Jump to content
IGNORED

CG


onamonamo

Recommended Posts

Ove jeseni u Novom je standarno da se vidi palma bez krošnje, stoji samo stablo bez ičeg. Taj parazit, surlaš, na kog godinama upozoravaju, je očigledno nedavno pomahnitao i uništio dobar deo palmi (starih po 200 godina valjda) i to se rapidno širi. Svaka bura otkrije po neku, prvo palma počne da liči na kišobran, lišće požuti i to je to.

 

Tuga, ne želim to ni da slikam, pa da kačim ovde. U julu su sve bile na broju, a sad iz dana u dan vidim kako po neka nestaje. Na Belavisti su one dve ostale obezglavljenje. Tako je u čitavoj Boki.

 

Gradu, državi, ili kome god, ko bi trebalo da preduzme nešto povodom ove katastrofe se jebe, zauzeti su prodajom zemlje, pljačkom sopstvenih građana, ili već.

 

Tim povodom je Novi skoro pa ostao bez galebova, Valjda Oraskom je kupio Mamulu, tamo je bilo najveće stanište galebova, sukob interesa je rešen tako što su potrovani galebovi (usput i zečevi koji su tamo živeli) otrovom za pacove i sad gledam par zalutalih galebova pri moru, umesto onih jata na koje sam navikao.

 

Novi bez palmi i galebova, šta je sledeće?

Link to comment

Novi bez Novog...

Ili, jos gore, novi Novi :(

 

Inace, to sa palmama je krenulo odozdo, sa juga i sada je stiglo do kraja CG obale.

Budva prakticno vise nema palmi, ostali su neki patrljci, nesto je navodno pokusavano ali se izgleda definitivno zakasnilo s obzirom da to traje vec nekoliko godina u nazad.

Link to comment

Kažu ljudi da je čitava priča krenula od neke italijanske donacije, uvalili im zaražene palme, a za uzvrat oslobeđeni nekakvih dadžbina. Takođe kažu da ovaj užas može da se suzbije, ali da to košta.

 

Zašto bi se neka lopina na vlasti, sa par razreda osnovne, uzbuđivala zbog palmi, koje je verovatno prvi put u životu videla pre par godina?

Link to comment

Ne znam poblize, postoji i verzija da je doslo iz Albanije.

Pokusaji sanacije, inace malokrvni, nisu dali rezultate, a sta god i kako god steta je neprocenjiva cak i da se nesto preduzme u roku od odmah: poslednjih par godina sam se nagledao stotina starih palmi koje su secene i odvozene na deponije.

Najzalosnije od svega je sto se, kako mi se cini, niko preterano ne uzbudjuje, valjda palma nema neka posebna znacenja za investitoretm, obaska sto ne ide uz beton koga je na CG primorju ugradjeno vise nego u onim poslovicnim Enver Hodzinim bunkerima.

CG primorje 'ladno moze da se nazove i Adriatikwall, cenim da je u ona nemacka cudovista na obali Kanala otislo manje betona.

Link to comment

Uhhh ja se sećam Novog , a čini mi se i Budve sa palmama...

Pitao sam prijatelja kad mi pokazivao slike sa mora i ja ga pitam, kako si uspeo da izbegneš one ogromne palme?

On kaže koje palme?

Ja mislio to "elitni turizam" došao pa radila motorka...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

i u Cro imaju problem sa tim crvom,i Split je ostao bez palmi

 

U Splitu su požutile zbog hladne zime, a ne zbog pipe, što je bolja varijanta jer se palma lakše oporavi.

 

Ne znam kako je bilo u CG, moguće da je isti razlog i tamo.

Link to comment

21 stepen je temperatura mora, moze da se kupa, ako nisi zimogrozljiv, al nemoj da ti to bude neki reper. dovoljno uzivanje je bleja na obali i neka setnja u ovo doba godine. nemoj da propustis

Link to comment

I danas bio, par sati, ostao bih i duze da je bilo vremena.

 

Savrseno.

 

Namerno ne gledam prognoze i ostale meteorologije, ali od ovakve plaza atmosfere bolje nema, na kopnu, moru i u vazduhu.

Link to comment

Ako te vreme posluzi, bolje ne moze da bude: kud te noge nose kola voze i oci vode, puste plaze, gde god ti se svidi, more taman kako treba, pomalo рези  :D ali daleko od hladnog, cak i za probirljive, obaska sto se ocistilo.

Idealno vreme je negde od 11.30 pa do cak 16.00 pod uslovom da plaza nije u senci, a sunce, temperatura vazduha je taman tolika da te posle max 1/2 sata izlezavanja potera u vodu.

Nije se zezati sa jutarnjim i vecernjim temperaturama, a tokom dana i u debljem hladu zna da secne.

 

Jednom recju, sad il' nikad  :)

Edited by namenski
Link to comment

Haha. Tačno tako zamišljam. Prošle godine sam bio poslednje nedelje septembra. Bilo je savršeno. Ovo sada mi je malo too late, ali mislim da ću da se uklopim sa obavezama. I da se odmaknem od svakodnevnih gluposti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...