Jump to content
IGNORED

Pronađena skulptura boginje Dijane


Baba Ji

Recommended Posts

Kako face iz forumskog dvorista upropaste svaku temu... recept za dokone djilkose.Mene je zainteresovalo. To je vredan lokalitet i vredi videti to mesto.

Link to comment

Lokalitet jeste vredan i vredi i poseta.Problem je u tome što su se svi uzbudili oko dela kipa koji nije nađen. Nađen je pas, prajac i kopita. Konjanik fali sa sve konjem đuture. A upravo taj deo koji nedostaje i za koji su vezane samo pretpostavke izaziva senzaciju. Go figure.

Link to comment
Lokalitet jeste vredan i vredi i poseta.Problem je u tome što su se svi uzbudili oko dela kipa koji nije nađen. Nađen je pas, prajac i kopita. Konjanik fali sa sve konjem đuture. A upravo taj deo koji nedostaje i za koji su vezane samo pretpostavke izaziva senzaciju. Go figure.
stanoviti bogovi se prikazuju uvek u istom kontekstu, pretpostavljam da se radi o kopiji ranije skulpture i zato je relativno pouzdano tvrditi da se radi o Dijani u lovu
Link to comment

Jeste, ali poenta cele vesti je glagol - "nađen". "Nađena je skulptura Dijane". Koliko ja vidim, nije. Tačno, pretpostavlja se da je to skulptura Dijane, mada to nije sigurno. Jebem li ga, nije to filozofija i nešto apstraktno pa da bude stvar tumačenja; to je nešto opipljivo - skulptura od kamena. Kad nađu ostatak i ispadne da je stvarno bila Dijana, onda bi to valjda bila senzacija. But that's only me.

Link to comment

Što se tiče arheologa i arheologije - jeste nađena, nogekako.U arheologiji se malo šta "nađe" onako baš celo i kompletno, sa sve uputstvom za upotrebu.Na primer, arheolozi u šaci polupane grnčarije vide i tehnologiju izrade i vreme izrade i ko je napravio i ko je polupao i da li je mesto gde je nađeno mala ili velika naseobina ili svetilište ili deponija ili livnica ili dvorac. A mi svejedno vidimo bednu šaku krhotina.Tako i sa ovom skulpturom Dijane u lovu. Arheologija zna kako se koje božanstvo standardno prikazivalo, i posredno se zaključuje o karakteristikama mesta gde se takva skulptura mogla naći.Naravno, postoji verovatnoća da onaj nedostajući deo skulpture nije Dijana nego je neki samouki Meštrović klesao nešto deseto za svoju dušu, recimo skulpturu svog komšije u lovu, ali ta je verovatnoća vrlo mala.

Jeste, ali poenta cele vesti je glagol - "nađen". "Nađena je skulptura Dijane". Koliko ja vidim, nije. Tačno, pretpostavlja se da je to skulptura Dijane, mada to nije sigurno. Jebem li ga, nije to filozofija i nešto apstraktno pa da bude stvar tumačenja; to je nešto opipljivo - skulptura od kamena. Kad nađu ostatak i ispadne da je stvarno bila Dijana, onda bi to valjda bila senzacija. But that's only me.
Link to comment

Verujem ja i te kako da oni umeju da stvore zaključak kada je šta napravljeno, gde, kojom tehnikom, u kom kontekstu i ostalo (kao što i forenzičari na osnovu jedne stidne dlake pronađu da je stidna dlaka otpala kada je crnac star 37 godina, visok 1,98 i težak 110 kila u 23:47h prošlog utorka presamitio riđokosu tetku koja je radila u fabrici crepa preko 15 godina, nakon kraće borbe u kojoj je on koristio kapoeiru, a ona samo vrištanje, WD40 i tefalov tiganj), no moja poenta nije bila u tome odnosno identifikaciji, nego u nečem drugom. Možda je za arheologe i arheologiju dovoljno da od skulpture Hemere visoke 12 metara nađu samo parče tri sa tri cm i proglase to senzacionalnim pronalaskom grandiozne skulpture Hemere, ali meni - kao arheološki nepismenoj seljačini - to ne deluje tako senzacionalno. Ne zato što to parče možda potiče sa neke Karijatide umesto Hemere, nego zato što naivno smatram da bi to parče trebalo da bude veće odnosno skulptura malčice kompletnija od tih 3x3cm da bi otkriće bilo senzacionalno. Ali kao što rekoh, to sam samo ja, naivni posmatrač.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...