Jump to content
IGNORED

Vratiće se rode


ducca

Recommended Posts

pa sad, priča je solidna. režija dobra, u glumi ima briljantnih momenata, mira karanović & boris komnenić kao muž i žena, radoslav milenković, mira joković, mira furlan :Hail: bojan dimitrijević, brstinauz montevideo i na terapiji svetlosnim godinama udaljeno od ostatka domaće tv (serijske) produkcijie, što se pokazalo i na hrvatskom rtl-u gde su pocepali sa šerovima i rejtinzimašto je granica za kvalitetne serijske programe spuštena, druga je priča

Link to comment

ma kako je jebemu prica solidna? pogotovo kako se priblizava kraju. brstininin lik je verovatno nesto najidiotskije sto se pojavilo na filmu/seriji jos zorana radmilovica u onom carskom filmu sa lausem, smeker.

Link to comment

Ja izgleda spadam u manjinu koja ovu seriju nije gledala uopste, tek sam sada poceo da pratim da vidim o cemu je rec.Nego, pitanje za vas koji ste je odgledali: ima li prostora za nastavak? Mislim da sam cuo jos pre da se razmisljalo o drugoj sezoni, ali se odustalo. RTS je slicnu stvar uradio sa onom serijom "Sva ta ravnica", prvo su je otkupili, a onda snimili drugi deo u sopstvenoj produkciji, mozda i sada planiraju nesto slicno

Link to comment
Ja izgleda spadam u manjinu koja ovu seriju nije gledala uopste, tek sam sada poceo da pratim da vidim o cemu je rec.Nego, pitanje za vas koji ste je odgledali: ima li prostora za nastavak? Mislim da sam cuo jos pre da se razmisljalo o drugoj sezoni, ali se odustalo. RTS je slicnu stvar uradio sa onom serijom "Sva ta ravnica", prvo su je otkupili, a onda snimili drugi deo u sopstvenoj produkciji, mozda i sada planiraju nesto slicno
I ovo sto je snimljeno je previse tako da je serija postala uzasno dosadna i jedva sam docekao da se zavrsi.
Link to comment

Verujem. I ja sticem takav utisak posle ove tri epizode.Ali, opet, mislio sam vise na samu radnju, uvek se moze smisliti nesto da se nastavi snimanje. RTS bas briga da li ce biti dosadno ili ne :D

Edited by Giggsy
Link to comment
solidna, to je meni oko trojke, ili nešto manje nego što kaže imdb 8.0 (ravna gora 6.2)klošar iz kraja dobio od dede zemlju u vojvodini i rešio da napusti uzavreli asfalt i drugove secikese i bitange i da odpočne novi život. tu sreće raznorazne likove, zanimljive i manje zanimljive i na kraju mu se vrati velika ljubav i oni počnu život iz početka uzgajajući oragnsko povrće. zanimljivije od grada zombija negde na divljem zapadu.
Meni ovo super osnova za dobru seriju.A onda se umesa patos (rezija) opsta mesta(scenario i rezija) srpsko saljenje™ (scenario, smiranje i rezija) i uopste uproscavanje zivota i svodjenje kompleksnih zivotnih cinjenica na par prosto-prosirenih recenica i nekoliko razmenjenih pateticnih pogleda, jos samo fali (a mozda je i bilo) ono Radovanovo o krupnom kadru i cigareti u ustima.Lokalni smo neizbezno i tu nema pomoci. Na kraju, publika je toliko otrovana televizijskim besmislom i jeftinim imitacijama zivota da verovatno ne bi proslo kao komercijalno nista sto je zaista dobro (Na Terapiji npr.)"Grlom u Jagode" nije bila nesto produkcijski zahtevna ali je ostala remek-delo. Otvorena vrata su emitovana kada je publika vec bila zatrovana Pavicevskim svetom gde se svaki lik sali na identican nacin i ima isti vokabular.Lobotomizirano to. E onda se pojave nesto drugacije "Rode" i oni pismeniji se oduseve "eto, vidis da moze i drugacije". Meni samo onaj Pikac serija u seriji, kao dragulj neki u toj dosadi. edit: i Karanovicka blista sa bracnim partnerom, mada je i to malo vise eksploatisano.http://www.youtube.com/watch?v=I7ajc1BaOU0 Edited by CowBoy
Link to comment

jpočeo juče da gledam, štaznamja opušta, muzika ima low-high momente kao i trama serije ali mi lakše, normalnije gledati Nikolu & Dragana od Dragančeta

Edited by mlatko
Link to comment
  • 2 years later...

Evo par utisaka - odgledao sam celu seriju, sa izuzetkom nastavka Rode u magli koji planiram da odgledam. Sad nije me toliko zanimala serija ovako tehnički, više sam gledao iz socioloških razloga. Prvi utisak je da je dosta konzervativno i dosta dosta kulački.

Na kraju se svi požene i poudaju, dobiju decu, i odu što reče Tihajeza da vredno oru zemlju, čak i Krlja koji je na početku pričao da ne voli vezivanje nego samo sex brate ;). Kurve koje su upale finoj pristojnoj seoskoj porodici na ručak su primljene raširenih ruku u tradicionalne uloge domaćica, i to im je hepi end - to jest svima sem Mari koja je ovako svojeglava i ponosna i jedina nije odlučila da pravi krempite sa baba Ružom (što će reći da je bliska nekoj feminističkoj figuri u celoj priči, tako sam skapirao?) koja nije uopšte dobila hepi end. Čak nije ni završila sa novoobrijanim Ekserom kome se vratila pristojna cura psiholog srednja klasa, a ne neka tamo Mara. Druga iole feministička uloga - Nadica - ode u grad da traži svoju sudbinu i naravno propadne i vrati se kući na svoje selo da pravi knedle sa šljivama i služi slatko i vodu kao što i treba. (Videti crtani film Hawaiian birds iz 1936) Sima je tukao ženu kao vola u kupusu zbog neukusnih krompira ali kad ode u zatvor ona mu donese krompire i on shvati šta je izgubio zagrle se i pomire, ni na vidiku priča da ne treba ostati sa muškarcem koji te baš krvnički lema. Rano je napravljena paralela između roda kao ptica i roda u smislu beba koje se rađaju. Sve prati otprilike sličan šablon.

Narkomani (Pikac) i blago mentalno zaostali mafijaši (Aki) nisu krivi, oni su žrtve surovog društva i imaju dobru dušu. Sportisti su površni, crkva je nevitalna i mlohava, ali ipak dobronamerna - samo je zloupotrebljavaju zli ljudi. Biznismeni i vlast su neki lihvari (ta reč jeste iskorišćena štaviše), nekulturni, cinični, odrođeni i samo vole pare, a ne kapiraju brate to srce koje kuca ispod čuburske kaldrme ili terena za sket, mada i njih može da spasi to živo srce koje je i dalje tu u banatskom blatu. Dalje, ovi što su otišli iz Srbije (Babun) su malo bolji od tih lihvara, tipa ne siluju baš majku tako da je sin čuje, ali su neki odvratni nadobudni japiji, odrođeni, ne kapiraju taj gradski duh, pivce u kraju, bla bla bla. Inače Babun je zanimljiva uloga jer sem toga što je to, on je i stari Beograđanin koji sere po dođošima, i u isto vreme mu je otac crvena buržoazija i korupcionaš! Ekser i Dule naravno isto nisu krivi, već su žrtve društva i biju se fer kao poslednji čuburski vitezovi. Ekser treba da nam je još simpatičniji jer je baš neka idealna figura za Vice - lumpenproletarijat, a jako urban, brani pedere (???) i častan je ali sa zajebanom prošlošću.

Ova cela priča sa Glogovcem i folksdojčerima kojima nepristojni, bahati i gladni partizani uzimaju sve i kreću da se bahate a la Ubistvo s predumišljajem mi je moram priznati dosta odvratna, ali je zanimljivo da nisu ostali na nekoj urbanoj free your mind desnici tipa Nataša nego baš konkretno se pravi kontinuitet sa pravim kulacima, i protiv NOBa.

Za kraj, reći ću da mi je dosta žao što Slavica nije dobila svoj hepiend, iako nisam naročito cenio njenog lika krotke seoske učiteljice koja plače, mnogo je lepše razrešenje da Milenko (transfer blama) pređe preko toga što ga je Jagoda (transfer blama) ostavila sa dodatkom priče da ljubav ne bira godine, nego ovo. I dobro Duletov prst manje više - ali ona scena gde lik koji pere šajbu odjednom ume da napravi tempiranu bombu je stvarno vrhunac nenormalnosti. Toliko od mene.

  • +1 1
Link to comment
  • 5 years later...

Sad cu da dizem temu iz mrtvih, ali, red je da se zapljunem..mislim da se mnogo kenja po ovoj seriji, nezasluzeno..dramaturski jaki momenti, gluma, likovi, za nase standarde, odlicno,a i inace, zasto ne?Doduse, ja od serija generalno ne ocekujem ne znam ti sta, nije me uhvatila groznica ovog zlatnog doba serija, ne osporavam je, sam, i am not into it..o domacim da ne pricam..Hepiend, pa, ako su vec isli na to , fino su ga i uradili..tolike odlicne serije imale sranja od finala, ova jos spada i u bolje..e sad, mana ima, neke su tu i zbog nepredvidjenih problema(Miki Nosonja umro, glumac mislim, verovatno je prica sa njim i Duletom trebala da ide nekud, mozda bi Dule i popio metaka, mozda i Ekser od njega ili Pacova), Kojo bio bolestan, zato mu je lik oteran u komu, pa se probudio kao "novi covek"..kada sma gledao, jesam ocekivao neki optimistican kraj, ali, ne toliki..originalno odradjen, za jedan bajkovit kraj..onaj specijal posle mi je vec tesko njesra, i nepotreban milion posto, pravim se i da ne postoji..i da streljajte me, Rode su bolje od Boljeg Zivota..mislim, okej je BZ ali, malo mi je i muka vise od tog tretmana te serije kao nekog nenadmasivog TV masterpisa..

  • +1 2
Link to comment

Из те декаде јесте нека врста аутентичног генерацијског израза, јер нарочито су добро урађени генерацијски сукоби у серији, на линији Шваба - ћале. 

  • +1 2
Link to comment
  • 11 months later...

I eto, već nakon 15ak godina shvatilo se da su Rode jedno remek-delotm :happy:

 

Jbg, kriterijumi padaju sa hiperprodukcijom, a ima i žal za mlados'.

 

Definitivno jedan konzervativizam, što neko gore reče. Jedino što je gay-friendly. Zamislite sada jedan onakav muški poljubac iz neke od ranih epizoda na nacionalnoj frekvenciji, u udarnom terminu...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...