Jump to content
IGNORED

Šta je najbitnije što se u istoriji dogodilo na današnji dan?


Ajant23

Recommended Posts

15 hours ago, čekmeže said:

Jedini dobri Poljaci su oni što su došli na sovjetskim tenkovima 44.

+1

 

Zaboravio si 'Ko je ubio Blagoja?', ne brini, desava se svakom.

 

BTW, ti bese u prethodnoj inkarnaciji imao nick Hartmann?

Edited by namenski
Link to comment

Tako je woodo

 

edit

 

al što Blagoja ne moš da mi oprostiš čudo jedno. A veruj mi, nisam ništa loše mislio, više kao teorija zavere.

Gde si video da se tako slikaju poginuli na bojnom polju?

Edited by čekmeže
Link to comment
22 hours ago, čekmeže said:

al što Blagoja ne moš da mi oprostiš čudo jedno. A veruj mi, nisam ništa loše mislio, više kao teorija zavere.

I, da: jebe se meni za Blagoja, pogotovo kao teme na koju bih s tobom, priucenim i napajanim istorijom 90-ih: samo mi nije jasno koliko zatrovan i ukrajnoj liniji zloban moras da budes da na na topiku 'na danasnji dan...', na post kojim se podseca na datum pocetka Gradjanskog rata u Spaniji, odgovoris, zapljunes se jednom jedinom recenicom kao sto je 'A ko je ubio Blagoja?'

Ili da na postu kojim se podseca na pocetak Poljsko - sovjetskog rata uletis sa samardzicevskom bljuvotinom poput:

On ‎14‎.‎2‎.‎2019‎. at 21:25, čekmeže said:

Jedini dobri Poljaci su oni što su došli na sovjetskim tenkovima 44.

Em nigde veze, em si supalj k'o balon, em kamikazetm, em Hartmann…

Em meni pun kurac, narocito posle jadnog pokusaja denuncijacije sa:

22 hours ago, čekmeže said:

Tako je woodo

zarad kojih sam, svojevremeno, upisujuci se na forum, moderaciji morao da dostavim svoje puno, RL, ime i prezime i dobijem zvanican ausvajs...

 

Prema tome:

22 hours ago, čekmeže said:

A veruj mi, nisam ništa loše mislio

Verujem ti, ali me postedi jednorednih upadica koje ne znace ama bas nista osim najobicnijeg trovanja...

Uostalom, sumnjam da si uopste mislio, jer da jesi...

Ako imas nesto na temu - pisi, ako nemas cuti, ako ti se ne cita - nemoj da citas, uostalom ignore lista je iz raja izasla...

A da gubim vreme na tebe i jos par pasioniranih forumskih udava - na pamet mi ne pada.

 

Link to comment

Inauguration-in-1869-at-Port-Said.jpg

 

Na danasnji dan je pre 150 godina zvanicno, prolaskom prvog broda, otvoren Suecki kanal.

 

Prva je dodusa zaplovila francuska carska jahta L'aigle, jahta Napoleona Malog:

laigle.jpg

 

...ali je prvi brod koji se racuna - kao sto je valjda i trebalo da bude - bio britanski: 

USS-Jeannette.jpg

… topovnjaca HMS Newport, kasnije malo jahta, pa nesrecna Святая Анна, izgubljena u pokusaju prolaska jednim pomorskim putem koji, danas, ponovo pokusava da konkurise Sueckom kanalu.

 

Inzenjerski poduhvat koji je promenio svet: skratio putovanje oko Afrike, Rta dobre nade, do tada obavezno za brodove koji plove iz Evrope u Aziju ili obrnuto, za prosecnih oko 6,000 kilometara, proterao definitivno, jedrenjake sa mora i okeana, ali i pre svega, postao deo kicmenog stuba jedne Imperije koja je - kao ni jedna do tada - vladala svetom.

Britanska imperija se oslanjala na osovinu Gibraltar - Suec - Aden - Singapur i bogami potrajala, a svet je od 17. februala bio bogatiji za jos jednu podelu: delio se na zapadno i istocno  od Sueca...

San mnogih vladara i Imperija, nije mogao da prodje bez Zapadnobalkanaca: veliki vezir, dakle predsednik vlade Otomanske imperije i to na vrhuncu moci, Мехмед паша Соколовић, takodje se bavio mislju da se da u kopanje, a Zapadnobalkanci ce ostati zapamceni i po tome sto su minirali britansko-francuski zajeb kojim je trebalo osujetiti egipatsku nacionalizaciju Kanala i povlacenjem kanalskih pilota - od reda Britanaca i od reda iskusnih kapetana duge plovidbe, dokazati da su Egipcani nesposobni da upravljaju Kanalom - tako sto su preko noci isporucili prijateljskom Egiptu pun avion pilota, kapetana duge plovidbe i to jos iskusnijih...

Pucalo se oko Kanala, svadjale se komsije, kanal bio zatvaran pa otvaran, miniran pa raminiran, ali je ostao jedna od - kako losi novinari vole da kazu - zila kucavica modernog sveta, njegove trgovine, ali i svake politike...

 

Suez-Canal.jpg

 

 

 

Na prometnom putu, k'o na prometnom putu:

 

 

A ima ih i koji bi da preticu:

 

 

Edited by namenski
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...