Jump to content
IGNORED

Raspad SFRJ


Muwan

Recommended Posts

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger Sanchez

    207

  • cedo

    75

  • harper

    63

  • steins

    63

Top Posters In This Topic

Posted Images

Osuđivanje Balkana je hiperčistunstvo, i nema baš veze sa specifičnostima naših slučajeva. Uostalom evo na Kavkazu se krljaju dan danas, mi bar imamo mir a oni trula primirja.
Kakav spin jbmmu! Dakle, simboli pod kojima smo proveli kraj osamdesetih i branje plodova devedesetih su ni manje ni vise nego hipercistunstvo, gde su se srbi sami (zato sto su samo oni to hteli) valjali po pomijama nacionalizma, uz zaprepascen pogled Hrvata i Muslimana (i k. Albanaca, jashta) koji su, ignorisuci ideologije, pasivno sedeli u svojim liberalnim foteljama sve propagirajuci gradjanska prava.Kakva prijatna slika sveta. Edited by CowBoy
Link to comment
Kakav spin jbmmu! Dakle, simboli pod kojima smo proveli kraj osamdesetih i branje plodova devedesetih su ni manje ni vise hipercistunstvo, gde su se srbi sami (zato sto su samo oni to hteli) valjali po pomijama nacionalizma, uz zaprepascen pogled Hrvata i Muslimana koji su pasivno sedeli u svojim liberalnim foteljama sve propagirajuci gradjanska prava.
I believe what we see here is a failure to communicate. blink.gifČinjenica 1: Svi smo pretežno izabrali na izborima vlasti koje su tražile najbrži izlaz iz Jugoslavije, osim naravno Srba, koji su osim Slobe birali reformirane komuniste (kasnije opravljeno glajhšaltungom, pogledati npr. političku karijeru ćaće Filipa Švarma) i, kad su se malo osvijestili, stranku koja je tražila najbrži izlaz iz republike u kojoj su se zatekli.Now, najveća odgovornost bijaše na Srbima, jer je JNA u Blagoju imala šefa koji je gledao eye 2 eye sa Slobom i Borisavom oko taktičkih i strateških aspekata srpskih nacionalnih pitanja, od preventivnih tampon zona do velike šarade oko povlačenja Armije iz BiH i imenovanja dokazanog generala Ratka.Sad, zamisli da su Ludi Ruje (koji su također bili prirodni menedžeri vojske kao Srbi u Jugoslaviji) bili toliko ludi da rade Bjelovježe™, kako kaže uki, otcjepljuju Harkove, Krimove, Narve i Daugavpilse. To bi tek bio bloodbath. Tek suočeni sa separatizmom na užem planu, pokazali su što mogu.Ta najveća odgovornost ne amnestira ni nas ovdje ni Čečene, divni smo i pokazali smo što znamo. Međutim da je Tuđmanu išlo sve po špagi, Oluje nikad ne bi bilo jer Knin ne bi ni postao prestonica RSK. Znači, netko drugi je imao i velike planove i mogućnost da ih voistinu ostvari, koje je i iskoristio (eto, zbi se da je bilo privremeno, ali ne i u BiH, tamo je trajno).Sve to zajedno nema veze sa simbolima. Ja srpskog orla sa ocilima ne vidim kao neki simbol zla, to je bio, ostao i biti će simbol Srba i Srbije. Takav pristup prema šahovnici, u svim varijantama osim one sa slovom U iznad nje očekujem i od inteligentnog suraspravljačapacejah na PPPu.
Link to comment
Da mozda to nema veze sa ratom i masivnim mesanjem Srbije? Nego, zasto Crnogorci zajedno sa Bosnjacima i Albancima nisu krenuli u neku vecu akciju ciscenja crnogorskih Srba? Da je tamo izbio rat zbog mesanja Srbije i da se odigrao slican scenario onom kosovskom, veoma brzo bi video 100-200K izbeglica iz CG u Srbiji. To ti dovoljno govori o tome ko je najvise odgovoran za pocetak spirale.
Po ovom pitanju se suštinski ne slažemo budući da ja nisam pristalica "Vidi šta si me naterala da uradim!" logike.
Link to comment
Po ovom pitanju se suštinski ne slažemo budući da ja nisam pristalica "Vidi šta si me naterala da uradim!" logike.
Ovo je odlično. U svjetlu toga, da li se separatizmu nekih republika i naroda mora suprotstaviti oružjem?
Link to comment
Znači, netko drugi je imao i velike planove i mogućnost da ih voistinu ostvari, koje je i iskoristio (eto, zbi se da je bilo privremeno, ali ne i u BiH, tamo je trajno).
ček, kažeš kao da je loše to što su bosanski srbi trajno ostali u bih gde su bili i odranije. ili bi za miran balkan najbolje rešenje bilo da srbija primi sve ono što susedi poćeraju. da je to trajno u smislu koji ti insinuiraš, ne bi patrijarh danas pričao ono o drini koja spaja a ne razdvaja. i da se razumemo, mislim da je bolje što je tako, najmanje bi nam trebalo komadanje bosne natroje. Edited by Gonzo
Link to comment

pa ja prosto ne znam kako da sažmem ovoliko bisera na jednom mestu......

Ovo sa "antisrpskim sentimentom" je najobičnija glupost.
Verovatno bi i inače u Hrvatskoj postojao deo javnosti sa javnom ili tajnom željom da se Srbi očiste ili "svedu na prihvatljivu meru".
čekaj jel glupost ili nije? :blink: no zarad istine, rekao si u nastavku.....
Taj deo javnosti ne bi bio preterano značajan.
ne bi? Taj deo javnosti je imao vlast u Hrvatskoj od 1990. Osim ako ne misliš da "Otac Nacije", "tisućljetni san" i ostale floskule zapravao ne znače ništa? Ali ti si i to objasnio
Zavisi šta definišemo kao nacionalizam. Hrvatska želja o odvajanju od Jugoslavije nije sama po sebi negativna i nije nacionalizam u nekom negativnom kontekstu.
znači ipak postoji i neki "pozitivni nacionalizam"? Lepo. Ali...
Svako osvajanje teritorija u ratu je bilo praćeno prisilnim ili "voljnim" čišćenjem. Na to je trebalo misliti 91. kada je pravljena RSK. Kao što sam sto puta ponovio, da je 91. Hrvatska priznata, da se Srbija demokratizovala i okrenula EU i NATO danas bi Srba bilo u hrvatskoj daleko više. Ne bi im bilo lako 92. ili 95. ali bi im bilo lakše nego što im je ovako bilo i danas bi im bilo daleko bolje.
znači hrvatski nacionalizam ipak nije bio tako pozitivan nacionalizam?kakav slalom. :isuse: al ne brini, manje više ovakva salata od reči uvek ispadne kad neko od vas kvaziliberala pokuša da objasni raspad SFRJ bez uobičajenih mantri o apsolutnoj krivici srba. e sad, pošto sam sadista kakav jesam, ja moram da te pitam i ovo glede boldovanog dela /koji je inače najgora relativizacija etničkog čišćenja od kad je 1 tamo na Forumu pisao o neispravnosti traktora./ znači li ovo boldovano da ono proterivanje albanaca sa kosova 99te zapravo "nužno zlo". I da su KAlbanci trebali sami na to misliti kad su pravili Republiku Kosovo?
Nije bilo potrebe uopste za propagandom. Dovoljno je bilo pogledati na izlaznost na izbore medju kosovskim Srbima u to vreme i pogledati za koga su sve glasali. Ti glasovi su Milosevica odrzavali na vlasti, to je tada znao svako a za razliku od raznih Kauboja i Steins-a koji ocigledno Kosovo u to vreme verovatno nisu ni videli, kosovski Srbi su veoma dobro znali kakva se politika sprovodi prema njihovim komsijama. Nazalost, vecina je to otvoreno podrzavala, mnogi su na tome i profitirali cime su na kraju i doprineli otrovnoj atmosferi. To naravno ne opravdava ono sto ima se kasnije dogodilo ali im takodje ne ide na cast sto u celom tom periodu od 10 godina nije bilo gotovo nijedne javne i masovnije akcije solidarnosti medju komsijama.
1. pa sad, istine radi mora se reći i da su srbi dobro znali i kakvu politiku bi "komšije" imali nameru sprovesti prema njima. Te se njihovo glasanje za SMa može shvatiti i kao izbor izmedju dva zla. 2. bilo bi voistinu dobro videti izlaznost na izborima u to vreme. Naročito po nacionalnoj osnovi. KAlbanci su sa svoje strane dali podršku Vodji ne-činjenjem. Pričah već o tome.3. ova kritika nesolidarnosti-prema-komšijama nije srpska nacionalna osobina, nego karakteristika svih većina u raspadu SFRJ, tako da je njeno adresiranje na srbe glupo.e da,...glede crnogorskih srba.....pa obzirom da su procenti na referendumu bili gotovo fifti-fifti, pre bi ispalo teško krvoproliće po CG nego nekakvo proterivanje.
Link to comment
ček, kažeš kao da je loše to što su bosanski srbi trajno ostali u bih gde su bili i odranije. ili bi za miran balkan najbolje rešenje bilo da srbija primi sve ono što susedi poćeraju. da je to trajno u smislu koji ti insinuiraš, ne bi patrijarh danas pričao ono o drini koja spaja a ne razdvaja. i da se razumemo, mislim da je bolje što je tako, najmanje bi nam trebalo komadanje bosne natroje.
Prerazmješteni su malo, strateški. Taj je argument cirkularan - Republika Srpska je pokoravala sve ono što je njoj trebalo da sebe ostvari kao autonomnu jedinicu sa konkretnim i kvalitetnim granicama, a ne ono što joj je trebalo da zaštiti svakog Srbina.Trajno je u smislu da je 1991. Drina bila granica između dva (većinska) naroda na većem dijelu svog toka, i to više nikad neće biti. Izgrađen je trajni svetosavski most - trajna modifikacija ko što je Zvonimirov superhrvacki grad, ako je to dobro onda ništa.™
Link to comment
znači li ovo boldovano da ono proterivanje albanaca sa kosova 99te zapravo "nužno zlo". I da su KAlbanci trebali sami na to misliti kad su pravili Republiku Kosovo?
Republiku Kosovo su pravili tek nakon što su proterani, kaj ne? Aj da se dogovorimo da u krivnje ne računamo virtualne republike...
Link to comment
Republiku Kosovo su pravili tek nakon što su proterani, kaj ne? Aj da se dogovorimo da u krivnje ne računamo virtualne republike...
nope. proterivanje je bilo u sklopu NOBa. A NOB je naravno deo pravljenja Republike.
Link to comment
Republiku Kosovo su pravili tek nakon što su proterani, kaj ne? Aj da se dogovorimo da u krivnje ne računamo virtualne republike...
Pa nece biti. Parola "Kosovo republika" se prvi put javno cula '81. A pravili su republiku i pre te godine, tad su se samo osmelili da to javno kazu. Napravili su je kasnije.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...