Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

50 minutes ago, ivy said:

@darling 

 

bude da se kupi kasa od sipurka koju je vec neko obradio/ispasirao,prodaju u balonima od 5l pa ti samo dodas secer i skuvas/ukuvas dzem tj. marmeladu

procackaj po pijaci mozda vec ima ili za koju nedelju..

 

 

probala sam puno dzemova od sipka, al tek par puta u zivotu sam jela dlakavi, (za rasa: tek pat puta u zivotu sam jela dlakavog :D), i urezao mi se u secanje.j esi sigurna da se od te tekucine s pijace dobija dlakonja? 

Link to comment
1 hour ago, halloween said:

@darling  udara na hevi, marmelada od šipurka (šipak je nar, a šipurak plod divlje ruže, pretpostavljam da znaš razliku nego je kucano u brzini).

 

 

:D Ovde je šipak, šipurak tu i tamo.

Link to comment
11 minutes ago, darling said:

 

probala sam puno dzemova od sipka, al tek par puta u zivotu sam jela dlakavi, (za rasa: tek pat puta u zivotu sam jela dlakavog :D), i urezao mi se u secanje.j esi sigurna da se od te tekucine s pijace dobija dlakonja? 

Dlake se čiste, kakav je taj dlakavi?

Link to comment

divan, drugaciji od svih dzemova, kao da je od plisanih dlacica. primeti se da je poseban. najdlakaviji koji sam jela je neki kupovni iz detinjstva, u teglama malim ko pola velike. 

 

nisam luda, evo i na wiki pominju dlake :)

 

Plodovi su orašice (zbirna orašica) duge do 2cm. U sebi sadrže veći broj uglastih, dlakavih oraščića. Plod je poznatiji pod narodnim nazivom šipak (šipurak) pa se i čitava biljka tako zove. Sazreva u septembrui oktobru.

Link to comment

kada ste vec u toj bajci dzemova, ovaj video je bas tako kincipiran, kao neka bajka. jeste malo fejk, prenaglaseno, ali i interesantno. posebno bih izdvojio: dzem od paradajza [nikad cuo/probao a deluje strava] i na kraju onaj hleb...

 

za hleb na kraju :drool:

 

 

Link to comment
7 minutes ago, gospa buba said:

znam bre draga ali to ne treba uopshte da bude dlakavo, mora da se procesira kroz neshto, sito, tekstil, neznan :unsure:

 

+1

moja keva kada je pravila pekmez od sipka uvek nam je naglasavala da su te dlacice no no. prodju sito i reseto da se dobije masa koja se kuva posle. ja volim taj sipak dzem, ali odavno, odavno se to ne pravi vise u mojoj kuci, bas zbog opasnog smaranja oko istog.

Link to comment
30 minutes ago, darling said:

divan, drugaciji od svih dzemova, kao da je od plisanih dlacica. primeti se da je poseban. najdlakaviji koji sam jela je neki kupovni iz detinjstva, u teglama malim ko pola velike. 

 

nisam luda, evo i na wiki pominju dlake :)

 

Plodovi su orašice (zbirna orašica) duge do 2cm. U sebi sadrže veći broj uglastih, dlakavih oraščića. Plod je poznatiji pod narodnim nazivom šipak (šipurak) pa se i čitava biljka tako zove. Sazreva u septembrui oktobru.

Pa to nije nikakva nauka, nemoj da ga pasiras i dobijes te dlake, posto mu je seme dlakavo :D Ali to je nekog mrzelo ili nije umeo da spremi pa ispalo tako.

Link to comment
8 minutes ago, SDSG said:

Nije dobro za grlo, kao staklo da si jeo :D 

 

sada sam pitao kevu, kaze slicno tome, odn. zalepe se za grlo i mozes da se ugusis.

Link to comment

Zato se dzem od sipka u danasnje vreme u domacinstvima nikako i ne pravi, ono kao nekada. Mnogoooo tu posla i cimanja ima. A godinama unazad postoje te kase od sipaka da se kupe na pijacama u plasticnim balonima od 5 ili 6l, ali budite obazrivi kad nabavljate, od proverenih samo, jer kazu da mesaju i uvaljuju svasta. Da bi dobili na kolicini naravno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...