Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

5 hours ago, hazard said:

 

Ove ideje koje su se pojavile u kampanji NDB za beogradske izbore došle su iz udruženja građana ,,Imamo plan" (osnivač arh. Jug Cerović, a mislim i da je Filip Vukša član) i razrađivane su godinama na forumu Beobuild. Ja sam odmah prepoznao što same ideje, što Cerovićev stil crtanja. Imamo plan je inače imao akcije lepljenja mapa prevoza po stanicama i vozilima, moguće da si video neku (nuđene su inače GSPu za džabe ali oni nisu hteli da ih postavljaju organizovano, pa je usledila ,,gerilska" akcija).

 

Ukratko za tramvaje ne košta skoro ništa, reč je samo o (po njima) efikasnijoj organizaciji linija. Za bus košta otprilike onoliko koliko košta žuta farba za žute trake.

Mislim da kosta, jer masovan prelazak na vozila javnog prevoza, da to bude odrziva opcija, ne mozes da obezbedis na dobru volju, nego nabavkom veceg broja vozila,  njihovim redovnim odrzavanjem i ulaganjem u novi vozni park i generalno odrzivim finansiranjem javnog prevoza,. 

 

A kada se to ukrsti sa NBD pristupom da javni prevoz za korisnike treba da bude pristupacan, onda mislim da je opravdano pitanje koje sam im postavio. Prihodi i rashodi. Kao sto rekoh, barem red velicina. 

Link to comment

Problem je toliki da bi struka bas morala da se zamisli nad njim.Ako NDB tako gleda na stvari ok treba ih pustiti to niko nikada ne treba da ospori.Jer voznja kroz Bg je postala nocna mora za sve.

 

Mada trebalo bi da se forsira obilaznica da se bar tranzit odstrani sa AP, pa tek onda krenuti u srce problema,jedan kruzni tok je toliko rasteretio obilaznicu da je to za nepoverovati, koliko sam samo vremena proveo u tunelu. 

Edited by SDSG
Link to comment
3 minutes ago, pacey defender said:

Mislim da kosta, jer masovan prelazak na vozila javnog prevoza, da to bude odrziva opcija, ne mozes da obezbedis na dobru volju, nego nabavkom veceg broja vozila,  njihovim redovnim odrzavanjem i ulaganjem u novi vozni park i generalno odrzivim finansiranjem javnog prevoza,.  

  

A kada se to ukrsti sa NBD pristupom da javni prevoz za korisnike treba da bude pristupacan, onda mislim da je opravdano pitanje koje sam im postavio. Prihodi i rashodi. Kao sto rekoh, barem red velicina.  

 

Moje je mišljenje da su problemi sa finansiranjem GSP prevashodno političke prirode. U gradskoj kasi ima sasvim dovoljno para da se nivo usluge javnog prevoza znatno unapredi, ali je pitanje prioriteta na šta se pare troše. To je skoro uvek bio slučaj, ali je sa ovom gradskom vlašću (koja je ubedljivo najgora od 90tih, a uzimajući u obzir opšte stanje zemlje 90tih i ograničenja koja su proizilazila iz toga, relativno gledano verovatno jedna od najgorih gradskih vlasti ikad) to baš izraženo.

 

Drugo moje mišljenje je da su postojeći resursi GSPa loše iskorišćeni, i da tu svašta može da se optimizuje. U prvoj nekoj fazi, veći broj vozila uopšte ne bi bio potreban (potrebno bi bilo zameniti dotrajala vozila ali to bi se radilo svejedno, evo sada je grad raspisao tender za autobuse), bilo bi potrebno da se obezbedi dovoljan broj vozača i da se poštuje red vožnje. Kao i da se taj red vožnje reorganizuje. Redovnije održavanje da, ali to je nešto što dugoročno štedi novac, jer redovno održavana vozila traju duže.

 

Najveći problem u GSPu trenutno je upravljanje. Bez velikih ulaganja, a sa promenom upravljačke politike, GSP može da bude 2-3 puta bolji.

Link to comment
21 minutes ago, SDSG said:

Problem je toliki da bi struka bas morala da se zamisli nad njim.Ako NDB tako gleda na stvari ok treba ih pustiti to niko nikada ne treba da ospori.Jer voznja kroz Bg je postala nocna mora za sve.

 

Mada trebalo bi da se forsira obilaznica da se bar tranzit odstrani sa AP, pa tek onda krenuti u srce problema,jedan kruzni tok je toliko rasteretio obilaznicu da je to za nepoverovati, koliko sam samo vremena proveo u tunelu. 

 

Mislim da je potrebno "out of the box" razmišljanje, sa radikalnim rezovima i stavljanjem javnog prevoza na nedodirljivo prvo mesto, bar u špicu. Ovo što sada postoji i pogoršava se vodi nas u totalni saobraćajni kolaps u bliskoj budućnosti.

 

Poenta priče sa žutim trakama (npr.) jeste da se više ljudi prebaci iz automobila u autobuse. Autobuski sistem da postane time kapacitetniji i pouzdaniji, a kratkoročno smanjenjem traka za automobile, da prevoz automobilom postane manje privlačan (dugoročno, kada dovoljan broj ljudi pređe na javni prevoz, automobilski prevoz bi se vratio na isto ili bio malo poboljšan, i ako bi imao manje traka na raspologanju).

 

Struku, a tu mislim na dugogodišnje zaposlene po raznim sekretarijatima za saobraćaj, CIPovima, saobraćajnim fakultetima i sl. takođe treba malo ,,provetriti", jer su oni i saučesnici i delimični krivci za sadašnje stanje. Prvo je rešenje bio megalomanski metro sa regionalnim metroom, onda se to redukovalo 5 redova veličina na tramvaj za 21. vek, pa je onda opet rešenje ipak bilo metro, pa da onda pak nabudženi tramvaj za 21. vek (Belart), a onda tramvaj za 21. vek na steroidima preimenovan u ,,laki metro" (Belam), pa onda laki metro do te mere ,,otežan" da više nije bilo uštede troškova u odnosu na ,,teški" metro (naprotiv, tuneli bi bili skuplji a kapacitet manji), sve zato što određeni delovi ,,struke" nisu hteli da napuste svoje fiks-ideje. Toliko je novinskog teksta potrošenog na "LRT vs metro" raspravu, a od nijednog ni drugog nismo dobili ni metar. Sporazum sa Francuskom potpisan je...kad, pre 8 godina? Više? Systra je početkom 2000ih radila studiju, Egis je radio 2011., danas je 2019. i aktuelan je plan o naprednjačkom investitorskom metrou od nigde do nikud. A imao sam priliku da vidim da postoje neki mladi, školovani ljudi koji su ambiciozni a ipak realni, i koji bi da probaju nešto novo. Treba im dati šansu. Onima koji već nisu emigrirali za Holandiju npr. (kao jedan od njih).

Edited by hazard
Link to comment
1 hour ago, miki.bg said:

Kuda je prošla 74 večeras u pravcu ka NBG? Nek sisaju kurac.

ekeke.

 

jutros se 88 zaglavila odmah na pochetnoj na keju, kao onaj kauch na stepenishtu u detektivskoj agenciji daglasa adamsa, napred ne moze od nekog parkiranog genija, nazad ne moze od nekog parkiranog genija i onda je sve stalo, i 6 autobusa iza koji chekaju da krenu i svi chekaju parking servis da odnese genije. mislim da ovo mora nekako da prestane, zaista mora :unsure:

Link to comment

ja ne vidim slabu tačku u predlozima NDBGD. čak ni oko žute trake u tunelu. 

 

ono što su veliki problemi su, hazard reče, upravljanje GSPom i disciplina vozača. ovo drugo moralo bi da se rešava drakonskim kažnjavanjem uz nemogućnost registrovanja vozila bez plaćenih kazni.

 

istovar robe u sarajevskoj u 8 ujutro? sačekivanje da se oslobodi parking mesto u resavskoj?  4 migavca dok se ispeče pljeskavica u glavnoj u zemunu? taksista koji staje ispred prelaza kod masarikove dok putnik plati, dobije kusur izađe? čekanje da se skrene u levo ka garaži u masarikovoj? itd.

 

vozim 40 godina po gradu, ovoliko bahatosti nikada nije bilo. jedino pozitivno je dosta uredno zaustavljanje ispred pešačkih prelaza.

Link to comment

Ovo jeste potpuno novi nivo svega. Pre neki dan sam se vozio u busu čiji je vozač bio... Pa hajde da kažemo, da su meni, rođenom antitalentu za vožnju, dali taj volan u ruke, ne bih vozio ništa lošije. Ono je bilo nešto potpuno neverovatno i nikada ranije nisam tako nešto doživeo. 

Gužve i zastoji sada nastaju bukvalno u bilo koje doba dana, na bilo kom mestu, bez ikakvog vidljivog povoda, i definitivno je tačno da ima previše automobila na beogradskim ulicama. Ipak, ja makar stvarno ništa ne mogu da zamerim ljudima koji rezonuju da ako će već biti zaglavljeni u saobraćajnom haosu, bolje im je da budu u udobnosti svog auta nego da u raspalom busu stoje na jednoj nozi i vise kroz vrata. Naravno, time ulazimo u začarani krug, to samo doprinosi povećanju gužvi i stvara sve veće i veće probleme za sve učesnike u saobraćaju, ali sve dok je GSP ovakav kakav je, stvarno ne vidim kako bilo šta može da se promeni na bolje. 

Više žutih traka može biti korak u dobrom smeru (naravno, pod uslovom da se one i poštuju), ali mora se nešto uraditi i sa samim GSP-om. Mislim da svakako treba povećati broj vozila, ali isto tako da to i nije toliki problem koliko broj polazaka. U poslednje vreme se vozila masovno isključuju iz saobraćaja već negde oko sedam, pola osam uveče, kada i dalje ima daleko mnogo™ ljudi koji se vraćaju sa posla ili iz škole. Verujem da je jedan od razloga nedovoljan broj vozača, zbog čega ih izgleda i skupljaju sa konca i konopca, pa posao dobijaju i onakvi pomenuti na početku ovog posta, ali šta god da je, nedopustivo je. 
Takođe, red vožnje se sveo na to da na početnoj stanici jedan čeka da stigne onaj koji ide iza njega (+ 5 minuta), pa ako se taj iz bilo kog razloga negde zaglavio, ovaj neće poći pola sata. Mada, problema sa redom vožnje je bilo bukvalno otkad znam za sebe, ako se to do sada nije rešilo, ne verujem da će ikada. 

Edited by Halvard
Link to comment

ne, daleko mnogo™ ljudi je danas izmedju 15 i 16 dzedzalo na opshtini ka zemunu, dok se s druge strane, ka autoputu naslozilo 10 buseva koji su samo navirali 1 za drugim. sve je to negde sedelo po periferiji ili se zaglavilo ko zna gde i chekalo neshto :dry:

 

ne treba chekati veche da se to vidi...

 

pri tome krshevi neopisivi :ph34r:

Edited by gospa buba
Link to comment
1 hour ago, hazard said:

 

Moje je mišljenje da su problemi sa finansiranjem GSP prevashodno političke prirode. U gradskoj kasi ima sasvim dovoljno para da se nivo usluge javnog prevoza znatno unapredi, ali je pitanje prioriteta na šta se pare troše. To je skoro uvek bio slučaj, ali je sa ovom gradskom vlašću (koja je ubedljivo najgora od 90tih, a uzimajući u obzir opšte stanje zemlje 90tih i ograničenja koja su proizilazila iz toga, relativno gledano verovatno jedna od najgorih gradskih vlasti ikad) to baš izraženo.

 

Drugo moje mišljenje je da su postojeći resursi GSPa loše iskorišćeni, i da tu svašta može da se optimizuje. U prvoj nekoj fazi, veći broj vozila uopšte ne bi bio potreban (potrebno bi bilo zameniti dotrajala vozila ali to bi se radilo svejedno, evo sada je grad raspisao tender za autobuse), bilo bi potrebno da se obezbedi dovoljan broj vozača i da se poštuje red vožnje. Kao i da se taj red vožnje reorganizuje. Redovnije održavanje da, ali to je nešto što dugoročno štedi novac, jer redovno održavana vozila traju duže.

 

Najveći problem u GSPu trenutno je upravljanje. Bez velikih ulaganja, a sa promenom upravljačke politike, GSP može da bude 2-3 puta bolji.

Ok, ali ti se ovde oslanjas na misljenje, pretpostavke, intuiciju i svetonazor. To je u redu. U vecini stvari si verovatno u pravu - ovo kazem da ne steknes utisak da potcenjujem to sto pises. Ali od politicara i svih koji nastupaju na izborima ocekujem plan i racunicu.

 

Deo te racunice mora da bude okvirna cena mesecne markice za razne kategorije stanovnika, okvirni iznos dotacije GSP-u iz javnog budzeta, nagovestaj broja vozila javnog prevoza u narednih X godina,, nekakav osvrt na aktuelne plate vozaca i drugog (jednako bitnog) osoblja u GSP (zbog evidentnog odliva zaposlenih). 

 

Dalje, teza da GSP treba reorganizovati i optimizovati je u redu, ali ona treba da ima nekakav skup mera, koje imaju svoju glavu i rep, pocetak i kraj, i naravno budzet. U suprotnom je spisak zelja. 

 

I da ne ostane nejasno - bezveze se poklopilo da ja sada kao nesto kritikujem NDMBGD a realno su najdalje dobacili u ovoj oblasti. Samo neka razrade plan, neka zaista postane plan, dobro ce biti za sve.

Edited by pacey defender
Link to comment

u medzuvremenu ja kupujem markicu uz rachun od markice, fiskalni rachun i rachun za preduzece da dokazu da sam ja ja i da je taj novac potroshen namenski :s_w: (izvini namenski :hihI: )

 

u poslednje vreme primecujem sabajle ozbiljan bes, a pridveche izvesnu melankoliju, kod kontrolorske kaste, kad se ispostavi da prikazujem kartu iz mesta. to sranje treba da bude besplatno, da se narod ne blamira, ti muchenici da idu kuci i sutra vide shta ce drugo da rade, a grad da plati iz kase, ionako vec placa i da zavrshimo to. ako li je pak ekstremno, neka raspishu 1% plate svima koji primaju belu platu na teritoriji grada i cao. grad ili ima interes da to radi kako treba ili nema. ako nema, onda je druga pricha :dry:

Edited by gospa buba
Link to comment
51 minutes ago, pacey defender said:

Ok, ali ti se ovde oslanjas na misljenje, pretpostavke, intuiciju i svetonazor. To je u redu. U vecini stvari si verovatno u pravu - ovo kazem da ne steknes utisak da potcenjujem to sto pises. Ali od politicara i svih koji nastupaju na izborima ocekujem plan i racunicu.

 

Deo te racunice mora da bude okvirna cena mesecne markice za razne kategorije stanovnika, okvirni iznos dotacije GSP-u iz javnog budzeta, nagovestaj broja vozila javnog prevoza u narednih X godina,, nekakav osvrt na aktuelne plate vozaca i drugog (jednako bitnog) osoblja u GSP (zbog evidentnog odliva zaposlenih). 

 

Dalje, teza da GSP treba reorganizovati i optimizovati je u redu, ali ona treba da ima nekakav skup mera, koje imaju svoju glavu i rep, pocetak i kraj, i naravno budzet. U suprotnom je spisak zelja. 

 

I da ne ostane nejasno - bezveze se poklopilo da ja sada kao nesto kritikujem NDMBGD a realno su najdalje dobacili u ovoj oblasti. Samo neka razrade plan, neka zaista postane plan, dobro ce biti za sve.

 

Oslanjam se i na dugogodišnje iskustvo korisnika GSPa, iz kog vidim svakodnevnu degradaciju usluge koju koristim. Iz toga zaključujem da je problem u upravljanju, jer je ranije GSP radio bolje, sa sličnim resursima. Takođe se oslanjam na neke stvari koje sam godinama čitao a koje su pisali ljudi koji se ovom problematikom malo ozbiljnije bave. Hteo sam, osim sopstvenog mišljenja, da iznesem i perspektivu iz kog su nastale ove ideje koje NDB iznosi (a koja se dobrim delom poklapa sa mojim mišljenjem) jer sam, eto, igrom slučaju na forumu Beobuilda gledao kako su te ideje nastajale i ,,krčkale se" duži niz godina. NDB je pred prošle izbore izneo jednu pojednostavljenu skicu tih ideja, što je i razumljivo (u kontekstu političke kampanje).

 

Ovo što ti tražiš, delimično postoji u pozadini i nešto od toga se može i naći na Beobuildu, a ostatak ne znam koliko je realno da se sastavi bez pristupa nekim podacima koje ova gradska vlast verovatno ne bi htela da ponudi. Ono što je meni jasno je da su ovi predlozi u građevinskom smislu ,,skromni" (nisu tuneli ispod grada, reke, novi mostovi i sl.) i kao takvi relativno jeftini i prilično izvodljivi. Za dalje od toga mislim da bi moralo da dočekamo da neka buduća vlast naruči neku detaljnu studiju po ovom pitanju. U ovom trenutku mislim da nešto više od skica i kandidovanja tema za diskusiju od strane NDBa i nije realno.

 

 

Link to comment

Red vožnje za nedelju važiće od Velikog petka do 29. aprila, 30. aprila voziće se po subotnjem redu, a 1. i 2. maja ponovo po nedeljnom.

Subotnji red će ponovo biti na snazi 3. i 4. maja, a 5. maja će važiti red vožnje za nedelju.

 

Ako se pogleda važeći zimski red vožnje, umesto između 1.100 i 1.350 autobusa, tramvaja i trolejbusa, koliko radnim danima treba da vozi, putnike će u toku praznika prevoziti između 764 i 861 vozila - manji broj odnosi se na važeći nedeljni red vožnje, a veći na subotnji.

Link to comment

da li je ovako bilo ranije? nesto mi se cini da nije bilo ovoliko spojeno...a unapred se radujem s obzirom da cu raditi za praznike, izuzev 1. maja, ali svih ostalih dana da. i sigurno nisam jedina.

masu puta sam prinudjena da idem minibusevima koji su sad krcati, cesto bude guzva da ljudi stoje jedni preko drugih, iako kupujem mesecnu.
sad teraju firme da uplacuju direkt a sami su vodili kampanju da se ne kupuje busplus jos tamo 2011/12 ako se dobro secam. a secam se i prevoza tada...u odnosu na ovo sad je bilo bogovski. ne mogu da seirim jer me direktno pogadja ovakvo stanje, ali pored svega drugog, sjebali su nacisto i vec sjeban gsp. aferim

Sent from my SM-J710F using Tapatalk

Link to comment
25 minutes ago, gagilija said:


sad teraju firme da uplacuju direkt a sami su vodili kampanju da se ne kupuje busplus jos tamo 2011/12 ako se dobro secam. a secam se i prevoza tada...u odnosu na ovo sad je bilo bogovski. ne mogu da seirim jer me direktno pogadja ovakvo stanje, ali pored svega drugog, sjebali su nacisto i vec sjeban gsp. aferim

Sent from my SM-J710F using Tapatalk
 

 

,,Žuti" GSP je za ovaj sada Verkehrsbetriebe Zürich glavom i bradom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...