Jump to content
IGNORED

Mad Men


korindjar

Recommended Posts

Upravo sam zavrsio sa gledanjem 3. epizode 4. sezone. Sjurio sam celu seriju u prethodnih nedelju dana i konacno vas sustigao pa sad mogu da pratim redovno. Dobra serija. U stvari, prva sezona je odlicna, bas mi se svidela. Druga i treca su malo otisle u bolji zivot fazon (Giga Moravac i Jataganac sa Medison avenije :D ), ali se u drugoj polovini trece sezone serija vratila na jaci™ put kojim je isla u prvoj sezoni. Svidja mi se pocetak cetvrte seozne. U stvari, kao da je sve ovo do sad bio bild-ap i uvod i, imam utisak, kao da serija tek sad stvarno pocinje. Sto prija. Ne treba ni da naglasavam da je period docaran vrhunski. Svidja mi se i preplitanje (bolje reci koincidiranje) sa stvarnim istorijskim dogadjajima iz tog perioda.Sto se likova tice, manje-vise svi su mi toliko odvratni da bih se izbljuivao na njih djuture. Osim Dzouni :wub: (uh, ono je Zena. bre!). I one uciteljice iz trece sezone (hocu da se vrati :( ). BTW, jel stvarno u ono vreme slika na televizorima bila onako losa non-stop? Ono je bre negledljivo! :D

Link to comment
BTW, jel stvarno u ono vreme slika na televizorima bila onako losa non-stop? Ono je bre negledljivo! :D
Uhvatio sam ih u jednoj od proslih par epizoda da laziraju tu sliku na TV (neki bejzbol u pozadini, a usporeni snimak gladak (da ne kazem "smooth") na nivou danasnjih od 500 fps), tako da cenim da po potrebi i prave sliku los(ij)om kako bi nam docarali ono sto ocekujemo kad danas pomislimo na tehniku sezdesetih... :-) Edited by papapavle
Link to comment
Uhvatio sam ih u jednoj od proslih par epizoda da laziraju tu sliku na TV (neki bejzbol u pozadini, a usporeni snimak gladak (da ne kazem "smooth") na nivou danasnjih od 500 fps), tako da cenim da po potrebi i prave sliku los(ij)om kako bi nam docarali ono sto ocekujemo kad danas pomislimo na tehniku sezdesetih... :-)
Da, definitivno malo preteruju u nekim stvarima (npr. kolicina cigara i alkohola koju konzumiraju svi u seriji), sto me je bilo i odbilo od serije kad sam na b92 pogledao par epizoda, onda kad su je pustali. Ok, kapiramo da se u to vreme slobodno purnjalo na svim mestima i u svakom trenutku (ginekolog u oridnaciji pred pacijentom <_< ), smanjite dozivljaj! Ali, navikne se covek na to posle par epizoda, pa sad mislim da je to mozda stvarno tako i bilo onda :D
Link to comment

uf, šta rade sa svetlom. ova scena kada don osvane je nešto što sam prvi put video van dokumentaraca gde ubrzavaju cvetanje biljkeovo je pizdarija sa svetlom iz prošle epizodepost-92-1281727763312.jpgtako treba da izgleda noar u boji. seća malo i na++++++++++cela priča sa kupljeni indentitetom je zanimljiva, ne mogu da sve izvalim jošovo kada je rekao betty ko je i kako se ona ponela je nešto što mi je promaklo. uvek sam kapirao da je betty bila samo uvređena jer je bila prevarenasada mi za vraćanje donu osim popizda političara i pritiska svekrve igra i mogućnost da se ovaj javno obruka i betty ga ostavi zbog statusa u socijalnoj lestviciinače se nadam da neće razvijati priču sa sekretaricom tipa samoubistvo, depresija, alkohol i tako to++++++++++++++++++++

Takodje, asocijacije na epohu su ovog puta bile same sebi svrha a nisu sledovale nenametljivo iz konteksta i radnje.Cemu nabrajanje filmova koji se daju? Cemu Godzila? Slicno je i sa Berklijem i Vijeatnomom. I House of the Rising Sun.Epizoda se Englezom je stereotipna.
meni je godzila bio čak i ok. tadašnji blokbaster. uvek sam se pitao kako su ljudi tada kapirali tu akciju.jeste stereotipno to sa englezom, ali opet bolje urađeno nego u svim prethodnim građenjima tog stereotipa.za ostalo se slažeminače te odlaske u kaliforniju već rekoh da ne mogu skroz da skapiram. ne znam šta se tu sve dešava sa njime. ne znam da li je sve rečeno Edited by Hustler
Link to comment

aninom smrcu je pitanje donovog identiteta dovedeno do ekstrema. meni je to ok dok god se ne prave skroz banalne paralele izmedju izmisljenog identiteta i advertajzinga, a do sada, srecom, nisu, premda sam se pribojavala.ne uzivam u prici o socijalno dozvoljenom izivljavanju depresije 60tih, ali joj se i ne cudim. mislim da je i nadalje vjerovatnije da don ulazi u rizicna ponasanja i privatno i na poslu no da upadne u stupor s obzirom kako je lik gradjen do sada, vjerujem da ce to biti plodonosno za posao. (mada sad je na dnu, ne znam kud bi dalje isao a da kao lik ostane konzistentan)premda ne znam da li je prica jos zaokruzena, svidja mi se odnos dona privatno kod ane i u nju jorku i odnos zvanicne kulture-relikta 50tih i subkultura u kaliforniji. hvala scenaristima i sto nisu mudroseri i ne smaraju sa psihoanalizom, pa je i taj odnos koji na neki nacin lici na id i ego dat suptilno.a pitanje sezone (ili serije) svakako jeste na koje gabarite ce se svesti donov karakter kad i kod njega popuste stege kao sto popustaju i drustvene.anini zidovi su zacetak hipi estetike.edit: sad kad razmislim, u vezi pijancenja (a i sekretarice) svidja mi se sto je don stavljen u stereotipnu situaciju. svoj identitet je izgradio na stereotipima, zivi od toga sto vjesto podilazi tudjim stereotipima. sad i ona opaska psihologa (tj -ice) o zenidbi dobija puni smisao. da ne idem dotle da se ljudi i mimo serija ponasaju stereotipno, posto ta opaska nicemu ne sluzi i ne moze biti argument :Dma super su ti oprecni procesi i pojave, s jedne strane diferencijacija i proizvoda (kroz reklamu) i ljudi (poslije ustogljenih 50tih), s druge opsti tipovi.(sledeci post cu da napisem tek kad me neko prestigne po broju postova. ili stavljam u spojler :D)

Edited by morgana
Link to comment
pitanje sezone (ili serije) svakako jeste na koje gabarite ce se svesti donov karakter kad i kod njega popuste stege kao sto popustaju i drustvene.
Mene ovaj deo jako interesuje, nacin na koji ce to da rese. Don je sav sazdan od Tradicionalnih Vrednosti, ma kako to cudno zvucalo - kao da ih je preuzeo umesto sopstvenog prezrenog identiteta, slepo insistirajuci na njima. Kao da mu je to neko sidro, baza na kojoj stoji.Njegov odnos prema zenama je rigidan, odnos prema muskarcima koji napustaju svoje zene je rigidan (secam se onog infarkta kada je Don sa nasladom shamarao shefa zato sto je u bunilu uzvikivao ime svoje ljubavnice - a ne svoje zene), uostalom serija je krcata takvim primerima. Edited by CowBoy
Link to comment

ne znam da li ocu da kad porastem budem don (kad je u formi) ili donova zena

svidjelo mi se kako je diskreditovan psihologizam u advertajzingu, tj kako je fej pukla (hello, 1925 :D )hustlere, u pravu si sto se tice dona, on je sa svojom intuicijom jaci no fej sa naucnim pristupom. uzima u obzir socijalnu dinamiku i aspiracije, kao i pegi. no, imamo u peginom odnosu prema kempbelu i donovom susretu sa dvoje staraca u zgradi i potvrdu bazicnih stavova dr miler, bez obzira sto je ona fundamentalista bez maste.jos je izrazenija no ranije podjela mladi i zene (dobitnici tranzicije :D ) vs muskarci. super mi je kad sterling kaze da ga ne zanima jedrilica nego motorni brod, jer hoce da neko radi za njega. i on je mastodont.svidjeo mi se i umjetnik koji nece da se uglavi u advertajzing.nekoliko finih referenci na drustvena previranja i kulturu 60tih.don pati, skroz je u nekakvom stanju disocijacije, kuca pisma na masini, nece da pise preporuku. skotina, al volim ga.pegi je simpaticnija nego ikad.zadovoljna sam, uprkos sapunjavosti.

Edited by morgana
Link to comment
nece da pise preporuku.
Don definitivno puca po savovima, ali mislim da ovo nije u vezi s tim. Koliko znam, nije nista neobicno da se preporuke bas tako i "pisu", a pogotovo u ovom slucaju - da se mozda nije ocekivalo od Dona da napise jedno profesionalno i objektivno pismo, u stilu "preporucujem je spreda, a ni otpozadi nije za bacanje"? :-) Problem je sto je sekretarica to dozivela licno...

Link to comment

ok, moguce, ne znam. mislila sam da je bilo bas ok da ga napise i nakiti sam, mogao je da pretpostavi da ce ona da popizdi ako je odbije. no ga nije bilo briga za njenu reakciju.

kasni edit:

don je svakako reagovao grubo prema psihologici i zato sto sopstveni set skrupula (prema ucesnicima u fokus grupi i sopstvenom poslu) gradi tako da zastiti privatnost, jer njemu treba zastita licne istorije.no, to ne mijenja stvar,on je u pravu a fej se zestoko zajebala u pristupu. a i kucka je, i dosadna je.

Edited by morgana
Link to comment
Mene ovaj deo jako interesuje, nacin na koji ce to da rese. Don je sav sazdan od Tradicionalnih Vrednosti, ma kako to cudno zvucalo - kao da ih je preuzeo umesto sopstvenog prezrenog identiteta, slepo insistirajuci na njima. Kao da mu je to neko sidro, baza na kojoj stoji.Njegov odnos prema zenama je rigidan, odnos prema muskarcima koji napustaju svoje zene je rigidan (secam se onog infarkta kada je Don sa nasladom shamarao shefa zato sto je u bunilu uzvikivao ime svoje ljubavnice - a ne svoje zene), uostalom serija je krcata takvim primerima.
U tom smislu je bila takodje interesantna epizoda sa Salvatoreom kada je zatekao sa recepcionarom na sl. putu i razgovor u avionu. Koliko se secam, poruka je bila radi sta hoces ali u svoja cetiri zida. Vrlo hladno. A i kasnije u vei bulija iz Laki Strajka je imao slican poslovan stav.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...