Jump to content
IGNORED

o citanju


אַף אֶחָד

Recommended Posts

Bas su me dotakle ispovesti na ovom topiku. Ponosna sam sto posecujem isti forum kao i skromni geniji koji su sami naucili da citaju sa dve godine uz baterijsku lampu ili slicno. Ah!

 

No, dobro.

 

Da li je ovo pravi topik za pitanje: Zasto citati knjizevnost? Tj, koja je poenta (citanja) knjizevnosti? Koje je vase misljenje?

 

Is the News Replacing Literature?

 

Should Literature be Useful?

 

Link to comment

Примећујем само да сам за последње две-три године прочитао бар педесетак књига (одокативно, нисам бројао) а да сам погледао укупно два филма, телевизију гледао десетак минута (углавном без звука, кад се затекнем којегде) а радио слушао још мање.

 

Сврха? Ваљда се палим на те хладне медије.

Link to comment

Pa nisi bas odgovorio na pitanje. Sta je svrha knjizevnosti? Zabava? Moralno usavrsavanje? Meni je zanimljiv ovaj drugi odgovor, ali mi se cini da ima mnogo boljih nacina za moralno usavrsavanje, kao sto je citanje filozofije ili praksa, pa zasto, onda, citati knjizevnost?

Link to comment

Засто цитати, засто кнјизевност?

 

Научи да пишеш, па ће и читање да ти се разјасни.

 

(заостао ми неутрошен бонус из марта)

(уосталом, ста ја тразим на топицу који се зове "о цитанју")

Edited by расејан
Link to comment

Pa nisi bas odgovorio na pitanje. Sta je svrha knjizevnosti? Zabava? Moralno usavrsavanje? Meni je zanimljiv ovaj drugi odgovor, ali mi se cini da ima mnogo boljih nacina za moralno usavrsavanje, kao sto je citanje filozofije ili praksa, pa zasto, onda, citati knjizevnost?

 

Moralno usavršavanje.  :lolol:

 

Kniževnost je u prednosti.

Link to comment

Ne pravi se tosha, rasejani. Znam odlicno da pisem, ali pisem sa posla, nemam srpski font, oprosti mi. I mene dosta nervira kad se srpski ne pise srpskim fontom pa to radim samo kad nemam izbora.

 

Nije mi jasno, Strugacki i pt 2.0, sta hocete da kazete? Meni se cini kao da vi, zapravo, ne znate sta je svrha knjizevnosti. Jer da znate, napisali biste to jasno u jednoj ili par recenica. A ovo mi izgleda kao podsmevanje nekog ko ne zna meni jer sam pitala.

Link to comment

 

Cemu podsmevanje?

ne podsmevam ti se. samo mi je smešna ta konstrukcija koju si upotrebila. :)

 

mislim da bih bila beskrajno usamljeno dete da nije bilo knjiga (iako sam rasla u velikoj porodici i familiji sa puno dece, i, uopšte uzev, bila druželjubvo dete). takođe mislim da nikada ne bih bila u stanju (ili jako teško, s mnogo napora i uz neverovatan sticaj okolnosti) da artikulišem sebe, da negujem svoj unutrašnji svet, da se razvijam koliko sam potencijalno mogla - da nije bilo knjiga. 

 

koja je svrha knjiga?

da se ono najvrednije i najlepše u čovečanstvu prenosi iza granica pojedinačnih života i umova pisaca, da bude dragoceno sredstvo komunikacije i razvoja ljudske rase oduvek i zauvek.

Link to comment

 Meni se cini kao da vi, zapravo, ne znate sta je svrha knjizevnosti. 

 

naravno da nemam pojma šta je književnost, knjige shvatam kao još jednu potrebu, mozgičeta u ovom slučaju

 

inače, žena mi je pre neki minut prijavila kupovinu antirid kreme, što me je začudilo, ionako ne čitamo preterano, već taman koliko treba

 

nego, čemu trpanje morala svuda redom, pa još uz usavršavanje pomenutog? 

Link to comment

Ne pravi se tosha, rasejani. Znam odlicno da pisem, ali pisem sa posla, nemam srpski font, oprosti mi. I mene dosta nervira kad se srpski ne pise srpskim fontom pa to radim samo kad nemam izbora.

 

Ја у тој фирми не бих радио.

Link to comment

 

 

koja je svrha knjiga?

da se ono najvrednije i najlepše u čovečanstvu prenosi iza granica pojedinačnih života i umova pisaca, da bude dragoceno sredstvo komunikacije i razvoja ljudske rase oduvek i zauvek.

 

Fair enough, ali onda treba da kažeš šta je po tebi ono najvrednije i najlepše u čovečanstvu?

 

Drugo, da li su neka druga "sredstva" (danas) bolja ili barem podjednako dobra kao i književnost za ostvarivanje tih istih ciljeva?

 

 

 

nego, čemu trpanje morala svuda redom, pa još uz usavršavanje pomenutog? 

 
Moral je, složićeš se, jedna od, ako ne i najviša, visina ljudskog duha i ljudskog potencijala. (Pretpostavljam da ga zato viđaš utrpanog svuda redom.) Ako je ovo tačno, mogli bismo da odgovorimo na gornje pitanje da je razvoj morala ono što je najvrednije i najlepše u čovečanstvu. Pt, da li se slažeš da je ovo jedna od svrha književnosti? Meni se čini da jeste. Ako je tako, tvrdim da i ima drugih stvari koje nam podjednako, ili možda i bolje, pomažu da moralno napredujemo. Recimo, ovaj članak koji sam pročitala danas / jako je kratak i efektan, bacite pogled, nećete zažaliti:
 
 
Šta mislite?
Link to comment

 

 

 

Drugo, da li su neka druga "sredstva" (danas) bolja ili barem podjednako dobra kao i književnost za ostvarivanje tih istih ciljeva?

 

 

Zašto postoji umjetnost (književnost, slikarstvo, glazba, etc...)? I zašto im je (zar im je nužno) potreban cilj?

 
Moral je, složićeš se, jedna od, ako ne i najviša, visina ljudskog duha i ljudskog potencijala. 

 

 

U kontekstu ove teme odnosno književnosti to uopće ne mora biti točno. Prvo, zato što postoje vrlo moralni i plemeniti ljudi koji nikad u životu nisu pročitali nijednu knjigu vs. onih koji su progutali čitave knjižnice ili su možda i sami pisci pa su nemoralni, sebični, i ne baš pretjerano empatični.

A i inače, mašta je svakako ta koja je nemjerljivo važnija i za ljudski duh i ljudski potencijal. Moral, ne samo zato što spada u promjenjive kategorije bi postojao i bez književnosti. Ali književnost bez mašte ne bi, kao ni avion uostalom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...