Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

ne mora 1:1 voca i secera,pa to je recept za slatko a ne za dzem..ali onda treba duze da se kuva i onda se ne dobije tako lepa boja nego malo potamni..

 

ja sam pravila dzem u rerni,nema mesanja,nema prskanja takoreci sam se napravi :D

 

Link to comment
On 29.11.2015. at 17:47, Zverilla said:

sezona kimcija upravo otvorena

eno ga sedi u teglama odma' do radijatora (ko da ceka da se normalno ukiseli)

 

to sam hteo da pitam, da li je neko od nasih ljudi probao. da li se pravio u domacoj radinosti, itd. kako je? ako se dobro secam, sve ove sastojke imamo i mi u prodavnicama. u maksiju ili na kineskoj pijaci u blokovima ima napa kupus. ja sam ga vec nebrojeno puta koristio, ali ne i za kimci. sa cime bi mogao da uporedis? da li je npr slicno onoj nasoj salati od kiselog kupusa/ulja/tucane paprike?

Link to comment
31 minutes ago, ivy said:

..ali onda treba duze da se kuva i onda se ne dobije tako lepa boja nego malo potamni..

 

zato se stavi sok od jednog limuna i bude original boja

Link to comment

meni ne smeta malo tamnija boja..nisam bas toliki detaljista...posebno ako se sam kuva u rerni :D

 

 

4 hours ago, Host said:

Kako se pravi slatko, al da ostane ceo plod? Treba mi malo slatkog od jagoda.

 

ne znam tacno ali pretpostavljam da se mozda prvo skuva sirup od secera pa se na kraju doda voce

ali treba proveriti...

Link to comment

1:1 je previse secera [emoji54]

Ne znam, nikada ne pravim sa dzemfixom (jesam jednom davno probala), a secer mi ne prelazi kolicinu od 500g, bas ako su kajsije nakisele, ali zato ga i pravim kasnije ne nikako na pocetku sezone. Potrebne su bas zrele i meke kajsije.

Jagode, sljive, smokve su uglavnom dovoljno slatke...

Dzem od kajsija mi je svetao ako se kuva u pocetku na jakoj vatri, naravno uz stalno mesanje [emoji852] i narocito ako su male ture, plafon 2-2.5 kg i nema greske

 

 

 

 

Link to comment

U pravu ste, 1:1 je previše šećera, pomešala sam sa receptom za slatko ili nekim drugim, uglavnom ja spremam isključivo sa džemfiksom 5-10 minuta i ne zadržavam se u kuhinji.

Sećate li se kako se nekad spremalo slatko od šljiva, oljušte se, izvade koštice, pa u ogromne šerpe potope rastvorenim krečom, pa onda u špinovan šećer i šipka vanile i list rozetle ... i, i ... čiča miča i gotova priča. 

Link to comment
Zaboravila si najbitnije, u svaku šljivu se ugura četvrtina oraha
Kakva bre četvrtina, minimum pola...
I to kad gitkneš je definicija nirvane




...shiit has hit the fan...

Link to comment
16 hours ago, aram said:

Zaboravila si najbitnije, u svaku šljivu se ugura četvrtina oraha

 

14 hours ago, Frank Pembleton said:

Kakva bre četvrtina, minimum pola...
I to kad gitkneš je definicija nirvane




...shiit has hit the fan...
 

cetvrtina mladog oraha, zelenog. onog sto farba ruke. 

Link to comment

@darling  udara na hevi, marmelada od šipurka (šipak je nar, a šipurak plod divlje ruže, pretpostavljam da znaš razliku nego je kucano u brzini).

 

Sad sam zvala dedu, da podignem raspravu za još jedan stepen. Setila sam se da ima stablo ruže za slatko. To nije obična ruža nego posebna sorta, jako mirisna, ali je već završila sa cvetanjem, pa sam zakasnila. Slatko je divno, međutim osetljivo, ume i da se ušećeri. 

 

 

 

Danas sam još 2 velike i jednu manju teglu kajsija s Oetkerom, a i vanilin šećer sa burbon vanilom (veća kesica, bogami dobro aromatična) iz Lidla, da pohvalim ovde.

Tražila sam pektin po prodavnicama zdrave hrane, ali nema.

Edited by halloween
Link to comment

@halloween da li si probala da ušećeriš - kandiraš latice te mirisne ruže. ja sam o tome samo čitala, nikad nisam videla a ni čula da je neko to pravio. navodno se latice umaču u belance i posle u prah šećer i tako suše. 

znam da fantaziram ali sad mi padaju na pamet i ušećerene ljubičice.

Link to comment

@darling 

 

bude da se kupi kasa od sipurka koju je vec neko obradio/ispasirao,prodaju u balonima od 5l pa ti samo dodas secer i skuvas/ukuvas dzem tj. marmeladu

procackaj po pijaci mozda vec ima ili za koju nedelju..

 

 

edit-ja sam pravila slatko od ruze..a ono hoce da se useceri je nema nikakvog soka samo ruze i secer..verovatno moze da se doda nesto ali je aroma ruze onda dosta u pitanju...lako se pravi 

Edited by ivy
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...