Jump to content
IGNORED

Sloboda za Makija


Bebler

Recommended Posts

Pošto se deklariše kao čovek iz struke smatram ovo mesto sasvim prigodnim da se pokrene rasprava o tome kako je moguće da neko bude uhapšen po inerciji osude u montiranom procesu iz 90ih? Umesto da tamo gde je on sada budu oni koji su ga osudili imamo obrnutu situaciju. I dalje se slažem sa Romčevićevom konstatacijom o odnosu države i građana.

Link to comment
Koji Maki, ko ga zlostavlja, zbog cega, u kom univerzumu.Daj link.
Maki ponovo u zatvoruPredrag Vujanac | 13. 09. 2010. - 20:00h | Foto: P. Vujanac | Komentara: 16 Valjevo - Bogoljub Arsenijević Maki, koji je javnosti postao poznat kao veliki protivnik Miloševićevog režima, nakon jučerašnjeg hapšenja na prelazu Kotroman sproveden je u istražni zatvor u Valjevu. Viši sud, koji je raspisao poternicu za njim, odredio mu je pritvor do dva meseca zbog, kako je objašnjeno, odbijanja da se odazove na sudski poziv.Poternica protiv Arsenijevića izdata je jer se nije odazivao pozivima za početak glavnog pretresa u ponovljenom postupku za incidente na mitingu koji je organizovao na gradskom trgu u Valjevu 12. jula 1999. godine. U tim incidentima bilo je povređenih i među policajcima i među demonstrantima, a Arsenijević je 1999. pred tadašnjim Okružnim sudom bio osuđen na tri godine zatvora zbog ometanja službenih lica u obavljanju poslova bezbednosti. Tu kaznu, koju je izrekao sudija Mitar Đenisić, Vrhovni sud je ukinuo i naložio novo suđenje sa rekonstrukcijom na licu mesta, ali ponovni postupak još nije počeo zbog toga što glavni pretres nije zakazivan jer se Maki nije odazivao na sudske pozive.„Obećavana mi je amnestija, čak i prilikom susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem u Skupštini Beograda na obeležavanju decenije ‘Otpora’, kada mi je rekao da mi je to sređeno, pošto je dobio pismo intelektualaca Srbije koji su tražili da budem amnestiran od optužnice iz Miloševićevog vremena. Umesto amnestije, međutim, ponovo sam uhapšen pa se krug zatvorio, pošto sam hapšen za vreme Tita zbog traženja demokratije, pa kod Miloševića gde sam i prebijan, i najzad lisice su mi stavljene i kod Tadića, tako da ne znam ni u kojoj zemlji, ni u kom vremenu se nalazim“, pričao je danas Maki u hodniku Višeg suda u Valjevu.
Pritvor slikaru zbog mitinga 1999Valjevo, Beograd -- Slikaru Bogoljubu Arsenijeviću Makiju, koga sud goni zbog nereda na mitinzima 1999. godine, određen pritvor od 30 dana. Valjevskom slikaru, poznatom po organizovanju protesta protiv Slobodana Miloševića, koji je uhapšen sinoć na graničnom prelazu između Srbije i BiH, određen je pritvor do dva meseca. Arsenijević je uhapšen po poternci Višeg suda u Valjevu jer se nije odazivao pozivima na ponovljeno suđenje za incidente na mitingu protiv Milošević koje je organizovao u Valjevu ‘99. godine.Tokom dana mu uručeno rešenje o određivanu pritvora, i sproveden je u Okružni zatvor. Pre nego što mu je određen pritvor Bogoljub Arsenijević je novinarima u zgradi suda rekao da je na jutrašnjem saslušanju istražnom sudiji Višeg suda u Valjevu kazao da ne prihvata novo suđenje po optužnici iz 1999. godine. Smatra da je pravosuđe imalo deset godina da reši njegov slučaj, što nije učinjeno iako je imao obećanja da će na događanja iz 1999. u Valjevu biti stavljena tačka, i pita "ko je odgovarao za upad u nekadašnju Saveznu skupštinu SRJ u Beogradu, 5. oktobra 2000", u čemu je i sam učestvovao. On je dodao da će, u slučaju da mu bude određen pritvor, početi štrajk glađu u Okružnom zatvoru u Valjevu do ispunjenja njegovih zahteva. Maki je zgradu Višeg suda oko podneva napustio u pratnji svog advokata Luke Aćimovića iz Valjeva, koji je izjavio da očekuje da će Vanraspravno krivično veće doneti rešenje o ukidanju poternice protiv njegovog klijenta. Oni su se kasnije vratili u sudsku zgradu, gde je Arsenijeviću uručeno rešenje o određivanu pritvora, a potom je sproveden u Okružni zatvor na periferiji grada. Maki je 12. jula 1999. na Gradskom trgu u Valjevu organizovao "miting protiv Miloševića” na kojem je došlo do incidenata prilikom pokušaja zauzimanja zgrade Skupštine opštine Valjevo. U incidentima je bilo povređenih i među policajcima koji su obezbeđivali zgradu, i među demonstrantima. Arsenijević je 1999. pred tadašnjim Okružni sudom bio osuđen na tri godine. Tu kaznu je Vrhovni sud ukinuo i naložio novo suđenje sa rekonstrukcijom na licu mesta, ali ponovni postupak još nije počeo zbog toga što glavni pretres nije zakazivan ili se Maki nije odazivao na sudske pozive. Sudija Nada Živić kojoj je u međuvremenu dodeljen predmet rekla je da će početak ponovnog suđenja Bogoljubu Arsenijeviću Makiju zakazati kada bude obaveštena da se on nalazi u pritvoru. U sudu je danas viđen i nekadašnji aktivista Otpora, a danas poslanik DS-a, Srđan Milivojević, koji je rekao da je došao da pomogne Makiju u ime Otpora, u kome su u periodu protesta protiv Miloševića bili obojica. Vest - simbol poraza 5. oktobra"Hapšenje Bogoljuba Arsenijevića Makija, vođe valjevskog građanskog otpora s kraja devedesetih, vraća nas u vreme u kojem je ovaj čovek, boreći se protiv Miloševićevog režima, omogućio da u fotelje sednu oni koji danas nastavljaju njegov politički progon, saopštio je Savet za borbu protiv korupcije Vlade Republike Srbije. “Privođenje čoveka koji je predstavljao sinonim borbe za demokratsku Srbiju uoči obeležavanja godišnjice petooktobarskih događaja, predstavlja ozbiljno upozorenje građanima Srbije da se u državi malo toga promenilo, iako nas od tih događaja deli čitava decenija”, navodi se u saopštenju. “Kako se vlasti, koja sebe naziva demokratskom, dogodilo da uhapsi Makija, dok razni mešetari, špekulanti i kriminalci, žive slobodno, često kao zaslužni i uvaženi građani? Da li vlast misli da ćemo ovaj događaj razumeti kao dokaz da je pravosuđe reformisano i da je odlučno krenulo u obračun protiv korupcije i kriminala”, pitanja su koja postavlja Savet. “Ova vest na simboličan način zaokružuje sve one vesti koje su obeležile 10 godina tranzicije u Srbiji, tokom koje su devastirane vrednosti i ideje koje su građane vodile u promene. Ova vest je simbol poraza 5. oktobra”, navedeno je u saopštenju. Savet za borbu protiv korupcije upozorava vlast da bi za građane Srbije bio potpuni poraz, ukoliko bismo na ovom primeru mogli da zaključimo da se u Srbiji posle 5. oktobra baš ništa nije promenilo, zaključuje Savet.
Link to comment
I tom Makiju večito fali sloboda.
Nezasit čovek. Al i pored toga mi se čini da se nekom njegov povratak na mesto zločina učinio suviše simboličnim recimo. Ako se uzmu u obzir opšte okolnosti, dakako. Pa da preduhitri, zlu ne trebalo. Da se ne zahebe dvared na istom mestu. Edited by Bebler
Link to comment

da li to uopste ima veze sa dacicem, tj. murijom posto ona hapsi bez mnogo razmisljanja? :)ovde je cini mi se problem u retardiranom sudstvu, dakle u demokratskoj stranci.dovoljno je prelistati novine poslednjih 7 dana i tu su ne samo marko milosevic, nego i npr. andrija draskovic, luka beograd i slicno.odavno je trulez u demokratskoj stranci.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...