Jump to content
IGNORED

Fudbalska kupusara


Lancia

Recommended Posts

3 minutes ago, mlatko said:

Koliko bi danas kostali 18-21-25-30godisnji

Pele-i?

500 miliona nečega svačega...

 

Ovo što kaže Moca, o smrti pop kulture... To je to, tako nekako i ja osećam, ali nisam umeo da artikulišem... Sve što je bilo važno pre 30-60 godina, u doba procvata pop kulture, više nije bitno, izvitopereno je i okrenuto u svoju suprotnost...

 

Da, gadan deda rastem... :fantom:

Link to comment
11 minutes ago, Mindaugas Žukauskas said:

Za Peleta™ jbg svaki važniji igrač te epohe kaže da je bio monstrum, i da uopšte nije za poređenje sa ostalima. Verovatno su u pravu. Ipak, ja sa ove distance ne mogu da budem toliko hipsta i da kažem da mi je best ever neki brazilski siroma' koji je ganjao krpenjaču u doba nemog filma. Koncentrisao bih se na igrače koje sam gledao, i zato je meni Zizou krajnje subjektivno best ever.

 

Neki kazu kralj fudbala, bog lopte, ali prava rec je bas monstrum. :) Podsetila me ta rec na ovaj savrseni opis by Gianni Brera:

 

"Uzmite negative svih asova koje poznajete i stavite ih jedan preko drugog: pojavice se jedno crno lice i jedno telo savrsenih pluca i srca. To je Pele. Ali trebace vam mnogi, mnogi sampioni koje znate da biste napravili tog monstruma koordinacije, brzine, snage, ritma, sinhronosti, tecnosti pokreta i preciznosti."

 

 

Link to comment
1 hour ago, John Coltrane said:

Ovo je broj 2 rasprava, odmah posle, one  ko je koliko potrosio paretina. 

 

+1

 

Ali sve je počelo od informacije o Torresovoj penziji :D Ja očekivao par dostojanstvenih heil/suzica postova, kad ono odmah GOAT rasprava, da li je bolji Pele ili Bobo Vieri... 

 

Link to comment
3 hours ago, Giggsy said:

Slazem se, zato i kazem.

Ali takodje i mislim da nikako ne mogu da se porede igraci od pre 50 godina i sad, svako ce izvuci neki argument i biti u pravu

 

Maradona u prajmu bi i danas bio najbolji igrac na svetu. Od igraca koje sam gledao on je za mene definitivno broj jedan. Mada, svi matorci s kojima sam pricao o fudbalu kazu da je Pele jednostavno bio kategorija za sebe, igrac tehnicki i fizicki onoliko daleko ispred svog vremena koliko je to, recimo, u kosarci bio Dzordan. Tip igraca koji se pojavi, nagovesti kako ce se njegov sport igrati za 20-30 godina, a usput izobara sve moguce i nemoguce rekorde, jer konkurencija u svemu kaska za njim za tih 20-30 godina razlike. Pelea sam gledao samo na klipovima i na njima zaista deluje zastrasujuce, onaj rad kad gledas igraca koji igra na fast forward dok se sve oko njega odvija u realnoj brzini.

 

Maradonu sam izdvojio od ovih koje sam gledao iz jednog prostog razloga. Vecini vrhunskih igraca je potreban tim da bi igrao za njih i taktika se postavlja da bi se istakle najvece igracke prednosti tih vrhunskih igraca. Maradona je jednostavno bio one man band, covek-tim. Stavis ga u bilo koji tim i on mu smesta promeni fizionomiju, samim svojim prisustvom od mediokriteta napravi sampionsku grupu igraca. Dovoljno je samo videti kakvu razliku je on pravio za argentinski tim a koliku razliku danas pravi nominalno prvi igrac sveta Mesi, pa zakljuciti kolika je razlika u pitanju. Fudbal je timski sport i za mene je taj kvalitet da odlucujuce utices na tim u kojem igras veoma bitan. Naravno, El Pibeov skillset je sam po sebi bio fenomenalan, fizicki je bio specimen, ali tu se da raspravljati o pojedinacnim sposobnostima ko je neke imao bolje a ko slabije. Ali da igrac povede grupu sasvim prosecnih igraca u Meksiko i uzme svetsku titulu, maltene sam samcijat, to se stvarno retko vidja.

Link to comment

Od ovih koje sam gledao kad su igrali, i ja bih izdvojio maradonu. Igrac-tim u meri u kojoj to nikad niko nije bio, ni pele, ni ronaldo, ni ovaj ni onaj. Skoro sam citao knjigu o njemu "the hand of god", neverovatno je kako je uspevao da bude tako dobar obzirom na to koliko je nesportski ziveo, neverovatno.

Najfiniji osecaj za loptu, posle pelea naravno, munjevita startna brzina, nisko teziste zbog kog ga je bilo tesko oboriti, no look passovi koji su minimum pola gola, slobodnjak, i strelac i asistent podjednako. To sto je radio u meksiku 86, ne znam da li bi mogao cak i pele. Brazilac je imao oko sebe ili garrinchu, zita i vavu, ili gersona, tostaa, rivelina, jairzinha, maradona je morao sam. 

Link to comment

Seti se kako je Pele bio dominantan u Santosu i kako je u svom prajmu masakrirao najbolje evropske i americke ekipe bas tako kako kazes, strelac i asistent podjednako. 

Edited by Meazza
Link to comment

@harper

Ja ga zato i cenim, on je uz sebee imao jos jednog i po igraca

El Pibeove saigrace iz tog doba mogu da nabroje samo najveci zaludjenici za fudbal, da ne govorim da je '90. igrao na jednoj nozi

Koliko ljudi se sada seca ko su su Burucaga, Olartikoecea ili Batista

Ostali su poznati samo Rudjeri i Valdano, a i to je pitanje ko ih se seca

I cuveni Gojkocea koji je upao slucajno u Italiji kad se Pumpido povredio. Messi ima sto puta vecu podrsku godinama, pa opet nista

Edited by Giggsy
Link to comment
1 hour ago, Weenie Pooh said:

 

+1

 

Ali sve je počelo od informacije o Torresovoj penziji :D Ja očekivao par dostojanstvenih heil/suzica postova, kad ono odmah GOAT rasprava, da li je bolji Pele ili Bobo Vieri... 

 

 

Mi™, pravi postovaoci lika i dela El Ninja, smo se i zadrzali na tome.

Link to comment
4 hours ago, harper said:

koliko je to, recimo, u kosarci bio Dzordan. Tip igraca koji se pojavi, nagovesti kako ce se njegov sport igrati za 20-30 godina, a usput izobara sve moguce i nemoguce rekorde, jer konkurencija u svemu kaska za njim za tih 20-30 godina razlike.

 

Ovde si, recimo, opisao i Vilta Čembrlena 

Link to comment
9 hours ago, MocaVukotic said:

Nema potrebe zaista za brojkama, sto je brazil uradio za fudbal na repstativnom planu, a real madrid na klupskom, to je pele uradio na individualnom. I to u vreme kada je fudbal bio bitan. Fudbal oda no vise nije bitan, kao ni ostale forme pop kulture, tako da je taj poredak zacementiran za vjek vjekova. Cak i da se pojavi neko bolji, vise nije vazno... 

А није се појавио, да се не лажемо.

Link to comment

Pele je kralj fudbala, ali je Maradona zato bog fudbala - ono sto Maradonu cini izuzetnim je neverovatno brz rad nogu iliti footwork, toliko brz da golim okom prosto ne razaznajes loptu od njegovih nogu, treba ti npr usporen snimak iz posebno bliskog ugla da vidis da je gol stoleca  dao spicom

Link to comment
14 hours ago, radisa said:

500 miliona nečega svačega...

 

Ovo što kaže Moca, o smrti pop kulture... To je to, tako nekako i ja osećam, ali nisam umeo da artikulišem... Sve što je bilo važno pre 30-60 godina, u doba procvata pop kulture, više nije bitno, izvitopereno je i okrenuto u svoju suprotnost...

 

Da, gadan deda rastem... :fantom:

Ovi su danas industrijski igrači. Poslednji majstori fudbala su Zidane i Ronaldinho- najveći Bog igre, koga je nažalost boleo ćošak da izdominira barem jednu deceniju.

 

Pelea je moj ćale gledao kao klinac uživo na turneji Santosa. Priča da je mogao dati gol kada god je želeo, i dan-danas ga smatra najboljim ikada.

Link to comment
11 hours ago, Glass Joe said:

Pele je kralj fudbala, ali je Maradona zato bog fudbala - ono sto Maradonu cini izuzetnim je neverovatno brz rad nogu iliti footwork, toliko brz da golim okom prosto ne razaznajes loptu od njegovih nogu, treba ti npr usporen snimak iz posebno bliskog ugla da vidis da je gol stoleca  dao spicom

 

Treba ti usporen snimak iz drugog ugla i da vidis da koliko ga je na kraju skrljao engleski stoper. Ali mislim da to govori o kvalitetu slike. :D 

Link to comment
  • Redoran locked this topic
  • Redoran unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...