Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

9 minutes ago, hansolo said:

Sve oko mene navukla na čatnije: 

Danas od cvekle i jabuka, super ide uz piletinu. Može odmah za ručak, ali može da stoji i duže (da stoji napolju treba ispoštovati celu proceduru sa teglama i kuvanjem tegli i pretrpavanjem ali može da stoji i u frižideru mesec dana, ako izdrži do tada, i bez cele te jebade)

 

slika21.jpg

šta ti je to?

prvi put čuo

:sleep:

Link to comment

Chutney - anglo-indijski sos/umak/kondoment od voca i povrca, ukuvan sa sircetom, zacinima, secerom ... za nas bacvane vuce onako na slatko, madjarski :D. Uglavnom je ista baza, dobro ukuvan i karameliziran luk sa secerom i sircetom i malo ulja (ja stavljam delom limun) i zacinima (oni variraju u odnosu na voce ili povrce). Najbolji, isprobani do sada, od jabuka, bresaka, cvekle(i jabuka), zelenog paradajza, crvenog paradajza, krusaka, sljiva ... kuva se dok voce ne bude mekano ali ostane u kockicama. Ide odlicno uz sva mesa, jaja, sendvice ... svasta.

 

Edited by hansolo
Link to comment

Evo i komplet recepta: 

 

Čatni od jabuka 

 

Potrebno:

2 glavice luka

5 većih kiselijih jabuka

100 grama suvog grožđa, ili brusnica

2 dl ulja

2 dl sirćeta (jabukovog)

100-150 grama šećera (po ukusu)

2 čena belog luka

1 veći grumen đumbira

2 limuna

 

Začini: cimet, mleveni đumbir (ako nema svežeg), tucana paprika, mleveni kim, piment (allspice), slačica u zrnu, so, seckani peršun, mleveni kim

 

Iseckati sitno luk i dinstati ga u ulju dok ne bude staklast, dodati začine po ukusu, dodati izrednan beli luk, šećer i sirće i iscediti dva limuna i ostaviti da se dinsta dalje dok glavnica tečnosti ne ispari i postane skoro kašasta smesa od luka, dodati na sitnije kockice iseckane jabuke i suvo grožđe i nastaviti sa dinstanjem dok voće ne omekša ali još uvek zadrži formu kockica. Na kraju dodati seckani peršun. Regulisati ukus, ako je prekiselo dodati još malo šećera ili ako je preslatko limuna ili sirćeta – to po ukusu. Pakovati u teglice. Može da stoji u frižideru nekoliko nedelja. Odlično je za roštilj, pečenja, pohovanu piletinu ili svinjetinu, jaja, moče (sa jajima), za sendviče uz pečenu slaninu i šunku, za tople sendviče i za tortilje sa prženom mesom na tiganju. Možete ga kombinovati sa majonezom za punjenje takosa ili tortilja ili kao umak za čips ili takose.

Varijacije: za zeleni paradajz može se dodati malo karija, uz cveklu ide malo balzamika,ja stavim suve brusnice sa breskvama kruškama . Osim jabuka za sve ostale vrste ide obično sirće ili limun.

Super је кад је свеже припремљен и топао уз месо и кромпир, пире кромпир, паленту или пиринач.

Link to comment

ja sam, dok sam još uvek znala da držim varjaču u rukama, pravila čatni od jabuka ali umesto suvog grožđa idu ljute papričice, malo senfa i kari. ide uz sve i pojede se odmah. inače treba da stoji šest meseci.

Link to comment
1 hour ago, hansolo said:

Evo i komplet recepta: 

 

Čatni od jabuka 

 

Potrebno:

2 glavice luka

5 većih kiselijih jabuka

100 grama suvog grožđa, ili brusnica

2 dl ulja

2 dl sirćeta (jabukovog)

100-150 grama šećera (po ukusu)

2 čena belog luka

1 veći grumen đumbira

2 limuna

 

Začini: cimet, mleveni đumbir (ako nema svežeg), tucana paprika, mleveni kim, piment (allspice), slačica u zrnu, so, seckani peršun, mleveni kim

 

Iseckati sitno luk i dinstati ga u ulju dok ne bude staklast, dodati začine po ukusu, dodati izrednan beli luk, šećer i sirće i iscediti dva limuna i ostaviti da se dinsta dalje dok glavnica tečnosti ne ispari i postane skoro kašasta smesa od luka, dodati na sitnije kockice iseckane jabuke i suvo grožđe i nastaviti sa dinstanjem dok voće ne omekša ali još uvek zadrži formu kockica. Na kraju dodati seckani peršun. Regulisati ukus, ako je prekiselo dodati još malo šećera ili ako je preslatko limuna ili sirćeta – to po ukusu. Pakovati u teglice. Može da stoji u frižideru nekoliko nedelja. Odlično je za roštilj, pečenja, pohovanu piletinu ili svinjetinu, jaja, moče (sa jajima), za sendviče uz pečenu slaninu i šunku, za tople sendviče i za tortilje sa prženom mesom na tiganju. Možete ga kombinovati sa majonezom za punjenje takosa ili tortilja ili kao umak za čips ili takose.

Varijacije: za zeleni paradajz može se dodati malo karija, uz cveklu ide malo balzamika,ja stavim suve brusnice sa breskvama kruškama . Osim jabuka za sve ostale vrste ide obično sirće ili limun.

Super је кад је свеже припремљен и топао уз месо и кромпир, пире кромпир, паленту или пиринач.

uuu jbte balavim čitajući na poslu...

:drool: :piggy:

Link to comment
  • 10 months later...

E ima i ova tema [emoji4]
Mmmm kajsije lepe, mene ceka prva tura za vikend.
Sa jagodama sam lose prosla, bzo su propale, prvo ona vodurina, pa onda jaka vrelina [emoji45]

Link to comment

Ma Ras je trazio dzem od jagoda, i ja mu obecala ako pravim jos, ali nisam nazalost, samo su te 2 tegle tada ispale
Unistilo ih je ovo vreme, bez zezanja, kao da ih je istopilo. Jagoda na oko izgleda normalno, kada je uhvatis ona se istopi, iscuri. Ono jos nisam videla.

A da popravim stvar, mozes da dobijes dzem od sljiva sa cokoladom (taj je opasan), kada budem pravila.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...