Jump to content
IGNORED

Robot u kući


nesha taxista

Recommended Posts

i dobro, ima li neko konkretna iskustva sa irobotom?
Imam ja!iRobot Discovery, 'vakav:http://reviews.cnet.com/robots-and-robot-k...7-30975237.htmlCini mi se da se taj model vise ne proizvodi.Kupio januara 2008 (ili dec. 2007) na nekom popustu, za oko 350$ (CDN) - nije bilo mnogo, s obzirom da ljudski usisivac - obican - moze da kosta i dosta vise (evo vidim sad bazicni model, dakle slican ovom mom, moze da se uzme za nekih 130 US$).Moj model bio 2. generacija Roombe, sada je u ponudi vec 3. i valjda 4., ako ne i 5. (?). Dakle predpostavljam da se za iste pare danas moze kupiti mnogo bolji nego ovaj koji cu opisati.Ukratko: jesam li zadovoljan? Prezadovoljan! To je ono sto se zove progres, ljudi moji. Kada masine rade mesto vas - da li peru ves, sudove (masina za sudove :Hail: 1 od najvecih izuma covecanstva :P) ili usisavaju - a ne Blackberry pa da umesto 8 sati na poslu budete vezani za kancelariju 24/7...elem, rant end :P da se vratimo Rumbi:Dakle, sasvim sam zadovoljan. Da li je savrseno? Nije. Ne moze, npr. stepenice da usisava, nekada slabo pokupi po coskovima (mada se trudi! mora se priznati) - jednostavno zbog geometrije, baterija bi mogla duze da traje, dakle nece vam zameniti postojeci usisivac - ali ako imate usisivac star par godina, koristicete ga toliko malo uz Rumbu da ce vam potrajati bar jos duplo toliko.E sad, s obzirom da sam ja usisavao povrsinu cca. 250 kvadrata, a da Rumbina baterija - u mom slucaju - traje nekih 2 sata, 2 i po max., nije bilo sanse da usisa celu kucu bez punjenja - ali sam mogao da ja usisavam "samo" pola kuce, dok Rumba odradjuje drugu polovinu istovremeno, sto je prepolovilo vreme usisavanja. Kada bi usisavao pola kuca jedan dan, a drugu polovinu sutradan, onda je Rumba tada prakticno odradjivala sve.Sve u svemu, ako imate stan do 100 kvadrata, Rumba ce sve da to odradi na jedno punjenje baterije. Neke cake:- najbolje radi u prostorijama koje su pravougaonog oblika, i najbolje radi kada mu sklonite s puta saksije, stolice, stocice i sl. Uz odredjene modele dobijate "virtuelne zidove" koji su odlicna stvar jer omogucavaju da prostoriju neregularnog oblika izparcelisete na pravougaonike u kojima ce se Rumba lakse snaci.- Rumba nece bezveze tumarati po nekoj prostoriji dok ne iscuri baterija - izracunace posle prvog/drugog kruga kolika je prostorija, i onda ce odluciti u nekom trenutku da je ciscenje zavrseno...i pevljivom melodijom nalik na PC speaker ce vas obavestiti - zato joj najbolje leze pravougaone prostorije.- Cisti vrlo temeljno, u sta se da uveriti pogledom u "kantu" tj. delom (nije kesa) gde Rumba skuplja prasinu i otpatke. Ima i senzor za prljavstinu, tako da kada predje preko nekog dela poda ili tepiha koji je bas prljav, upali se plava lampica i Rumba se zadrzi na tom mestu dodatno.- Ima daljinski cool.gif Usisivac na daljinski, eeej bre! :D Daljinskim mozete sami da "vodite" Rumbu, tj. da je koristite skoro kao klasican usisivac. Ako Rumba sama nesto promasi, navedete robota daljincem, levo, desno, napred-nazad, usisa se...takodje pored obicnog programa usisavanja postoji mogucnost da zadata intenzivno ciscenje na ogranicenom radijusu (tipa ako ste prosuli nesto tu).- Ako je punjac ("pristaniste" - dock) u istoj sobi kao i Rumba kada joj se isprazni baterija, Rumba ce se sama orijentisati ka punjacu i otici na punjenje.Ja sam imao nesrecan slucaj da je posle skoro godinu dana robot pobrljavio - softverski izgleda - i poceo da se "glupira" i "ponasa" nekontrolisano. Sad, da li je to bio neki bug, ili je to bilo zato sto je par puta ispusten iz ruku pa se neki senzor pokvario, ne znam. U svakom slucaju bio je jos uvek u garanciji, snimio sam Rumbino "ponasanje" i poslao iRobotu, oni su mi ga zamenili sa ganc novim koji nema taj problem. Bateriju tada nisam zamenio doduse, i onda prakticno skroz otisla (smanjila se na 5 min trajanja) posle nekih godinu i po dana koriscenja. Kupio sam tada novu bateriju za nekih 60-80$ sa sve S&H. Koliko shvatam novi modeli imaju bolje baterije koje duze traju, sto na jednom punjenju, sto generalno, i naravno napredniji softver.
Link to comment
pokvario, ne znam. U svakom slucaju bio je jos uvek u garanciji, snimio sam Rumbino "ponasanje" i poslao iRobotu, oni su mi ga zamenili sa ganc novim koji nema taj problem. Bateriju tada nisam zamenio doduse, i onda prakticno skroz otisla (smanjila se na 5 min trajanja) posle nekih godinu i po dana koriscenja. Kupio sam tada novu bateriju za nekih 60-80$ sa sve S&H. Koliko shvatam novi modeli imaju bolje baterije koje duze traju, sto na jednom punjenju, sto generalno, i naravno napredniji softver.
zar ti nije bilo zao da oteras sirotog, malog i bolesnog rumbu i zamenis ga drugim?! :cry:
Link to comment
  • 8 years later...

Imate li iskustva sa jos nekim robotkom koji usisava a da nije iz Roomba serije? Ili su ti Roomba toliko bolji od konkurencije (i jaci po ceni)?

Vidim da u ponudi na nemackom trzistu ima podosta takvih robota od toliko razlicitih proizovdjaca, vec mi se pomutio mozak posle toliko izmesanih recenzija koje pogledah. Pricamo vec duze vreme da hocemo da uzmemo nesto takvo, ali upravo zbog velikog izbora i nedostatka vremena da se posteno pozabavimo time nikako da to i odradimo a sad je vec krajnji momenat.

Link to comment

Ja sam u Nemačkoj uzeo onog Dirt Devila i doneo ga u Srbiju. Koštao je čini mi se oko 200 evra. S obzirom da sam tada ziveo u 22 kvadrata, i bez tepiha, radio je svakog drugog - treceg dana i sasvim sam bio zadovoljan.

 

Meeđutim, negde posle godinu dana je prestao da radi. Prvo sam pomislio da nije baterija, pa sam je zamenio, ali je na kraju ispalo da je neka elektronika u pitanju. Nosio ga u 2 servisa i ništa. Digao sam ruke od njega za sada, ali ću svakako u narednom nekom periodu ili uzeti Roombu ili robota iz Miele-a.

 

Moguće da je samo meni zapao loš primerak, a možda ti jeftiniji zaista i nisu kvalitetni.

Link to comment
3 hours ago, aram said:

Pa ima i rumba 770, 45€

doduše ta je zamišljena da skuplja dlake kućnih ljubimaca. I za to je fakat odlična.

 

Upravo zbog macijih dlaka bi nam takva stvarcica bila jako zgodna, pustali bismo robotka da odradi posao svaki drugi-treci dan.

 

@Behemoth

Videsmo i mi tog Dirt djavolka, i bilo je dosta komentara, cini mi se bas na Amazonu, da je prestao da radi posle godinu-dve. Doduse i kosta tipa 150 evra, dosta manje od Rumbe.

Link to comment
  • 7 months later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...