Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

13 000 (oko 1/5) samo u zadnjih devet mirnodopskih i demokratskih godina? Impresivno. Fenomenalno je kako su unikatno skloni tako brzom a čisto biološkom izumiranju, ide im čak bolje u tome i od Mađara.
13 000 (oko 1/5) samo u zadnjih devet mirnodopskih i demokratskih godina? Impresivno. Fenomenalno je kako su unikatno skloni tako brzom a čisto biološkom izumiranju, ide im čak bolje u tome i od Mađara.
A to je dokaz čega?Proterivanja samo "manje"? Daj batali... Srbija godišnje ostane bez 50.000 stanovnika, priraštaj je u ozbiljnom minusu godinama (decenijama?). Vojvodina posebno.
Link to comment
  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Јесу то на тракторима отишли?
Cane, da se razumijemo, niti jedan Hrvat u zadnjih 20 godina nije iz Srbije otišao prisilno. Ili su biološki sublimirali, ili biološki izumrli. Da su slučajno neki od njih stvorili uz pomoć HV HAO Sjevernu Bačku, možda bi ih netko mrko pogledao. Ovako, mrka kapa.
Link to comment
Pa znas kako, kad su se Srbi iseljavali sa Kosova sedamdesetih i osamdesetih onda je to bilo etnicko ciscenje.Kad se u poslednjih 20 godina and going iseljavaju masovno skoro sve etnicke manjine u Vojvodini onda "toga sada nema, cak ni manje".Izgleda da sve zavisi od pozicije iz koje se posmatra.
Iz Srbije se iseljavaju i etničke većine i etničke manjine.
Link to comment
Pa znas kako, kad su se Srbi iseljavali sa Kosova sedamdesetih i osamdesetih onda je to bilo etnicko ciscenje.Kad se u poslednjih 20 godina and going iseljavaju masovno skoro sve etnicke manjine u Vojvodini onda "toga sada nema, cak ni manje".Izgleda da sve zavisi od pozicije iz koje se posmatra.
Valjda postoji razlika između progona, etničkog čišćenja i asimilacije, nataliteta, selidbe u varijanti trbuhom za kruhom.Ako ne, čini se da su Srbi ipak najviše ugroženi.Jasno da su 90-te bile obeležene i etničkim čišćenjem spomenutih mesta/sela, no mene zanima "sada".
Link to comment
Iz Srbije se iseljavaju i etničke većine i etničke manjine.
Pa naravno, sa Kosova su se takodje iseljavali i Albanci i Srbi. U cemu je onda problem?Bice da je u brojkama kao i uvek - kad bi se Srbi iseljavali istim tempom kao neke etnicke manjine u Vojvodini za 10-20 godina ne bi ostao skoro niko - Kosovo pusto.
Link to comment
Pa naravno, sa Kosova su se takodje iseljavali i Albanci i Srbi. U cemu je onda problem?Bice da je u brojkama kao i uvek - kad bi se Srbi iseljavali istim tempom kao neke etnicke manjine u Vojvodini za 10-20 godina ne bi ostao skoro niko - Kosovo pusto.
Problem je što se u Srbiju previše doseljavalo i to je više promenilo etničku sliku nego iseljavanje. Da su imali još neku rezervnu domovinu, verovatno bi zaobišli Srbiju, ali eto.
Link to comment
Valjda postoji razlika između progona, etničkog čišćenja i asimilacije, nataliteta, selidbe u varijanti trbuhom za kruhom.Ako ne, čini se da su Srbi ipak najviše ugroženi.Jasno da su 90-te bile obeležene i etničkim čišćenjem spomenutih mesta/sela, no mene zanima "sada".
Pa naravno da postoji ali toga naravno nije bilo na Kosovu kad se o tome diskutovalo.Takodje, ne treba smetnuti sa uma dinamiku koja je upadljivo razlicita - ja je prosto zovem ekonomsko (etnicko) ciscenje - unistis zemlju totalno lopovlukom a konstantno opijas nacionalistickim populizmom i tako se resis i manjina i onih koji bi nesto posteno da zarade ili promene.Odlican recept.
Link to comment
Pa naravno, sa Kosova su se takodje iseljavali i Albanci i Srbi. U cemu je onda problem?Bice da je u brojkama kao i uvek - kad bi se Srbi iseljavali istim tempom kao neke etnicke manjine u Vojvodini za 10-20 godina ne bi ostao skoro niko - Kosovo pusto.
Problem je u tome sto je veliki broj kosovskih Srba bio sistematski sikaniran dok se nisu odselili, o cemu mogu danima da pisem po forumu navodeci slucaj do slucaja. Samo sto je tako nesto besmisleno raditi kad si u komunikaciji sa ljudima koji ce da zatvore oci pred tudjim nevoljama kad im to ideoloski ne ide u prilog, a sirom da ih otvore kad ide. Zrtava tudjih nastranih politika ima kod svih naroda u ex-YU i to nije nikakva relativizacija vec cinjenica. No, posebna cinjenica da se te cinjenice cesto nazivaju relativizacijama dovoljno govori o tome na koji nacin se ovde raspravlja o zrtvama i dokle seze moralni domet takvih rasprava. Nije slucajno tema "partizani vs. cetnici" ur-tema svake rasprave. Dotle se dobacuje. Edited by harper lee
Link to comment
Problem je u tome sto je veliki broj kosovskih Srba bio sistematski sikaniran dok se nisu odselili, ....
Ja tebi verujem da je bilo masovnog sikaniranja Srba ali je isto tako bilo i masovnog sikaniranja Albanaca na druge nacine i to u istom vremenskom periodu sto se naravno kao i sada u slucaju drugih manjina uglavnom ne vidi ili precutkuje.Ako dugogodisnja masovna ekonomska represija i koruptna nacionalisticka drzava nije sikaniranje onda ne znam sta je.Za tzv. vecinu koja bira da zivi tako to je mozda OK ali za manjine (i to sve vrste ne samo etnicke) to je sikaniranje koje se zavrsava obicno ciscenjem i odseljavanjem.
Link to comment

Ama sto Srbi biraju da zive u koruptnoj i ekonomski neperspektivnoj drzavi, nego sto vise od pola planete to radi. Sve ludo. Jedva da sam imala gde da posteno emigriram da me proteraju jer sam manjina.

Link to comment

Izgubio se jedan wallov poust, u kojem kaže da nema toga.

U petak uveče je u Bačkom Novom Selu prvo verbalno, pa onda i fizički napadnut imam medžilisa Islamske zajednice Bač Fikret Delić a navodno je policija pretresom u kući napadača pronašla bombu.
Priznajem da napadnuti nije cvjetni Hrvat, i da je možda ovo bilo samo hellin prelazak na Action Directe, ali dakle ima toga. Doduše, da je napadnut imam HDZa Krelemarko u svom nedavnom posjetu Szabadki ne bi baš zamjerao (ok, možda bi malčice poantirao)..
Link to comment

Istorija Kosova (tačnije, Kosmeta) jeste istorija šikaniranja jedne nacije od strane druge nacije. Smenjivali su se periodi kada su Srbi šikanirali Albance, sa periodima kada su Albanci šikanirali Srbe ...

Edited by stoka
Link to comment
Ako dugogodisnja masovna ekonomska represija i koruptna nacionalisticka drzava nije sikaniranje onda ne znam sta je.
Malo je nategnuta ta teza o indirektnom pritisku na sve vrste manjina kroz konstantno zalivanje koruptivnog sistema. Taj sistem se zaliva jer je sam sebi cilj tj. postoji radi sebe. U sistemima koji imaju nešto protiv manjina, pritisci na manjine su prilično konkretni i otvoreni. Niko ne upropaštava kompletno društvo da bi zamaskirao obračun sa manjinama već manjine u apsolutno korumpiranim društvima stradaju kao kolateralna šteta.
Link to comment
Istorija Kosova (tačnije, Kosmeta) jeste istorija šikaniranja jedne nacije od strane druge nacije. Smenjivali su se periodi kada su Srbi šikanirali Albance, sa periodima kada su Albanci šikanirali Srbe ...
And the winner is Captain Obvious. :s_a:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...