Jump to content
IGNORED

Kuba - iskustva, predlozi, ...


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

U novembru devojka i ja idemo na Kubu u sopstvenoj režiji. Ideja je da se ne zakucavamo u hotele iz kojih ne bismo mrdali, već da tamo nađemo privatan smeštaj i pokušamo da vidimo nešto izvan izolovanih turističkih zona. Za sada nemamo razrađen plan... tačnije, trenutno imamo samo dobru volju i avionske karte. Ovog puta će Lonely Planet biti obavezna literatura, ali sam već naučio da je mnogo bolje kombinovati ga sa živom reči putnika koji su već boravili na ciljanom mestu. Zato bih zamolio one koji su bili na Kubi da podele svoja iskustva.

Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment

kuba mi je mešano iskustvo. sa jedne strane pizdarija od prirode i šmeka zemlje, sa druge teška sirotinja i dupli sistem valute radi deranja turista. bio sam tamo nešto preko meseca, bekpekovoobavezno idi u santa claru, spavanje kod alejandra (verovatno najbolja kuhinja na ostrvu, ima ga u lp) i onda se provozaš taksijem do 70km udaljenog ostrva cayo las brujas (autoput preko mora je posebno ludilo) i tamo se na prvom ostrvu od tri nalazi najbolja plaža na svetuja sam se stvarno izgubio koliko je to bila lepa stvaru havani je najbolje da spavate u vedadu, gde je većina turista i koji je zapravo kao dedinje gde se iznajmljuju vile. mi smo uboli neki playboy mansion sa bilijar salom za prosečnu cenu. prvo smo bili smešteni u domu neke porodice odmah pored kapitolija, ali to nije bilo naročito praktično. gledaću i da ti nađem broj slovenca koji živi tamo i koji ti može pomoći veoma mnogo u smislu nekih praktikalija, ali i da ti ispriča jako mnogo o kubanskom sistemu jer tamo živi oko 10 godina. meni je prvi razgovor sa njime jako pomogao da shvatim šta se sve dešava tamobilo je stvarno super iskustava. kada sam bio u santa clari sprijateljio sam se sa golmanom njihove fudbalske repke, pa smo i izašli par puta. lik dobija nula para i gleda da pobegne u španiju kod devojkeokačiću fotke za vikend ako si zainteresovan, mada iskreno mislim da je bolje da sve to sam prvi put vidištrinidad mi nije ostavio neki utisak, ali on i santa clara zaista jesu kuba. ono ostrvo dole mi je bilo suviše turistička stvar da uradim, kao što sam na kratko osetio varadero koji je sranje i nije kuba. do santjaga nisam stigao nažalost. moja preporuka ti je da što više putuješ po tim manjim mestima. i obavezno čitaj o kubanskoj istoriji (može i iz lp), sve to jako podseća na 1000 godina samoće, a to je zapravo istorija južne amerikeod prevoznih sredstava: za taxi se dogovoriš, može i na jako duge destinacije. između gradova imaš buseve, možeš naći i povoljne kombije, vozovi idu sa ~7 sati zakasnjenjabackpackera gotovo da i nema. uglavnm gomile sex turista engleski se govori veoma retko. vežbaj španski koliko možeš do novembra

Edited by Hustler
Link to comment
  • 2 months later...

samo da dodam par stvari... oni taksi auti iz 50ih su jako atraktivni i interesantni naoko ali ako vam treba taksi gledajte da ulecete u nove ruzne skode - to ima klimu. bez klime krepas. nije problem vrucina vec vlaga. ubija! druga bitna stvar - idite u operu (ako volite tu vrstu zabave). karte su skoro mukte a izvedbe vrhunske. malo ko se toga uopste seti, meni rekli prijatelji.mi smo iznajmili auto pa smo zujali tamo vamo, isplatilo se ali znam par ljudi koji su putovali autobusima, sasvim solidno funkcionise. meni krivo sto se nisam vozio vozovima, jako su oronuli, cenim da je to mogla biti jedna vrlo pristojna avantura. nego, lepo je bilo putovati po kubi ali kad sam otisao na plazu i umocio dupe u tu vodu, doslo mi je da popizdim sto nisam sve vreme proveo tamo pa makar nista ne video. plaze su ludo dobre. izbegavajte varadero ako mozete, druga strana je daleko bolja ali nije ni varadero za baciti. ja sam prvo bio tamo pa mi je bilo tesko za poverovati da moze bolje. a moze i to bas dosta. u havani obavezno popiti zaledjeni dakari u floriditi - paralise cula.

Link to comment

Sorry, ja ne stigoh (od avgusta) :D Pa evo, malo nabacano:- probajte se popeti na onaj toranj - memorijalni centar Jose Marti-ju - odlican pogled na ceo grad + mogucnost da se izbliza vide povece ptice [supovi/lesinari?] koji lete oko njega [verovatno im je i gnezdo tu negde]- onaj chicha sa naslovne strane LP guide-a sedi u centru stare Havane sa fotokopijom toga i naplacuje da ga slikas- ako idete na plazu dok ste u Havani, najjednostavniji "javni" prevoz je jedan od onih turistickih [open deck] buseva [mislim da je br.2]- obavezno ostaviti kintu u lokalnoj valuti u iznosu od 25 konv. pezosa [ako se nije promenilo] za izlaznu taksu. Videh gomilu ljudi koja se mucila sa jednim ATM-om i menjanjem para na aerodromu.- ne znam kakvo je vreme u ovo doba godine, ali kad sam ja bio, vlaga i vrucina su bile nenormalne. predlazem ne previse brzo hodanje i nosenje neke maramice/peskirceta da se upija znoj...- promenite nesto konv. pezosa u 'obicne' i klopajte negde gde i lokalci- cunjajte po staroj Havani [gde ulice nisu u grid sistemu], ima svasta da se vidi van turistickih ulica- definitivno spanski je potreban, mladji [u turistickim delovima] znaju i engleski, a mene je sa gazdaricom [gde sam iznajmio sobu] spasao ruski, posto ona nije pricala engleski uopste :D- zaboravite na internet - ima ga, ali je jaaako spor i dugo se ceka na red [na onim drzavnim mestima - nemam pojma da li postoji privatno, nisam koristio net uopste, ali sam video taj drzavni i nekoga pitao]- mobilni radi, ali samo GSM, nema data transfersrecan put, lepo se provedite, pa po povratku podelite ovde fotke i utiske :)p.s. kojom avio kompanijom letite tamo?

Edited by jms_uk
Link to comment
p.s. kojom avio kompanijom letite tamo?
Upravo čekamo ukrcavanje za LH do Frankfurta, odatle Condor.Hvala za informacije, trudićemo se da ih iskoristimo na najbolji način. Utisci i fotke stižu kroz par nedelja.
Link to comment
  • 10 months later...
Upravo čekamo ukrcavanje za LH do Frankfurta, odatle Condor.Hvala za informacije, trudićemo se da ih iskoristimo na najbolji način. Utisci i fotke stižu kroz par nedelja.
i nikad se Al po povratku ni ne javi. A nekima bi bas znacile informacije <_< generalni plan je negde oko ng, ili od sredine dec do kraja januara organizovati put na kubu, bilo u sopstvenoj reziji ili preko agencije (sto bi mozda i bilo lakse ali verovatno i skuplje? )dajte jos malo preporuka, gde/ kad/ kako /zasto itd. nemoguce da ova tema ima samo 1 stranu, kuba vredi vise od toga :D moje skromne pripreme su pocele prelistavanjem sajtova i pretrazivanjem letova i zavrsili se za veceras downloadovanjem Che-part one, nastavak kad odgledam film :fantom: Btw odakle su najpovoljniji letovi do tamo, recimo da imam dosta fleksibilnu rutu iz evrope, pa da znam na sta da se fokusiram, frankfurt??
Link to comment

Imas taj prekookeanski lowcoster, martin air, ja sam ga hvatao iz amsterdama. Za avion mozes do agencije, kompasa recimo. Sve ostalo mozes tamo naci i odande organizovati.

Link to comment

a mozes i da zaobidjes agenciju, u zavisnosti od toga koliko zalis da se iscimas da sam organizujes sebi boravak.Na kubi, u mom iskustvu, imas dve opcije kada je smestaj u pitanju. Ili ces ici u hotel (Havana ili neki resort, kao sto je Varadero) ili ces odsesti kod lokalaca koji izdaju sobe (casas particulares). Cene hotela ne znam, a ove druge su ti otprilike od 20 do 30 USD po noci i ima ih u svim turistickim mestima na Kubi.Ne znam koliko bi da ostanes, ali ako hoces da obidjes malo i van Havane, vidis neku lepu plazu, malo kantrisajda, bez 10ak dana, dve nedelje, a pozeljno i vise, mislim da to ne bi bilo to. Ja sam bila nedelju dana samo jer mi je to bio deo jednog veceg puta i bula 4 dana u Havani i 3 dana u dolini Vinjales (severno odatle ima par lepih plaza, skoro netaknutih i vrlo mirnih, za razliku od Varadera koji je prepun turista).Znaci, pitanje je da li hoces da ides da se odmaras, pijes koktele u nekom hotel resortu (sto mozes raditi anywhere else i, frankly, za manje pare) i povremeno odlaziti na ekskurzije u Havanu i drugim mestima (sto pretpostavljam da ne :D), ili bi da se smucas svuda po malo i da osetis zemlju na neki malo kvalitetniji nacin, kako to Kuba i zasluzuje (sa ovim drugim srecno, jerbo si kao turista obelezen i onda je tesko kretati se, osim ako ne (1) poznajes nekog lokalca; (2) iznajmis auto, sto bi te moglo itekako kostati (3) si dovoljno avanturista da prkosis pravilima za turiste ;)).Ja sam citala razne forume i tako se informisala, lonely planet i sl., imala sam Rough Guides, procaskala sa par ljudi koji su bili i to bese ok. Mada, uvek ima stvari koje nisi predvideo, ali that's the beauty of it :)Za sada toliko, sad ti reci sta bi radio, vidio, i takoto :)

Edited by Quince
Link to comment

sto se tice tipa odmora well, all in 1. prvenstveno mi treba ODMOR. znaci plaza, sunce, uzivanje a tamo bi ostali minimum 2 nedelje tako da kapiram da lepo mogli da uklopimo obilazak/proucavanje kube sa najgorim mogucim lenstvovanjem.za pocetak nasla sam neke pristojne letove iz bazela, preko pariza do havane doduse preko KLM-a a ne tog martin air-a. Nismo jos isplanirali ni kad tacno idemo, tako da upadaju opcije i u decembru i u januaru. Tu tek ima da sednemo i lepo sve dogovorimo, sto ce biti problematicno jer treba traziti odmor od 3 nedelje :isuse:kapiram da ce mi ipak najveci problem biti trazenje smestaja, pa bih bila zahvalna za neke linkove u tu svrhu Ili da ipak ostavim sve agenciji da organizuje :unsure: ne nadjoh nista na sajtu kompasa a koliko se secam kontiki ima samo turu sad oktobar/novembar sto mi je prerano.e, da hvala puno na odgovorima :)

Link to comment
Znaci, pitanje je da li hoces da ides da se odmaras, pijes koktele u nekom hotel resortu (sto mozes raditi anywhere else i, frankly, za manje pare) i povremeno odlaziti na ekskurzije u Havanu i drugim mestima (sto pretpostavljam da ne :D), ili bi da se smucas svuda po malo i da osetis zemlju na neki malo kvalitetniji nacin, kako to Kuba i zasluzuje (sa ovim drugim srecno, jerbo si kao turista obelezen i onda je tesko kretati se, osim ako ne (1) poznajes nekog lokalca; (2) iznajmis auto, sto bi te moglo itekako kostati (3) si dovoljno avanturista da prkosis pravilima za turiste ;)).Ja sam citala razne forume i tako se informisala, lonely planet i sl., imala sam Rough Guides, procaskala sa par ljudi koji su bili i to bese ok. Mada, uvek ima stvari koje nisi predvideo, ali that's the beauty of it :)
da li mozes nesto vise da kazes o boldovanom?ja bih da idem na kubu upravo u takvoj varijantilonely planet kog proucavam kaze da to nije problem, ali me ti sada plasis...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...