Jump to content
IGNORED

Crkva u parku - legalno ili ne?


Аврам Гојић

Recommended Posts

Elem, evo ovako. Prosao sam juce pored crkve na Karaburmi i video plakat:"Knjiga o-nekim-poboznim-temama 1000 dinSav prihod namenjen izgradnji hrama Gospodnjeg u parku kod bioskopa Slavica".U pitanju je park u kome sam proveo formativne godine zivota, sa drvecem ciji sam rast gledao od detinjstva do, evo, praga zrelih godina. Oko jedne mladice sam se i potukao kao klinac, neki Steva je hteo da je lomi a ja nisam dao: sada je to bogato i lepo drvo. Sada je u najavi, ocevidno, cupanje tog drveca kako bi se podigao jos jedan verski objekat, iako 400 metara iznad te lokacije postoji poveliki i aktivan hram Bozji.Mene sad zanimaju sledece stvari:1. Da li urbanisticki plan uopste predvidja mogucnost izgradnje u parkovima?2. Ako bih zeleo da proverim da li je cela prica o izgradnji po zakonu - na koju adresu da se obratim i na sta da obratim paznju?3. Ako nije po zakonu, kome da prezentiram slucaj?Molim da se na temu javljaju samo oni koji imaju nesto da kazu, a, posto cenim da ce biti i pametnih koji ce zeleti prvo da ispitaju moje motive, evo: to je park u kome sam jurcao kao klinac. nije poenta u tome sto je pravoslavni hram u pitanju nego sto crkva po gradu, a narocito na Karaburmi koja je radikalan primer osionosti lokalnih vlasti (nadzidjotine na sve strane, zgrade podignute na fudbalskom stadionu...) podize objekte za koje iskreno sumnjam da imaju adekvatne dozvole. Ako je sve po zakonu, ne pada mi na pamet da glumim vigilantea koji kuka za svojim Petim parkicem.

Link to comment

Na Lekinom brdu je takodje bio lep park (tzv. 'Ceski park') u kome isto tako provedoh formativne godine (vozih triciklu, pa biciklu sa pomocnim tockovima, stekoh prijatelje i arhineprijatelje), no od pre nekih 5,6 godina tu je sad mermerna konstrukcija od verskog znacaja. Elem, ispostavilo se da je parkic bio crkveno zemljiste pre 1945 koji su komunisti nacionalizovali. Posle petog oktobra, zemljiste je vraceno SPC i sad ponositi Lekinobrdjanci mogu da se pohvale sa dve crkve u radijusu 150-200 metara :isuse: Ne bi me cudilo da je to slucaj i sa tvojim parkom.

Link to comment
Na Lekinom brdu je takodje bio lep park (tzv. 'Ceski park') u kome isto tako provedoh formativne godine (vozih triciklu, pa biciklu sa pomocnim tockovima, stekoh prijatelje i arhineprijatelje), no od pre nekih 5,6 godina tu je sad mermerna konstrukcija od verskog znacaja. Elem, ispostavilo se da je parkic bio crkveno zemljiste pre 1945 koji su komunisti nacionalizovali. Posle petog oktobra, zemljiste je vraceno SPC i sad ponositi Lekinobrdjanci mogu da se pohvale sa dve crkve u radijusu 150-200 metara :isuse: Ne bi me cudilo da je to slucaj i sa tvojim parkom.
Da, to je zanimljivo...a nazalost potpuni sam duduk kada je imovinsko pravo u pitanju. Sada mene zanima sta je starije: urbanisticki plan, ili pravo raspolaganja imovinom? nisam znao da su parkovi nesto sto imas pravo da pocupas tek tako, boli te kurac, tvoje zemljiste.
Link to comment

Ne znam za pravni osnov.Apropo Karaburme, sem one vetrustine, to je moglo da bude mega atraktivno naselje, blizu Dunava, a u sirem centru grada. Na zalost, zbog blizine nekadasnje industrijske zone, gradjeni su sirotinjski stanovi u Patrisa Lumumbe i Vojvode Micka i masovno doseljavan proleterijat, nesto slicno kao u Brace Jerkovic recimo; medjutim, za razliku od radnickih naselja, ovde je postojala Sedma gimnazija, Slavica i OFK.Inace, ja sam stanovao preko Zvezdarske šume na Bulbuderu, pa sam takodje dolazio u Slavicu('Briljantin'itd...), prve tekme odgledao na OFKu...puno dobrih secanja. Postoje i neki sredjeni delovi Karaburme, recimo gornji deo Marijane Gregoran(Jahorinska, Banovicka) gde je nekad ziveo Dzaja, kao i manji deo stare Karaburme(Pribojska). Zavrsni udarac odradili su pocetkom decenije 'investitori' koji su je zauvek osakatili. Posle toga, mislim da nazad nema i da nije slucajno sto tako fantasticno pozicionirano naselje ima nesrazmerno jeftin kvadrat.Inace ne razumem gradnju crkve pored vec postojece, koja se nalazi otprilike 500 m odatle vazdusnom linijom, negde na silasku sa Calija, (u blizini je i najposecenji beogradski manastir Slanci, nekoliko kilometara dalje, i mirijevska crkva).Ali ima i drugi primer koji to apsolutno opravdava. Na uglu Krusevacke i Kolasinske, podignut je skroman beli hram, na mestu parka u kom su se skupljali dzankiji godinama. U krugu od kilometar su i Crkva sv.Trojice u Gospodara Vucica i Bogorodice u Kajmakcalanskoj, pa ipak je parkic oko hrama sv.Preobrazenja danas mesto na kome mi danas setamo decu, sjajno uredjen i bezbedan prostor oslobodjen komercijalnih sadrzaja. Dakle, moze...p.s. pretece me ovaj aTraktor. Majstore, ako ti je to bio lep parkic, ti kanda tu nisi zalazio godinama?

Edited by April
Link to comment
p.s. pretece me ovaj aTraktor. Majstore, ako ti je to bio lep parkic, ti kanda tu nisi zalazio godinama?
Zasao juce. Drvece je zdravo, dakle lep je park. Ostalo zahteva jedan vikend posla.
Link to comment
Zasao juce. Drvece je zdravo, dakle lep je park. Ostalo zahteva jedan vikend posla.
Ne, ne, pitanje je bilo upuceno Atraktoru u vezi ceskog parka. Pre podizanja hrama, to je bila rusevina na koju su bacani spricevi(to je bilo romanticno vreme kada se droga uzimala intravenozno...)
Link to comment

Bas htedoh da kazem, moze to i dobro da bude, ako ima volje i zelje crkve. evo ti primer iz mog komsiluka: 20060.600x450.jpegslikano sa druge strane (i u drugo godisnje doba)51912.600x450xfr.jpegu maloj crvenoj zgradici, ispred crkve desno, zivi besplatno porodica koja odrzava cistocu u crkvi i parku i pazi na red.

Edited by aram
Link to comment

Znajuci kakav je prota, postoji veoma mala verovatnoca da ce to ispasti OK. Jednom mi je crkvenjak pretio da ce da me bije zato sto sam uperio objektiv fotoaparata ka crkvi na Calijama, 15 metara od nje. Samo 10 metara od zgrade u kojoj sam ziveo, na zelenoj povrsini postavljen je kiosk - crkvena prodavnica. Neki iz zgrade su proverili stvar: nikakva dozvola nije izdata, apsolutno nikakva. Kiosk je ruglo od lima.A na kraju krajeva nije ni bitno. Ono sto me zanima jeste: da li drvece cije sam sadjenje gledao - cupaju bez dozvole ili sa dozvolom. Ako je sa dozvolom, jebi ga. Ako je bez, gnjavicu gradske vlasti k`o da su moderacija filma.

Edited by vasudeva418
Link to comment

@ AprilSto se tice parka kod okretnice 22, ja sam tu proveo najranije detinjstvo i svakako da mi nisu nikakvi narkomani ostali u secanju. Kad sam ja bio klinjo tu su stalno dolazile babe, dede, mame sa decom i uvek je bilo puno drugara. E sad sta se tu desavalo tokom 90ih i 2000ih pojma nemam, mada mogu reci da mi intuitivno nije bilo bas svejedno dal cu da nocu prodjem onuda.

Link to comment
@ AprilSto se tice parka kod okretnice 22, ja sam tu proveo najranije detinjstvo i svakako da mi nisu nikakvi narkomani ostali u secanju. Kad sam ja bio klinjo tu su stalno dolazile babe, dede, mame sa decom i uvek je bilo puno drugara. E sad sta se tu desavalo tokom 90ih i 2000ih pojma nemam, mada mogu reci da mi intuitivno nije bilo bas svejedno dal cu da nocu prodjem onuda.
Da, tako sam i mislio...vreme koje ti pamtis je vreme okretnice trolejbusa br.11, onih fenomenalno sporih zelenih krntija koje sam obozavao(cini mi se da bih jako puno platio za jedan krug sa svojom cerkom danas).Na zalost, kako je trola br.11 postala br.22, stigao je i jeftin dop...i tako...
Link to comment
Bas htedoh da kazem, moze to i dobro da bude, ako ima volje i zelje crkve. evo ti primer iz mog komsiluka: 20060.600x450.jpegslikano sa druge strane (i u drugo godisnje doba)51912.600x450xfr.jpegu maloj crvenoj zgradici, ispred crkve desno, zivi besplatno porodica koja odrzava cistocu u crkvi i parku i pazi na red.
'Se samo meni čini ili se drveće osušilo? ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...