Jump to content
belch

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?

Recommended Posts

SDSG

Ma nema potrebe za izvinjavanjem, sve je to lepo zamisljeno sto se tice zutih traka bar u teoriji, ali praksa je mnogo drugacija.

Nije to samo e ovde moze zuta traka,treba uraditi bas detaljnu analizu koja saobracajnica sme da se optereti zutom trakom da se ne dobije kontra efekat, a kao sto vec rekoh veliki broj ulica nema mogucnosti za zutu traku bez ozbiljne rekonstrukcije. 

Onda promena svetlosne signalizacije da se vozila iz zute trake pustaju pre tj pod uslovom isto tako zahteva ogromna ulaganja i opet moze da izazove bespotrebne cepove i kao sto ide u Srbiji brdo nezgoda,zbog cuveno zutog.Treba tu na nekoliki sekundi zatvoriti kompletnu raskrsnicu i pustati samo uslovno sto je recept za guzvu.Bas bih voleo da vidim kako bi to resili.Za to treba neko bas pametan da se pita. 

I nije tu problem malo je zutih traka vec sto se i postojece ne postoju i sto se ne postoju pravila saobracaja, recimo Autobus koji izlazi iz nise tj stajalista koje nije u koloboznoj traci ima prednost kada se ukljucuje, a to retko ko postuje pa se onda pravi cep kad je stajalište malo da primi dva autobusa pa jedan ceka da se ukljuci dok ga niko ne pusta pa naidje drugi koji treba da ispostuje stanicu eto sirena, secenja i ostalog. 

Sve to stoji, ali opet treba razmotriti koliko je pametno da od te postojece dve trake jedna ode u zutu, treba neko da sedne i proracuna propusnu moc tih saobracajnica, ali realno a ne u domenu teorije to bi moglo ovako. 

Edited by SDSG

hazard
38 minutes ago, Milosh76 said:

Za to treba 2000 autobusa, koji ce ici na 2 minuta celog dana... To se u BG nece skoro desiti...
Bg nema vozaca ni za trenutni broj vozila, a kamoli za 2000 autobusa

Odakle ti cifra od 2000 autobusa? Mali primer: najopterećenija linija metroa u Torontu, jako dugačka (skoro bilo šta u BGu je za te pojmove smešno) gde u špicu idu vozovi (prepuni) na 2-3 minuta, funkcioniše sa oko 60 vozova. Po samim podacima gradskom prevoza, za to bi bilo potrebno 400 autobusa (koji idu običnim, ne žutim trakama). GSP ima oko 1600 vozila (ne mogu sada da nađem da li to uključuje i privatne prevoznike ili ne, negde se kao implicira da da, a negde ne), oko 200 su tramvaji, a 80 trole. Dakle već postoji preko 1300 autobusa, žute trake bi omogućile da se oni efikasnije koriste, odakle ideja da je potrebno dići broj na 2000?

Zašto misliš da autobusi moraju ići na 2 minuta celog dana? Na 2 minuta u špicu da, možda (što je već slučaj u mnogim ulicama danas, u špicu) ali zašto bi morao da ide bus na 2 minuta u 10 uveče?

Nezavisn(ij)a trasa (a to žuta traka omogućava) znači da autobus može brže i pouzdanije da ,,obrne" celu trasu linije, pa tako jedan autobus u jednom danu može ostvariti više polazaka nego što je sada slučaj (jer gubi vreme zaglavljen u gužvi).

Broj vozača se reši tako što se otpusti nepotrebni administrativni kadar (koga ima oho-ho), a vozačima se dignu plate.

miki.bg

Kuda je prošla 74 večeras u pravcu ka NBG? Nek sisaju kurac.

Milosh76
2 minutes ago, hazard said:

Odakle ti cifra od 2000 autobusa? Mali primer: najopterećenija linija metroa u Torontu, jako dugačka (skoro bilo šta u BGu je za te pojmove smešno) gde u špicu idu vozovi (prepuni) na 2-3 minuta, funkcioniše sa oko 60 vozova. Po samim podacima gradskom prevoza, za to bi bilo potrebno 400 autobusa (koji idu običnim, ne žutim trakama). GSP ima oko 1600 vozila (ne mogu sada da nađem da li to uključuje i privatne prevoznike ili ne, negde se kao implicira da da, a negde ne), oko 200 su tramvaji, a 80 trole. Dakle već postoji preko 1300 autobusa, žute trake bi omogućile da se oni efikasnije koriste, odakle ideja da je potrebno dići broj na 2000?

Zašto misliš da autobusi moraju ići na 2 minuta celog dana? Na 2 minuta u špicu da, možda (što je već slučaj u mnogim ulicama danas, u špicu) ali zašto bi morao da ide bus na 2 minuta u 10 uveče?

Nezavisn(ij)a trasa (a to žuta traka omogućava) znači da autobus može brže i pouzdanije da ,,obrne" celu trasu linije, pa tako jedan autobus u jednom danu može ostvariti više polazaka nego što je sada slučaj (jer gubi vreme zaglavljen u gužvi).

Broj vozača se reši tako što se otpusti nepotrebni administrativni kadar (koga ima oho-ho), a vozačima se dignu plate.

bold1:  broj sam uzeo odokativno, metaforicki receno, treba nam mnogo vise vozila nego danas. Mislim da danas ima max 1000 vozila, a verovatno i manje

bold2: opet metafora za mnogo cesce nego sada. Jedan od najvecih problema u saobracaju sto se pojedine linije cekaju po pola sata, a neki put i duze i to svakog dana, bez obzira na "rekonstrukcije" ulica i sl. Ne desava se to u svakom delu dana, ali definitivno je to jedan od vecih problema, posto ima mali broj vozila koji pokrivaju grad

bold3:  Smanjenjem ljudi u administraciji, nece se resiti problem vozaca koji odlaze da za visestruko vece pare rade manje i u mirnijim sredinama od BG. Isti problem ima i Hrvatska, pa i Slovenija. A ono sto moze da se poveca vozacima, sa 50 na 90000 (ne znam koliku platu imaju vozaci, cifre su date okvirno) ce ih zadovoljiti u kratkom vremenskom roku. A opet, sto vise vozaca to je potrebno vise para za njihove plate, a GSP ima bedne prihode za potencijal koji imaju.

Malo statistike GSP Beograd

http://gsp.rs/statistika.aspx

Barti66

.

Edited by Barti66

Barti66
39 minutes ago, hazard said:

Uopšte nije budalaština, niti besmislica, a predlog nije sastavio Dobrica iz glave nego neki ljudi koji imaju i kvalifikacije da se bave ovim stvarima

Mislio sam prvenstveno na T tunel.

Znam da nije Dobrica, ali takav promašaj za epicentar zbivanja je po meni kardinalan....za početak

hazard
29 minutes ago, SDSG said:

Ma nema potrebe za izvinjavanjem, sve je to lepo zamisljeno sto se tice zutih traka bar u teoriji, ali praksa je mnogo drugacija.

Nije to samo e ovde moze zuta traka,treba uraditi bas detaljnu analizu koja saobracajnica sme da se optereti zutom trakom da se ne dobije kontra efekat, a kao sto vec rekoh veliki broj ulica nema mogucnosti za zutu traku bez ozbiljne rekonstrukcije. 

Onda promena svetlosne signalizacije da se vozila iz zute trake pustaju pre tj pod uslovom isto tako zahteva ogromna ulaganja i opet moze da izazove bespotrebne cepove i kao sto ide u Srbiji brdo nezgoda,zbog cuveno zutog.Treba tu na nekoliki sekundi zatvoriti kompletnu raskrsnicu i pustati samo uslovno sto je recept za guzvu.Bas bih voleo da vidim kako bi to resili.Za to treba neko bas pametan da se pita. 

I nije tu problem malo je zutih traka vec sto se i postojece ne postoju i sto se ne postoju pravila saobracaja, recimo Autobus koji izlazi iz nise tj stajalista koje nije u koloboznoj traci ima prednost kada se ukljucuje, a to retko ko postuje pa se onda pravi cep kad je stajalište malo da primi dva autobusa pa jedan ceka da se ukljuci dok ga niko ne pusta pa naidje drugi koji treba da ispostuje stanicu eto sirena, secenja i ostalog. 

Sve to stoji, ali opet treba razmotriti koliko je pametno da od te postojece dve trake jedna ode u zutu, treba neko da sedne i proracuna propusnu moc tih saobracajnica, ali realno a ne u domenu teorije to bi moglo ovako. 

Iz mog ugla gledišta, ulaganja u blage rekonstrukcije ulica (ili ubacivanje potrebnih radova za žutu traku u već planirane rekonstrukcije ulica koje bi se radile svejedno, jer je data ulica zrela za rekonstrukciju), kao i ulaganja u signalizaciju uopšte nisu velika, tj. skoro su ništavna u poređenju sa novcem koji se svakodnevno gubi zbog gužvi. Ti gubici opravdavaju daleko veća ulaganja (kao npr. metro), a kamoli nešto ,,sitno" kao što su novi semafori. Pritom, na mnogo mesta Beograd već ima semafore koji omogućavaju davanje prednosti javnom prevozu ali se ne koriste (znam da je tako bilo dugo vreme nakon rekonstrukcije Bulevara, ne znam da li je to ,,uključeno" od tada), a na mnogim mestima gde bi mogle da dođu žute trake takve signalizacija već postoji i koristi se.

Što se tiče predloga, niko ne predlaže da se žute trake ofarbaju od danas do sutra, niti da se u kratkom roku napravi svaka ona potencijalna žuta traka na mapi. Ovaj plan "3+3" koji je Dobrica tvitovao zapravo predviđa 3 osnovna koridora sa žutim trakama, odatle bi se počelo, o ostalima, otom potom:

spacer.png

Pritom - ljudi iznose predloge, koje su iznosili i u kampanji prošle godine, i iza njih stoji više godina razmišljanja i debate o toj tematici. Na kraju to je samo predlog jedne političke opcije. Poenta je da se o ovome uopšte i ne razmišlja trenutno, naprotiv čak se žute trake i ukidaju. Pešačke zone se šire na uštrb prevoza (javnog i privatnog), bez razmišljanja kako ljudi treba da dođu do te zone i po njoj se kreću. Itd. Možda ovaj plan ne može da se sprovede identično kao što je nacrtan i predložen, ali verovatno može nešto slično. I naravno da bi trebalo da se pre toga urade studije, brojanje, modeli, itd. Verujem da bi NDBovci, kada bi bili u prilici da o tome odlučuju, išli tim putem i konsultovali struku.

hazard
3 minutes ago, Barti66 said:

Mislio sam prvenstveno na T tunel.

Znam da nije Dobrica, ali takav promašaj za epicentar zbivanja je po meni kardinalan....za početak

To možeš da gledaš kao kardinalan promašaj ako razmišljaš vrlo "inside the box" u odnosu na postojeće stanje, tj. uzmeš kao pretpostavku da se isti broj automobila mora/treba kretati istim pravcima kao i danas. No to uopšte ne mora da bude tako.

Dalje, čak i ako je tunel slaba tačka plana koja ne može da funkcioniše, to ne znači da je ostatak predloga loš kao osnova za diskusiju. Sličan plan može da se napravi tako da se tunel na neki način ,,zaobiđe" (u smislu kuda ide žuta traka). A ako baš nema drugog rešenja, žuta traka može da bude ,,ispresecana" na tom delu, kao što je i danas (žuta traka se završava kod Z. venca), a da postoje semafori koji će autobusima davati prednosti kada se uključuje iz žute trake u to parče bez žute treka pred i kroz tunel. itd. Svakako postoji mnogo načina da se saobraćaj optimizuje na mnogim mestima tako da se da prednost javnom prevozu, bez nužnog fizičkog odvajanja u formi žutih traka ili nečeg sličnog.

pacey defender
5 hours ago, hazard said:

Ove ideje koje su se pojavile u kampanji NDB za beogradske izbore došle su iz udruženja građana ,,Imamo plan" (osnivač arh. Jug Cerović, a mislim i da je Filip Vukša član) i razrađivane su godinama na forumu Beobuild. Ja sam odmah prepoznao što same ideje, što Cerovićev stil crtanja. Imamo plan je inače imao akcije lepljenja mapa prevoza po stanicama i vozilima, moguće da si video neku (nuđene su inače GSPu za džabe ali oni nisu hteli da ih postavljaju organizovano, pa je usledila ,,gerilska" akcija).

Ukratko za tramvaje ne košta skoro ništa, reč je samo o (po njima) efikasnijoj organizaciji linija. Za bus košta otprilike onoliko koliko košta žuta farba za žute trake.

Mislim da kosta, jer masovan prelazak na vozila javnog prevoza, da to bude odrziva opcija, ne mozes da obezbedis na dobru volju, nego nabavkom veceg broja vozila,  njihovim redovnim odrzavanjem i ulaganjem u novi vozni park i generalno odrzivim finansiranjem javnog prevoza,. 

A kada se to ukrsti sa NBD pristupom da javni prevoz za korisnike treba da bude pristupacan, onda mislim da je opravdano pitanje koje sam im postavio. Prihodi i rashodi. Kao sto rekoh, barem red velicina. 

SDSG

Problem je toliki da bi struka bas morala da se zamisli nad njim.Ako NDB tako gleda na stvari ok treba ih pustiti to niko nikada ne treba da ospori.Jer voznja kroz Bg je postala nocna mora za sve.

Mada trebalo bi da se forsira obilaznica da se bar tranzit odstrani sa AP, pa tek onda krenuti u srce problema,jedan kruzni tok je toliko rasteretio obilaznicu da je to za nepoverovati, koliko sam samo vremena proveo u tunelu. 

Edited by SDSG

hazard
3 minutes ago, pacey defender said:

Mislim da kosta, jer masovan prelazak na vozila javnog prevoza, da to bude odrziva opcija, ne mozes da obezbedis na dobru volju, nego nabavkom veceg broja vozila,  njihovim redovnim odrzavanjem i ulaganjem u novi vozni park i generalno odrzivim finansiranjem javnog prevoza,.  

A kada se to ukrsti sa NBD pristupom da javni prevoz za korisnike treba da bude pristupacan, onda mislim da je opravdano pitanje koje sam im postavio. Prihodi i rashodi. Kao sto rekoh, barem red velicina.  

Moje je mišljenje da su problemi sa finansiranjem GSP prevashodno političke prirode. U gradskoj kasi ima sasvim dovoljno para da se nivo usluge javnog prevoza znatno unapredi, ali je pitanje prioriteta na šta se pare troše. To je skoro uvek bio slučaj, ali je sa ovom gradskom vlašću (koja je ubedljivo najgora od 90tih, a uzimajući u obzir opšte stanje zemlje 90tih i ograničenja koja su proizilazila iz toga, relativno gledano verovatno jedna od najgorih gradskih vlasti ikad) to baš izraženo.

Drugo moje mišljenje je da su postojeći resursi GSPa loše iskorišćeni, i da tu svašta može da se optimizuje. U prvoj nekoj fazi, veći broj vozila uopšte ne bi bio potreban (potrebno bi bilo zameniti dotrajala vozila ali to bi se radilo svejedno, evo sada je grad raspisao tender za autobuse), bilo bi potrebno da se obezbedi dovoljan broj vozača i da se poštuje red vožnje. Kao i da se taj red vožnje reorganizuje. Redovnije održavanje da, ali to je nešto što dugoročno štedi novac, jer redovno održavana vozila traju duže.

Najveći problem u GSPu trenutno je upravljanje. Bez velikih ulaganja, a sa promenom upravljačke politike, GSP može da bude 2-3 puta bolji.

hazard
21 minutes ago, SDSG said:

Problem je toliki da bi struka bas morala da se zamisli nad njim.Ako NDB tako gleda na stvari ok treba ih pustiti to niko nikada ne treba da ospori.Jer voznja kroz Bg je postala nocna mora za sve.

Mada trebalo bi da se forsira obilaznica da se bar tranzit odstrani sa AP, pa tek onda krenuti u srce problema,jedan kruzni tok je toliko rasteretio obilaznicu da je to za nepoverovati, koliko sam samo vremena proveo u tunelu. 

Mislim da je potrebno "out of the box" razmišljanje, sa radikalnim rezovima i stavljanjem javnog prevoza na nedodirljivo prvo mesto, bar u špicu. Ovo što sada postoji i pogoršava se vodi nas u totalni saobraćajni kolaps u bliskoj budućnosti.

Poenta priče sa žutim trakama (npr.) jeste da se više ljudi prebaci iz automobila u autobuse. Autobuski sistem da postane time kapacitetniji i pouzdaniji, a kratkoročno smanjenjem traka za automobile, da prevoz automobilom postane manje privlačan (dugoročno, kada dovoljan broj ljudi pređe na javni prevoz, automobilski prevoz bi se vratio na isto ili bio malo poboljšan, i ako bi imao manje traka na raspologanju).

Struku, a tu mislim na dugogodišnje zaposlene po raznim sekretarijatima za saobraćaj, CIPovima, saobraćajnim fakultetima i sl. takođe treba malo ,,provetriti", jer su oni i saučesnici i delimični krivci za sadašnje stanje. Prvo je rešenje bio megalomanski metro sa regionalnim metroom, onda se to redukovalo 5 redova veličina na tramvaj za 21. vek, pa je onda opet rešenje ipak bilo metro, pa da onda pak nabudženi tramvaj za 21. vek (Belart), a onda tramvaj za 21. vek na steroidima preimenovan u ,,laki metro" (Belam), pa onda laki metro do te mere ,,otežan" da više nije bilo uštede troškova u odnosu na ,,teški" metro (naprotiv, tuneli bi bili skuplji a kapacitet manji), sve zato što određeni delovi ,,struke" nisu hteli da napuste svoje fiks-ideje. Toliko je novinskog teksta potrošenog na "LRT vs metro" raspravu, a od nijednog ni drugog nismo dobili ni metar. Sporazum sa Francuskom potpisan je...kad, pre 8 godina? Više? Systra je početkom 2000ih radila studiju, Egis je radio 2011., danas je 2019. i aktuelan je plan o naprednjačkom investitorskom metrou od nigde do nikud. A imao sam priliku da vidim da postoje neki mladi, školovani ljudi koji su ambiciozni a ipak realni, i koji bi da probaju nešto novo. Treba im dati šansu. Onima koji već nisu emigrirali za Holandiju npr. (kao jedan od njih).

Edited by hazard

gospa buba
1 hour ago, miki.bg said:

Kuda je prošla 74 večeras u pravcu ka NBG? Nek sisaju kurac.

ekeke.

jutros se 88 zaglavila odmah na pochetnoj na keju, kao onaj kauch na stepenishtu u detektivskoj agenciji daglasa adamsa, napred ne moze od nekog parkiranog genija, nazad ne moze od nekog parkiranog genija i onda je sve stalo, i 6 autobusa iza koji chekaju da krenu i svi chekaju parking servis da odnese genije. mislim da ovo mora nekako da prestane, zaista mora :unsure:

djordje geprat

ja ne vidim slabu tačku u predlozima NDBGD. čak ni oko žute trake u tunelu. 

ono što su veliki problemi su, hazard reče, upravljanje GSPom i disciplina vozača. ovo drugo moralo bi da se rešava drakonskim kažnjavanjem uz nemogućnost registrovanja vozila bez plaćenih kazni.

istovar robe u sarajevskoj u 8 ujutro? sačekivanje da se oslobodi parking mesto u resavskoj?  4 migavca dok se ispeče pljeskavica u glavnoj u zemunu? taksista koji staje ispred prelaza kod masarikove dok putnik plati, dobije kusur izađe? čekanje da se skrene u levo ka garaži u masarikovoj? itd.

vozim 40 godina po gradu, ovoliko bahatosti nikada nije bilo. jedino pozitivno je dosta uredno zaustavljanje ispred pešačkih prelaza.

gospa buba

ovo sada jeste jedan potpuno novi nivo :blink: