Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

20 hours ago, nautilus said:

1933-German-Elections.png

 

NIje bas tako jednostavno, u Nemackoj tog vremena postojala je ozbiljna podjela istok zapad, zatim su zaboravljeni pojoprivrednici, sitna burzoazija, katolici i protestanti. Reci da su za Hitlera glasali Industrijalci i radnici je pogresno, upravo je u pokrajinama sa najvise industrije i radnika dobio najmanje glasova.

Za naciste su vecinski glasali poljoprivredni krajevi, najvise Prusija. Industrijski, radnicki i urbani krajevi su glasali za druge stranke. S tim sto nije slika tako jednostavna i trebalo bi jako mnogo vremena potrositi na citanje literature o tome ko je glasao za Hitlera.

 

E, ajde malo lakse sa podmetanjem. Napisao sam ovo:

 

Quote

Uostalom, bez boljsevicke klanice tokom 20-tih i 30-tih, tesko da bi fasizam dobio podrsku koju je dobio od strane svih, pocev od radnika koji su glasali za naciste do krupnih kapitalista koji su finansirali NSDAP. 

 

Dakle, podrska je dolazila od svih ukljucujuci i poljoprivrednike ali i radnike koji su cinili oko 40% ukupnog broja glasaca za NSDAP.

Izvori su serija radova i knjiga ovih autora:

https://www.gesis.org/hsr/volltext-archiv/2013/suppl-25-zur-soziographie-des-nationalsozialismus/interview-falter

https://www2.klett.de/sixcms/media.php/229/do01_3-12-430104_online_s139_hm5s2h_erweiterung_5-2.pdf

Sam Gebels je radio najvise na propagandi da nekako privoli radnicke glasove jer bez njih NSDAP ne bi mogla da dobije ukupan procenat koji je dobila.

NSDAP je u pravom smislu reci bila partija sa sirokom podrskom u vecini slojeva drustva.

Link to comment

@Moderacija: moze li ovo andurilovo koprcanje da se preseli na PZD, novi topik, recimo 'Anduril u borbi protiv boljsevizma i nacizma'?

Mislim, stvarno vec prelazi granicu dobrog ukusa, obaska sto je ovo topik 'Dogodilo se na danasnji dan'

Link to comment

 

1 hour ago, Anduril said:

Deo :D:

Quote

 

Das Ende der ersten deutschen Demokratie und der Aufstieg des Nationalsozialismus hatten mich schon sehr früh (negativ) fasziniert. Bereits als Jugendlicher, stärker noch als Student und junger Wissenschaftler stellte ich mir die Frage, wie es dazu kommen konnte, dass über die Hälfte der Deutschen 1932/33 ihre Stimme unverkennbar extremistischen, demokratiefeindlichen Parteien wie der NSDAP und der KPD gaben.

 

Kao sto rekoh vise puta, Herr Professora ne boli nacizam, on bi da nadje odgovor kako bre na demokratiju, pa jos zlatnih 30-ih, kako su to Nemci mogli...

On 9.1.2016. at 15:20, namenski said:

Radovi se nastavljaju, izgleda da je radni naslov projekta sada WW2 = WW1, ili - kako je nesto takvo moglo da nam se - ovako lepima, pametnima, civilizovanima, politicki korektnima, tolerantnima - uopste dogodi.

Edited by namenski
Link to comment
Quote

In early 1933, just before Hitler's appointment to the chancellorship, the party showed an under-representation of "workers", who made up 29.7% of the membership but 46.3% of German society. Conversely, white-collar employees (18.6% of members and 12% of Germans), the self-employed (19.8% of members and 9.6% of Germans) and civil servants (15.2% of members and 4.8% of the German population) had joined in proportions greater than their share of the general population.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Anduril said:

 

E, ajde malo lakse sa podmetanjem. Napisao sam ovo:

 

 

Dakle, podrska je dolazila od svih ukljucujuci i poljoprivrednike ali i radnike koji su cinili oko 40% ukupnog broja glasaca za NSDAP.

Izvori su serija radova i knjiga ovih autora:

https://www.gesis.org/hsr/volltext-archiv/2013/suppl-25-zur-soziographie-des-nationalsozialismus/interview-falter

https://www2.klett.de/sixcms/media.php/229/do01_3-12-430104_online_s139_hm5s2h_erweiterung_5-2.pdf

Sam Gebels je radio najvise na propagandi da nekako privoli radnicke glasove jer bez njih NSDAP ne bi mogla da dobije ukupan procenat koji je dobila.

NSDAP je u pravom smislu reci bila partija sa sirokom podrskom u vecini slojeva drustva.

 

problem sa raspravama na forumu je u tome sto ljudi vide ono sto zele da vide. niko ne spori da su nacisti imali podrsku i medju radnicima i industrijalcima. samo kazem da se na osnovu broja osvojenih glasova vidi da su u industrijskim krajevima, gde je bilo najvise radnika i industrijalaca, nacisti imali proporcionalno najmanju podrsku. to nije misljenje, vec je ono, egzaktni podatak sa poslednjih nemackih izbora. imas i suprotnu mapu, na tim izborima su komunisti bili gotovo izjednaceni sa nacistima u berlinu a u dve industrijske pokrajine na zapadu je pobedila katolicka partija centra. opet, to nije misljenje nego podatak. meni je to dokaz da su medju radnicima imali proporcionalno manju podrsku nego medju ostalim klasama.

 

misljenje je: " Uostalom, bez boljsevicke klanice tokom 20-tih i 30-tih, tesko da bi fasizam dobio podrsku koju je dobio od strane svih, pocev od radnika koji su glasali za naciste do krupnih kapitalista koji su finansirali NSDAP. "

 

o njemu se moze raspravljati. najgore cistke su se desile u vremenu od 1936-39. golodomor se desavao negde u vreme ovih izbora ali tesko da su vesti o tome dosle do siroke javnosti. i to su dva najveca staljinova zlocina. zbog vremena kada su se desili nisu mogli imati uticaja na podrsku fasizmu. ovi izbori su bili u martu 1933. naprotiv, komunizam je dvadesetih godina bio poprilicno popularna ideologija u "intelektualnim krugovima". To je vreme Trockog.  Orvel i Kesler dolaze mnogo kasnije.

 

razlozi za razvoj nacizma su uzasno komplikovani isvaki od njih se moze braniti, pa cak i ono da je nacizam, a znace neko od dezurnih forumaskih marksista to bolje od mene, samo krajnji stadijum kapitalizma. samo je pogresno reci da postoji jedan raznog, bilo koji da je.

 

 

Link to comment

Zamisljam andurila kako u Moabitu ili Altoni, neke 1931. sa kamiona objasnjava radnicimatm da je sve to isto i da je CCCP 1 babaroga, 1 fuj, a da su boljsevici krivi za to sto nacisti divljaju ulicama... :D 

 

altona.png

 

Doduse, ne smem da ga zamislim posle... :cry:

Link to comment
6 hours ago, namenski said:

Na danasnji dan, pre tacno 500 godina, iz luke svih luka, Sanlucar de Barrameda, isplovilo je 5 brodova:

Trinidad 

San Antonio

Conception

Victoria

Santiago

 

ferdinand-magellan.jpg

Glavni je bio Portugalac Fernao de Magalhaes, poznatiji kao Magelan, mozda najveci pomorac svih vremena.

 

Zapad je - i bukvalno - opkolio, opasao Planetu i zapoceo pohod da je osvoji.

U jednom poduhvatu kome do danas nema ravna po hrabrosti, sposobnosti da se krene u nepoznato, pomere granice.

Pa i preduzimljivosti: cilj je bio poprilicno prozaican: otkriti, tacnije dospeti do mitskih Ostrva zacina, namlatiti pare.

 

 

 

 

A jel znaš da u Kini tada nije bilo nekog glupog gradjanskog rata, oni bi vek ili pola veka pre Evropljana otkrili Ameriku?

Link to comment

Bujodraze, zaboravi te kineske pricamtiprice: Kina je izmislila barut i s njim pravila vatromete.

Tek kada su ga se dohvatili divlji, nezasiti Evropljani - barut je postao Barut.

A sto se tice gradjanskih ratova koji su санћим potresli Kinu pa ona nije mogla da se razmahne, tek tu je gvint: u 15. i 16. veku nema, nije bilo nemirnijeg podrucja sveta od Evrope, i duhovno i fizicki.

Besni, privodi se kraju Stogodisnji rat, Reformacija uzima zalet, Husiti, Gutenberg, rana Renesansa - par godina pre i posle Magelana Mikelandjelo se vraca u Firencu i pocinje Davida, tih godina radi Sikstinu, bijenje svuda, haos i u haosu do tada nevidjeni prodori.

A Kina?

Od svega je pokusala da se ogradi zidom.

Da bi postala to sto jeste i stala na svoje noge tek kada se dohvatila zapadnih sredstava, od tehnologija do ideologija.

U to ime, ovih dana se navrsava jubilarnih cini mi se 70 godina od proglasenja Narodne republike Kine:

CCP-Liberation.jpg

 

255c970b.jpg

 

b4395067.jpg

 

U to ime, svima koji slave...

Link to comment
On 21.9.2019. at 0:54, nautilus said:

naprotiv, komunizam je dvadesetih godina bio poprilicno popularna ideologija u "intelektualnim krugovima". To je vreme Trockog.  Orvel i Kesler dolaze mnogo kasnije.

Ovaj deo o 'komunizmu kao popularnoj ideologiji u 'intelektualnim krugovima'', spada - nista licno, naravno - u jedan od sporednih tokova raznoraznih revizija koje se vrte na raznim stranama.

Prodaje se i svodi na pricu da je grupa hohstaplera, hocu reci komunista, prodala ciglu nekolicini hipstera, intelektualaca, a la Koca Popovic, pa su tako, itd, itd...

To je narativ 90-ih, hocu reci posthladnoratovsko-trijumfalisticki: komunizam, ili ako cemo mak na konac, marksizam, bio je itekako rasirena ne samo ideoloska nego i filozofska osnova na kojoj se izmedju 2 Svetska rata pokusavao da nadje put iz corskokaka u koji je - a to je tih godina bilo itekako vidljivo i opipiljivo - zapao kapitalizam

Sa sve Velikom krizom, fasizmom koji se siri, represalijama nad komunistima do kojih je doslo posle gusenja talasa revolucija sirom Evrope posle WW1.

Dovoljno je pogledati broj clanova - tamo gde KP nisu bile zabranjene i proganjane, a u najvecem broju evropskih drzava jesu, zatim broj pristalica, pa i glasaca narodnofrontovskih pokreta u periodu popustanja krajem 30-ih, na stranu Cordon sanitaire kao bitna politicka i strateska odrednica evropske politike sve do u 30-te, kada je doslo iz dupeta u glavu ispostavivsi se da bolest dolazi s desna.

I sa sve pozamasnim brojem kako teoreticara, tako i prakticaratm, od na primer Roze Luksemburg pa u nizu koji se proteze do 90-ih, ciji se doprinos nikako ne bi smeo da potcenjuje, cak ni danas.

Uostalom, nije slucajno, sto su tokom WW2 najbrojniji i najefikasniji evropski pokreti otpora bili predvodjeni komunistima, bas kao sto nije slucajno da se - samo promera radi - u Francuskoj odigrao skoro do u detalje istocnoevropski scenario, s tim sto su ulogu CCCP igrale SAD i GB: De Gola su u Parizu i sirom Francuske docekale formacije pokreta otpora predvodjene komunistima koji su, pitomo, a na preporuku Moskve, predali vlast i pristali na parlamentarnu saradnju - ostalo je bilo samo pitanje para, buduci da u pomenutoj Francuskoj nije imalo toliko toga da se obnavlja koliko je bilo na istoku Evrope.

Sumnje nema - primer Grcke to odlicno pokazuje - kako bi se proveli francuski komunisti da su im se krenulo u osvajanje vlasti: otprilike kao AK u Poljskoj, ako uopste ima mesta poredjenjima ove vrste.

Italija je takodje imala mini gradjanski rat par godina posle WW2, sa razresenjem slicnim francuskom, samo krvavijem i prljavijem, itd, itd...

Ali, sve u svemu, pogresno je smatrati marksizam izmedju dva Svetska rata zabavom za intelektualnu elitu: CCCP je bio velika misterija, ali i obecanje milionima da, mozda, postoje i drugi nacini, u krajnjoj liniji pravedniji.

Sto se pozivanja na zlocine boljsevika tice, mereno danasnjim PC uzansama, nece se naci savremeni istoricar koji ce da prizna ondasnji zal, poprilicno rasprostranjen diljem iskrvavljene Evrope, za tim sto se nije zakotrljalo poprilicno glava neposredno odgovornih za klanicu, za tim sto kasapin poput Ludendorfa par godina posle rata predvodi desnicarski puc u Nemackoj, bok uz bok sa jos uvek sporednim Adolfom, bas kao i glava industrijalaca, ratnih dobitnika i posleratnih muljatora

Na stranu cinjenica o tretmanu komunista diljem Evrope, pa i u Jugoslaviji, sa sve ubistvima prilikom pokusaja bekstva, koncentracionim logorima, itd, itd...

I, da, pre nego me ponovo upises u forumske marksiste, cekiraj u svojoj okolini, mozes i na forumu sto se mene tice, razumevanje mentalnih procesa kojima se bave Orvel ili Kesler koje pominjes i koji - svemu uprkos - iz nekog razloga nisu, Orvel narocito, sebi dozvolili da ih proguta zadrti i slepi antikomunizam.

BTW, mozda ponajbolji opis iz prve ruke najveceg moskovskog procesa, onog Buharinu i drugovima, imas kod F. Meklina, onog Titovogtm, koji je procesu licno prisustvovao i koji, nemajuci ni jedan jedini razlog da navijatm za bilo koju stranu, pokazuje mnogo vise razumevanja za obe nego danasnji tranzicioni antikomunisti.

 

Uostalom, da su u igri bili ozbiljni likovi :D, pokazuje i:

Libro-Los-Viejos-Abuelos.png

Sa desne strane, ako bolje pogledas:

Libro-Los-Viejos-Abuelos2.png

Montirano, Rockefeller Center, NYC, USA, 1934, prepravljano pa konacno uklonjeno...

Link to comment

Nije mi uopšte bila namera da etiketiram komunizam na taj način. Mislim da je kontekst posta bio upravo suprotan. Najveći zločini komunizma nisu imali ama baš nikakav uticaj na rast fašizma zato što se u vreme jačanja fašizma nisu ni desili ili se još nije čulo za njih. Pa čak i oni za koje se znalo, puno je nemačkog pivopiju bilo briga za rusku carsku porodicu.

 

Kao Koča Popović je bio naivan pa se upecao na priču nekog mašin bravara ili gruzijskog raspopa? Naravno da su to gluposti, svi oni su svesno ušli u to i ponekad radi partijske discipline i većeg dobra gutali gorke pilule sa strane koju su izabrali. Ali, i na te pilule su pristali.  Pametni ljudi koji su znali šta rade i na šta pristaju, i na dobro i na zlo. Jednostavno je, uporedi broj, količinu, detalje i kvalitet napisane literature autohtonih teoretičara komunizma i fašizma i primetiće se veliki nesklad. Fašizam je u teoriji vrlo vrlo tanak. Ali zato oni i snose odgovornost, jer znali su, krili su i lagali su.

 

Vidi odškolovali su me ljudi koji su radili po 12 sati dnevno, sa jednim slobodnim danom nedeljno, bez pravog godišnjeg, bez zdravstvenog ili penzionog i sa platom na minimumu. Mislim da znam iz prve ruke kako izgleda eksploatacija i da dvadesetih i tridesetih godina nije bilo mnogo bolje tako da razumem protiv čega su se ti ljudi borili. Ali ne treba od njih praviti svece, imaju oni i te kako nevine krvi na rukama. Mislim da nije potreban disklejmer o tome kako je fašizam beskrajno puta veće zlo, uvredljiva je i pomisao da ih kao nešto branim.

 

 

Link to comment

Nacisti su kroz tridesete dosta koristili Holodomor kao  primer nesposobnosti komunista da prehrane populaciju SSSR i radili na sirenju propagande protiv Staljina i komunista na toj temi, toliko da je ideja Hitlera bila da vecinu sovjetskih seljaka prebaci na svoju stranu kada udju u SSSR zbog tih zlocina. Manjim delom po Ukrajini su uspeli, da nemacki vojnici nisu bili zivotinje mozda bi i uspeli u svojoj nameri komplet.

 

Fasizam je znatno krace trajao da bi mogao da se poredi sa komunizmom po obimu teorijsko rada. Fasizam nastaje krajem Prvog svetskog rata medju italijanskim futuristima i bivsim levicarima, kao Musoloniji, dok komunizam vuce korene duboko u 19. vek. Ideje fasista su se dosta preklapale sa levicarskim idejama. Manifest Fasizma, ima puno preuzetih ideja sa leve strane po pitanju prava zena(pravo na glas), pravo radnika(ograniceno radno vreme), ogranicavanje uticaja crkve i aristokratije itd. Fasizam je jedan miks, sto su i sami fasisti priznavali kao "treci put"(uzimamo "najbolje" od levice i desnice). Tako da kao takav nije nastao iz posebne misli o koje ce se filozofirati, on je neki ideoloski kalem, koji se oslanjao na agresivnost, brzinu, mladost koju su donosili futuristi.

U drugim zemljama je fasizam dobijao druge oblike, cesto daleko konzervativnije nego u Italiji(pitanje je da li se moze oznacavati kao fasizam ili verski/nacionalni militarizam poput Spanije ili Japana), koji je bio vise revolucionarni pokret na svojem pocetku. Tako da je to dodatni problem. Uopste je tesko naci univerzalnu definiciju fasizma. Umberto Eko je dao neke smernice da bi se mogao prepoznati ali ni to nije univerzalna definicija.

Fasizam je po pitanju ideologije dosta fluidan.

 

Tako da univerzalno pisanje o fasizmu nije moguce kao o komunizmu.

 

Link to comment
8 hours ago, nautilus said:

Vidi odškolovali su me ljudi koji su radili po 12 sati dnevno, sa jednim slobodnim danom nedeljno, bez pravog godišnjeg, bez zdravstvenog ili penzionog i sa platom na minimumu. Mislim da znam iz prve ruke kako izgleda eksploatacija i da dvadesetih i tridesetih godina nije bilo mnogo bolje tako da razumem protiv čega su se ti ljudi borili. Ali ne treba od njih praviti svece, imaju oni i te kako nevine krvi na rukama.

 

Drugovi komunisti su imali na koga da se ugledaju i naravno ugledali su se.
 

 

3DKDPDg.jpg

 


 

Link to comment
On 21.9.2019. at 0:54, nautilus said:

 

problem sa raspravama na forumu je u tome sto ljudi vide ono sto zele da vide. niko ne spori da su nacisti imali podrsku i medju radnicima i industrijalcima. samo kazem da se na osnovu broja osvojenih glasova vidi da su u industrijskim krajevima, gde je bilo najvise radnika i industrijalaca, nacisti imali proporcionalno najmanju podrsku. to nije misljenje, vec je ono, egzaktni podatak sa poslednjih nemackih izbora. imas i suprotnu mapu, na tim izborima su komunisti bili gotovo izjednaceni sa nacistima u berlinu a u dve industrijske pokrajine na zapadu je pobedila katolicka partija centra. opet, to nije misljenje nego podatak. meni je to dokaz da su medju radnicima imali proporcionalno manju podrsku nego medju ostalim klasama.

 

Ne, problem je kad se ne cita kontekst, podmece u raspravi i uvode novi elementi kao u ovom slucaju gde si uveo proporcionalnost glasova po regionima i drustvenim klasama. 

A o tome uopste nisam govorio. Moja opaska dole se odnosila na kontekst sukoba unutar same levice koji je uveliko besneo tokom 20-tih i kako su fasisti to iskoristili - ne samo NSDAP nego svuda u Evropi. 

Radnike sam u tom kontekstu spomenuo kao grupu glasaca koja je tradicionalno najvise glasala za levicu a ipak je delom na kraju glasala i za NSDAP sto je bilo kljucno.

Krupne kapitaliste sam spomenuo kao drugu krajnost, one koji su bili uvek protiv levice i na kraju su finansirali fasiste u mnogim zemljama ukljucujuci i NSDAP, posebno kada je partija umalo bankrotirala posle izbora 1932. 

Dakle, da rezimiramo, ovo boldovano dole sta sam naveo da su i radnici u velikom broju glasali za fasiste (ukupno oko 40% glasova NSDAP) i da je to je bio znacaj faktor za dolazak na vlast, je cinjenica a ne misljenje. 

 

Quote

misljenje je: " Uostalom, bez boljsevicke klanice tokom 20-tih i 30-tih, tesko da bi fasizam dobio podrsku koju je dobio od strane svih, pocev od radnika koji su glasali za naciste do krupnih kapitalista koji su finansirali NSDAP. "

 

A oko boljsevicke klanice i da je cela Evropa zazirala od iste - i to je cinjenica koja se da veoma lako dokumentovati jos od 1917., unistavanju Mensevika, milionskih izbeglica i zatim gradjanskog rata koji je totalno unistio zemlju. 

Moje misljenje tu je jedino da je ceo taj rat boljsevika protiv drugih levicara i njihovi metodi zapravo veoma pomogao fasistima svuda u Evropi. To je naravno tesko direktno dokazati ali indicije su poprilicne, osim ako verujes da razjedinjenost jedne politicke grupacije zapravo dovodi do uspeha na izborima.

 

Quote

o njemu se moze raspravljati. najgore cistke su se desile u vremenu od 1936-39. golodomor se desavao negde u vreme ovih izbora ali tesko da su vesti o tome dosle do siroke javnosti. i to su dva najveca staljinova zlocina. zbog vremena kada su se desili nisu mogli imati uticaja na podrsku fasizmu. ovi izbori su bili u martu 1933. naprotiv, komunizam je dvadesetih godina bio poprilicno popularna ideologija u "intelektualnim krugovima". To je vreme Trockog.  Orvel i Kesler dolaze mnogo kasnije.

 

Kao prvo, precizno sam se izrazio i rekao boljsevici i spomenuo 20-te i 30-te a ne samo Staljina. 

 

Kao drugo, zlocini boljsevika su se dogadjali od 1917., gradjanski rat je razbio Rusiju i nije se vodio samo protiv zlocinackog caristickog rezima nego protiv svih koji nisu imali isto misljenje kao boljsevici, ukljucujuci hiljade ruskih intelektualaca. To je bila trauma za Rusiju i nijedna zemlja na planeti nije htela da se tako nesto ponovi i kod njih. Vesti o tome su obisle svet.

 

Kao trece, raskol u levici o kojem sam govorio i zlocini nad neistomisljenicima od strane boljsevika su trajali celo vreme - Zinovjev, Trocki, Buharin, Kamenjev su svi vec sklonjeni jos pre 1930. I taj raskol je naravno doveo i do raskola internacionalno - btw. Staljin je cak preuzeo ideju Zinovjeva da zigose SPD kao fasiste i time kao primarne neprijatelje.  Tako je i nemacka KPD stavljena pod direktnu kontrolu a komunisti koji su hteli i dalje da saradjuju sa SPD su skrajnuti. Totalno ludilo.

https://en.wikipedia.org/wiki/Social_fascism 

Zatim su neprijatelji bili i trockisti i tzv. desna opozicija oko Buharina, itd. Citava levica je sistematski potkopana, unistena u SSSR-u i razjedinjena internacionalno. 

 

Kao cetvrto, javnost tokom dvadesetih je vec bila prilicno dobro informisama - posebno u Berlinu. Jedan od onih koji su informisali je bio ovaj, sa vezama do samog vrha:

https://de.wikipedia.org/wiki/Paul_Scheffer_(Journalist) koji je postao nepozeljan posle 1929. jer je vec tada pisao o zlocinama boljsevika, efektima kolektivizacije, periodima gladi, milionskim zrtvama i Staljinovim cistkama:  Seven years in Soviet Russia: With a retrospect 1932. Macmillan, 1932, Editorial Reviews.

 

I kao peto, o samom Holodomoru su svi glavni svetski mediji na naslovnoj izvestavali krajem marta 1933., a glavnu konferenciju za stampu je zapravo organizovao sam Sefer u Berlinu gde su dobro informisani krugovi kao i MIP vec znali sta se desava jos leta 1932. od Ukrajinaca u okviru ove organizacije evropskih manjina: https://de.wikipedia.org/wiki/Europäischer_Nationalitätenkongress koji su dosli do stotina sokantnih fotografija Holodomora.

 

Istog marta 1933. su u Nemackoj nacisti konacno preuzeli totalnu vlast kroz donosenje kljucnog akta: https://en.wikipedia.org/wiki/Enabling_Act_of_1933

Podrska od strane koalicionih partnera i Hindeburga je bila argumentovana usled boljsevicke opasnosti i da ce se katastrofa gradjanskog rata, kolektivizacije i gladi ponoviti u Nemackoj. Naravno, mozda nista od ovog nije uticalo na glasace, partije i elite u Nemackoj u to vreme, mozda im boljsevici nisu bili nimalo zanimljivi, ali to mi je malo tesko da poverujem.

 

Quote

 

razlozi za razvoj nacizma su uzasno komplikovani isvaki od njih se moze braniti, pa cak i ono da je nacizam, a znace neko od dezurnih forumaskih marksista to bolje od mene, samo krajnji stadijum kapitalizma. samo je pogresno reci da postoji jedan raznog, bilo koji da je.

 

I opet straw man argument. Gde sam ulazio u razloge za razvoj nacizma? Razlozi nastajanja idu do 19. veka a ovde govorim iskljucivo o jacanju fasizma do nivoa da pobede na izborima i preuzimanju vlasti u odredjenom istorijskom periodu krajem 20-tih i pocetkom tridesetih.

I za to naravno da postoji nekoliko razloga, ali mislim da nije pametno iz toga zbrisati boljsevicki kontekst iako boljsevici nisu bili direktno krivi za dolazak Hitlera na vlast. 

To su obavili pre svega neodgovorni i glupi glasaci i politicko-ekonomske elite - i to ostaje skolski primer zasto demokratija mora da ima jaka institucionalna ogranicenja kako za glasace tako i za krupne kapitaliste.

 

Link to comment
On 21.9.2019. at 19:56, namenski said:

Bujodraze, zaboravi te kineske pricamtiprice: Kina je izmislila barut i s njim pravila vatromete.

(.......)

Od svega je pokusala da se ogradi zidom.

 

 

 

 

Nisu baš pričam ti priče. Krenuli su da plove. Stigli su do Madagaskara i ostavili tamo tragove. Planirali su da odu kući pa da krenu ponovo i obidju celu kuglu. Vratili se kući i saznali da je njihova  strana izgubila u ratu. Pobednička strana im je uzela brodove i uništila ih sve. Baš zato sto su se ogradili zidom postali su veliki i centralizovani pa je odluka jedne budale mogla da ima posledice za celu Kinu. Glupo je bilo što su uništili brodove.

 

Evropa nije bila centralizovana. Bila je u haosu. Kolumbo je išao od dvora do dvora tražeći sponzora i skoro svi su ga odbijali ali na kraju je našao sponzora. Da je Evropa bila centralizovana kao Kina, moglo bi se desiti da Car Evrope odbije Kolumba pa da Kolumbo umre od dosade u Evropi. Pre ili kasnije neko bi ipak otkrio Ameriku. Mogli su to biti Kinezi pre Kolumba. Kolumbo je mogao ispušiti a zamisli da su par vekova kasnije Ameriku otkrili Rusi?

 

Jesi li čitao zabavnu knjigu Mikrobi, puške i čelik?

Osnovna teza knjige je jasna, tačna i jednostavna i može se objasniti i dokazati na pedeset stranica. No pisac se baš potrudio i napisao 500 stranica punih zanimljivih priča koje sve  potkrepljuju osnovnu tezu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...