Jump to content
Sign in to follow this  
belch

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?

Recommended Posts

Halvard

Ovo jeste potpuno novi nivo svega. Pre neki dan sam se vozio u busu čiji je vozač bio... Pa hajde da kažemo, da su meni, rođenom antitalentu za vožnju, dali taj volan u ruke, ne bih vozio ništa lošije. Ono je bilo nešto potpuno neverovatno i nikada ranije nisam tako nešto doživeo. 

Gužve i zastoji sada nastaju bukvalno u bilo koje doba dana, na bilo kom mestu, bez ikakvog vidljivog povoda, i definitivno je tačno da ima previše automobila na beogradskim ulicama. Ipak, ja makar stvarno ništa ne mogu da zamerim ljudima koji rezonuju da ako će već biti zaglavljeni u saobraćajnom haosu, bolje im je da budu u udobnosti svog auta nego da u raspalom busu stoje na jednoj nozi i vise kroz vrata. Naravno, time ulazimo u začarani krug, to samo doprinosi povećanju gužvi i stvara sve veće i veće probleme za sve učesnike u saobraćaju, ali sve dok je GSP ovakav kakav je, stvarno ne vidim kako bilo šta može da se promeni na bolje. 

Više žutih traka može biti korak u dobrom smeru (naravno, pod uslovom da se one i poštuju), ali mora se nešto uraditi i sa samim GSP-om. Mislim da svakako treba povećati broj vozila, ali isto tako da to i nije toliki problem koliko broj polazaka. U poslednje vreme se vozila masovno isključuju iz saobraćaja već negde oko sedam, pola osam uveče, kada i dalje ima daleko mnogo™ ljudi koji se vraćaju sa posla ili iz škole. Verujem da je jedan od razloga nedovoljan broj vozača, zbog čega ih izgleda i skupljaju sa konca i konopca, pa posao dobijaju i onakvi pomenuti na početku ovog posta, ali šta god da je, nedopustivo je. 
Takođe, red vožnje se sveo na to da na početnoj stanici jedan čeka da stigne onaj koji ide iza njega (+ 5 minuta), pa ako se taj iz bilo kog razloga negde zaglavio, ovaj neće poći pola sata. Mada, problema sa redom vožnje je bilo bukvalno otkad znam za sebe, ako se to do sada nije rešilo, ne verujem da će ikada. 

Edited by Halvard

gospa buba

ne, daleko mnogo™ ljudi je danas izmedju 15 i 16 dzedzalo na opshtini ka zemunu, dok se s druge strane, ka autoputu naslozilo 10 buseva koji su samo navirali 1 za drugim. sve je to negde sedelo po periferiji ili se zaglavilo ko zna gde i chekalo neshto :dry:

ne treba chekati veche da se to vidi...

pri tome krshevi neopisivi :ph34r:

Edited by gospa buba

pacey defender
1 hour ago, hazard said:

Moje je mišljenje da su problemi sa finansiranjem GSP prevashodno političke prirode. U gradskoj kasi ima sasvim dovoljno para da se nivo usluge javnog prevoza znatno unapredi, ali je pitanje prioriteta na šta se pare troše. To je skoro uvek bio slučaj, ali je sa ovom gradskom vlašću (koja je ubedljivo najgora od 90tih, a uzimajući u obzir opšte stanje zemlje 90tih i ograničenja koja su proizilazila iz toga, relativno gledano verovatno jedna od najgorih gradskih vlasti ikad) to baš izraženo.

Drugo moje mišljenje je da su postojeći resursi GSPa loše iskorišćeni, i da tu svašta može da se optimizuje. U prvoj nekoj fazi, veći broj vozila uopšte ne bi bio potreban (potrebno bi bilo zameniti dotrajala vozila ali to bi se radilo svejedno, evo sada je grad raspisao tender za autobuse), bilo bi potrebno da se obezbedi dovoljan broj vozača i da se poštuje red vožnje. Kao i da se taj red vožnje reorganizuje. Redovnije održavanje da, ali to je nešto što dugoročno štedi novac, jer redovno održavana vozila traju duže.

Najveći problem u GSPu trenutno je upravljanje. Bez velikih ulaganja, a sa promenom upravljačke politike, GSP može da bude 2-3 puta bolji.

Ok, ali ti se ovde oslanjas na misljenje, pretpostavke, intuiciju i svetonazor. To je u redu. U vecini stvari si verovatno u pravu - ovo kazem da ne steknes utisak da potcenjujem to sto pises. Ali od politicara i svih koji nastupaju na izborima ocekujem plan i racunicu.

Deo te racunice mora da bude okvirna cena mesecne markice za razne kategorije stanovnika, okvirni iznos dotacije GSP-u iz javnog budzeta, nagovestaj broja vozila javnog prevoza u narednih X godina,, nekakav osvrt na aktuelne plate vozaca i drugog (jednako bitnog) osoblja u GSP (zbog evidentnog odliva zaposlenih). 

Dalje, teza da GSP treba reorganizovati i optimizovati je u redu, ali ona treba da ima nekakav skup mera, koje imaju svoju glavu i rep, pocetak i kraj, i naravno budzet. U suprotnom je spisak zelja. 

I da ne ostane nejasno - bezveze se poklopilo da ja sada kao nesto kritikujem NDMBGD a realno su najdalje dobacili u ovoj oblasti. Samo neka razrade plan, neka zaista postane plan, dobro ce biti za sve.

Edited by pacey defender

gospa buba

u medzuvremenu ja kupujem markicu uz rachun od markice, fiskalni rachun i rachun za preduzece da dokazu da sam ja ja i da je taj novac potroshen namenski :s_w: (izvini namenski :hihI: )

u poslednje vreme primecujem sabajle ozbiljan bes, a pridveche izvesnu melankoliju, kod kontrolorske kaste, kad se ispostavi da prikazujem kartu iz mesta. to sranje treba da bude besplatno, da se narod ne blamira, ti muchenici da idu kuci i sutra vide shta ce drugo da rade, a grad da plati iz kase, ionako vec placa i da zavrshimo to. ako li je pak ekstremno, neka raspishu 1% plate svima koji primaju belu platu na teritoriji grada i cao. grad ili ima interes da to radi kako treba ili nema. ako nema, onda je druga pricha :dry:

Edited by gospa buba

hazard
51 minutes ago, pacey defender said:

Ok, ali ti se ovde oslanjas na misljenje, pretpostavke, intuiciju i svetonazor. To je u redu. U vecini stvari si verovatno u pravu - ovo kazem da ne steknes utisak da potcenjujem to sto pises. Ali od politicara i svih koji nastupaju na izborima ocekujem plan i racunicu.

Deo te racunice mora da bude okvirna cena mesecne markice za razne kategorije stanovnika, okvirni iznos dotacije GSP-u iz javnog budzeta, nagovestaj broja vozila javnog prevoza u narednih X godina,, nekakav osvrt na aktuelne plate vozaca i drugog (jednako bitnog) osoblja u GSP (zbog evidentnog odliva zaposlenih). 

Dalje, teza da GSP treba reorganizovati i optimizovati je u redu, ali ona treba da ima nekakav skup mera, koje imaju svoju glavu i rep, pocetak i kraj, i naravno budzet. U suprotnom je spisak zelja. 

I da ne ostane nejasno - bezveze se poklopilo da ja sada kao nesto kritikujem NDMBGD a realno su najdalje dobacili u ovoj oblasti. Samo neka razrade plan, neka zaista postane plan, dobro ce biti za sve.

Oslanjam se i na dugogodišnje iskustvo korisnika GSPa, iz kog vidim svakodnevnu degradaciju usluge koju koristim. Iz toga zaključujem da je problem u upravljanju, jer je ranije GSP radio bolje, sa sličnim resursima. Takođe se oslanjam na neke stvari koje sam godinama čitao a koje su pisali ljudi koji se ovom problematikom malo ozbiljnije bave. Hteo sam, osim sopstvenog mišljenja, da iznesem i perspektivu iz kog su nastale ove ideje koje NDB iznosi (a koja se dobrim delom poklapa sa mojim mišljenjem) jer sam, eto, igrom slučaju na forumu Beobuilda gledao kako su te ideje nastajale i ,,krčkale se" duži niz godina. NDB je pred prošle izbore izneo jednu pojednostavljenu skicu tih ideja, što je i razumljivo (u kontekstu političke kampanje).

Ovo što ti tražiš, delimično postoji u pozadini i nešto od toga se može i naći na Beobuildu, a ostatak ne znam koliko je realno da se sastavi bez pristupa nekim podacima koje ova gradska vlast verovatno ne bi htela da ponudi. Ono što je meni jasno je da su ovi predlozi u građevinskom smislu ,,skromni" (nisu tuneli ispod grada, reke, novi mostovi i sl.) i kao takvi relativno jeftini i prilično izvodljivi. Za dalje od toga mislim da bi moralo da dočekamo da neka buduća vlast naruči neku detaljnu studiju po ovom pitanju. U ovom trenutku mislim da nešto više od skica i kandidovanja tema za diskusiju od strane NDBa i nije realno.

Milosh76

Red vožnje za nedelju važiće od Velikog petka do 29. aprila, 30. aprila voziće se po subotnjem redu, a 1. i 2. maja ponovo po nedeljnom.

Subotnji red će ponovo biti na snazi 3. i 4. maja, a 5. maja će važiti red vožnje za nedelju.

Ako se pogleda važeći zimski red vožnje, umesto između 1.100 i 1.350 autobusa, tramvaja i trolejbusa, koliko radnim danima treba da vozi, putnike će u toku praznika prevoziti između 764 i 861 vozila - manji broj odnosi se na važeći nedeljni red vožnje, a veći na subotnji.

gagilija

da li je ovako bilo ranije? nesto mi se cini da nije bilo ovoliko spojeno...a unapred se radujem s obzirom da cu raditi za praznike, izuzev 1. maja, ali svih ostalih dana da. i sigurno nisam jedina.

masu puta sam prinudjena da idem minibusevima koji su sad krcati, cesto bude guzva da ljudi stoje jedni preko drugih, iako kupujem mesecnu.
sad teraju firme da uplacuju direkt a sami su vodili kampanju da se ne kupuje busplus jos tamo 2011/12 ako se dobro secam. a secam se i prevoza tada...u odnosu na ovo sad je bilo bogovski. ne mogu da seirim jer me direktno pogadja ovakvo stanje, ali pored svega drugog, sjebali su nacisto i vec sjeban gsp. aferim

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

hazard
25 minutes ago, gagilija said:

sad teraju firme da uplacuju direkt a sami su vodili kampanju da se ne kupuje busplus jos tamo 2011/12 ako se dobro secam. a secam se i prevoza tada...u odnosu na ovo sad je bilo bogovski. ne mogu da seirim jer me direktno pogadja ovakvo stanje, ali pored svega drugog, sjebali su nacisto i vec sjeban gsp. aferim

,,Žuti" GSP je za ovaj sada Verkehrsbetriebe Zürich glavom i bradom.

placenik

Beleška oko vozača:

-Za međunarodne ture (letovanja Grčka, ekskurzije i slično), vozači autobusa dobijaju 50-60E dnevnice + plata (uglavnom minimalac).  I to za bez prekovremenih sati, bez gužvi (uglavnom autoput), stanica, stresa. Niko od njih ne želi da vozi za GSP. Mala plata, velika odgovornost i mnoooogo cimanja.

Shan Jan

Samo da dodam jos jedan rant - od kad su krenuli renoviranje oko konja i time zatvorili ulice koje su tu prolazile, nastao je potpuni kolaps ka tunelu i iz pravca od starog grada ka Novom Beogradu. Eto balansa, ranije smo imali samo totalni raspad iz pravca NBG :D 

Mislim da ovde nema p od planiranja. Sve se radi reaktivno a problemi se samo gomilaju. Jedino pravo resenje jeste da ljudi vise koriste javni prevoz ali iskreno, kad dodju letnje sparine ja ga u sirokom luku izbegavam. Nije normalno da se u prevozu krckas sat vremena, dok prelazi 10 stanica, na 40+ stepeni u guzvi gde jedva stojis. Ja sam cak pre 2 godine imao toplotni udar nakon jednog takvog iskustva. Sta je sa starijima koji nemaju drugogo izbora, ne smem ni da zamislim. Realno ce sve vise ljudi koji mogu da izdvoje par iljada evra da uzimaju automobile, sto ce samo pogorsavati problem. Istovremeno ce autobusi i vozaci biti sve losiji pa nas ceka jos vise kvarova i saobracajki.

I GSP, u odnosu na ono sta nudi i prosecnu platu, je bezobrazno skup. Sto se na kraju zavrsi progresivnim oporezivanjem na srpski nacin - ko ima para placa, ko nema, bije se sa kontrolorima. 

vathra

Све је више људи који возе електро тротинете.

Цена око 300 евра, брзина као бицикл, али за разлику од њега може да се спакује и стави у канцеларију, гепек, аутобус.

Мислим да већ прелазе по броју људе који иду бициклом на посао.

gagilija

Danas od 17 do 18 putovala od bloka 62 do Belvila. Nisam uspela da se izvucem da presednem na tramvaj odmah, i predjem tek kod Belvila. Ono je bilo jezivo koji sečep napravio. Kud nisam odmah jer je sve bilo prohodno od Milutina Milankovića uključujući i Brankov most.
A sad u povratku sa Zelenjaka prošlo je 4-5 buseva 16, 77, 65 i nebrojano 27E i 35 i samo JEDNA 95ica za to vreme.

pbg12345

jeste popularno kukumakati kako nikad nije bilo gore i slicno

ali ja sam zaista ubedjen da od 2005 od kad svakodnevno koristim gsp nikad nije bilo ni blizu ovakvom stanju

sam gsp se raspada, a tome dodatno doprinosi i opsti raspad saobracaja u gradu

meni samo gradjani nisu jasni

mozda lose vidim/cujem ali uopste ne primecujem da se ljudi bune u rl

najdalje sto idu je da se istresu na drugog putnika

dakle na stranu politicka strana, jednostavno me cudi da masovno ne lude

davno rekoh, ako nekad napravim neko sranje, to ce skoroo izvesno biti zbog saobracaja

a kad pomenuh politiku, mozda ne bi bilo lose provesti kampanju, makar za pocetak lepljenjem nalepnica po vozilima da je sve ovo proizvod nesposbne/bahate/alave sns vlasti

nekako i pored svega gore napisanog verujem da ljudima najlakse/najbrze dolazi do mozga kad su direktno ugrozeni

a ovo jeste direktno ugrozavanje, a tek ce biti letos kad ovi raskopaju jos nekoliko ulica, kad jos par stotina vozaca zapali u svabiju, kad stave letnji red voznje koji u praksi funkcionise na 50% i kad upece na 50+ stepeni

ali ko nas jebe kad smo stoka

Halvard

Danas se dogodila nekakva apokalipsa sa trolama, video sam 4 pokvarene u razmaku od 10 minuta. :ph34r: A generalno je gradski saobraćaj danas bio raspad epskih razmera, iako još nisu zvanično promenili režim™. Ne mogu da zamislim kako će tek biti veselo sledeće nedelje. Ne bi me uopšte čudilo da voze samo minibusevi, a na ostalim linijama po vozilo ili dva, čisto reda radi. 

Što je zaista super, jer ovo je 1969. godina i možemo da proglasimo državni praznik od 10 dana i da se sve zatvori i da niko ništa ne radi. 

SDSG

GSP radi po principu seci usi krpi dupe, njima je lakse da raspisu tender za nabavku delova odrade "remont" i ono kao savim je ok vozni park, a da uleti neka inspekcija mnogi autobusi ne bi ugledali svetlost dana.Neko misli da je jeftinije da uzimaju malu privredu i zive od danas do sutra nego da stanu i ozbiljno sagledaju gde su u stvari.Vecina autobusa im je odavno zrela za otpis, ali pali ide i pomalo koci :ph34r: Ali tu idu onom logikom dok god narod ulazi u taj autobus i niko ne pogine sve super.