Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

rekoh saobracaj nije haotican kada se uzmu u obzir sve okolnosti, kao i sami ucesnici u njemu, moze to i daleko gore. daleko od toga da je kao u berlinu, naravno. samo je pitanje sta se od kog grada ocekuje. ja ne ocekujem nista dobro kada se na istu infrastrukturu i mrezu broj stanovnika i vozila neprekidno uvecava. takodje ne ocekujem da razdaljine od po 30ak km kroz gradsko jezgro i standardne ulice, a ne bulevare i autoput, prodjem za manje od sat vremena, te mi stoga i nije previse cudno kada ide polako. poredjenje sam napravio izmedju peste i bg, ns i bg po pitanju saobracaja nisu uporedivi po bilo kom parametru, te se na to i ne pozivam. dabovicu aj se nemoj nervirati, rekao sam da 5 od 200 (neka bude i od 500) ljudi moze da zameni bus biciklom, i ne samo biciklom, pa bi vec bilo malo lakse (bar njima, ako ne svim korisnicima prevoza). nije sve samo stvar sistema, u svakom autobusu u svakom trenutku postoji bar 10-15% dokolicara kojima dupe mora da vidi put, a nemaju nikakvu potrebu da idu bilo gde, vozikaju se, bus bol fazon.mire, karte se pokazuju ili kupuju kod vozaca godinama unazad. to sto je prosle ili pretprosle godine definitivno zabranjen ulaz na ostala vrata, samo je finis celog koncepta koji je postupno sprovodjen. putnici su svakako ovde dve operacije mogli da izvedu samo na prednjim vratima, pa su tako vecinom i radili, bez obzira na propisana pravila.

Link to comment
rekoh saobracaj nije haotican kada se uzmu u obzir sve okolnosti, kao i sami ucesnici u njemu, moze to i daleko gore. daleko od toga da je kao u berlinu, naravno. samo je pitanje sta se od kog grada ocekuje. ja ne ocekujem nista dobro kada se na istu infrastrukturu i mrezu broj stanovnika i vozila neprekidno uvecava. takodje ne ocekujem da razdaljine od po 30ak km kroz gradsko jezgro i standardne ulice, a ne bulevare i autoput, prodjem za manje od sat vremena, te mi stoga i nije previse cudno kada ide polako. poredjenje sam napravio izmedju peste i bg, ns i bg po pitanju saobracaja nisu uporedivi po bilo kom parametru, te se na to i ne pozivam. dabovicu aj se nemoj nervirati, rekao sam da 5 od 200 (neka bude i od 500) ljudi moze da zameni bus biciklom, i ne samo biciklom, pa bi vec bilo malo lakse (bar njima, ako ne svim korisnicima prevoza). nije sve samo stvar sistema, u svakom autobusu u svakom trenutku postoji bar 10-15% dokolicara kojima dupe mora da vidi put, a nemaju nikakvu potrebu da idu bilo gde, vozikaju se, bus bol fazon.mire, karte se pokazuju ili kupuju kod vozaca godinama unazad. to sto je prosle ili pretprosle godine definitivno zabranjen ulaz na ostala vrata, samo je finis celog koncepta koji je postupno sprovodjen. putnici su svakako ovde dve operacije mogli da izvedu samo na prednjim vratima, pa su tako vecinom i radili, bez obzira na propisana pravila.
druže, osim na nbg, teško da se po beogradu može voziti bicikl, osim ako nisi nosilac tačkaste majice na pro-touru...ima ljudi koji se bave poluprofesionalno biciklizmom, pa ni oni ne koriste biciklo kao prevozno sredstvo.
Link to comment
dabovicu aj se nemoj nervirati, rekao sam da 5 od 200 (neka bude i od 500) ljudi moze da zameni bus biciklom, i ne samo biciklom, pa bi vec bilo malo lakse (bar njima, ako ne svim korisnicima prevoza).
je l' ti išta značilo što su ti ljudi napisali da je to neizvodljivo?
nije sve samo stvar sistema, u svakom autobusu u svakom trenutku postoji bar 10-15% dokolicara kojima dupe mora da vidi put, a nemaju nikakvu potrebu da idu bilo gde, vozikaju se, bus bol fazon.
Prvo, koje istraživanje te dovelo do 10-15% dokoličara i na kom uzorku? Drugo - Pa? Je l' nemaju pravo da budu u autobusu? Je l' ne smeju da koriste gradski prevoz? Je l' treba da se građanima grada ograniči sloboda kretanja? Šta? Stvarno ne razumem.
Link to comment
eto resenja, da se na ulazi proveri: gde si krenuo? je l' bas moras sada? biggrin.gif
Da se osnuje komisija za procenjivanje podobnosti korišćenja gradskog prevoza!Sad se setih, tako su iz Telekoma svojevremeno poručivali građanima da su nekulturni jer ne shvataju da telefon služi za hitne i neodložive pozive, a ne za višesatno ćaskanje.
Link to comment
..dabovicu aj se nemoj nervirati, rekao sam da 5 od 200 (neka bude i od 500) ljudi moze da zameni bus biciklom, i ne samo biciklom, pa bi vec bilo malo lakse (bar njima, ako ne svim korisnicima prevoza). nije sve samo stvar sistema, u svakom autobusu u svakom trenutku postoji bar 10-15% dokolicara kojima dupe mora da vidi put, a nemaju nikakvu potrebu da idu bilo gde, vozikaju se, bus bol fazon...
Ajmo ovako, tih 5 od dvesta je već prešlo na bicikle, gužvu prave onih 195 što nemaju biciklo.Od tih 195, mislim da je 150 dokoličara, idu doduše na posao, al od tog posla je veća šteta nego vajda. Ali ljudi oće da se voze, pa to ti je. Čudo su naše komunalne firme, kao nešto prodaju, vrše usluge, a svi nešto apeluju da ne koristimo njihove usluge i proizvode. Oni traže da smanjimo potrošnju struje, oni vode, ovu da se ne vozimo. Nije li logičnije da nas podstiču da se što više vozimo, da više rade, više zarade. Ako malo ozbiljnije pogledamo šta se dešavalo sa prevozom u gradu, možemo zaključiti da grad ne ume da upravlja sistemom, da sad ne znamo ko "nam radi" ovo, grad, Gsp, Bus Plus. U sistemu rade još i Lasta i nekoliko privatnih preduzeća. Pre nego su ih uterali u jedinstven sistem ilmali smo raspad GSPa i ulazak privatnika na teren, prvo nekim uvezenim polovnim krševima, svih mogućih tipova, onda malo pomalo, počeli su da nabavljaju i nove buseve. Bili su znatno udobniji, ljubazniji, tačniji, jedina mana im je bila, moralo je da se plati. Umesto da se tada sistem gradi na njima, da se GSP dovede na njihov nivo, krenulo se obrnuto, ugurani su u sistem GSP, ušli u podelu nekih para od prodaje markica na osnovu planiranih polazaka, izgubili su motiv za poboljšanje prevoza, izgubila se konkurencija.Ne ulazeći u relacije gradske vlasti sa firmom Bus Plus, sistem bi mogao da funkcioniše samo ako se dobro zna šta je čija obaveza, šta su nadležnosti i šzta su sankcije. Za prevoznike, za Bus Plus, za putnike. Pisao sam već, jesam za kažnjavanje švercera, pristao bih i na mesec dana usporenog prevoza ako bi stalne kontrole dale rezultat da svi plaćaju prevoz, ali bih tražio i da se kazni prevoznik koji kasni u polasku, kome se pokvari 5 vozila na jednoj liniji, da se kazne komunalci koji iskopaju rupu na kolovozu, ostave je mesec dana da je autobusi obilaze. Ali bahatosti komunalnih firmi nema kraja, odgovornmije su se ponašale sedamdesetih u vreme komunizma nego sada kad bi trebalo da imaju i nekakvu konkurenciju i neku odgovornost. Ne, neće niko da kazni Beograd put, tamo je, zaboga, direktor naš čovek, a u GSP je naš koalicioni, trebaće nam.Kakva je prohodnost, recimo Bulevara, rekonstruisan je skoro, ima potpunu signalizaciju, tri trake. Užasna, žuta traka služi za kratka zaustavljanja, autobus od pošte do Vuka moda desetak puta da se uključuje u srednju traku, da obiđe nekog ko je samo skoknuo da prodavnice, do trafike ili samo zastao da poveze prijatelja ili da pita nekog nešto. Taj deo bi morao da se prelazi bez zastoja, stajnje samo na stanicama i, eventualno kod pravnog, ostali semafori bi morali da budu tako sinhronizovani da bus samo prolazi. Tu treba da da sekretarijat za saobraćaj propiše režim rada semafora, da Beograd put postavi signalizaciju, da je održava ispravnom, da policija bude rigorozna, nema zaustavljanja, da ...Prevoz nije samo autobus i vozač u njemu, mada se sa njima susrećemo, njima se obraćamo i njihovim majkama, oni su samo deo sistema koji, po pravilu, nema nikakvog uticaja, jesu slika sistema, ali ni ne očekujem od vozača da se poture kad ne moraju, nemaju ništa od toga. Da ne davim više, ne može se saobrašaj i javni prevoz urediti na o-ruk, akcijom 100 bus-plus komandosa, to je sistem koji ima desetine elemenata koji se moraju uklopiti, sinhronizovati, nije to baš jednostavnio, ali nije ni nemoguće, stručnost i odgovornost, politička volja i strpljenje, za godinu dana bismo mogli da imamo sasvim pristojan prevoz, za 3-5 uz obnovu voznog parka , odličan prevoz. Ako hoćemo. A, nećemo. Edited by Div
Link to comment

Nije stvar u tome da li neko mora ili ne mora da se vozi; nego u tome da bi taj neko za uslugu koju koristi, kakva god ona bila, morao platiti kartu. Ne shvatam kako nikom ne padne na pamet da bi povećanje naplativosti, uz uslovno povećanje fonda vozila i kvaliteta usluga (klima i ostalo) moglo da smanji broj ljudi u prevozu i time olakša život onim preostalim nesrećnicima koji i dalje uredno izmiruju svoje obaveze iako i oni nisu baš sasvim zadovoljni kvalitetom usluge koja im se pruža.A to, da Beograd ima jedinstvenu klimu, nezabilježeno brdovit teren i inače infrastrukturu koja nije nalik nijednoj u ostatku svijeta, to smo davno utvrdili. Postavlja se pitanje da li to znači da na snazi treba da bude samo zakon rulje i da se treba prepustiti stihiji, ili možda treba pokušati da se nešto uradi po tom pitanju.

Link to comment
Nije stvar u tome da li neko mora ili ne mora da se vozi; nego u tome da bi taj neko za uslugu koju koristi, kakva god ona bila, morao platiti kartu. Ne shvatam kako nikom ne padne na pamet da bi povećanje naplativosti, uz uslovno povećanje fonda vozila i kvaliteta usluga (klima i ostalo) moglo da smanji broj ljudi u prevozu i time olakša život onim preostalim nesrećnicima koji i dalje uredno izmiruju svoje obaveze iako i oni nisu baš sasvim zadovoljni kvalitetom usluge koja im se pruža.A to, da Beograd ima jedinstvenu klimu, nezabilježeno brdovit teren i inače infrastrukturu koja nije nalik nijednoj u ostatku svijeta, to smo davno utvrdili. Postavlja se pitanje da li to znači da na snazi treba da bude samo zakon rulje i da se treba prepustiti stihiji, ili možda treba pokušati da se nešto uradi po tom pitanju.
"Rulja" traži da je ne ponižavaju pri korišćenju ovakve "usluge", da autobusi budu ispravni i čisti, da dolaze po redu vožnje i da ih ima dovoljno da ne mora da se stoji na vratima.edit: sada se mnogo manje putnika švercuje nego ranije, a novca za ispravne autobuse nema? I ne može da se poštuje red vožnje? Edited by CTale
Link to comment
Vidim da u ovu kalkulaciju nisi ukljucio najelementarniju stvar, od koje bi trebala polazi bilo koja diskusija o organizovanom javnom prevozu: postovanje reda voznje. Pitanje: koristis li redovno usluge GSP-a?
Link to comment

Ma ja sam spreman da ulazim napred i pozadi, izlazim kroz srednje dveri, sve je to kul, najmanji je problem da prošetam 5 metara ako će to da umanji vreme boravka autobusa na stanici. Samo bih voleo da vidim cara koji će da mi naplati kaznu ako to ne učinim jer je velika gužva u busu. Ne znam da li majstori koji su ovo osmislili znaju da postoje trenuci kada zbog gužve u busu nije moguće zatvoriti ulazna vrata od busa. Baš bih voleo da saznam kako zamišljaju da se u takvim uslovima izlazi samo na srednja vrata. I još nešto.... Sa ovim pravilom, sa ovolikim brojem putnika, vozila će u proseku provoditi više vremena na stanicama. Od moje kuće do centra ima 15 zaustavljanja i obično mi treba oko 25 minuta vožnje. Ukoliko zbog ovog pravila prosečno vreme vožnje postane veće, ja ću opravdano smatrati da je ovo novo pravilo neopevana budalaština.

Edited by pacey defender
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...