Jump to content
IGNORED

prljavi pokvareni prevaranti


BraveMargot

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    25

  • Indy

    22

  • BraveMargot

    11

  • paculla

    8

...još manje da je dozvoljeno.
Ne znam za to. Mislim da je tanka granica izmedju ghost writinga i (vrlo hevi) lekture iliti korekcije teksta. Znaci, ako neko napise ceo rad, ali tako da prakticno svaka recenica mora da se preformulise iz pocetka, onda ti koji su pisali u stvari nisu autori samog teksta.Ghost writing je velika industrija (mozda ne toliko u nauci, ali van toga svakako). (U slucajevima gde sam ja bio ukljucen, postoji jos jedan dodatni stepen udaljenosti - posto sam uz ispravku i prevodio).
Link to comment
ju!a zašto bi iko pristao na tako nešto? jel dobije bar neki citat il novce il nešto?onaj koji bi želeo da angažuje duha verovatno zato što on ima dobre rezultate ali nema pojma da piše?
Ima toga ovde koliko hoćeš, npr. direktor kakve naučno-istraživačko-kulturne institucije se potpiše na članak koji za njega napišu potčinjeni.P.S.hvala svima na čestitkama :)
Link to comment

Ne spominju se. U principu, kada neko zasedne na rukovodeće mesto, realno je završio sa naučnim radom ali, pošto moraju da se ispoštuju formalni uslovi za naučno zvanje i slično, i rukovodiocu je potreban određeni broj radova u određenom vremenskom periodu. Tada se napravi dil da recimo dvoje troje potčinjenih napišu nešto a da taj rukovodilac to kasnije pregleda i eventualno nešto prepravi, potpiše se i objavi pod svojim imenom.I svi zadovoljni.

Link to comment

au bogte mazobtw na nekim fakultetima u svetu™ profesor se potpisuje na sve radove svojih doktoranata iako za većinu nema pojma ni o čem se radino to je sasvim druga pričatj nije, da taj direktor tako radi pa i ok, svet nije pravedan, itakotoali ovo...

Link to comment
au bogte mazobtw na nekim fakultetima u svetu™ profesor se potpisuje na sve radove svojih doktoranata iako za većinu nema pojma ni o čem se radino to je sasvim druga pričatj nije, da taj direktor tako radi pa i ok, svet nije pravedan, itakotoali ovo...
Zasto nije ista prica? Studenti i postdokovi rade i imaju platu, sef pomekad nije bas siguran sta ima u radu ali je na njemu, sta je tu drugacije?
Link to comment

Dobro, ne želim da se stekne utisak da to svi rade, većina ih se pridržava kakvih-takvih etičkih principa ali znam za par primera ovoga o čemu sam pisao... Po našem zakonu, za svakoga ko ima istraživačko zvanje šef projekta piše prilikom evaluacije preporuku oko nastavka saradnje. Mišljenje jednog čoveka je dovoljno da se saradnja ne nastavi uprkos tome što neko ispunjava sve formalne uslove.

Link to comment
btw na nekim fakultetima u svetu™ profesor se potpisuje na sve radove svojih doktoranata iako za većinu nema pojma ni o čem se radi
Ja ne znam gde to nije tako. (Mislim, "profesor" u smislu lica koje je mentor/supervizor). Ja sam valjda jedini koga znam da se nisam potpisao na radove svog PhD studenta (puni su matematike, ja nemam sanse da to razumem - ne potpisujem!)
Link to comment
Ja ne znam gde to nije tako.
pa npr kod mog sadašnjeg profana nije takopotpisuje se samo na one radove gde je zaista direktno učestvovao (bez obzira da li su rad radili doktoranti ili oni kojima nije nikakav mentor (viši istraživači, postdokovi i slični))kod mog bivšeg profe (mentora) pak, svi smo imali template sa njegovim imenom kao poslednjim autorom Edited by Amelija
Link to comment
Ne spominju se. U principu, kada neko zasedne na rukovodeće mesto, realno je završio sa naučnim radom ali, pošto moraju da se ispoštuju formalni uslovi za naučno zvanje i slično, i rukovodiocu je potreban određeni broj radova u određenom vremenskom periodu. Tada se napravi dil da recimo dvoje troje potčinjenih napišu nešto a da taj rukovodilac to kasnije pregleda i eventualno nešto prepravi, potpiše se i objavi pod svojim imenom.I svi zadovoljni.
btw na nekim fakultetima u svetu™ profesor se potpisuje na sve radove svojih doktoranata iako za većinu nema pojma ni o čem se radi
i za to su nas testirali :D, political authorship, authorship by authority, ima i gift, honorary authorship. nekad se stavi poznato ime samo zato sto se smatra da ce da potpomogne reputaciji rada. a ima i kad potpisu preminulog.sto se tiče radova u grupi ili sam, ne znam kako je to raditi sam :(. kod nas na eskperimentalnim cesticama u velikim kolaboracijama ne postoji primarni autor, posto su u pitanju velike kolaboracije i podaci pripadaju svima, tj. svi ucestvuju u prikupljanu podataka (minimum je po dve-tri nedelje godisnje po osobi), pisanju softvera, kalibraciji detektora, unapredjivanju metoda analize, merenju sistematskih greski, ekstrakciji podataka, fizickoj interpretaciji podataka koje je neki drugi dobio, sekundarnoj analizi itd. radovi, najcesce, zaista pripadaju gotovo svima (mada su neki ipak radili malo vise od ostalih).na astro-cesticarskim eskperimentima, pak, ima primarnih autora (najcesce 2-3 koji su bas hteli da se teleskop usmeri na taj-i-taj deo neba jer moze da bude zanimljivo, i nakon prikupljanaj podataka radili najveci deo finalne analize [ali samo finalne, ne i raznovrsne kalibracije, pisanja softera, pa cak ni prikupljanja tih podataka koriscenih u radu]), a ostalih 70-100 su sekundarni potpisani.uglavnom, u ovim vecim kolaboracijama interne revizije rada, odgovaranje na komentara i predloge i ponovna iscitavanja svih potpisanih je proces koji traje mesecima. sve u svemu, i sa, i bez primarnih autora, ima nas uvek skoro 100 potpisanih alfabetskim redosledom.p.s. jedino cvrsto pravilo u ovakvim kolaboracijama (imam iskustvo iz tri kolaboracije sa 100 do 200 ljudi) za nepotpisivanje je < 6 meseci na eksperimentu i/ili manje od 2 nedelje prikupljanja podataka. tako da, u principu, moze da bude nezasluzenih potpisa, ali najveci broj ljudi ipak doprinosi eksperimentu, te mislim da nema mnogo zloupotreba stavljanja imena na radove.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...