Jump to content
IGNORED

CG


onamonamo

Recommended Posts

najebah se dlakave mame crnogorskim autobuskim prevoznicima kojima optimalna putanja iz HN za Podgoricu ide preko trajekta kroz zivopisni pakao urbanog Tivta pa onda kroz tunel za kotorsku stanicu preko Skaljara kroz koje se ide jedno pola sata 220 m, onda lepo nazad sa stanice opet kroz cuvene junacke Skaljare i prelepi tunel, pa kada se konacno prodje Cetinje i primakne Podgorici sledi opet par kilometara voznje brzinom puza kome je amputirano jedino stopalo kroz pogodno i prigodno prekopanu Podgoricu.

sve u svemu manje od 4 sata.

 

 

Link to comment
  • 1 month later...

neki put poželim da budem dron. kad sam u crnu goru
vraćam se sa obale i prolazim kroz Crmnicu. u daljini Lovćen, vrh Štirovnik, Skadarsko jezero, pomalo treperi grad Skadar, nekoliko aviona paraju nebo umiruće plave boje, onda dođu na red močvarni rukavci, tu je već southern mod sa pratećim pojavama..
nije bilo mnogo puteva jebiga.. bilo je tu svega
i da ne zaboravim ona jata metalik sjajnih riba koje skaču kao morske antilope.. ili neki slični stvorovi
( more tako hipnotiše, zove, preti da ga više nećeš videti, pun sam  straha znatiželje šta sve krije u utrobi)
za sat vremena prođem toliko nekakvih ajde neka budu uspomene.. i filmova.
i onaj što je izmaštao piramide po bosni. smešan lik.

ima u mne dve identične sise kod jezera. bile sise kad sam bio u pubertetu, sad su to pravilne i identične kupe. ne može niko da me ubedi da to nije napravio neki vanzemljak.

ne treba tu ništa dirati.. 

Link to comment
  • 2 months later...

Titograd mog detinjstva je u zadnjih trideset godina od kako smo se rastali promenio ime, nekoliko država (ne i preśednika!), izgradio se, proširio, ali istovremeno i smanjio. Šetnja od osnovne do muzičke škole koja mi je nekad delovala jako dugačko se volšebno skratila. Blok 5 više nije kraj sveta, sad ima i 6, 7, 8, 9... U krugu stare zgrade deca se umesto po rovovima za vodovodne cevi igraju u uređenom parku. Izgrađena je nova velika crkva, bela i lepa spolja, ali previše nadžidžana iznutra sa svim mogućim svecima i scenama. Crkvica na Gorici je, osim po veličini, šije u svemu ostalom. Ispred Komande gde je tata radio kao military face osim crnogorske vijori se i plava NATO zastava. Izgrađen je novi most preko Morače, u daljini iza njega se belasaju snežni vrhovi, savršena razglednica. Ipak, za prelazak biram manji dobro poznati most. Sećam se kako su spretni mangupi u Ćorkanovom stilu prelazili po uskoj ogradi na zgražavanje odraslih i oduševljenje nas klinaca. Pozdravljam se sa Njegošem u parku. Na kraju šetnje ćorak - preko puta Buda Tomovića nema baraka muzičke škole. Kažu odavno je srušena. Gorica prelepa kao i uvek. U centru, veliki parking sklonjen i postavljena pešačka zona. Fasada biblioteke obnovljena. Kino Kultura srušeno. Skaline, ušće Ribnice u Moraču, još lepih razglednica. U vodi na žalost i nekoliko bačenih automobilskih guma. Stara varoš, Sahat kula, još prilika da "škljocam" telefonom. Dan sunčan, bez śeverca, temperatura idealna za šetnju, društvo mi pravi drugarica iz školske klupe. Hvata me oduševljenje koje kasnije pokušavam da podelim sa taksistom. On se ljuti i recituje mi dugačku listu svih fabrika koje su budzašto privatizovane pa posle rasprodate i ugašene, uključujući njegovu zbog čega je i počeo da taksira. Okrećem na šalu i pitam za lozu 13. jul - kaže oni rade i dalje. U restoranu još drugara i drugarica. Podsećamo se školskih dana, smejemo, vičemo, blesavimo. Udaramo po pomenutoj lozi, vinu, jede se pršut, popeci... Odlećem u noć i rodni grad napuštam u jako dobrom raspoloženju, više opijen nego pijan. Do sledećeg puta dragi Titograde.

 

IMG_1548.JPG.a707be7bd62250608a4ed548b179a9a1.JPG

 

IMG_1564.JPG.4d7dae45b563a5f69a04624e4e296d04.JPG

 

IMG_1577.JPG.ad16a6f134bd91684a0e246bfda5acc3.JPG

 

IMG_1589.JPG.0a9bd8fbc338252b0c587232446084a0.JPG

 

IMG_1610.JPG.bbc287ae7bd37dac9e81e9a353562016.JPG

 

IMG_1617.JPG.0c14d11a6f5da062586d9a7a90ddde19.JPG

 

IMG_1643.JPG.0b87fb15b62e989aa59d136abe478805.JPG

 

IMG_1644.JPG.8c068c0a5b151e6f049437d578242238.JPG

 

IMG_1649.JPG.1f88b6e274f4780af0e19ceb4c8c5eee.JPG

 

IMG_1681.JPG.03ddf6f779cf7cc62667e2553c8cdf47.JPG

 

IMG_1615.JPG.64970c12c867314fec768df75922a2dc.JPG

 

IMG_1700.JPG.18a3d1f273baee50aef4df731012b863.JPG

IMG_1719.JPG

Link to comment
  • 3 months later...
  • 3 weeks later...

Ovaj put je, inace, projektovao - uglavnom sledeci trasu postojece staze/puta koji je i pre povezivao Njeguse i Kotor - inzenjer Josip Šilović Slade, iz Trogira, koji je na poziv knjaza Nikole dosao u CG oko 1880.

Deo sa 25 serpentina zavrsen je 1884. godine.

Asfaltirali su ga komunisti.

 

Nabijem na kurac onog ko je u zaglavlje klipa stavio Austrougarsku, serem se u nju... :fantom:

Link to comment

Inace:

spacer.png

 

spacer.png

 

Deo takozvane modernizacije :isuse: dela tog puta ciji se efekti na ovim fotografijama ne vide, ali se vide i iz samog Cetinja, spadaju u neke od najvecih investitorskihtm zlocina nad pejsazem i uopste prirodnim okruzenje pa i ekologijom u najsirem smislu.

Takozvani zemljani radovi koji su pojeli bukvalno delove planije, unistili pejsaz, sa sve trasom koja je na nekim mestima ispravljana bez imanja pojma, par tunela :isuse: 

Prosirenja skoro isto tako znacajnog pejsaznog puta Cetinje - Budva, sa sve cudovistem od tunela u Brajicima takodje spadaju u katastrofu kako strucnutm, tako i ekolosku, a sve zarad navodnog povecanja protoka i povecanja bezbednosti...

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Nije da me nešto pogađa (što se mene tiče može da košta i 1000 evra), ali 'ladno nisu normalni:

 

Quote

 

Nema više besplatnog ulaska u Stari grad Budva: Ovo je cijena


"Ovom odlukom uvodi se izletnička taksa koja se naplaćuje turistima koji u okviru organizovanih grupa, posredstvom turističkih agencija, drugih pravnih lica ili preduzetnika registrovanih za obavljanje turističke djelatnosti, posjećuju Stari grad Budva, kao turistički lokalitet izuzetnih prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti. Izletnička taksa se naplaćuje svakom turisti koji obilazi zidine Starog grada, u iznosu od 1,00 euro", navodi se u Odluci koja je objavljena na sajtu Vlade.

 

 

Izletnička taksa je, kako se dodaje, prihod Turističke organizacije Opštine Budva i koristi se za podsticanje, organizovanje i realizaciju promotivnih aktivnosti u cilju stvaranja svih potrebnih preduslova za zaštitu i unapređenje prirodnih i kulturno-istorijskih vrijednosti, običaja i obezbjeđenja opštih uslova za kvalitetan i ravnomjeran prihvat i boravak turista na području Starog grada Budva.

 

Izletnička naknada se naplaćuje u toku cijele godine.

 

 

Sledeći je Kotor, cenim. Za Novi me živo zanima kako bi tako nešto mogli da izvedu.

 

Nisu normalni sa tim kretenskim idejama naplaćivanja ulaznica nizašta. Prošle godine se proturala ideja da se naplaćuju ulaznice za Orjen, bolesno, ionako je načisto prazan.

Link to comment

bas da vidim kako bi mi naplatili ulaznicu u Novom. ulica u kojoj je nasa porodicna kuca nosi naziv brata mog dede. ne pada mi na pamet ni turisticku taksu da im placam. 

 

 

Link to comment

Jos 1 u nizu neopevanih kretenizama: ti ljudi kao da po zadatku rade ne bi li zadavili sopstveni turizam ili ono malo sto je od njega ostalo.

Iza svega verovatno stoji mogucnost da se zaposli jos 10-ak bilmeza koji ce da budu neka vlast.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...