Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Beleška oko vozača:

-Za međunarodne ture (letovanja Grčka, ekskurzije i slično), vozači autobusa dobijaju 50-60E dnevnice + plata (uglavnom minimalac).  I to za bez prekovremenih sati, bez gužvi (uglavnom autoput), stanica, stresa. Niko od njih ne želi da vozi za GSP. Mala plata, velika odgovornost i mnoooogo cimanja.

Link to comment

Samo da dodam jos jedan rant - od kad su krenuli renoviranje oko konja i time zatvorili ulice koje su tu prolazile, nastao je potpuni kolaps ka tunelu i iz pravca od starog grada ka Novom Beogradu. Eto balansa, ranije smo imali samo totalni raspad iz pravca NBG :D 

 

Mislim da ovde nema p od planiranja. Sve se radi reaktivno a problemi se samo gomilaju. Jedino pravo resenje jeste da ljudi vise koriste javni prevoz ali iskreno, kad dodju letnje sparine ja ga u sirokom luku izbegavam. Nije normalno da se u prevozu krckas sat vremena, dok prelazi 10 stanica, na 40+ stepeni u guzvi gde jedva stojis. Ja sam cak pre 2 godine imao toplotni udar nakon jednog takvog iskustva. Sta je sa starijima koji nemaju drugogo izbora, ne smem ni da zamislim. Realno ce sve vise ljudi koji mogu da izdvoje par iljada evra da uzimaju automobile, sto ce samo pogorsavati problem. Istovremeno ce autobusi i vozaci biti sve losiji pa nas ceka jos vise kvarova i saobracajki.

 

I GSP, u odnosu na ono sta nudi i prosecnu platu, je bezobrazno skup. Sto se na kraju zavrsi progresivnim oporezivanjem na srpski nacin - ko ima para placa, ko nema, bije se sa kontrolorima. 

Link to comment

Све је више људи који возе електро тротинете.

Цена око 300 евра, брзина као бицикл, али за разлику од њега може да се спакује и стави у канцеларију, гепек, аутобус.

Мислим да већ прелазе по броју људе који иду бициклом на посао.

Link to comment

Danas od 17 do 18 putovala od bloka 62 do Belvila. Nisam uspela da se izvucem da presednem na tramvaj odmah, i predjem tek kod Belvila. Ono je bilo jezivo koji sečep napravio. Kud nisam odmah jer je sve bilo prohodno od Milutina Milankovića uključujući i Brankov most.
A sad u povratku sa Zelenjaka prošlo je 4-5 buseva 16, 77, 65 i nebrojano 27E i 35 i samo JEDNA 95ica za to vreme.

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment

jeste popularno kukumakati kako nikad nije bilo gore i slicno

ali ja sam zaista ubedjen da od 2005 od kad svakodnevno koristim gsp nikad nije bilo ni blizu ovakvom stanju

sam gsp se raspada, a tome dodatno doprinosi i opsti raspad saobracaja u gradu

 

meni samo gradjani nisu jasni

mozda lose vidim/cujem ali uopste ne primecujem da se ljudi bune u rl

najdalje sto idu je da se istresu na drugog putnika

dakle na stranu politicka strana, jednostavno me cudi da masovno ne lude

davno rekoh, ako nekad napravim neko sranje, to ce skoroo izvesno biti zbog saobracaja

 

a kad pomenuh politiku, mozda ne bi bilo lose provesti kampanju, makar za pocetak lepljenjem nalepnica po vozilima da je sve ovo proizvod nesposbne/bahate/alave sns vlasti

 

nekako i pored svega gore napisanog verujem da ljudima najlakse/najbrze dolazi do mozga kad su direktno ugrozeni

a ovo jeste direktno ugrozavanje, a tek ce biti letos kad ovi raskopaju jos nekoliko ulica, kad jos par stotina vozaca zapali u svabiju, kad stave letnji red voznje koji u praksi funkcionise na 50% i kad upece na 50+ stepeni

 

ali ko nas jebe kad smo stoka

Link to comment

Danas se dogodila nekakva apokalipsa sa trolama, video sam 4 pokvarene u razmaku od 10 minuta. :ph34r: A generalno je gradski saobraćaj danas bio raspad epskih razmera, iako još nisu zvanično promenili režim™. Ne mogu da zamislim kako će tek biti veselo sledeće nedelje. Ne bi me uopšte čudilo da voze samo minibusevi, a na ostalim linijama po vozilo ili dva, čisto reda radi. 

Što je zaista super, jer ovo je 1969. godina i možemo da proglasimo državni praznik od 10 dana i da se sve zatvori i da niko ništa ne radi. 

Link to comment

GSP radi po principu seci usi krpi dupe, njima je lakse da raspisu tender za nabavku delova odrade "remont" i ono kao savim je ok vozni park, a da uleti neka inspekcija mnogi autobusi ne bi ugledali svetlost dana.Neko misli da je jeftinije da uzimaju malu privredu i zive od danas do sutra nego da stanu i ozbiljno sagledaju gde su u stvari.Vecina autobusa im je odavno zrela za otpis, ali pali ide i pomalo koci :ph34r: Ali tu idu onom logikom dok god narod ulazi u taj autobus i niko ne pogine sve super. 

 

Link to comment
On 25.4.2019. at 1:03, hazard said:

 

Oslanjam se i na dugogodišnje iskustvo korisnika GSPa, iz kog vidim svakodnevnu degradaciju usluge koju koristim. Iz toga zaključujem da je problem u upravljanju, jer je ranije GSP radio bolje, sa sličnim resursima. Takođe se oslanjam na neke stvari koje sam godinama čitao a koje su pisali ljudi koji se ovom problematikom malo ozbiljnije bave. Hteo sam, osim sopstvenog mišljenja, da iznesem i perspektivu iz kog su nastale ove ideje koje NDB iznosi (a koja se dobrim delom poklapa sa mojim mišljenjem) jer sam, eto, igrom slučaju na forumu Beobuilda gledao kako su te ideje nastajale i ,,krčkale se" duži niz godina. NDB je pred prošle izbore izneo jednu pojednostavljenu skicu tih ideja, što je i razumljivo (u kontekstu političke kampanje).

 

Ovo što ti tražiš, delimično postoji u pozadini i nešto od toga se može i naći na Beobuildu, a ostatak ne znam koliko je realno da se sastavi bez pristupa nekim podacima koje ova gradska vlast verovatno ne bi htela da ponudi. Ono što je meni jasno je da su ovi predlozi u građevinskom smislu ,,skromni" (nisu tuneli ispod grada, reke, novi mostovi i sl.) i kao takvi relativno jeftini i prilično izvodljivi. Za dalje od toga mislim da bi moralo da dočekamo da neka buduća vlast naruči neku detaljnu studiju po ovom pitanju. U ovom trenutku mislim da nešto više od skica i kandidovanja tema za diskusiju od strane NDBa i nije realno.

 

 

Valjalo bi da NDMBGD upregne Beobild resurse i svoje saradnike i neka napravi follow up ove ideje koju su izneli. Znam da imaju ogranicene resurse, i ovoliko sto su uradili je u redu. Samo sto primecujem uobicajenu levicarsku boljku, da se resursi upregnu da se razvije plan zasnovan na izradi zeljenog cilja, a da se manje razmislja o resursima koji su potrebni da se cilj ostvari. A to je sustina svakog policy.

 

NIje ovde samo do zute farbe i manjih korekcija gradske infrastrukture. Sa postojecim brojem vozila nemoguce je da se ostvari da se veci broj gradjana odrekne komocije koju nudi sopstveni auto, sve i da se poboljsa protok vozila javnog prevoza. Broj vozila na ulicama je jako bitan parametar ovakvih planova, ne sam po sebi, vec i zbog pratece podrske i troskova, ukljucujuci odrzavanje i ljudstvo.

 

 

 

Link to comment
31 minutes ago, pacey defender said:

Valjalo bi da NDMBGD upregne Beobild resurse i svoje saradnike i neka napravi follow up ove ideje koju su izneli. Znam da imaju ogranicene resurse, i ovoliko sto su uradili je u redu. Samo sto primecujem uobicajenu levicarsku boljku, da se resursi upregnu da se razvije plan zasnovan na izradi zeljenog cilja, a da se manje razmislja o resursima koji su potrebni da se cilj ostvari. A to je sustina svakog policy.

 

NIje ovde samo do zute farbe i manjih korekcija gradske infrastrukture. Sa postojecim brojem vozila nemoguce je da se ostvari da se veci broj gradjana odrekne komocije koju nudi sopstveni auto, sve i da se poboljsa protok vozila javnog prevoza. Broj vozila na ulicama je jako bitan parametar ovakvih planova, ne sam po sebi, vec i zbog pratece podrske i troskova, ukljucujuci odrzavanje i ljudstvo.

 

 

 

 

(bold 1) Zna se da nisam ljubitelj NDBovog levičarenja (niti levičarenja uopšte), ali ovo kada je Srbija u pitanju, nije samo levičarska boljka nego boljka uopšte. Ko iznosi u kampanji i političkim programima tačne planove, i kada i iznese nešto detaljnije, kada su cifre realne? Još gore, koliki se broj glasača opredeljuje na osnovu toga? Ti i ja možda, a takvih je jako malo nažalost. Od postojećih stranaka, DJB je npr. bio najdetaljniji u iznošenju svojih planova (u periodu do 2018. bar, posle sam prestao da ih pratim detaljno a počeli su mnogo više da se bave svojim unutrašnjim problemima, pa nakon toga skrenuli u neki antiglobalizam), planovi su bili prilično realni, za srpske standarde dosta transparentni, i...DJB je jedanput dobio 6%. S druge strane Janković je dobio 16% na reputaciju, imidž, i opšte fraze, i to sakupivši deo stanovništva koji je kao više ,,misleći".

 

(bold 2) Definiši ,,veći broj". Ne znam kakva je situacija u Beogradu, ali znam po studijama za neke druge gradove koje sam imao prilike da čitam da je dovoljno u mnogim slučajevima da se prilično mali % dnevnih putovanja (tipa 5-10%) prebaci sa automobila na javni prevoz kako bi saobraćaj prešao iz stanja kolapsa u stanje nekog normalnog podnošljivog funkcionisanja (ne znači da nema gužvi, da nema gužvi u gradu od milion+ ljudi je nemoguće, ali saobraćaj je protočan). Zamislimo sada da postojeći autobus, putem žutih traka, može da ,,obrne" liniju za 20 umesto 40 minuta. To znači da taj autobus može da opsluži (ugrubo) duplo više ljudi. Takođe definiši ,,veći broj vozila". Nabavka 100-200 autobusa nije veliki izdadatak za gradski budžet, i mislim da bilo ko u kampanji može da obeća tako nešto znajuci sa sigurnošću da grad to može da isfinansira. Nabavka 1000 autobusa, ili 100 tramvaja recimo, to je već drugi red veličine...

Link to comment

trake rezervisane za vozila javnog prevoza definitivno povećavaju protok i mogućnost većeg broja tura uistom vremenu. i, smanjuje psihičko opterećenje vozača.

ono što može da bude prvi korak jeste postavljanje kamera koje kontrolišu prohodnost traka i daju dokaz za kažnjavanje.

ono što je hazard pomenuo vezano za sajam, desilo se i meni na brankovom mostu.: koverat sa snimkom, rešenjem i uplatnicom.

Link to comment

I samo jos jednom da ponovim da prigradski prevoz za obrenovac i ta sela/naselja juzno od grada funkcionise evo vec duze od godinu nikad bolje

Vozila nova, nikad vise polazala koja u ogromnoj vecini slucajeva krecu u sekund

Jasno mi je da je to delom uradjeno i na ustrb prevoza u gradu i da je jbg lakse resivo nego najfrekventnije linije, ali je je takodje lep primer da i ova najnesposobnija od svih vlasti moze da upristoji prevoz samo kad hoce

Link to comment
22 minutes ago, pbg12345 said:

I samo jos jednom da ponovim da prigradski prevoz za obrenovac i ta sela/naselja juzno od grada funkcionise evo vec duze od godinu nikad bolje

Vozila nova, nikad vise polazala koja u ogromnoj vecini slucajeva krecu u sekund

Jasno mi je da je to delom uradjeno i na ustrb prevoza u gradu i da je jbg lakse resivo nego najfrekventnije linije, ali je je takodje lep primer da i ova najnesposobnija od svih vlasti moze da upristoji prevoz samo kad hoce

zato sad sedamnaestica ide kakva nije bila nikad. ne kazem, tako oni popravljaju stvari...

Link to comment
16 hours ago, pbg12345 said:

I samo jos jednom da ponovim da prigradski prevoz za obrenovac i ta sela/naselja juzno od grada funkcionise evo vec duze od godinu nikad bolje

Vozila nova, nikad vise polazala koja u ogromnoj vecini slucajeva krecu u sekund

Jasno mi je da je to delom uradjeno i na ustrb prevoza u gradu i da je jbg lakse resivo nego najfrekventnije linije, ali je je takodje lep primer da i ova najnesposobnija od svih vlasti moze da upristoji prevoz samo kad hoce

 

To verovatno nije ni u kakvoj vezi sa činjenicom da je na prošlim izborima SNS u Obranovcu osvojio 60% glasova. 

Link to comment
  • 3 weeks later...

Za one koji vole alternativnim putem...

Danas sam video kontrolore posle nekoliko meseci, i to na i na Slaviji i na Vračaru, dve odvojene partije. Vrlo strogi, nema uobičajenog vrdanja, mora da se kupi takozvana doplatna karta. Bio sam svedok tri doplatna udesa koji su bili praćeni jakim emocijama.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...