Jump to content
IGNORED

CG


onamonamo

Recommended Posts

20 minutes ago, bradilko said:

 

@morgana

a ako su pojeli sve što se imalo pojesti jel prelaze na druge biljke? onda ih potamaniti nekim insekticidom ili vatrom i onda kupiti one kalifornijske a ajde može i ove domaće

 

Pojeli su vecinu kanarskih palmi, a kad ostanu bez tog primarnog izvora hrane, prelaze na druge vrste palmi, pa na druge biljne vrste.

Postoje sredstva za unistavanje surlasa bolja od ovih koja se koriste u CG, ali skuplja, a procedura je takva da se ne mogu nabaviti uz privatnu ili opstinsku inicijativu vec samo ako fitosanitarna komisija s drzavnog nivoa to uvede u pravilnike, a nece, jer je skupo.

Link to comment
20 minutes ago, morgana said:

 

Pojeli su vecinu kanarskih palmi, a kad ostanu bez tog primarnog izvora hrane, prelaze na druge vrste palmi, pa na druge biljne vrste.

Postoje sredstva za unistavanje surlasa bolja od ovih koja se koriste u CG, ali skuplja, a procedura je takva da se ne mogu nabaviti uz privatnu ili opstinsku inicijativu vec samo ako fitosanitarna komisija s drzavnog nivoa to uvede u pravilnike, a nece, jer je skupo.

eto. pa gde je taj lokal nvo, opštinske vlasti ili ti tzv turistički radnici da pritisnu odgovorne službe da nađu sredstva za odbranu od surlaša? tu se vidi naš jad! između ostalog. 

opšte sranje

Link to comment

mene ta nezainteresovanost uopšte ne iznenađuje.

pre pet šest godina se u srbiji pojavila neka gusenica koja je napala šimšire. za kratko vreme, par godina, potpuno su opustošeni svi šimširi od hrvatske do makedonije, uključujući i one po arboretumima stare preko sto godina. gamad je uvezena iz kine.

naravno, niko ni prstom da mrdne da se nađe način da se organizovano potamane. 

i tako... više nema šimšira.

Link to comment
Quote

Poreklom iz tropskih predela Azije, crveni palmin surlaš proširio se i na Afriku i Evropu, a do Sredozemlja je stigao 80-ih godina 20. veka. Prvi put je zabeležen u Španiji 1994. godine.[4] Zaraza je primećena i na Malti i u Italiji (Toskana, Sicilija i Kampanja), kao i u Francuskoj 2006. godine. Surlaš se takođe razmnožio širom Portugalije, posebno na jugu. Crveni palmin surlaš rapidno se širi i duž Jadranske obale, pa je poslednjih godina njegova pojava konstatovana i u Albaniji, Sloveniji i Hrvatskoj. Na teritoriji Crne Gore prisustvo ovog insekta prvi put je primećeno u Ulcinju, oktobra 2012. godine,[5] te je Uprava za bezbednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove sačinila 2016. godine Akcioni plan za sprečavanje širenja i suzbijanje crvenog surlaša palmi.[6] Veruje se da se ovaj veoma štetni insekt pojavio i u Maroku, Alžiru i drugim zemljama Severne Afrike, ali za ovu tvrdnju i dalje nema zvanične potvrde.[7] Njegova pojava prvi put je prijavljena u Americi na Kurasau u januaru 2009. godine[8] i iste godine u Arubi.[9] U Sjedinjenim američkim državama pojava crvenog palminog surlaša primećena je prvi put krajem 2010. godine u primorskom gradu Laguna Bič, u Kaliforniji.[10][11]

 

Globalno zlo. Što opet nije opravdanje za apsolutno nečinjenje.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Praznjikavo deluje ovde za sad. Čak i u Kotoru. Videću sutra šta se dešava u Novom, možda me tamo dočeka turistički bum.

 

Moguće je da su se turisti ohrabrili da ponovo idu u Tursku ili Egipat, ili mi je loš uzorak, ili je zbog kišurina, ko će ga znati.

 

Na Luštici je kao u vazdušnoj banji (ako se izuzmu vrišteća deca), ovako nije bilo godinama u ovo doba sezone.

 

edit:

 

Moguće objašnjenje je, takođe, da u jebenom Seljanovu u takozvanom hotelu nikšićka životinjska mokraća od 0,33 košta 4(!) evra.

 

Edited by Anonymous
Link to comment
1 hour ago, mustang said:

mrzim to nasminkano mesto

dobijem anxiety od ljudi tamo

osim ako nisam popila :laugh: ...popila! 

 

ali u hn nema bas velikog izbora. bilo je nesto gore kod gradskog pozorista i par kafica gore na tvrdjavi. gradska kafana ali nije to za mene. tu zalaze porodice sa detetinom i zagoreli turisti u belom

Link to comment

pa znas sta...prvo ja sam igalo, potez la bamba do lavandera, znaci 100m vazdusne linije sa sve kucom, a kad idem u hn idem iznad na trgic gde je crkvica ili na savinu u neku udzericu na stepenistu za muslje. i do do-doa. i ono kod kusturice, tu pijem sa hn lokalcima i rodjacima djeticima

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...