Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

erste je privatna banka, moze sta oce.
moze i pokloniti novac, pa opet to ne radi. poslovanje sa DOOom je rizicna rabota, doo se relativno lako gasi a odgovara samo do visine ukupnog kapitala. kontam da se najveci broj prevara u srbiji vrsi preko DOOa.
Link to comment
Baš juče sam išao trojkom od Ž/St do Rakovice - bez Gestapo racija i kontrole na liniji.
U trajvanima je juce bilo sve OK na potezu Z. stanica - Ustanicka
Mene ovo navodi na zaključak da su iz BusPlusa pitali gde smeju da se majmunišu i da im je rečeno da elektro-vuču ne diraju (jer tramvajski zastoj realno blokira centar grada, a i trolejbuski bi uradio isto to, u manjoj meri). To valjda može da znači da je grad direktno odobrio ovakve metode?edit: a i potpuno bi im se sjebao red letenja tramvaja, oni ne mogu da se vade na gužve u saobraćaju, tramvaji su postali skoro potpuno nezavisni od ostalog saobraćaja... Edited by fanjo
Link to comment
Pitanje prvo je ko su ova trojica (Krstic, Petrovic, i Djordjevic) jer teoretski gledano pare idu njima u dzep...sva zarada od BusPlusa. Naravno ne verujem da su oni neka 3 jahaca apokalipse, vec da se, kako kazes, pare (deo para...sada koliki, pitanje je) preusmeravaju iz tih firmi (zato i postoji brdo povezanih firmi, ne da bi se sakrilo vlasnistvo nego transferi novca koji se sigurno rade putem ugovora za fiktivne usluge sa drugim firmama, tj. narodski receno "pranje para").Ja sam npr. siguran da sam Apex posluje skroz "cisto", tj. ostvari odredjenu zaradu i onda isplati vlasnicima - 10% Turcima, 90% Lanusu. Plus tu Turci dobijaju jos neku lovu sigurno jer su oni dali opremu itd. Novac se onda preliva ka drugim povezanim licima dok prolazi taj lanac od Lanusa do vlasnika Procescoma.
Sjecam kada smo imali raspravu o tenderima i ko smije da se prijavi na tender a ko ne. U svijetu u kojem radim, obavezno se trazi da firma ima dobre reference da bi mogla konkuristai za taj posao. Ti si tada govorio da je to klasicno suzbijanje konkurencije. APEX ne bi nikada mogla konkuristai za ovaj posao da su refernce bile jedan od uslova tendera.
Link to comment
kontam da se najveci broj prevara u srbiji vrsi preko DOOa.
Naravno. Klasican primer je gradjevina...kod mene u kraju, 5 zgrada u istom bloku ocigledno gradi isti investitor (pola zgrada su spojene, na istoj su parceli gde ranije nije bilo nista, u istom stilu, jedna do druge itd.) ali je formalno za svaku zgradu investitor drugi d.o.o., gde se cak i providno po imenu vidi da su povezani.
Link to comment
Sjecam kada smo imali raspravu o tenderima i ko smije da se prijavi na tender a ko ne. U svijetu u kojem radim, obavezno se trazi da firma ima dobre reference da bi mogla konkuristai za taj posao. Ti si tada govorio da je to klasicno suzbijanje konkurencije. APEX ne bi nikada mogla konkuristai za ovaj posao da su refernce bile jedan od uslova tendera.
To i jeste suzbijanje konkurencije, jer kako ja kao nova firma uopste treba da dobijem reference u npr. oblasti tehnologija za javni prevoz, ako nigde ne mogu da prodjem tender za tehnologiju za javni prevoz jer nemam reference?Takodje, Apex je imao referencu - njihov partner je turski Kentkart, koji ima referenci koliko oces (skoro sva tehnologija je njihova).
Link to comment
moze i pokloniti novac, pa opet to ne radi. poslovanje sa DOOom je rizicna rabota, doo se relativno lako gasi a odgovara samo do visine ukupnog kapitala. kontam da se najveci broj prevara u srbiji vrsi preko DOOa.
neko je mozda dao garanciju(recimo ta referentna turska firma, a mozda i sam grad), depozit, nepokretnosti kao zalog. sigurno nije kredit na lepe oci, izvesno je samo da do istog ne mogu svi doci, jer za takve mora posebno dati saglasnost verovatno prvo risk, pa upravni odbor, ili direktno ceo.uostalom, erste je skoro dao milion evra kredita i fk crvena zvezda, ima li neceg nesigurnijeg u zemlji? sta ce posle, da im uzmu grb? :lol:
Link to comment
Pa onda dobijete APEX.Reference se ne traze samo za tehnologiju nego u ovom slucaju i vodjenje ovakvog posla.
Gledas to sa pogresne strane. Nije problem sto je APEX-u omoguceno ucestvovanje na tenderu, problem je sto je svetskim firmama onemoguceno. Da je bilo ozbiljnih firmi na tenderu, ne bi APEX pobedio na tenderu (naravno, pricam hipoteticki, naravno da bi, posto ovo ocito smrdi na neki dil). Edited by Chika Spale
Link to comment

Ne znam kako se odrzavao taj tender. Malo mi je cudno (to jest i nije cudno poslije svih prica) da se naplatni sistem totalno odvoji i da samo on ode na tender (uvodjenje tehnologije i upravljanje).edit: i da su strane firme ucestvovale vjerujem da opet APEX pobjedio radi cijene. Kako se u Srbiji ocjenjuju tenderi? Koji postotak ide na cijenu a koji na tehnicku dokumentaciju?

Edited by borris_
Link to comment
Pa onda dobijete APEX.Reference se ne traze samo za tehnologiju nego u ovom slucaju i vodjenje ovakvog posla.
Mislim da govorimo ovde o 2 razlicite stvari, ti o jednoj, ja o drugoj. Ja sam se bavio vlasnickom strukturom, namestenim tenderom i kuda ide novac. To nema veze sa ovim sto ti pricas, a to je vodjenje posla. Hoces li mi reci da velike firme sa referencama takodje ne ucestvuju u mutnim radnjama? Naravno da ucestvuju. Eno ti ga Simens, pa imali su u firmi fond za podmicivanje...Ti mislis da tender ne bi bio namesten kada bi se trazila firma sa referencama? Naravno da bi, samo bi firma sa referencama dosla umesto Apexa, pa shvatila da treba da osnuje lokalnu firmu u 50/50 odnosu sa preporucenim partnerom i da potpise odredjene ugovore sa preporucenim dobavljacima.
Link to comment
Naravno. Klasican primer je gradjevina...kod mene u kraju, 5 zgrada u istom bloku ocigledno gradi isti investitor (pola zgrada su spojene, na istoj su parceli gde ranije nije bilo nista, u istom stilu, jedna do druge itd.) ali je formalno za svaku zgradu investitor drugi d.o.o., gde se cak i providno po imenu vidi da su povezani.
najprostijeSumnjiva ekipa osnuje DOO A, za osnivaca i direktora postave nekog zbunjenog nesrećnika iz Boleča ili odakle već, daju mu neku ozbiljnu platu, sluzbeni auto, ribu. On potpisuje i ne pita previše. DOO A uzme robu X na odlozeno placanje sa valutom od 30 dana za prvu ratu od dobavljaca B za 100 000 Evra. Tu istu robu proda firmi C za 90 000 evra u kesu. DOO A dobavljacu B isplati uredno prvu ratu od 10 K evra. DOO A preko naduvanih faktura isisa iz firme 80 k Evra. I pokrene postupak likvidacije. Dok se ovi dobavljac B opasulji racun DOOa A je prazan.Dobri su nekih 70k evra za 3 mjeseca. Prevaru je tesko dokazati jer ce oni tvrditi da su lose poslovali i da nisu imali prevarnu nameru jer u suprotnom ne bi isplatili 10k evra prve rate. Eventualno nesrecnik iz Boleca dobije par godina robije, mozda se i izvuce sa uslovom.
Link to comment
BusPlus se iskreno izvinjava svima koji su proteklih dana dobijali nepotpune informacije o novim merama u javnom prevozu koje stupaju na snagu u nedelju 15. jula ove godine.
Poserem vam se na izvinjenje, idioti. Iskreno, ovih dana uopšte nisam razmišljao o nekakvim informacijama o novim merama u javnom prevozu, sve vreme mi je na umu bila praksa sprovođenja novih mera, za šta nikakvo izvinjenje ne može da ih iskupi.
Link to comment
Nije mi jasno šta se ovde dešava na slikama. Autobus se zaustavlja, niko ne može napolje dok se svi ne provere kod kontrolora, a napolju čeka komunalna policija koja piše kazne?Tako to funkcioniše?
tako funkcioniše
Link to comment
edit: i da su strane firme ucestvovale vjerujem da opet APEX pobjedio radi cijene. Kako se u Srbiji ocjenjuju tenderi? Koji postotak ide na cijenu a koji na tehnicku dokumentaciju?
Rangiraju se svi koji ispune zadate uslove po ceni, i najjeftiniji pobedjuje, a domace firme (i firme iz CEFTA zemalja) imaju 20% "popust", tj. racuna se da su jeftiniji od strane konkurencije ukoliko su do 20% skuplji.Dakle, ako se trazi trolejbus sa baterijom dometa 2 km, pobedjuje jeftiniji konkurent sa baterijom dometa 2 km bez obzira na to sto je neko drugi samo 5% skuplji a nudi domet recimo 10 km. Dakle evaluacija je striktno po unapred zadatim kriterijumima, to prodjes ili ne prodjes, a onda se gleda cena i to je to.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...