Jump to content
IGNORED

Puške


casperbgd

Recommended Posts

Ja nemam o puskama, niti me zanimaju, ali imam jedno pitanje. U vojsci sam, izmedju ostalog, pucao i iz tromblona (tj. onog dodatka na M70-AB2 ili kako vec bese) pa me zanima da li je normalno sto smo svi bili bar malo osakaceni posle tog gadjanja? Ja sam jos i super prosao sa samo jednom malom ogrebotinom izmedju palca i kaziprsta + zujanjem u usima jer nisam otvorio usta prilikom ispaljivanja prvog od 4 komata, dok je kod mnogih likova bilo i zescih sjebavanja. Trzalo je cak i mom kapetanu koji je jak kao bik :unsure:

Link to comment
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    17

  • Šumejker-Levi 9

    6

  • nesha taxista

    5

  • casperbgd

    5

Jel' su pred raspad SFRJ hteli ili su i napravili prototip M-70 sa municijom 5.56mm?? Secam se neke emisije - ono - malo vojska malo "Zastava" al' se ne secam sta su zakljucili?Naizlged pljunuta ova gore 'skracena' verzija plus 5.56mm. Jel' zna neko nesto?
M-70 je odmah po pojavljivanju i 'promociji' odnosno pocetku uvodjenja u naoruzanje u JNA ponudjen i u NATO kalibru 5.56... Izvor: Jane's i reklame u za to specijalizovanim casopisima.Medjutim, notorno vojnotajnovski raspolozena JNA je to drzala vojnom tajnom za domacu javnostIsto kao sto ni u jednom jedinom domacem izvoru, ukljucujuci i casopise koje je izdavala JNA licno niste mogli da saznate koji motor je ugradjen u Galeba G-1. Kao ni ostale podatke. Dimenzije cak. Sve dok jednog lepog dana ne otvorite recimo Flight International ili neki slican casopis i ugledate preko pola strane oglas:Idealna prilika!Jeftin! Pouzdan! Kupite samo njega i necete se pokajati!Galeb G-1Motor Rolls Royce Viper, verzija MANSJHA123KJSU tipa Montgomeri Klift (tako su i u RR konacno saznavali koji su motor prodali Jugoslaviji...)Vas put do uspeha i nacin da dobijete dobro obucenog pilota, a usput i malo pripucate po onima koji to zasluzuju.Podaci do u sitna creva...Adrese i telefoni...Tako su haubice 105 mm, kojima podatke nisu znali ni oni koji su na njima sluzili takozvani obavezni vojni rok zavrsavale u Salvadoru, ostalo naoruzanje na ostalim mestima....Ali je od svega najvaznija bila - vojna tajna. Ovde.
Link to comment
Ja nemam o puskama, niti me zanimaju, ali imam jedno pitanje. U vojsci sam, izmedju ostalog, pucao i iz tromblona (tj. onog dodatka na M70-AB2 ili kako vec bese) pa me zanima da li je normalno sto smo svi bili bar malo osakaceni posle tog gadjanja? Ja sam jos i super prosao sa samo jednom malom ogrebotinom izmedju palca i kaziprsta + zujanjem u usima jer nisam otvorio usta prilikom ispaljivanja prvog od 4 komata, dok je kod mnogih likova bilo i zescih sjebavanja. Trzalo je cak i mom kapetanu koji je jak kao bik :unsure:
Tromblon, bas kao i bajonet na puskama kao sto je M-70 je obol, a donekle i tradicija sovjetske skole proizvodnje pesadijskog naoruzanja. Nije doduse da se nije imao na umu mentalitet potencijalnog korisnika, ali sve u svemu - radilo se i radi se o gluposti.Tromblon kao protivoklopno sredstvo je izgubio svaki smisao cak i za klijentelu kao sto je bio Vijetnam, mogao je da posluzi da se nanese neselektivna steta u nekom pripucavanju po gradovima, gde se vec koristio AK-47 i njegovi klonovi kao sto je M-70. A JNA k'o JNA. Ima se - moze se. Pa zapalo i tebe. Ne znam doduse kakva iskustva su geniji iz sadasnje srpske vojske izvukli iz ratova po Bosni i Hrvatskoj, a koja se ticu tromblona (njime se moze unistiti komsijina kuca, a zateklo ih se po skladistima onoliko) ali u modernom koriscenju oruzja - tromblon, osim za neke specificne namene kao sto je zadimljavanje - jeste glupost. Nozem/bajonetom se barem moze da otvori konzerva. I jede iz nje.Ona cevka precnika 35 - 40 mm koja se sve cesce moze videti ispod 'glavne' cevi puske i koja baca rucne bombe (ali ne kasikare) je nesto sasvim drugo. I mnogo opasnije.
Link to comment
Dakle, da biste iz neke zgodno napravljene cevi izbacili parce pogodno oblikovanog metala na neku daljinu morate mu dati dovoljno energije. To se do sada postizalo eksplozivnim sagorevanjem baruta u delu te iste cevi. Kazem eksplozivnim, zato sto barut ako ga zapalite onako, na parcetu papira, na stolu, nece da proizvede nista vise nego malo sistanja i puno dima. Ali, ako ga zapalite u ogranicenom prostoru, zbog velike kolicine gasova (to je onaj dim) dobijete i veliku kolicinu energije koja 'pogura' ono zgodno oblikovano parce metala kroz onu cev. Ono leti kroz vazduh...Nekada se to radilo rucno. Uzmete - 'ajde da konacno pomenemo pusku - sipate u cev malo baruta, onako odoka, zatim ubacite odozgo olovnu kuglu (olovnu zato sto je mekana i lako se lije i obradjuje) i ciji je precnik manji od precnika cevi. Kugla upadne u cev, padne na barut, i korisnik onda jednom sipkom lupi nekoliko puta kroz cev po kugli ne bi li je 'spljostio' i postigao da bolje 'dihtuje'. Kada to obavi, ostaje samo da se pripali barut. Moze fitiljem, moze kremenom....
Kada se vec zezam(o), a ja moram da crtam i onako (ne zainteresovanima, nego istinski), evo kako to u principu izgleda.Odnosno, izgledalo je u neka davna vremena, kada je sve i pocelo.assem1.jpgEdit: strelice i oznake i smajlija me mrzelo da crtam kako treba. Vazno je ono glavno. Edited by woodooinstalater
Link to comment
G3 nema gasni cilindar i funkcionise kao pistolj da pojednostavim Uzgred " blowback" nema veze sa bravljenjem.
Strucnjak, a sta je ovaj deo iznad cevi? Verovatno da vojnik tu cuva karmin i ajlajner... ;)
Link to comment

ta cev je nosac opruge zatvaraca, a sluzi za repetiranje, kao i neka vrsta stabilizatora cevi (+nocas prednjeg nisana)

Ne znam doduse kakva iskustva su geniji iz sadasnje srpske vojske izvukli iz ratova po Bosni i Hrvatskoj, a koja se ticu tromblona (njime se moze unistiti komsijina kuca, a zateklo ih se po skladistima onoliko) ali u modernom koriscenju oruzja - tromblon, osim za neke specificne namene kao sto je zadimljavanje - jeste glupost.
@Zli: sve tacno sto je woodooinstalater napisao + ova iskustva: bulja koncept u direktnom ratnom iskustvu. odneo je vise zivota u redovima ovih koji ih ispaljuju (bojevom municijom zbog stresa u borbi, u sumi direktno u granu iznad, etc) nego kod onih na koje se ispaljuje...da ne pricam o predugackoj oktkrivenosti figure borca koji ih ispaljuje... generalno prevazidjen koncept. podcevni bacaci i "zolje" rade mnogo konkretniji posao na cilju, uz mnogo manje cimanja oko ispaljivanja...mada su zabavni, ja sam pogodio tenk u vojsci iz tri "zabice" (po snegu) :D
Link to comment
ta cev je nosac opruge zatvaraca, a sluzi za repetiranje, kao i neka vrsta stabilizatora cevi (+nocas prednjeg nisana)
Znaci, H&KG3 ne funkcionise po sistemu pozajmice gasova!? Cev nije probusena u zoni ispod prednjeg nisana, a zatvarac ide u zadnji polozaj zato sto to moze...
Link to comment

da, tj ne. ne pozajmljuje gasove iz cevi u cilindar iznad, radi na principu kratkog trzaja. i dok se bravljenje kod kalasa vrsi rotiranjem zatvaraca, ovde se citava prica vrsi preko nekih valjcica, koji i malo odlazu kretanje mehanizma (dok zrno ne napusti usta cevi), da te male vibracije ne bi narusile preciznost......oko ove cevke iznad cevi imas oprugu, kojom zatvarac vratis u zadnji polozaj i stavis 1. metak u leziste. dobra je i za zastoje. generalno je taj svapski mehanizam dobra stvar. na MP5 je doveden do savrsenstva...tom automatu decenijama niko ne moze da prismrdi

Link to comment
bulja koncept u direktnom ratnom iskustvu. odneo je vise zivota u redovima ovih koji ih ispaljuju (bojevom municijom zbog stresa u borbi, u sumi direktno u granu iznad, etc) nego kod onih na koje se ispaljuje...da ne pricam o predugackoj oktkrivenosti figure borca koji ih ispaljuje...
Znam budale koji su se pijani igrali dodavanja tromblonom (recimo da sam 99% siguran da je u pitanju bio tromblon, mada moguće da je bilo nešto drugo, pa sam pomešao), naravno dok jednom nije ispao, rezultat - jedan je poginuo, drugi je ostao bez oka (od tog sam i saznao za taj doživljaj), treći je bio lakše ranjen.što se tiče praktične primene, takođe neki alternativno normalni ljudi u alternativno treznom stanju su proslavljajući Novu godinu ispalili tromblon u kuću mog komšije (nisu gađali doduše, bar mislim da nisu), malo mu oštetili fasadu i ništa više.
Link to comment

ima vise vrsta, to je verovatno bila trenutna (rasprskavajuca) mina. ove kumulativne znaju nesto i da urade ali trebaju savrsen ugao pogotka...da, to sam zaboravio da napisem - uzasno nestabilno oruzje. zalegati i bacati se par komada u prsluku predstavlja ruski rulet. da ne pominjem truckanje u (punom) vozilu ili eventualno, nedaj boze, zasipanje gelerima...ti popijes bezazlen geler u pancir, mina grune i obije pola odeljenja, ukljucujuci i tebe

Link to comment
ima vise vrsta, to je verovatno bila trenutna (rasprskavajuca) mina. ove kumulativne znaju nesto i da urade ali trebaju savrsen ugao pogotka...
Da, verovatno, na fasadi se videla centralna rupa (ako se to može nazvati rupa, par centimetara duboka) nešto većeg obima, i oko nje gomila sitnijih rupica...
Link to comment

da, to je efekat trenutne. lagani srapneli lete okolo, slabo penetriraju... kod kumulativne je takodje mala rupa ali je vidljiv "garav" trag, tj prsten oko rupe, kuda je vreli mlaz usao u objekat/vozilo

Link to comment

Ja sam gadjao laznjacima... Na 150m je bila postavljena neka meta velicine tenka i mi smo to trebali da pogodimo. Bio sam u prvoj grupi od po 6 ljudi i ono - ispalio prvi, malo se isek'o ali usi otpale od brujanja u istim. Naravno, promasio sam za par metara. I onda gledam, ispred mene jos 3 komada, jebote! Ipak sam nekim trikovima pogodio 2 od 3 bez da sam se dodatno sjebao...A onda je usledio spektakl - gledanje drugih tj. kako im odvaljuje ruke :D Znaci, svi su bili iskasapljeni, neki su naslanjali kundak na biceps a jednom slabijem decku iz Kragujevca se nisan zakucao u celo :lol: (znam da nije smesno ali jebiga)

Link to comment

a pazi kad se radi o pucnju gotovo istog inteziteta kao bojevi, samo je fora sto si iznad puske, a ne "iza" nje... inace, keva praska je zolja, mada kod nje imas i antifone da stavis...bilo kako bilo, plombe ispadaju kako gruva. ne daj boze da se zajebes da je opalis iz zatvorene prostorije (em ogluvis, em mozes da se sprzis)a fora s tromblonom je u remeniku preko levog lakta i sklanjanju glave pred opaljenje (zajebi me nisanjenja s tim sranjem)

Link to comment
a fora s tromblonom je u remeniku preko levog lakta i sklanjanju glave pred opaljenje (zajebi me nisanjenja s tim sranjem)
Ja sam to znao jer sam prosao pripreme za to gadjanje pa sam odlicno prosao (osim sto nisam otvorio usta pa je zujalo u glavi neko vreme), za razliku od onih koji su te nedelje kad su bile pripreme bili na strazi. Mi smo im nesto objasnjavali, kao i staresine pred samo gadjanje, ali je bilo bas tragi-komicnih situacija. Pored vec navedenih sranja sa kundacenjem bicepasa, iskasapljenih ruku i nisana u vugla, bilo je i par odvaljenih prstiju jer nisu skapirali da okidac treba da se trzne samo vrhom kaziprsta :D Za nisanjenje si lepo primetio... nama se kapetan drao da kao nesto spustimo glavu i ciljamo... naravno, vecina je bila u fazonu "mars bre u pizdu materinu!".
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...