Jump to content
IGNORED

Kuba - iskustva, predlozi, ...


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Za neku turu od Havane do Trinidada ti je dve nedelje dosta. Ako bi isao i u Santiago onda treba vise. Septembar i oktobar su najrizicniji za neko nevreme, ali moze da bude i dobro, ali je pitanje da li ce uopste moci da se ide na Kubu ove godine. Za sve sto ti treba se cekaju redovi, pa kad stignes. Sitnice kao sto su menjanje para mogu da potraju nekoliko sati, pa i to ukalkulisi u plan puta. Kupuj karte za medjugradski prevoz par dana u napred, da se ne bi ispostavilo da nema kad ti treba, a svakako ce da kasni.

 

Inace treba otici na Kubu da vidis Havanu dok je jos muzej saobracaja na otvorenom, a ima i jos kojecega. Meni je bilo zanimljivo. Vici sta te zanima, pa da razradimo temu :)

  • +1 1
Link to comment
18 hours ago, jms_uk said:

Ja sam isao krajem juna i glavni utisak mi je bio koliko vlaga (a i vrucina u paketu) razbija.

ja bio u decembru, bilo i tad jako vlazno. jednom se zajebali pa usli u americkog reponju (taksi) i umal se pogusismo. posle samo skode s klimom.

 

za ljubitelje - vrhunski balet i opera za sitne pare u havani. greota da se propusti.

 

jos nesto da dodam - kuba je pre svega ostrvo u karibima s neverovatno lepim plazama i savrseno toplim a i dalje osvezavajucim morem. lepo je sve videti al ta milina kupanja na karibima je specijalna i ja ne bih zapostavio plazu trceci da sve obidjem. ako ostajem dve nedelje, odvojio bih najmanje nedelju dana za plazu. 

 

  • +1 2
Link to comment

Ja sam pare uvek dizao na bankomatima i bilo super, bez čekanja (al imaj malo kesa u rezervi, bio pao net u Trinidadu, kad nismo pomrli od gladi, jer na Kubi je sve lagaaaano pa i takve popravke)

 

Sa taksistima se cenjkaj, idi po casa particulares (ako to još ima, bio sam poodavno) i uz malo sreće će ti preporučivati gde da odeš u sledećem gradu / naći privatni prevoz do tamo po ceni busa a mnogo lakše i brže

 

Sve što ti nude i preporučuju na ulici ignoriši, to su sve sitni prevaranti. Nećeš propasti ali će te zajebati. Pre nego što poručis u kafani , traži cenovnik (imaju duple, jedan kad prvo gledaš i jedan kad prvo poručis :) ) Cigare samo u zvaničnim radnjama ili ako hoćeš no name, onda je ok na ulici/od seljaka. Sve fensi cigare van radnji su lažne i horor kolko su loše (drugarica se pravila pametna pa ih kupila za poklon i obrukala se)

Link to comment
On 2.6.2021. at 16:03, adam said:

ja bio u decembru, bilo i tad jako vlazno. jednom se zajebali pa usli u americkog reponju (taksi) i umal se pogusismo. posle samo skode s klimom.

Zato sam se ja vozio ladama i moskvicima :s_d:

Link to comment

Hvala svima na savetima. Pratim situaciju, jer trenutno ne puštaju bez 5-7 dana hotelskog karantina, pa ako olabave do tada hvatam priliku.

Sent from my GM1913 using Tapatalk

Link to comment

Mi bili u avgustu 8 dana, realno nije bas vreme za Kubu buduci da je vlaga bila nesnosna. A i temperatura vode od prijatnih 30 stepeni pa kad udjes da se okupas samo si mokar bez osecaja da si se osvezio. Havana je prilicno zabava i 4 dana tamo nam je bilo dovoljno. Smestaj smo uzimai particulares i to preporucujem posto prakticno udjes u neciji dom i vidis njihovu svakodnevnu dinamiku + dorucak koji ti donesu to jutro sa pijace i serviraju u njihovoj trpezariji je prilicno fino iskustvo.

 

Sto se tice sitnih prevaranata na ulici to potpisujem, umeju da budu dosadni ali ako ne udjes u konverzaciju nisu toliko napadni. Vodu ako nadjete kupite odmah za vise dana, mi smo se tu zeznuli. Prvi dan vodde na svakom koraku, mi kupili samo dvolitru da ne vucemo po gradu, u naredna 3 dana smo jedva nasli na jednom mestu. 

 

Imaj u vidu da se Havana lepo slika i da je realnost solidno drugacija. Npr. koliko imas starih americkih kola toliko ima i lada i moskvica al to niko ne slika. I mozes da zamislis miomirise kola starih po 60 godina koja izbacuju u atmosferu sve i svasta na 30+ stepeni i uzasnoj vlaznosti. Al opet, prlicno jedinstveno iskustvo i preporuke da se poseti.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 years later...

Citajuci 4 skromne strane Kube, poneo sam 5 flajki aqua vive na Kubu 🤣🥰 te nisam imao problema sa vodosnabdevanjem. Kad naletim kupovah kubansku, ukusa destilovane vode. 7 noci u Havani, casa particulares, ali moderna. Lik iznajmljuje gazdine apartmane, dao nam preporuke za vrh restorane (skupe, jeftine), kao i klopu na ulici, organizovao menjanje novca, taxi, dao sim card (uz uslov da mu vratimo al tek na kraju celog putovanja), preporucio Buena vistu, rezervisao parizien vece, organizovao Vinjales za 40 dolara sa svim stavkama (nismo nalazili nista ispod 60 (nase agencije 90) - bez jahanja - a jahanje je vrh izmedju krecnjackih stena i plantaza duvana), cigare vrh nam kupio, churros I slicno. I naravno, transfer do Trinidada. Iskreno, vidim svi fascinirani + UNESCO jbg ja bacimo vreme. Ok bila casa particulares u divnoj porodici sa divnom doruckom. Al ajd otisli smo na Cayo Iguana, all you can eat and drink izlet sa snorklingom na koralnom grebenu i druzenju sa velikim iguanama. Nastavili ka Santa Clari. Kako divan grad. Cafe muzee revolucion, muzej i mauzolej Ce Gevara, simpa centar, drugaciji ljudi u Che fazonu, sa manje kubansks strasti I ritma. Prejeftini restorani, najbolji churros za tipa 40 dinara. Na zalost, programirali samo 1 noc ovde, pokajali se  sto bacismo na Trinidad. Ujutro rano krenusmo za Cayo Santa Maria. Dugo vecasmo da li to ili Varadero, kako pametna odluka. Najlepsa plaza ikad, najlepse more ikad. Voda radioaktivno tirkizna. All inclusive savrsen. Na Trinidadu smo upoznali lika Koji nam je organizovao prevoz od Trinidada nadalje do kraja. U svakom mestu je imao coveka za nas. Sad nas evo u Varaderu. Kao ajd da vidim i to. Ni prineti Santa Mariji. Posto smo planirali posle jos jednu noc u Havani, mozda skratimo Varadero. Vreme je preprijatno, samo neke cudne "bubice" zderu nogice. Svi su u ranjavim tackicama. Mozda su to neki mini komarco, sta god, ne prolazi danima.

Realno nam nedostaje 3 dana u Havani, dan, dva u Santa Clari i 3 nedelje na Cayo Santa Maria.

Ako neko zeli kontakt Daniela iz Havane ili Ariana iz Trinidada, nek mi se javi. Sve preporuke za Kubu, jos dok nema vize (samo popunite online obrazac na spanskom). Ovde inace ne treba ni spanski, ni engleski, samo srce. I svi govore Cuba no mafia, ovde ne videsmo te prevarante o kojima svi pisu i pricaju

  • +1 2
  • Hvala 4
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...