Jump to content
IGNORED

Ples u Ausvicu


Аврам Гојић

  

34 members have voted

  1. 1. Sta mislite

    • Like
      20
    • Dislike
      3
    • Whatever, man
      11


Recommended Posts

edit: inace hartman ne troluje. ovde jeste na kraju dana pitanje izbora pesme.
pa naravno da je pitanje izbora pesme, to je sasvim ocigledno.
Link to comment
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    15

  • kim_philby

    15

  • Pontijak

    14

  • čekmeže

    6

Top Posters In This Topic

ma fala bogu, imaju pravo. jedna od posledica kraja Treceg rajha je to da moze da prica ko sta hoce.ali eto, da Nemac polemise sa Jevrejinom o tome kako Jevrejin treba da se ponasa u Ausvicu, kosi se sa mojim senzibilitetom, nista drugo........
Ne znam cemu ove generalizacije tipa "Nemac" koje su potpuno deplasirane kao da oni svi misle jedno, imaju isti bekgraund ili cak neku etnicku krivicu sto je potpuno deplasirano.Igrom slucaja imam veoma dobar uvid u tu nemacku javnost i ona je prilicno heterogena i mnogo hetegorenija nego sto je bila recimo pre 10 ili cak 20 godina kada su Grass i slicni dominirali.Eto, recimo ovaj sto prigovara je ustvari nemacki istoricar rodjen u Izraelu, jedan od glavnih lobista IDF-a u Nemackoj a inace zagovara i novi nemacki patriotizam. Ovaj profesor sa univerziteta je sa druge strane dao sasvim uravnotezen komentar.Inace se ne bih slozio da je u nemackoj javnosti pokrenuta neka velika dreka zbog ovoga - glavni mediji koje pratim a to su Spiegel, SZ i die Zeit uopste se ne bave ovim. Glavni mediji i TV se bave pre svega edukacijom pa su razni dokumentarci iz vremena 2. Svetskog rata i dalje prilicno gledani kao i uopste istorijske analize. Edited by Anduril
Link to comment
Ne znam cemu ove generalizacije tipa "Nemac" koje su potpuno deplasirane kao da oni svi misle jedno, imaju isti bekgraund ili cak neku etnicku krivicu sto je potpuno deplasirano.Igrom slucaja imam veoma dobar uvid u tu nemacku javnost i ona je prilicno heterogena i mnogo hetegorenija nego sto je bila recimo pre 10 ili cak 20 godina kada su Grass i slicni dominirali.Eto, recimo ovaj sto prigovara je ustvari nemacki istoricar rodjen u Izraelu, jedan od glavnih lobista IDF-a u Nemackoj a inace zagovara i novi nemacki patriotizam. Ovaj profesor sa univerziteta je sa druge strane dao sasvim uravnotezen komentar.Inace se ne bih slozio da je u nemackoj javnosti pokrenuta neka velika dreka zbog ovoga - glavni mediji koje pratim a to su Spiegel, SZ i die Zeit uopste se ne bave ovim. Glavni mediji i TV se bave pre svega edukacijom pa su razni dokumentarci iz vremena 2. Svetskog rata i dalje prilicno gledani kao i uopste istorijske analize.
znas i on i umetnica unuka razigranog dede su tu u problemu. to sto su jevreji ne spasava ih od toga da se oko necega ne izblamiraju. inace antisemitizam jeste u porastu u celoj evropi i ne mislim da bi nemci sami morali da nose (gvozdeni) krst. na kraju krajeva hitler je bio veci evropejac nego nemac.
Link to comment
Ne znam cemu ove generalizacije tipa "Nemac" koje su potpuno deplasirane kao da oni svi misle jedno.Igrom slucaja imam veoma dobar uvid u tu nemacku javnost i ona je prilicno heterogena i mnogo hetegorenija nego sto je bila recimo pre 10 ili cak 20 godina kada su Grass i slicni dominirali.Eto, recimo ovaj sto prigovara je ustvari nemacki istoricar rodjen u Izraelu, jedan od glavnih lobista IDF-a u Nemackoj a inace zagovara i novi nemacki patriotizam. Ovaj profesor sa univerziteta je sa druge strane dao sasvim uravnotezen komentar.Inace se ne bih slozio da je u nemackoj javnosti pokrenuta neka velika dreka zbog ovoga - glavni mediji koje pratim a to su Spiegel, SZ i die Zeit uopste se ne bave ovim. Glavni mediji i TV se bave pre svega edukacijom pa su razni dokumentarci iz vremena 2. Svetskog rata i dalje prilicno gledani kao i uopste istorijske analize.
Evo ovako, najgrublje moguce: ne mislim da svi misle isto, nego da je nebitno sta misle o Ausvicu, Nemacka kao kolektiv izgubila je pravo da misli o tome: moje misljenje je da posle pizdarije koje su napravili u proslom veku, jos jedno 30-40 godina umesto Nemaca o tim stvarima treba da razmisljaju raketni sistemi upereni, za svaki slucaj, ka Berlinu, Hanoveru, Frankfurtu. Takodje mislim da nijedan Nemac, pojedinacno i kolektivno, ne bi trebalo da ulazi u polemike sa Jevrejima o Ausvicu, to je stvar dobrog ukusa. Ovo, izmedju ostalog, iz prostog razloga sto postoji ogromna sansa da je taj Nemac koji je u uzrastu u kome se moze polemisati u medijima - u svojoj porodici neko vreme uzgajao, voleo i negovao, kao kakvu klonulu biljku, glasaca za NSDAP i sasvim nevinog i naredboizvrstiteljnog heroja Vermahta.
Link to comment
Evo ovako, najgrublje moguce: ne mislim da svi misle isto, nego da je nebitno sta misle o Ausvicu, Nemacka kao kolektiv izgubila je pravo da misli o tome: moje misljenje je da posle pizdarije koje su napravili u proslom veku, jos jedno 30-40 godina umesto Nemaca o tim stvarima treba da razmisljaju raketni sistemi upereni, za svaki slucaj, ka Berlinu, Hanoveru, Frankfurtu. Takodje mislim da nijedan Nemac, pojedinacno i kolektivno, ne bi trebalo da ulazi u polemike sa Jevrejima o Ausvicu, to je stvar dobrog ukusa. Ovo, izmedju ostalog, iz prostog razloga sto postoji ogromna sansa da je taj Nemac koji je u uzrastu u kome se moze polemisati u medijima - u svojoj porodici neko vreme uzgajao, voleo i negovao, kao kakvu klonulu biljku, glasaca za NSDAP i sasvim nevinog i naredboizvrstiteljnog heroja Vermahta.
Zar ti iskustvo stanovnika ocrnjene, marginalizovane i isključene zemlje (ove ovde) nije nikada nateralo da razmišljaš o tome kako je to biti Nemac godinama i decenijama nakon WWII?
Link to comment

@ras Navodi me, naravno. Moji roditelji, zajedno sa jos glasali su za Milosevica (dok im se nije smucio, dabome), sto je neposredno i neminovno dovelo do toga da gulim lukac i leba devedesetih godina. Ne zalim se zbog tog zanimljivog iskustva, iako ja licno toj karmi nisam doprineo: kuknjava zbog necega sto je neminovno kao meseceve mene je naprosto - kilavluk i jal, i tom vrstom patetike se ne bavim.a nije mi bas najjasnije o kojoj teskoj sudbini Nemaca govorimo. bivsi nacisti zadrzali su svoje pozicije, plate i penzije, a od Nemacke je napravljena najveca industrijska sila Evrope: u roku od 20 godina imali su najvibrantniju (uz UK) kulturnu scenu Evrope...

Edited by vasudeva418
Link to comment
Zar ti iskustvo stanovnika ocrnjene, marginalizovane i isključene zemlje (ove ovde) nije nikada nateralo da razmišljaš o tome kako je to biti Nemac godinama i decenijama nakon WWII?
a ti verujes da je srebrenica jednaka ausvicu?zajebavam se malo ali samo da pokazem da je sepava analogija. ma po meni svi evropljani su trebali da se stide a ne samo nemci
Link to comment
Evo ovako, najgrublje moguce: ne mislim da svi misle isto, nego da je nebitno sta misle o Ausvicu, Nemacka kao kolektiv izgubila je pravo da misli o tome: moje misljenje je da posle pizdarije koje su napravili u proslom veku, jos jedno 30-40 godina umesto Nemaca o tim stvarima treba da razmisljaju raketni sistemi upereni, za svaki slucaj, ka Berlinu, Hanoveru, Frankfurtu. Takodje mislim da nijedan Nemac, pojedinacno i kolektivno, ne bi trebalo da ulazi u polemike sa Jevrejima o Ausvicu, to je stvar dobrog ukusa. Ovo, izmedju ostalog, iz prostog razloga sto postoji ogromna sansa da je taj Nemac koji je u uzrastu u kome se moze polemisati u medijima - u svojoj porodici neko vreme uzgajao, voleo i negovao, kao kakvu klonulu biljku, glasaca za NSDAP i sasvim nevinog i naredboizvrstiteljnog heroja Vermahta.
Dobro, tu se ocigledno ne slazemo jer ne smatram da postoji tako nesto kao kolektivna etnicka krivica ili pravo na misljenje o ovome ili onome. Odgovornost na modernom nemackom drustu postoji ali pre svega da se zauzda antisemitizam, rast/popularnost nacistickih ideja/partija i da se edukativno/otvoreno barata istorijom u siroj javnosti. A u tome mislim da je Nemacka uspela u velikoj meri i to u mnogo vecoj meri nego recimo Austrija ili Italija gde iz tih razloga cesto imamo desnicare u vladi i sa uticajem u drustvu kakav je nezamisliv u Nemackoj.Sto se porasta antisemitizma tice, mislim da je to uzorkovano pre svega desnicarskom politikom Izraela i opet problematicnom etnickom identifikacijom Jevreja sa drzavom Izrael.
Link to comment
Sto se porasta antisemitizma tice, mislim da je to uzorkovano pre svega desnicarskom politikom Izraela i opet problematicnom etnickom identifikacijom Jevreja sa drzavom Izrael.
cek znaci ako neko zapali sinagogu u Madjarskoj, to je direktno uzrokovano time sto neki Moshe iz Tel Aviva iz nekog cudnog razloga veruje da je Izrael - jevrejska drzava? drugi nivo posta ti je jos ludji: ne znam da li si primetio da drzava Izrael postoji vec pola veka, kao drzava Jevreja? znaci, Evropa se sve do sada suzdrzavala od opravdanog antisemitizma zbog tako neverovatnog etnickog plana koji je, recimo, Francuzima potpuno stran?(onaj ko pokusa da zapali sinagogu u Budimpesti, doduse, veoma bi se lose proveo...mesto vrvi od kamera i policije u raznim oblicima) Edited by vasudeva418
Link to comment
Sto se porasta antisemitizma tice, mislim da je to uzorkovano pre svega desnicarskom politikom Izraela i opet problematicnom etnickom identifikacijom Jevreja sa drzavom Izrael.
hajd' sad sto je po meni svaki taj anti***** pa i antisemitizam strast zvalave fukare kojom se u raznim istorijskim vremenima manipulise pa je zato i potrebno huskati fukaru na ta anti***** stanja svesti. da bi eto fukara sa entuzijazmom podrzavala finansijske i politicke elite na njihovim putevima sticanja jos vece moci.dakle sjajno, 1 nov "razlog" za antisemitizam, politika izraelske drzave kao "razlog". u proslom veku bilo je ihaj "racionalnih" "razloga" za antisemitizam u tadasnjoj Evropi, nacisti su samo bili nekako sa najvise entuzijazma da ukinu i "razloge" a i same evropske Jevreje. da ne idemo dalje u pretprosle, natprosle i ostale vekove, da to malo preskocimo i dodjemo do pocetka nove ere. dakle, Jevrejin je izdao Hrista koji je zbog te izdaje razapet na krst i eto prvog "razloga" u ovoj eri za antisemitizam, sve ostalo su varijacije pa i ta tvoja o izraelskoj politici kao "razlogu" za antisemitizam.
Link to comment
a ti verujes da je srebrenica jednaka ausvicu?zajebavam se malo ali samo da pokazem da je sepava analogija. ma po meni svi evropljani su trebali da se stide a ne samo nemci
Šala nije na mestu, odnosno daleko je od suštine mog posta. Nemačka je bila porobljena, podeljena, itd... Toliko o nekakvom ravnopravnom položaju Nemačke, ali to je već off.-za dedu koji je preživeo stratište i može tome da se raduje - like;-za unuku koja je želela da trenutke porodične sreće podeli sa svima nama - dislike;-za YouTube i generalno za 'voajersku civilizaciju' - apsolutni dislike
Link to comment
Nemačka je bila porobljena, podeljena, itd... Toliko o nekakvom ravnopravnom položaju Nemačke, ali to je već off.
Drzava Nemacka, uz konsenzus vecine svojih stanovnika, uzrokovala je visemilionske ljudske zrtve i pobila vecinu pripadnika citave jedne nacije. Sto se mene tice, prosli su veoma jeftino.I niko ne kaze da je Nemacka bila u ravnopravnom polozaju. Bila je, zapravo, privilegovana. Nemcima je podarena milost kakva je malo kojoj pobedjenoj naciji podarena: umesto da ih decenijama cede za ratne reparacije dok ne plate odstetu poslednjem prezivelom Jevrejinu, Romu, homoseksualcu, "entartete" elemenentu, socijalisti, iz logora i svakoj porodici koja je nekog izgubila u holokaustu, i dok ne sagrade sve sto su porusili - ko ne moze da plati vanredni porez, mora na rad u Jugoslaviju, Francusku, Poljsku, Rusiju... - njima je dat novac da ponovo podignu svoju imperiju.A razoruzati Nemce je sevap. Ne znaju oni sa tim puskama, mogu da povrede nekoga. Edited by vasudeva418
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...