Jump to content
IGNORED

Zimske gume


Musharaf

Recommended Posts

Uzeo 4 Continentala TS 830P u Coningu, na nekoj akciji su...205/55/16 za 9600 po gumi
Misleh tada da sam napravio dobar posao (verovatno i jesam kad je Conti u pitanju), ali vidim da su sad na akciji Bridgestonke u ovoj dimenziji i H indexu - 8400 RSD :isuse: A vidim i da se ovde davalo 9k za Tigra.
Link to comment

Juce (nedelja, 8. januar) stigose zimske gume. Servis preko puta moje kuce ih je nabavio za 2 dana. 285 sirina za LandCruisera. Ostali su imali 265 pa su mi rekli da je auto prejak za takve gume i da bi bile pojedene za 3 meseca.U 9 otvorio majstor radnju, u 9:30 sam bio na putu za skijaliste. Ne oseca se nikakva buka u kolima sto su zimske.Cena: 200,000 dinara. Nisu samo gume, nego celi tockovi, "wheel set", Dunlop. Letnje su Michelin. Sto je vazno, majstor cuva moje tockove i menja ih 2 puta godisnje (i balansira) bez naknade, ukljuceno u cenu. Dao sam mu samo da ih uzme, kompletna 4 zimska tocka za Toyota Yaris, skoro novi.Nije naivno nositi i skladistiti LandCruiserove tockove kod kuce. A on je preko puta, 40m od mog uveta, cujem ga kada nesto bucno radi.

Link to comment
Jel šiba šegrta?
Nema to veze sa gumama. Zamena tockova, da se auto podigne 5 minuta pa onda 5 minuta po tocku. Manje od pola sata, sam je licno uradio.Za Yarisa, sva 4 cela tocka (sa zimskim gumama) su bila 45,000 dinara.A segrti, svi govore (neki) engleski. To nema nigde, ni po americkim firmama kao sto je moja. Mozda sto rade evropska i egzoticna kola, LandCruiser je maltene toliko neubicajen. Stalno Mercedesi (i sam ima Mercedesa), Opel Astre, Mini Morisi (vintage), Fiat 500, GM, dolaze i Ferrariji. Prava revija.Sta mu fali da dobije servis (za koji je ovlascen) od tipa preko puta (stanari jos tri kuce do mene, imaju Golf, Passat, Opel Vectru) , kola su nekada po ceo dan tu (kada radim na drugom mestu), moze da ih uradi kada god ima vremena, ne treba niko da ceka niti da zakazuje a opet zaradi svoje pare.
Link to comment
A to je standardna stvar u Japanu, da promene komplet točkove sa gumama a ne samo gume? Šta ako imaš neke dobre alu-felne?
Onda si u rukama onih koji to rade. Specijalne felne, onda si specijalan. Nema za pola sata ili bez zakazivanja. Mozda nekoliko dana cekanja.Niko ne ljusti gume sa bandasha osim tih "specijalnih". Koliko god da su moja kola "specijalna", nema pajsera i skidanja guma. Moze i to, samo Kosta 200 EUR za promenu samih guma. Kada imas cele spremne tockove, 50EUR.Kod mog mehanicara (kupio od njega tockove, 5% skuplje od trzista) je to doveka besplatno. I vazno, on drzi moje tockove u svojoj radnji, to oni ne kazu "za dzabe", kazu : "service".Za obicna kola, 90% kola u Japanu su japanska, samo das nekom da to urade dok shopingujes sa porodicom. Oni su zgodno uvek tu locirani, uz shopping malls. Da promene tockove, 20EUR i stave ih u velike crne kese u tvoj prtljaznik.To je moglo sa Yarisom, sa ovim velikim tockovima ne moze. Zato sam zadovoljan da ovaj mehanicar cuva moje (letnje) tockove do kraja marta meseca. Onda cuva zimske do polovine decembra. I tako u krug, godinama, dok mi ne zatrebaju nove gume, on je tu da mi ih proda.Customer Service, ne postoji na planeti bolji nego u Japanu. Manijakalna opsednutost zadovoljstvom korisnika.U tome u ovoj situaciji, ja bezbrizno uzivam, dok mi oni rade servis. Edited by Yoyogi
Link to comment

Pa ok, al ako imaš npr. fabričke Toyotine alu-felne, da li ti oni obezbede iste takve na novom setu točkova ili možda dobiješ neke malo drugačijeg dizajna? Pretpostavljam da oni nađu identične, ipak je to Japan i mora biti besprekorno.

Link to comment
Pa ok, al ako imaš npr. fabričke Toyotine alu-felne, da li ti oni obezbede iste takve na novom setu točkova ili možda dobiješ neke malo drugačijeg dizajna? Pretpostavljam da oni nađu identične, ipak je to Japan i mora biti besprekorno.
Jeste, identicne sam dobio, samo nisu Michelin nego Dunlop. Bridgestone je bilo nemoguce dobiti bez mesec dana cekanja (to samo sada, taman posla da je uvek).A od pocetka sam bio protiv toga, te felne se raspadnu kao kocka secera na stenama ili na nekoj teskoj stazi. Nista bez gvozdja koje moze da se cekicem popravi u nedodjiji. U Japanu ne znaju za to, nemaju oni sto Australija ima. Na Australiji je Toyota i razyebala Nissan i Mitsubishi. Na izdrzljivosti i servisebilnosti.Bio sam aktivan clan u 4WD u Toyota LandCruiser Club u Sidneju, 980 vozila u klubu, tamo su me svasta naucili.Stvar je u tome da su mi ova kola verovatno poslednja u zivotu. Ona traju po 25-30 godina, milion kilometara kao od shale, bicu u 70+ godina kada to vreme dodje i verovatno bih ova kola pre toga poneo u Australiju (1,000 US$ transport da se prenesu).Zimske gume: u Oz kazu A/T (All Terrain) su ok, jer tamo nema snega i leda. U Japanu ima i te gume nisu dovoljno dobre. Zaglavi se i zaustavi hiljade ljudi koji idu na vikend i racun (u 10-nama hiljada dolara) ima da ti dodje od spasilacke ekipe.
Link to comment

Neverovatno, svaka im čast. Mada i ja sam budala što sam sumnjao da to u Japanu može drugačije. Reci mi, zbog čega nema u Japanu tih LandCruiser klubova, moje površno znanje o geografiji Japana kaže da ima i tamo finih gudura za off-road vožnju? Japanci su veliki pustolovi koji uživaju u izazovima savladavanja divljine umom, snalažljivošću i tehnikom i baš me čudi da propuštaju takve avanture. Druga stvar koja me zanima je kako su uspeli da naprave tako besprekorne motore i na koji način ih održavaju, ima li to veze i sa nekim superiornim mgorivima/motornim uljima koja su tu u upotrebi ili je sve jednostavno do discipline vozača i predanosti u održavanju motornog vozila koja je za nas nepojmljiva?Izvini što davim i hvala unapred na odgovoru, toliko je pitanja o toj fascinantnoj kulturi da prosto ne znam odakle da krenem.

Link to comment
Neverovatno, svaka im čast. Mada i ja sam budala što sam sumnjao da to u Japanu može drugačije. Reci mi, zbog čega nema u Japanu tih LandCruiser klubova, moje površno znanje o geografiji Japana kaže da ima i tamo finih gudura za off-road vožnju? Japanci su veliki pustolovi koji uživaju u izazovima savladavanja divljine umom, snalažljivošću i tehnikom i baš me čudi da propuštaju takve avanture. Druga stvar koja me zanima je kako su uspeli da naprave tako besprekorne motore i na koji način ih održavaju, ima li to veze i sa nekim superiornim mgorivima/motornim uljima koja su tu u upotrebi ili je sve jednostavno do discipline vozača i predanosti u održavanju motornog vozila koja je za nas nepojmljiva?Izvini što davim i hvala unapred na odgovoru, toliko je pitanja o toj fascinantnoj kulturi da prosto ne znam odakle da krenem.
Ma ne davis. Cisto, kupi auto koji kosta makar koliko nove gume za kola pa ima da teras jos 10 godina bez problema.
Link to comment

Znam, u pravu si, to sam i uradio (do duše, nemački je auto a i nisam ga kupio) i zaista početak obećava mada sumnjam da može da pređe milion km. Jedino mi je žao što mi nisi odgovorio na ova pitanja odozgo, jako me zanima sve to.

Link to comment

Zimske gume (all wheel set) dosle u 9:00 januara 8-og. Promenio ih serviser za 20 minuta, 9:30 smo bili na putu za skijalista.Servis, preko puta, cuva nase tockove. Onda menja krajem marta, onda opet u decembru. Promena se ne naplacuje, kazu "servis". Kosta inace 50EUR.Treba imati mesta za te velike tockove kod kuce, pa i nosati ih gore dole. Ovako, sve je preko puta, ne treba zakazivanje, kad mi ne trebaju kola za dan, dam mu kljuc i on to sredi kada mu je zgodno, tockovi kod njega, sve zna i ima. Nista cekanje, nista zakazivanje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...