Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Imaš neke turističke brodiće još uvek valjda... Neka krstarenja Dunavom...
na sironi je letos karta koštala 6 evra za odrasle, osim utorkom kada je bio popust 50%. deca do 5 god prolaze besplatno, za predškolski i mlađe-školski uzrast se plaća pola karte. madam vodič zbori na engleskom i srpskom, ko želi da je sluša.osoblje je fino, ponudili su se da nam čuvaju bicikl u kancelariji, pošto nismo znali da ga ne možemo povesti na krstarenje do Zemuna i nazad :D.
Ma bio sam na Sironi, a bila je jos 1 opcija u razmatranju, ali to su bila klasicna turisticka krstarenja, tako organizovana i reklamirana, i sve to. Ono sto hocu da kazem je da je ta nekadasnja opcija koju je drzao grad/GSB bila mozda zamisljena kao redovna gradska linija, ali je na kraju zbog reda voznje vise ispala kao turisticko krstarenje, pogotovu za penzionere koji su mogli da se time voze besplatno kao u bilo kome gradskom busu/tramvaju/trolejbusu.
Link to comment

Potpuno podrzavam ucestalije kontrole.Nakon toga, ocekujem podizanje kvaliteta prevoza koji je za cenu dramaticno los. Ako je poredjenje prevoz iz devedesetih, onda je fenomenalan, ali se bojim da je za cenu koju drze vec nekoliko godina - koju snizava jedino divljanje kursa dinara od pre nekoliko meseca - kvalitet gradskog prevoza, osim na momente, tuzan.U suprotnom...

Edited by Venom
Link to comment

Ne, sugrađani se švercuju iz principa, ne što neće da plaćaju kartu od 42, odn. markicu od 2236 RSD kad mogu u većini slučajeva da prođu džabe. Takođe, isti sugrađani pozivaju na neposlušnost ubacujući kovanice u sprave za poništavanje karata. Fajt d pauer!

Link to comment
Ne, sugrađani se švercuju iz principa, ne što neće da plaćaju kartu od 42, odn. markicu od 2236 RSD kad mogu u većini slučajeva da prođu džabe. Takođe, isti sugrađani pozivaju na neposlušnost ubacujući kovanice u sprave za poništavanje karata. Fajt d pauer!
Sugradjani se svercuju jer mogu. Medjutim, i GSP je kriv za to sto mogu. Mogli su ovakve akciju da naprave jos davno, ali ih je bolelo uvo. Sad izgleda ima najmanje kinte ikad, pa su se tek sad setili. Ali sad vise nema izgovora. Pre dve godine su poceli da voze nove, klimatizovane buseve - ne pamtim kad sam se poslednji put vozio jednim, da mu je bila ukljucena klima. Nisu prljavi kao nekad, ali su i dalje prljavi, posebno bas gradski, a ne privatni. Karta od 42 dinara deluje jeftino, ali za razliku od velikog broja metropola, vazi za jednu voznju u jednom busu. Ako presedas, voznja donekle i nazad, te kosta 170 dinara. Primera radi, metro u Berlinu kosta 2.10 i karta vazi dva sata. O brzini takve vrste prevoza, ne bih... U Zagrebu je prosle godine bila 10KN i to busu/tramvaju, i ne znam koliko dugo vazi, ali sama vozila, redovnost, kao i to da su studenti i tako neke grupe gradjana (bili) oslobodjeni placanja, isto ne bih uporedjivao.Prema tome, jel hvataju prestupnike? Jel naplacuju kazne? Jel imaju prihode? Neka te pare zavrse onda u poboljsanju kvaliteta prevoza. U suprotnom...
Link to comment

Pa, metro još nemamom pa stvarno nema smisla ni da a pšoredimo sa autobusima. U inozemstvu je sve bolje, lepše i jeftinije (Apple proizvodi npr.). Nemci su Nemci, Srbi nisu Nemci. Hrvati jesu Srbi, Srbi jesu Hrvati, samo Hrvati imaju par godina fore. GSP je vazda bio kriv, šta god smatrali GSPom kada mu kačimo krivicu. Sada su krivi za standardnu korupciju, neefikasnost karakterističnu za javne službe i tako to. GSP treba istresti iz gać organizaciono, ukinuti radna mesta tipa "čovek koji fotokopira" (drugar služio civilku u GSP, nije mogao da veruje) i nametnuti mu malo jače standarde. To je već posao za Grad. Inače će ta rupa da bude zapušavana doveka kuknjavom na lošu naplatu i pratećim dotacijama iz budžeta. Međutim...

Prema tome, jel hvataju prestupnike? Jel naplacuju kazne? Jel imaju prihode? Neka te pare zavrse onda u poboljsanju kvaliteta prevoza. U suprotnom...
U suprotnom, šta? Javni prevoz će morati da postoji da bi grad uopšte funkcionisao, a i mi u njemu, pa okreni-obrni određeni nivo subvencionisanja ne gine, što nije retkost ni u mnogo srećnijim i pametnijim zemljama. No biće sve to lepo. Onomad kad uvedoše ukucavanje karata, jednodušna ocena je bila da to niko neće da zarezuje... Ali škljocaju... Sem ako ih neko ne zaglavi. Ima posla i za GSP, i za Grad, a i za građane.
Link to comment

U suprotnom, nazalost, nista. Mogu da pricaju i rade sta hoce. Pa tako i da je karta jeftina.Nije poenta da nemamo metro. Poenta je da je cena karte daleko od jeftine kao sto bi covek mogao da pomisli. Usluga koju covek dobija za njihovu cenu je mozda eventualno minimalno adekvatna.Za to vreme, vec 10 godina jedini nacin da nesto funkcionise uopste je da se finansira iz dzepa gradjana. Ne ide drugacije, slazem se, benzin kosta. Ali doslo je valjda i vreme da GSP i ostala JKP prestanu da budu jake firme. Jake za uvaliti bulju u iste, raditi malo za pristojne pare i sl. nevezano za to da li je u pitanju partijski kadar ili neciji necak. I naravno slabe firme, kad je u pitanju usluga koju pruzaju. Jebote, 2010. je i ljudi jos tamo rade sa stavom "dosao sam da se odmorim", a ja treba da gutam pricu o tome da GSP-u nedostaju pare, jer ljudi ne otkucavaju kartu. Nije nego.

Link to comment

A pri tome često može da se desi da ne možeš da otkucaš kartu sve i da hoćeš jer automat ne radi ili vozač nema karte za prodaju. Vidim da forsiraju kupovinu markica, ali ako su već ponuđene pojedinačne karte, treba omogućiti da to i funkcioniše.

Link to comment
Nije poenta da nemamo metro. Poenta je da je cena karte daleko od jeftine kao sto bi covek mogao da pomisli. Usluga koju covek dobija za njihovu cenu je mozda eventualno minimalno adekvatna.
Bar minimalno :D
Za to vreme, vec 10 godina jedini nacin da nesto funkcionise uopste je da se finansira iz dzepa gradjana.
Malo duže od 10 godina. Jedino što GSP može da kuka na slabu naplatu, što Čistoća, Parking i drugi ne mogu. Pa onda sa svakim palidrvcem ubačenim u "automat" za karte samo dajemo bagri izgovore. Nije baš ni da su sva sadašnja jako profitabilna preduzeća bila vazda tako unosna. Neki zabeežiše i par decenija gubitaškog statusa.
Link to comment
U Zagrebu je prosle godine bila 10KN i to busu/tramvaju, i ne znam koliko dugo vazi, ali sama vozila, redovnost, kao i to da su studenti i tako neke grupe gradjana (bili) oslobodjeni placanja, isto ne bih uporedjivao.
Pojedinačna karta i dalje košta 10 kn (8 kn na kioscima), to jest oko 1,38 evra i važi 1 sat od poništavanja na svim linijama ZET. U poslednje dve ili tri godine postoji, nazovimo je, zona besplatnog prevoza, od glavne žel. stanice do Trga Bana Jelačića. To je, po meni, malo bez veze, jer autobuska stanica ne spada u tu zonu, iako je svega tri tramvajske stanice dalje na drugu stranu od železničke. S druge strane, ZET ima dnevnu kartu o ceni od 25 kn koja važi do sutradan u 4 ujutro, dok GSP poodavno više nema dnevnu kartu. Jedan od skorašnjih bisera GSP je da na okretnici kod Bogoslovije, odakle polazi većina prigradskih linija ka Banatu, već više od dva meseca NE MOŽETE na kioscima da kupite pojedinačnu kartu za 2. zonu, prosto ih nemaju.
Link to comment
Jebote, 2010. je i ljudi jos tamo rade sa stavom "dosao sam da se odmorim", a ja treba da gutam pricu o tome da GSP-u nedostaju pare, jer ljudi ne otkucavaju kartu. Nije nego.
Meni je u ovoj priči fascinantno to što je Beograd pre bezmalo 30 godina u vozilima GSP imao moderniji sistem za poništavanje karata nego danas (narandžaste kutije su obeležavale čak i vreme poništavanja karte, a koje i danas možete da vidite u mnogim evropskim gradovima). Tu je potrebno malo inicijative da bi se došlo do vidnih poboljšanja. Na primer, elektronsko poništavanje karata. Kupiš mali smart privezak koji može da se dopunjuje kreditom, u svakom vozilu je na ulaznim vratima (kod vozača) instaliran čitač, prilikom ulaska prisloniš privezak i to je to. Vozač za ulazak putnika otvara samo prednja vrata tako da mu se može pokazati markica, kupiti karta ili očitati privezak. Ovo sasvim fino funkcioniše u mnogim milionskim gradovima u kojima takođe postoje velike gužve u gradskom prevozu, pa ne vidim razlog da se ne proba i u Beogradu. Ne mora se sve rešavati čoporima namrštenih ridžovana.
Link to comment

To je i meni neverovatno. Cak su radili i krajem devedesetih, samo sto ih niko nije koristio. Dok se nisu svi pokvarili - verovatno zato sto nisu korisceni, a ne zato sto nisu odrzavani.

Link to comment
Meni je u ovoj priči fascinantno to što je Beograd pre bezmalo 30 godina u vozilima GSP imao moderniji sistem za poništavanje karata nego danas (narandžaste kutije su obeležavale čak i vreme poništavanja karte, a koje i danas možete da vidite u mnogim evropskim gradovima). Tu je potrebno malo inicijative da bi se došlo do vidnih poboljšanja. Na primer, elektronsko poništavanje karata. Kupiš mali smart privezak koji može da se dopunjuje kreditom, u svakom vozilu je na ulaznim vratima (kod vozača) instaliran čitač, prilikom ulaska prisloniš privezak i to je to. Vozač za ulazak putnika otvara samo prednja vrata tako da mu se može pokazati markica, kupiti karta ili očitati privezak. Ovo sasvim fino funkcioniše u mnogim milionskim gradovima u kojima takođe postoje velike gužve u gradskom prevozu, pa ne vidim razlog da se ne proba i u Beogradu. Ne mora se sve rešavati čoporima namrštenih ridžovana.
Oni sa kartom zvanom "pantljičara"?
Link to comment

ma meni je neverovatno da u beogradu, takozvanoj metropoli, ne može da se kupi dnevna karta. niti karta za jednu liniju za određeni period dana.bio sam u rijeci pre mesec dana. otišao do trafike i pitao koje sve karte postoje. gospođa je par minuta odgovarala na moja pitanja, tolika ponuda različitih opcija postoji. na kraju sam skroz razumeo koje destinacije pokriva svaka od četiri zone. kupio sam kartu za treću zonu, na ograničeno vreme. koštala je 26kuna. imao sam 4 sata da odem taman do opatije i realizujem povratak. pritom sam mogao na toj liniji da izlazim gde god sam hteo, i ponovo ulazim u autobus, do sledeće destinacije.ovi naši misle da su uhvatili boga za muda što su osmislili polumesečnu markicu :isuse: jeste radikalno, ali:- ukinuti gradski sekretarijat za saobraćaj. odnosno, onaj njegov deo koji se bavi javnim saobraćajem.- ukinuti gradsku direkciju za javni prevoz.- ukinuti naplatu vožnje. besplatan prevoz, dakle.- ukinuti ridžovane, i prateću službu koja se bavi izdavanjem markica i naplatom kazni.- uvesti gradsku taksu od 1.5%, i preusmeriti je na GSP.

Edited by pacey defender
Link to comment
To je i meni neverovatno. Cak su radili i krajem devedesetih, samo sto ih niko nije koristio. Dok se nisu svi pokvarili - verovatno zato sto nisu korisceni, a ne zato sto nisu odrzavani.
Stari poništivači su uvedeni još pradavne 1976. godine, kada su ukinuti kondukteri, a uvedene su karte za jednu i više vožnji - ove druge su ostale poznate kao pantljičare. Poništivači su bili elektromehaničke naprave, poput pisaćih mašina, zato sumnjam da bi im nekorišćenje imalo naudilo. Razlog je verovatno prostiji - oprema se u međuvremenu potpuno amortizovala, proizvođač je verovatno prestao sa proizvodnjom, nestalo je rezervnih delova i to je to.Zagreb i Ljubljana imaju donekle sličan sistem sa dopunjivim smart karticama za plaćanje gradskog prevoza. Sistem košta oho-ho, a, koliko mi se čini, ZET-u je u Zagrebu bilo potrebno više od dve ili tri godine da uspešno sprovede najpre nabavku, a potom i primenu ovakvog oblika naplate.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...