Jump to content
IGNORED

Kod babe Čohano


dig_chohano

Recommended Posts

Ja pravim kefir već jedno godinu dana, napravim flajku od litar i po, traje mi tri dana, pa opet (samo ja ga u kući pijem). Kad se deca namnože, pobacam višak, a ovo što mi treba stoji u svojoj teglici koju napunim svežim mlekom svaki onaj treći dan. Sve zajedno, angažovanje traje jedno 7 minuta svaki treći dan, a kefir mi je super :lolol:

 

E, a za ove starter varijante (pravio sam, jeste jebada), overio sam neku istočnjačku (japansku?) tehniku sa pravljenjem predtesta, odnosno paste od vode i brašna, u mirkotalasnoj. Ima neki čitav science* iza toga, i radi super, doduše pravim samo neke kao hlepčiće, tj. rolnice... Ću metem recepat, samo da ga iskopam...

 

Edit: science:

 

We took a classic dinner roll recipe and applied a Japanese bread-making method called tangzhong, which adds extra moisture to the dough in the form of a flour paste. The added liquid in the dough extends the rolls’ shelf life—they maintain their moist, fluffy texture for more than a day. To support the weight of the extra moisture, we built a strong gluten structure by making some changes to the mixing method—adding a resting period called an autolyse and withholding the butter until the gluten was firmly established. The shaping method was also important. Flattening each portion of dough and rolling it up in a spiral organized the gluten strands into coiled layers, which baked up into feathery sheets.

 

Ene ga recepat na predmetnom topiku

Edited by Skyhighatrist
Link to comment

Kaže neka gospođa, inače internet kefir authority, decu treba pojesti, ne bacati, al' mi ne prijaju, probao sam  :lolol:

ubico! i josh bez zadovoljstva! pa mali demon plache kad ovo chita :lolol:

Link to comment

ako pitas ajvi, najzdravije je ne jesti leba uopste :D

 

 

 

:fantom:

 

 

pravila sam ja taj hleb sto se gaji pre,sigurno 4godine,kacila i postupak i slike...

Edited by ivy
Link to comment

E, a za ove starter varijante (pravio sam, jeste jebada), overio sam neku istočnjačku (japansku?) tehniku sa pravljenjem predtesta, odnosno paste od vode i brašna, u mirkotalasnoj. Ima neki čitav science* iza toga, i radi super, doduše pravim samo neke kao hlepčiće, tj. rolnice... Ću metem recepat, samo da ga iskopam...

 

u sustini, to je standardno kiselo testo: https://en.wikipedia.org/wiki/Sourdough

moja mama cesto pravi hleb i uvek kao kiselo testo.

kada napravi jedan hleb, ostavi gromuljicu testa (van frizidera) za sledeci put. kao sto pise u vikipediji, vremenom se stabilizuje kultura bakterija i kvasaca unutra i hleb je odlican

cenim da je mnogo teze napraviti starter ni iz cega.

 

ali svejedno je dobro koristiti autolizu za testo ako se ima vremena.

brasno, voda, kvasac (kiseli starter) se pomesaju, umesi se blago, i ostavi u frizideru 8+ sati

enzimi iz brasna ce vremenom da naprave glutensku mrezu, koja nije pregusta (tvrdo testo) ali ni preslaba (ne moze da naraste).

samo je bitno da se u testo ne dodaje so na pocetku, posto so zaustavlja autolizu

Link to comment
  • 2 months later...

Napravio juče lovačke šnicle al mi treba bonsek da ih presečem...

Cenim da će popodne da lete u kantu...

 

....shit has hit the fan...

teletina? svinja, june, piletina... generalno se lepo iskuvaju a da ne moraš tučkom prethodno da ih obrađuješ, dočim, tele mora, i još nekovremeno odstajanje u pacu, je prethodno poželjan tretman

 

 

no, moguće i da nije bilo dovoljno skuvano

Link to comment
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...