Jump to content
Sign in to follow this  
MangupIzCivilstva

Zasto smo mi vecinom na dnu

Recommended Posts

MangupIzCivilstva

...svaki put kad gledam reprezentaciju na velikom takmicenju.Dakle, pred pocetak prvenstva startao sam topic zasto su svabe stalno na vrhu, i od onda mi pobjedili svabe ali eto nakon toga oni po obicaju vec u najboljih 8 a mi lagano u hladovini. I sad pitanje zasto, zasto se nama stalno dogadja potpuni raspad sistema na velikim takmicenjima, bilo da je u pitanju Srbija, Jugoslavija ili neka druga reprezentacjija iz ex-yu. Apsolutno nema nikakve razlike. I braca su razbili svabe na proslom evropskom prvenstvu a nakon toga svabe su igrale finale a braca luzerski izgubili u drugom krugu. Jedini veci uspjeh koje su imale reprezentacije iz ex-yu je ta Francuska 98-me ali to je vise bila devijacija jer je igrala jedna genijalna generacija igraca koji su stvarno bili doktori fudbala. Cak i nas je delila samo jedna greda od prolaska u cetvrtfinale na tom prvenstvu od jednog clana te generacije. Dakle osim te devijacije, manje vise je uvjek isto pravilo, potpuni raspad sistema na velikim takmicenjima, i sad koji je uzrok tome? Na stranu to da je cjeli sistem truo na celu sa Toletom i janjecom brigadom iz saveza, da ne rade kurca i da nisu sposobmi rezervirati hotel i teren a kamoli da organiziraju fudbalske kampove sirom zemlje, promoviraju i educiraju mlade trenere saljuci one najbolje na doskolovavanje u najbolje klubove u evropi, da grade i odrzavaju nove fudbalske terene, salju mlade reprezentacije na razne turnire, da imaju dobru skautsku mrezu, imaju podrsku za mlade igrace i njihove roditelje u vidu pravnih savjeta da ih ne zajebu razni lesinari, razviju razne programe, unose dodatne novce od marketinga, bore se za Mismovice, bore se za Vucinica umjesto sto su prodavali maglu o klincu koji je spanjolac i za kojeg nepostoji nista drugo osim spanjolska, itd. Dakle svi znamo da je taj dio pokvaren i nece se skoro popraviti (dok se generalno ne popravi stanje u drzavi, iskorjeni korupcija i stavi fokus na odgovornost), ali na stranu to, ako se pogleda tim, trener i imena igraca trebali smo postici daleko vise. Antic mozda nije vodio ekipu duze vremena ali je i dalje strucnjak, a i jedan Real ne zaposljava budalu za trenera, pa makar da traze nekoga samo za mjesec dana. Od igraca, imamo 3 igraca koji igraju standardno u 3 najveca kluba na svetu, i par drugih koji fuguriraju da igraju u isto tako velikim klubovima. To je jedan dobar kamen temeljac i opet imamo jedan neuspjeh a dok se gomila reprezentacija sa puno manje probila u najboljih 16.Zasto je to tako? Jesmo li mi iz ove regije, juzno od Slovenije i sjeverno od Grcke totalni luzeri? Da li nama na balkanu generalno fale muda na zelenom terenu, da li u svakoj reprezentaciji igraci igaju igru ko je alfa muzjak umjesto da igraju na terenu, boli ih patka za reprezentaciju i tu su samo zbog pritiska javnosti i da nebudu zigosani kao izdajnici i strani placenici, tanki zivci ili generalno jedan dziberizam?Da se opet vratim na svabe, pravo je zadovoljstvo gledati ih, kako nesebicno dodaju jedan drugom loptu, hrabre se, ako neko zajebe, pola ekipe mu ne jebe sve po spisku nego ga potapsu i daju mo ohrabrenje. Ako neko pukne i promasi niko ne siri ruke u stilu zasto mi nisi dodao loptu, nego mu dadu palac gore u stilu dobar pokusaj...na koji nacin se tako nesto moze prekopirati kod nas, i da li je rjesenje na jedno ovakvo takmicenje poslati U-20 igrace pojacane sa par igraca koji nisu dziberi kao Stankovic i Vidic pa sto bude? Gore sigurno nebi mogli a bolje? Barem bi imali entuzijazam i ambiciju.Dakle jedna analiza za diskusiju, zasto smo toliki luzeri na velikim takmicenjima i sto je kratkorocno rjesenje za Evropsku prvenstvo za 2 godine?

Кристофер Лумумбо

nemam vremena sada da pisem detaljno ali moja teorija je da smo mi losi fudbaleri zato sto nemamo dovoljan broj kvalitetnih trenera, od onih najboljih do onih koji rade sa klincima. dakle problem broj jedan je znanje. cesto se povlaci ta prica da smo mi nacija talentovana za kosarku ali je to cista budalastina. mi imamo neverovatno veliki broj dobrih trenera. ne postoji zemlja u evropi koja moze da se meri sa nama po broju vrhunskih trenera. to isto vazi i za one trenere srednjeg nivoa, kao i za trenere koji rade sa mladim igracima i u malim klubovima. to je jedini razlog zbog koga mi, kao mala zemlja, dajemo ovako veliki broj kvalitetnih kosarkasa. koliko mi imamo vrhunskih fudbalskih trenera? koliko imamo trenera srednjeg nivoa? jel imamo trenera u nekoj velikoj ligi? koliko imamo kvalitetnih trenera koji rade sa mladjim kategorijama i u malim klubovima? odgovori na ova pitanja su porazavajuci. holandija je u fudbalu ono sto smo mi u kosarci - veliki broj kvalitetnih trenera na svim nivoima donosi rezultat, bez obzira koliko je zemlja mala.

April
nemam vremena sada da pisem detaljno ali moja teorija je da smo mi losi fudbaleri zato sto nemamo dovoljan broj kvalitetnih trenera, od onih najboljih do onih koji rade sa klincima. dakle problem broj jedan je znanje. cesto se povlaci ta prica da smo mi nacija talentovana za kosarku ali je to cista budalastina. mi imamo neverovatno veliki broj dobrih trenera. ne postoji zemlja u evropi koja moze da se meri sa nama po broju vrhunskih trenera. to isto vazi i za one trenere srednjeg nivoa, kao i za trenere koji rade sa mladim igracima i u malim klubovima. to je jedini razlog zbog koga mi, kao mala zemlja, dajemo ovako veliki broj kvalitetnih kosarkasa. koliko mi imamo vrhunskih fudbalskih trenera? koliko imamo trenera srednjeg nivoa? jel imamo trenera u nekoj velikoj ligi? koliko imamo kvalitetnih trenera koji rade sa mladjim kategorijama i u malim klubovima? odgovori na ova pitanja su porazavajuci. holandija je u fudbalu ono sto smo mi u kosarci - veliki broj kvalitetnih trenera na svim nivoima donosi rezultat, bez obzira koliko je zemlja mala.
+1

salerokada

A nije baš ni da smo na dnu. Jer nije ni mali uspeh kvalifikovati se na SP. Tako da smo mi više u sredini nego na dnu.Postavka da smo većinom na dnu više je stvar percepcije, jer očekujemo previše od ekipe.

harper
+ 2Slabo se radi kod nas. I na strucnom i na organizacionom nivou. Mnogo amatera, neznalica, zasluznih fudbalera iz proslosti na pozicijama za koje nisu kompetentni, mafijasa koje interesuje samo licni profit i drugih endemskih vrsta. Isuvise malo ozbiljnih, vrednih strucnjaka koji prate moderne trendove u radu sa igracima. Dovoljno je samo razmisliti o tome ko bi bio kandidat da vodi A tim u slucaju odlaska Antica pa da sve bude jasno.

Frank Pembleton

Moglo bi se krenuti sa raznih strana počevši od one "kako ih razbijamo u mladim kategorijama a posle trt"....U principu sve se svodi na Kojotov post.Treneri (ili njihov nedostatak) su definicija stanja.Klinci se rode sa dobrim "fizikalijama" imaju talenat, sve to ide i onda buć!Stanje je takvo da treniranje fudbala u mlađim kategorijama znači "daj da otmemo pare nerealno ambicioznim bogatim roditeljima, a ako nađemo neki dragulj dobro je...".Jednostavno svako se zove trenerom, naravno to je zapravo piramida gde se ni "veliki ligaši" ne ponašaju mnogo bolje pa je sve to preslikano.takođe mislim da nam je Liga u neviđenom kanalu i ne može iz toga da se izrodi kvalitet.Igrači koji zapale preko i tamo daju dobre rezultate se brzo vrate u "sbija mode" kad dođu ovamo na pripreme, krenu stare priče palamuđenja itd...

Frank Pembleton

Doduše u pravu je i salerokada nismo baš na dnu....

MangupIzCivilstva
Doduše u pravu je i salerokada nismo baš na dnu....
Da razjasnim, mislio sam na rezultate na velikim takmicenjima. Recimo od 1998 na ovamo, plasirali smo se na 3 svjetska prvenstva i jedno evropsko, dakle na 4 velika turnira od mogucih 7, i od ta 4 pokusaja sva 4 su bili corci u odnosu na potencijal kojim raspolazemo. Mislim na to da su u svakoj od tih reprezentacija igrali igraci koji su bili standardni u najvecim klubovima na svetu ali opet to nije rezultiralo nekim uspjehom.Sa druge strane imamo primjer Urugvaja i Paragvaja na ovom prvenstvu, sa kojima se mozemo usporediti. Paragvaj 6 miliona stanovnika, Urugvaj 3 miliona. Vjerujem da se njihovi savezi, liga i rad sa mladima mogu usporediti sa nasom situacijom, neregularna takmicenja, nema rada sa mladima, korupcija, namjestanje rezultata itd. Fond igraca kojim raspolazu na ovom prvenstvu je slican ako ne i losiji od naseg, ali opet ove obadve reprezentacije su se plasirale u najboljih 16 dok ga mi debelo pusimo. Pitanje je zasto ga tako pusimo cak i kad se usporedimo i sa onima koji su po muckama, korupciji i neradu u fudbalu i fudbalskom savezu vjerovatno slicni nama.

harper
Da razjasnim, mislio sam na rezultate na velikim takmicenjima. Recimo od 1998 na ovamo, plasirali smo se na 3 svjetska prvenstva i jedno evropsko, dakle na 4 velika turnira od mogucih 7, i od ta 4 pokusaja sva 4 su bili corci u odnosu na potencijal kojim raspolazemo. Mislim na to da su u svakoj od tih reprezentacija igrali igraci koji su bili standardni u najvecim klubovima na svetu ali opet to nije rezultiralo nekim uspjehom.Sa druge strane imamo primjer Urugvaja i Paragvaja na ovom prvenstvu, sa kojima se mozemo usporediti. Paragvaj 6 miliona stanovnika, Urugvaj 3 miliona. Vjerujem da se njihovi savezi, liga i rad sa mladima mogu usporediti sa nasom situacijom, neregularna takmicenja, nema rada sa mladima, korupcija, namjestanje rezultata itd. Fond igraca kojim raspolazu na ovom prvenstvu je slican ako ne i losiji od naseg, ali opet ove obadve reprezentacije su se plasirale u najboljih 16 dok ga mi debelo pusimo. Pitanje je zasto ga tako pusimo cak i kad se usporedimo i sa onima koji su po muckama, korupciji i neradu u fudbalu i fudbalskom savezu vjerovatno slicni nama.
Pa, ne znam bas koliki je neuspeh rezultat iz 1998. godine. Dve pobede u grupi i nereseno sa Nemcima, tesan poraz od Holandije koja je u to vreme imala odlican tim. Naravno, ako sad zadjemo u tu pricu o babi, tockovima i tramvaju moglo bi se dosta toga reci o tome zasto su te pobede bile minimalne, zasto nismo odrzali prednost protiv Nemaca i tako dalje, ali rezultat sam po sebi tesko da moze da se ubroji u neuspehe.

MangupIzCivilstva
Kojote, debelo se slazem sa tobom i vjerujem da si u pravu. Ako se usporedi situacija sa kosarkom, mi smo uspjeli zato jer smo u 70im i 80im imali mrezu entuzijasta i predane ljude u savezu koji su vjerovali u edukaciju, slanje nacionalnih selekcija u zimskom periodu u ameriku, ucenju od americkih trenera pa i kroz osobne kontakte i onda djeljenju tog znanja sa drugim trenerima. Taj kvalitetan rad je izrodio kvalitetne trenere koji su izgradili kvalitetne igrace. To je jedan dugorocan proces i nesto sto se nemoze popraviti preko noci. Uz to postoji jos jedan faktor, i to je ono o cemu pricam. Ja ne ocekujem, nit sam ocekivao da budemo prvaci sveta ili u polufinalu, ali sam ocekivao kvalitetnije izvadbe, siguran ulazak u 16 i moguci ulazak u 8 u odnosu sa onim sto raspolazemo ali opet to se nije dogodilo. I to je kao neka spranca koja nas prati od tamo kraja 60tih. Gomila ljudi je pricala da je to bila jugoslavija, vjestacka tvorevina za koju nije vredilo igrati, pa da nam fali himna itd, i da ce se sve promijeniti sa imenom, himnom i dresovima na velikim takmicenjima ali meni sve ovo izgleda potpuno isto kao na prvenstvu u Njemackoj 1974te ili u Spaniji 1982ge.

MangupIzCivilstva
Pa, ne znam bas koliki je neuspeh rezultat iz 1998. godine. Dve pobede u grupi i nereseno sa Nemcima, tesan poraz od Holandije koja je u to vreme imala odlican tim. Naravno, ako sad zadjemo u tu pricu o babi, tockovima i tramvaju moglo bi se dosta toga reci o tome zasto su te pobede bile minimalne, zasto nismo odrzali prednost protiv Nemaca i tako dalje, ali rezultat sam po sebi tesko da moze da se ubroji u neuspehe.
rekao sam to u mom prvom postu:
Jedini veci uspjeh koje su imale reprezentacije iz ex-yu je ta Francuska 98-me ali to je vise bila devijacija jer je igrala jedna genijalna generacija igraca koji su stvarno bili doktori fudbala. Cak i nas je delila samo jedna greda od prolaska u cetvrtfinale na tom prvenstvu od jednog clana te generacije.
slazem se sa tobom ali mislim da je to bila vise iznimka nego pravilo...

salerokada
Mislim na to da su u svakoj od tih reprezentacija igrali igraci koji su bili standardni u najvecim klubovima na svetu ali opet to nije rezultiralo nekim uspjehom.
Pa i nisu baš standardni. Rak rana naše reprezentacije je što imamo gomilu igrači koji nisu standardni u svojim klubovima.
Sa druge strane imamo primjer Urugvaja i Paragvaja na ovom prvenstvu, sa kojima se mozemo usporediti. Paragvaj 6 miliona stanovnika, Urugvaj 3 miliona
Sa treće strane imamo primer Kine, Rusije, Turske, Kanade, Indije, Indonezije, Austrije, Finske, Ukrajine, Švedske, Bugarske, Rumunije... koje sve imaju ili više ili slično stanovništva kao mi i skoro sve su bogatije od nas, imaju manje mafijaša (čast izuzetcima) u fudbalu nego mi i nijedna se nije kvalifikovala na SP.Biti među prvih 20-30 na Fifinoj listi za zemlju kao što je Srbija je sasvim zadovoljavajuće.
ali sam ocekivao kvalitetnije izvadbe, siguran ulazak u 16 i moguci ulazak u 8 u odnosu sa onim sto raspolazemo ali opet to se nije dogodilo
Kao što rekoh, ovde su očekivanja uvek veća od realnosti. Uostalom, računali su Francuzi, Italijani i Danci da će sigurno proći u 16, pa se nije ostvarilo.

Timmy

Malo je skrenula prica od onog sto je MangupIzCivilstva pisao u prvom postu.Bez zelje da negiram Kojotove i ostale konstatacije (iz jednostavnog razloga jer su tacne), zelim da se okrenem samo na ovo SP bez gledanje na pozadinske stavri. Mangup je objasnio, a mi se slazemo jer su to cinjenice, da imamo dobre igrace, dobrog trenera i znanja i iskustva da se npr. ravnopravno bijemo sa Amerima za prolazak u 8 najboljih.. Najobjektivniji posmatrac, kladionice, su nas svrstale medju 10-15 favorita na prvenstvu. Bili smo favoriti u mecevima sa Australijom i Ganom. A i realno smo bolji tim od njih.. I kurton. Izgubili smo obe utakmice i nismo presli ni u drugi krug.I to je ono sto je tesko objasniti. Imas igrace, imas trenera, imas po svemu sudeci i dobro atmosferu pa opet izgubis. Da li su muda. Mislim da nisu. Nije ni znanje na terenu. Imaju ga nasi sigurno vise od Australaca i Ganaca. Mislim da nije ni taktika, valjda je Antic pametniji od Rajevca. Da li su imali veliki pritisak od rezultata? Pa mozda i jesu, ali mislim da ni to nije razlog. Mozda je sreca. Mozda je i sudija. Ali mislim da nista od toga nije bilo presudno Da li smo rodjeni luzeri u ovom sportu ili sta, al jedino objasnjenje bi se moglo svesti u jednu rec: mentalitet. A to se ne moze konkretno objasniti kako bi dalo odgovor na Mangupovo pitanje...Koliko ispisah, a nista pametno ne rekoh :)

tkd7334

Nema mentalitet apsolutno nikakve veze sa time, kao ni vradzbine, crna magija ili astrologija. Da ima, kosarkasi/vaterpolisti/odbojkasi/teniseri ne bi bili sampioni svetskog ranga kakvi jesu.Kojot je sasvim sazeto objasnio jedini i pravi razlog ovakvih nastupa - nestrucnost. U poslednje vreme, i psihologija postaje problme, inace jako bitna stvar u sportu.Sada je bitno odrzati kontinuitet, i trenerski i igracki. Mislim da bi vec na sledecem Euru mogli videti bolju/hrabriju igru (sto narvano, ne mora da znaci i bolji rezultat).

Edited by tkd7334

hazard
Malo je skrenula prica od onog sto je MangupIzCivilstva pisao u prvom postu.Bez zelje da negiram Kojotove i ostale konstatacije (iz jednostavnog razloga jer su tacne), zelim da se okrenem samo na ovo SP bez gledanje na pozadinske stavri. Mangup je objasnio, a mi se slazemo jer su to cinjenice, da imamo dobre igrace, dobrog trenera i znanja i iskustva da se npr. ravnopravno bijemo sa Amerima za prolazak u 8 najboljih.. Najobjektivniji posmatrac, kladionice, su nas svrstale medju 10-15 favorita na prvenstvu. Bili smo favoriti u mecevima sa Australijom i Ganom. A i realno smo bolji tim od njih.. I kurton. Izgubili smo obe utakmice i nismo presli ni u drugi krug.I to je ono sto je tesko objasniti. Imas igrace, imas trenera, imas po svemu sudeci i dobro atmosferu pa opet izgubis. Da li su muda. Mislim da nisu. Nije ni znanje na terenu. Imaju ga nasi sigurno vise od Australaca i Ganaca. Mislim da nije ni taktika, valjda je Antic pametniji od Rajevca. Da li su imali veliki pritisak od rezultata? Pa mozda i jesu, ali mislim da ni to nije razlog. Mozda je sreca. Mozda je i sudija. Ali mislim da nista od toga nije bilo presudno Da li smo rodjeni luzeri u ovom sportu ili sta, al jedino objasnjenje bi se moglo svesti u jednu rec: mentalitet. A to se ne moze konkretno objasniti kako bi dalo odgovor na Mangupovo pitanje...Koliko ispisah, a nista pametno ne rekoh :)
To sto su nas kladionice svrstale medju favorite...realno tesko je na osnovu toga reci da li smo podbacili ili ne. Mislim, realno, podbacili jesmo, ali treba imati na umu da je ovo SP, da se igraju 3 utakmice u grupi i da sve zavisi od toga. Secam se kako je Argentina 2002. bila 1. favorit da osvoji SP, a Francuska 2. (ili obrnuto) a obe ekipe ispale su po grupama, Francuska nije ni gol dala (secam se jedne utakmice gde su udarili tipa 10tak precki i stativa ali gola nigde). Dakle, jednostavno, takve se stvari desavaju, da se podbaci, da dobije slabija ekipa, itd. Kazem, ima samo te 3 utakmice u grupi i vrlo je ogranicen prostor za 'vadjenje'. Nije to liga gde imas 30 utakmica, pa jedan kiks manje-vise, niti je to LS gde imas 6 utakmica u grupi, 2 sa svakom ekipom i tako sansu da analiziras dublje protivnika, ispravis greske, nije cak ni klasicno kup takmicenje gde bar imas revans.Pogledajmo velike reprezentacije - i one cesto igraju lose po grupama, ali su jednostavno njihovi igraci dovoljno dobri i da kada igraju lose, igraju dovoljno da pobede ili prodju, pa se kasnije digne forma, i igra se bolje...imamo Spaniju kao primer na ovom prvenstvu, slicno bi bilo s Engleskom da nisu naleteli na Nemce u 1/8, ili sa Italijanima da su prosli, itd. Italija 2006. je slican primer.Ali mi vise nemamo reprezentaciju punu vrhunskih igraca, kao recimo 1998., pa da mozemo da odigramo ispod svog maksimuma (ili bar neceg blizu) pa da pobedimo/prodjemo/odemo dalje. Mislim, mozemo, pod uslovom da i nas protivnik odigra ispod svog nivoa, ali ako nije tako, onda gubimo, ispadamo, itd.E tu dolazimo do naseg problema. Mi skoro nikada ne izvlacimo maksimum iz naseg potencijala.1998.? Jeste da na papiru to izgleda kao OK uspeh - nabrojao je harper: 2 pobede, nereseno s Nemcima, ispadanje u 1/8 od vrlo jake Holandije. Medjutim, realno, svi znamo da je ta ekipa podbacila. Te dve pobede su bile vrlo mrsave pobede protiv slabasnih protivnika. SAD su tada bile raspad od reprezentacije, a Iran nejak. Protiv Nemaca smo ispustili 2-0 sa dva igraca vise, ta utakmica je vise katastrofa nego neki respektabilan rezultat. Prikazana igra je bila mrsava. Prosli smo vise na individualni kvalitet igraca (tipa, Mihajlovicev sut) nego na neku igru ili koncept. Jeste, ispali smo od jake Holandije, ali i na toj utakmici smo mogli vise da pokazemo nego sto jesmo. A da smo igrali bolje u grupi, sacuvali 3 boda protiv Nemaca, ili da li jos koji gol Americi ili Iranu, bili bi 1. u grupi i isli bi na Meksiko, ne na Holandiju, i onda u 1/4 na Hrvatsku. I mozda bi bili u 1/2 (mozda i ne, Hrvatska je igrala fenomenalno, ali i mi bi da nam je igra bila na nivou renomea igraca). Realan domet te reprezentacije je bilo cetvrtfinale, po kvalitetu, a ni polufinale nije trebalo biti daleko. Ta ekipa je, i po rezultatima i po pokazanoj igri, duboko podbacila. I mene je taj podbacaj iz 1998. mnogo vise smorio nego sto smo sad ispali u grupi - narocito jer se ne zna kada cemo opet - ili ikad - imati onakvu generaciju, kakva je bila ta iz '98.2000. - 1/4 finale je bio realan domet, jer ona nasa matora ekipa tesko da je mogla da prodje jake kao zemlja holandjane i francuze. Ali ipak, podbacili smo opet, onim porazom od 6-1.2002., 2004. - ocekivalo se bar da se kvalifikujemo, secam se 2000. svi smo se radovali sto smo dobili relativno laganu grupu (Rusija, Slovenija, itd.) a 2004. se ocekivao bar baraz (Italija, Vels, Finska, Azeri), a mi smo u oba slucaja zavrsili kao 3. u grupi.2006. - nisu bila velika ocekivanja za kvalifikacije, onda su porasla za SP dok nismo izvukli onu grupu smrti, ali svakako niko nije ocekivao onakvu katastrofu i onakav raspad unutar samog tima koji je usledio.2010. - ocekivao se bar prolaz u 1/8.Pitanje je - zasto uvek podbacujemo? Mislim da je odgovor za period od 1998. do 2006. - trener. I generalno, celokupna organizacija, manjak strucnjaka kao sto kojot kaze, itd. 1998. smo imali vrhunske igrace, ali loseg trenera, koji niti je imao neki plan takticki/strategijski, niti je imao autoritet da nasim "superzvezdama" uvodi disciplinu, da stvarno vodi ekipu, itd. 2000. prakticno trenera ni imali nismo. 2002-2004., bolje da i ne komentarisem, to je bilo dno, Djoric pa Savicevic. Petkovic je drzao nekako ekipu autoritetom (a bio je i ok trener) dok su isle kvalifikacije, dok su igraci bili skromni (zbog ranijih neuspeha reprezentacije) a ocekivanja mala (isti razlog). Kada je doslo do odlaska na SP, rasta ega igraca, mesanja raznoraznih "drugih faktora" u reprezentaciju, Petkovic nije mogao da odrzi svoj autoritet, i onda ga je totalno izgubio onim pozivanjem sina u repku. To je glavni uzrok nase katastrofe 2006.Kada smo napokon dobili pravog trenera - strucnog, iskusnog, s autoritetom - vise nismo imali igrace kakve smo imali nekad - 1998., 2000. Mislim, realno mi nismo njih nesto ni imali posle 2000., ali je tada ocigledno lose vodjenje reprezentacije (Djora, Dejo) i vrlo losa selekcija igraca (Dejinih 70 i kusur igraca koje je proslo kroz reprezentaciju, ignorisanje P. Djordjevica do dolaska Petkovica, itd.) tu cinjenicu bacala u drugi plan. Ni 2006. nismo imali neznamkakav igracki kvalitet (solidan, ali ni blizu 1998.) ali to je opet zasenila prica s trenerom, raspadom unutar ekipe, sukobima, tucama, itd. 2010. razlog je, jednostavno, ogranicenost tih igraca koje imamo. To su igraci koji u najboljem slucaju mogu do cetvrtfinala, pa i polufinala ako se poklopi zreb i imaju srece, ali to su i igraci koji vrlo lagano mogu da ispadnu u grupi. To je reprezentacija koja moze da promasi 5 zicera u jednom poluvremenu jer jednostavno nema nekog rodjenog golgetera. To je reprezentacija koja, da bi napravila dobar rezultat, mora da bude u vrhu forme i da izvuce svoj maksimum. A to se mozda desi u kvalifikacijama kada tuces Rumuniju 5-0, a par meseci kasnije je vec drugacije. Srecom, ovo nije "bacena" generacija, s ovim trenerom ako nastave, igrace vecina ovih igraca na EP 2012., pa i na sledecem SP, i mozda ce imati bolji rezultat. Edited by hazard