Jump to content
IGNORED

Ples u Ausvicu


Аврам Гојић

  

34 members have voted

  1. 1. Sta mislite

    • Like
      20
    • Dislike
      3
    • Whatever, man
      11


Recommended Posts

...Nemacka je itekako kaznjena za svoja nedela, ali se ovde jadikuje o tome kako nije kaznjena dovoljno...
izuzetno razuman post :)mislim da je doslo do malog nesporazuma: naravno da si u pravu u svom pisanju, kakva je trebalo da bude sudbina nemacke posle svetskog rata. nesporazum je, cini mi se, nastao zbog situacije (ne ovde na forumu nego uopste) kada se jadikuje sto je ona uopste kaznjena posle kraha treceg rajha te se potenciraju patnje kaznjenih i nekako ne dovode u vezu sa patnjama koje je treci rajh naneo ostalima sto naravno ne znaci da je smisleno posle 6 decenija nasladjivati se slikama kaznjenih
Link to comment
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    15

  • kim_philby

    15

  • Pontijak

    14

  • čekmeže

    6

Top Posters In This Topic

moram ti reci da gresis. turski genocid nad jermenima nije isto sto i holokaust. ja sam ovde vec vise puta pisao o singularnosti holokausta (ne misleci da je neponovljiv vec samo da se tako nesto nije desilo jos koji put. srecom.) i tu ne mislim samo na broj zrtava vec na samu strukturu dogadjaja.ono o cemu vasa pise, ukoliko sam ga dobro razumeo, je vise odgovor na onu cuvenu prepisku izmedju markuzea i hajdegera kada je sumski covek martin tvrdio da je sudbina istocnih nemaca homologna sudbini jevreja tokom holokausta. markuze mu je odgovorio, vrlo jednostavno, da je ta tvrdnja za njega istovremeno i kraj prepiske posto je to nesto o cemu je nemoguce raspravljati a ostati u okvirima logosa a ja bih dodao i dobrog kucnog vaspitanja.na kraju krajeva bombardovanje drezdena je odgovor za koventri i roterdam. totalni rat sa istoka, holokaust i nacisticki evropski projekat sa sve planovima o tome kako ce nordijska (skandinavci, britanci, holandezi i ostali) braca vladati nad sterilisanim slovenima u judenfrei stoljetnim sumama je nesto za sta nema istorijskog ekvivalenta. ono sto sam vec napisao i gde bih se donekle slozio s tobom je sledece: nacizam je evropski projekat. nema tu samo nemackog pecata.
Na strukturu dogadjaja? Po 'strukturi dogadjaja', holokaust, nazalost, nije nista novo. Sam antisemitizam i proganjanje Jevreja, nazalost, nije bilo nista novo 1939.-1945. Takodje, sam taj koncept istrebljivanja, do zadnjeg clana grupe, nekog drugog, nekog drugacijeg, zato sto ti se ne svidja, zato sto ti smeta, opet nazalost, uopste nije nesto novo kada je istorija covecanstva u pitanju. Ubijanje na rasnoj, klasnoj, verskoj, etnickoj, politickoj osnovi - to je bilo sve vec vidjeno i pre nego sto je izvesni neuspeli slikar dosao na vlast u Nemackoj. Nije sa holokaustom izmisljen genocid. Ono sto je bilo novo u samom holokaustu je bila ta njegova racionalnost i efikasnost u izvodjenju, ta njegova industrijska priroda. No, to je posledica sveukupnih trendova u drustvu, industrijalizacije i slicno. Bazicni koncept poznat je odavno: unistiti drugu grupu. Samo izvodjenje je manje bitan element od bazicnog cilja i osnovne svrhe. Nacizam i slicni pokreti samo je, u biti, pokusaj da se stari, ljudima vrlo poznat osecaj grupne superiornosti (mi smo bolji jer smo iz plemena X - ili: jer verujemo u Y - ili: jer izgledamo Z) uklopi u duh vremena (nauka, progres, industrijalizacija, i slicno). Nacizam i holokaust - to su stari, najgori ljudski porivi, mrznja i sebicnost, spojeni sa tehnoloskim napretkom. Nema tu nekakve filozofske inovacije ili nekog novog, strasnog izuma.U biti, ne vidim sustinsku razliku izmedju plana da se cela planeta pokrsti (ili prevede na islam, ili izaberi varijaciju koju hoces) - silom, ako nece dobrovoljno (znaci govorim o agresivnom verskom ekspanzionizmu sa duhom inkvizicije) i izmedju plana da se fizicki istrebe nepozeljne grupe (a uostalom, verski fundamentalizam i to ima - ako neces da promenis veru, ubicemo te). I kako je sustinski drugaciji od toga plan, da se, recimo, "reedukacijom" stvori "novi socijalisticki covek"? Cilj je isti, unistiti ono sto je drugacije i sto smeta. U vreme kada je materijalno nipodostavano i/ili kada je vladao materijalno-duhovni dualizam, bilo je dovoljno da se neka grupa promeni "iznutra", prihvatanjem nove vere i nove kulture, npr. Ali, pokrstio (ili preveo na islam, ili hinduizam) sve Jevreje ili ih sve pobio, ostvaren je isti osnovni cilj: unistena je ta zasebna kulturno-etnicka zajednica, njihova kultura je zbrisana (srecom vrlo malo projekata verskog proselitizma u istoriji je uspelo da temeljno i puritanski zbrise kulturu konvertita). Onda, kada je doslo moderno doba, kada su se pojavili darvinizam i materijalizam, sve je to logicno preneseno na materijalni nivo: oni, koji nam smetaju, nisu takvi kakvi su jer su bludni, neprosvetljeni, i zato sto odbijaju istinu otkrovenja; oni su takvi kakvi su zbog gena, biologije, hemije...a mi smo takvi kakvi smo zbog istih razloga. I zato oni ne mogu biti prevedeni, konvertovani, nego moraju biti fizicki unisteni: duhovno, mentalno unistenje nije dovoljno, jer sve proizilazi iz fizickog, materijalnog, genetskog. Zapravo je iz tog ugla gledano jedan nacizam, uz sve svoj mitolosko-nacionalno-istorijske komponente, daleko dosledniji u materijalistickom shvatanju sveta nego 1 komunizam, koji na sebi svojstven nacin veruje u preobrazenje coveka (nekako, slicno hriscanstvu).Stoga, nisu takve ideje, nacizma i rasne superiornosti, nista sustinski novo: samo nova varijacija na staru temu.
Link to comment
Na strukturu dogadjaja? Po 'strukturi dogadjaja', holokaust, nazalost, nije nista novo. Sam antisemitizam i proganjanje Jevreja, nazalost, nije bilo nista novo 1939.-1945. Takodje, sam taj koncept istrebljivanja, do zadnjeg clana grupe, nekog drugog, nekog drugacijeg, zato sto ti se ne svidja, zato sto ti smeta, opet nazalost, uopste nije nesto novo kada je istorija covecanstva u pitanju. Ubijanje na rasnoj, klasnoj, verskoj, etnickoj, politickoj osnovi - to je bilo sve vec vidjeno i pre nego sto je izvesni neuspeli slikar dosao na vlast u Nemackoj. Nije sa holokaustom izmisljen genocid. Ono sto je bilo novo u samom holokaustu je bila ta njegova racionalnost i efikasnost u izvodjenju, ta njegova industrijska priroda. No, to je posledica sveukupnih trendova u drustvu, industrijalizacije i slicno. Bazicni koncept poznat je odavno: unistiti drugu grupu. Samo izvodjenje je manje bitan element od bazicnog cilja i osnovne svrhe. Nacizam i slicni pokreti samo je, u biti, pokusaj da se stari, ljudima vrlo poznat osecaj grupne superiornosti (mi smo bolji jer smo iz plemena X - ili: jer verujemo u Y - ili: jer izgledamo Z) uklopi u duh vremena (nauka, progres, industrijalizacija, i slicno). Nacizam i holokaust - to su stari, najgori ljudski porivi, mrznja i sebicnost, spojeni sa tehnoloskim napretkom. Nema tu nekakve filozofske inovacije ili nekog novog, strasnog izuma.U biti, ne vidim sustinsku razliku izmedju plana da se cela planeta pokrsti (ili prevede na islam, ili izaberi varijaciju koju hoces) - silom, ako nece dobrovoljno (znaci govorim o agresivnom verskom ekspanzionizmu sa duhom inkvizicije) i izmedju plana da se fizicki istrebe nepozeljne grupe (a uostalom, verski fundamentalizam i to ima - ako neces da promenis veru, ubicemo te). I kako je sustinski drugaciji od toga plan, da se, recimo, "reedukacijom" stvori "novi socijalisticki covek"? Cilj je isti, unistiti ono sto je drugacije i sto smeta. U vreme kada je materijalno nipodostavano i/ili kada je vladao materijalno-duhovni dualizam, bilo je dovoljno da se neka grupa promeni "iznutra", prihvatanjem nove vere i nove kulture, npr. Ali, pokrstio (ili preveo na islam, ili hinduizam) sve Jevreje ili ih sve pobio, ostvaren je isti osnovni cilj: unistena je ta zasebna kulturno-etnicka zajednica, njihova kultura je zbrisana (srecom vrlo malo projekata verskog proselitizma u istoriji je uspelo da temeljno i puritanski zbrise kulturu konvertita). Onda, kada je doslo moderno doba, kada su se pojavili darvinizam i materijalizam, sve je to logicno preneseno na materijalni nivo: oni, koji nam smetaju, nisu takvi kakvi su jer su bludni, neprosvetljeni, i zato sto odbijaju istinu otkrovenja; oni su takvi kakvi su zbog gena, biologije, hemije...a mi smo takvi kakvi smo zbog istih razloga. I zato oni ne mogu biti prevedeni, konvertovani, nego moraju biti fizicki unisteni: duhovno, mentalno unistenje nije dovoljno, jer sve proizilazi iz fizickog, materijalnog, genetskog. Zapravo je iz tog ugla gledano jedan nacizam, uz sve svoj mitolosko-nacionalno-istorijske komponente, daleko dosledniji u materijalistickom shvatanju sveta nego 1 komunizam, koji na sebi svojstven nacin veruje u preobrazenje coveka (nekako, slicno hriscanstvu).Stoga, nisu takve ideje, nacizma i rasne superiornosti, nista sustinski novo: samo nova varijacija na staru temu.
sve sto kazes ide meni u prilog :Pda ne govorimo o uzasnoj industrijalizaciji zlocina toko holokausta te ideje da je moguc iskorak iz istorije odnosno finalno resenje i uz koji kako si sam primetio ide i istovremeno cudna dijalektika verovanja/neverovanja u transcedentno. takodje je zanimljivo kako je antisemitizam u dvadesetom veku postao sublimacija antikapitalizma (vera u slepu materiju koja zna) i antikomunizma (proleterski internacionalizam koji brise kulturne razlike - poput ranog hriscanstva).holokaust kao dogadjaj je moguc samo u modernosti. na kraju krajeva bas pazolini izvlaci direktnu vezu izmedju prosvetiteljstva i fasizma u svom filmu 'salo'.porivi su stari ali forma cesto menja sustinu.inace islam i judaizam imaju ambivalentnu istoriju. bas kao i sve religije knjige.
Link to comment

A zasto bas tebi u prilog :PTi tvrdis da je zbog toga to nesto sasvim novo, ja kazem da je to samo pakovanje starog u malo noviju odoru. Ne slazem se da forma menja sustinu. Sustina je sustina :PSustina je ubijanje zbog razlicitosti, gradjenje mita o superiornosti na razlikama. Sam kriterijum razlicitosti je, po meni, nebitan.

Edited by hazard
Link to comment
A zasto bas tebi u prilog :PTi tvrdis da je zbog toga to nesto sasvim novo, ja kazem da je to samo pakovanje starog u malo noviju odoru. Ne slazem se da forma menja sustinu. Sustina je sustina :PSustina je ubijanje zbog razlicitosti, gradjenje mita o superiornosti na razlikama. Sam kriterijum razlicitosti je, po meni, nebitan.
pa i sam kazes da su preneli razliku na nivo genetike. to je ta radikalna novost. makar za mene. odnosno momenat kada se dovodi do potpunog svodjenja jedne grupe na genetski otpad ili nekoga cije samo postojanje, poput bacila velikih boginja, izaziva opasnost. ideja potpunog istrebljenja jevreja se i pored svih pogroma nije rodila pre modernosti. cak ni spanska inkvizicija nije zelela ici tako daleko. oni su ih jednostavno proterali. i pored koketerije sa stvaranjem globalnog geta za jevreje za naciste je jedini cilj bio potpuna eliminacija jevreja i njihovog kulturnog uticaja (modernizma). no da ne tupim. slazemo se da se ne slazemo ali se i slazemo da ne valja.
Link to comment
Rad ljudskih ruku. Vozovi koji bi, umesto sa istoka, isli na istok i dovodili radnike, desetine hiljada snaznih muskaraca koji bi radili na otkopavanju leseva, postavljanju temelja za bolnice i skole. Nema veceg dostojanstva nego kada stetu koju si pocinio ispravis svojim rukama. A potencijalno nemacko jadikovanje zbog ovakvog tretmana bi ostalo samo jadikovanje. Raketni sistemi su majka.
Ironija: tih raketnih sistema ne bi ni bilo da nije Nemaca.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...