaš heroje koji se vode tim principima (na žalost sve manje ih je u SAD) i bukvalno rizikuju živote, samo što ti heroji više nisu u mejnstrimu nego na marginama. Jer je mejnstrim u vlasništvu Amazona i sličnih čudovišta, pa jbg.

 

Snowden je završio u Rusiji jer nije uspeo da u Moskvi uhvati let za Havanu odakle je hteo da nastavi za Ekvador u kojem je prvobitno zatražio azil. Dok je leteo iz Hong Konga u Moskvu poništen mu je pasoš i ostao je zaglavljen u tranzitnoj zoni i na kraju je morao da promeni plan i zatraži azil u Rusiji. To je ispalo i bolje za njega jer bi ga Ekvador prodao kao što je prodao i Asanža. Na prste jedne ruke mogu da se izbroje zemlje koje su u stanju da se odupru pritisku SAD po ovom pitanju i Rusija je jedna od njih. Ono kad si u diktatorskoj Rusiji bezbedniji nego u bilo kojoj demokratskoj zemlji...

 

Ono što Snowdenu sa pravnog aspekta može da se stavi na dušu je to što je ciljano tražio posao u BoozAllenHamiltonu kako bi ih raskrinkao, što se verovatno kosi sa pravnom definicijom uzbunjivača. Sa druge strane, politički uzbunjivači u SAD koji su se savršeno uklopili u pravnu definiciju, redom su prošli mnogo gore od njega a njihov progon je uprkos svim zakonima koji je trebalo da ih štite, praktično institucionalizovan tokom mandata Dobrog I Pristojnog Obame.

 

Evo ti gore iznad fotografija Čelsi Maning, koja je školski primer uzbunjivača po savesti i koja je zbog toga tokom pritvora mučena u gitmo stilu, pokušavala da se ubije, oslobođena pa ponovo zatvarana. Proglasiti nju za agenta neke konkurentske ekipe koja je htela da šukne ne znam šta i ne znam kome, u najmanju ruku je neukusno.

  • +1 3
Link to comment

@Redoran da ne skidam quote, imam respekt za tvoje stavove koji mi imaju smisla. Nisam se generalno previše udubljivao u Vikiliks jer mi tu nije na prvu loptu bilo nečeg previše neočekivanog. Imam ipak nekoliko dileme.

1. Snowden azil u Rusiji, koja je upravo otrovala novičkom svoga uzbunjivača i blogera Navaljnog. I odatle puštaš nove nastavke Vikiliksa uoći američkih izbora da brljaš potencijalnu potpredsjednicu. Da nije malo mnogo čudno?...

Rekao bih da je to igra tajnih službi manje više.  Snowden pošao sa namjerom, a za Čelsi, nemoj se ljutit, mislim da je korisni idiot što je još Lenjin zborio. Sveti gral svakog obavještajca. 

2. Izbacuju se gomile papira, prazne cijeli serveri. Znaš koliko se operacija i ljudi time ugrožava? Izaberi to što žulja pa se forkusiraj, kao npr Votergejt.

3. Nije direktno u vezi Snowdena, ali zanimljiv nastavak snimka austrijskih Slobodara i Ruskinje se nedavno pojavio. Odjednom kada se sve sklopi, Slobodari su i tada rekli da ne može korupcija, a jedini grijeh bio bi im što su htjeli da je oplode. Ali to se pojavilo dosta nakon izbora...

Eto u sred Evrope neko je iskoristio i čuveni Špigl,

 

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...