Jump to content
Sign in to follow this  
hazard

africke ekipe

Recommended Posts

hazard

Dakle, zavrsio se skoro 1. krug, a od 6 africkih ekipa, plasirala se dalje jedna - Gana. I to kako: zahvaljujuci najpre glupom potezu Kuzmanovica rukom. Dali su samo 2 gola, oba iz penala, oba nakon igranja rukom u 16ercu. Igra koju su pokazali bila je skroz jalova. Od moguca 54 boda ukupno, africke ekipe su osvojile svega 14. Samo 3 pobede u prvoj fazi, jedna je bila goreopisana pobeda nad Gane, J. Afrika je dobila samo zahvaljujuci totalnom internom raspadu francuza, a Obala Slonovace je dobila najslabiju azijsku ekipu koja je prethodno izgubila 7-0 od portugalaca. Ganu smo vec spomenuli, ostale ekipe:J. Afrika - 4 boda iznad ocekivanja, oni da nisu domacini ne bi se ni kvalifikovali, ali realno je brojati kao ostvaren rezultat samo onaj remi s Meksikom, pobedu smo im vec spomenuli zasto i kako je dosla...treba uzeti u obzir i prednost domaceg terena i publike.O. Slonovace - od njih se najvise ocekivalo, ali su dobili i najtezu grupu. Medjutim, po pokazanom, uopste nisu licili na "najboji tim afrike", igra nista posebno, a za tako izvikanu ekipu bi se bar ocekivalo da da jedan gol Portugaliji. Da su bili u nekoj drugoj grupi, uopste nisam ubedjen da bi prosli.Alzir - od njih se verovatno nije ocekivalo ni taj 1 bod da uzmu.Kamerun - totalni podbacaj, 0 bodova. Uz Nigeriju, verovatno africka ekipa sa najboljim izgledom za prolaz dalje, gledajuci grupu.Nigerija - verovatno najlaksa grupa u poredjenju sa ostalim africkim ekipa, a opet, totalni podbacaj, samo 1 bod. Nisu uspeli ni vrlo losu Grcku da dobiju. Imali od svih afrikanaca najbolju sansu za prolaz pred 3. kolo, i izduvali.I ako su neki ocekivali (evo npr. ja) da ovo bude SP na kojem ce africke ekipe zablistati, to se nije desilo. Nastavili su po starom: samo 1 ekipa prolazi grupu. Otkad igra 5 africkih ekipa na SP (od '98.) bilans je sledeci, prolazi u 2. krug:2006. - Gana2002. - Senegal1998. - NigerijaJedino je Senegal uspeo da se domogne 1/4 finala.U formatu sa 24 ekipe bile su 3 (tj. 2 pre '94.) africke ekipe na SP:1994. - Nigerija1990. - Kamerun (1/4 finale)1986. - Maroko1982. - 0 afr. ekipa u drugom kruguZakljucak:- africke ekipe nisu pokazale da zasluzuju 5 mesta na SP- azijske ekipe su imale mnogo bolji ucinak otkad je prosireno SP na 32 ekipe- afrikancima treba uzeti jedno mesto, tj. bar ih naterati da igraju za to 5. mesto baraz sa nekim azijskim, juznoamerickim, evropskim timom.

DarkAttraktor

Kamerun, Obala Slonovace - potpis/no comment. Nigerija - djene djene, nisam ni ovoliko ocekivao od njih, a na kraju nisu ni imali srece. Gana - 1 megahejt za 1 veliko Nista, nadam se da ce se oprostiti peticom. Alzir bolji nego sto se ocekivalo (imati u vidu da su oba gola primili nesretno). Juzna Afrika je fenomenalno odigrala za 83. zemlju sveta. Treba imati u vidu da najbolja africka selekcija nije ucestvovala.No, ne mislim da Afrikancima treba smanjivati kvotu sa 5 i mislim da ako FIFA treba neki kontinent da pozitivno diskriminise - da to treba biti Afrika. Pre bih uzo direktno 3 mesto CONCACAF-u koje godinama okupiraju kojekakvi Jamajcani, Trinidadjani, Tobagoanci, Kostarikanci i Hondurasani i dao ga Juznamerikancima. A trece mesto iz CONCACAFA nek igra plejof sa 6-oplasiranim iz CONMEBOLA i gotova stvar.

Feindouno

Slazem se sa vecim dijelom posta iznad.Ja sam ocekivao prolaz Jar na prevaru i Kameruna zbog jadne grupe. Gana me iznenadila ali za to su oni najmanje zasluzni.Slonovi realno nisu imali srece sa grupom, Egipat nije ucestvovao a Gana je prosla dalje. To su 3 najbolje ekipe. Alzir je govno od tima, Nigerija raspad sa losim pokusajima smjene generacija a Kamerun je daleko od tima koji je nekad bio.Takva je trenutna situacija i ovo je objektivan rezultat. Isto tako su uz malo srece mogli da prodju jar i nigerija pa ove teme ne bi ni bilo.

G.G.
No, ne mislim da Afrikancima treba smanjivati kvotu sa 5 i mislim da ako FIFA treba neki kontinent da pozitivno diskriminise - da to treba biti Afrika. Pre bih uzo direktno 3 mesto CONCACAF-u koje godinama okupiraju kojekakvi Jamajcani, Trinidadjani, Tobagoanci, Kostarikanci i Hondurasani i dao ga Juznamerikancima. A trece mesto iz CONCACAFA nek igra plejof sa 6-oplasiranim iz CONMEBOLA i gotova stvar.
nepotrebno. kolumbija, ekvador, peru, honduras, kostarika, nikaragva = isto sranjeeventualno dati evropi. ovo prvenstvo bi bilo zanimljivije sa rusijom, svedskom, hrvatskom, turskom. Edited by G.G.

El Mago
nepotrebno. kolumbija, ekvador, peru, honduras, kostarika, nikaragva = isto sranjeeventualno dati evropi. ovo prvenstvo bi bilo zanimljivije sa rusijom, svedskom, hrvatskom, turskom.
što se nisu kvalifikovali? da ne bi možda 20 iz Evrope? a tek ovo prvo :isuse:

hazard
No, ne mislim da Afrikancima treba smanjivati kvotu sa 5 i mislim da ako FIFA treba neki kontinent da pozitivno diskriminise - da to treba biti Afrika. Pre bih uzo direktno 3 mesto CONCACAF-u koje godinama okupiraju kojekakvi Jamajcani, Trinidadjani, Tobagoanci, Kostarikanci i Hondurasani i dao ga Juznamerikancima. A trece mesto iz CONCACAFA nek igra plejof sa 6-oplasiranim iz CONMEBOLA i gotova stvar.
Zasto? Zasto FIFA treba da pozitivno diskriminise Afriku? Sta su africke ekipe pokazale u smislu rezultata u poslednjih 20 godina da bi zasluzili pozitivnu diskriminaciju? Gomila talenta, gomila odlicnih igraca, igraju u najjacim klubovima...a na svakom SP, jadac. Pogledajmo npr. Japan i Koreju, vrlo mali broj "zvucnih" imena, a mnogo bolji rezultati.CONCACAF ima vecu uspesnost od Afrikanaca. Pogledajmo ovo SP npr. - 2/3 ekipe u 1/8-finala. Afrika 1/6. Za CONMEBOL, 5 ekipa iz CONMEBOLA je vec pola te konfederacije, ostala polovina nije nekakav kvalitet kao sto je iznad lepo primeceno. I plus na sledecem SP ce verovatno imati 6 ekipa (1 domacin + 4 direktna + 1 ide u interkontinentalni baraz). Problem sa J. Amerikom je sto se oni svode na Brazil i Argentinu, ostale ekipe su uvek dovoljno jake da prodju grupu ali tu po pravilu ispadaju. Videcemo doduse ovo SP ce biti verovatno drugacije, Urugvaj ocekujem u polufinalu a Paragvaj medju 8. CONCACAF se svodi na Meksiko i SAD, Azija na Koreju i Japan (i od nedavno, Australiju, otkad su se presaltali).Realno, jedini kontinent koji ume da da 3-4 ekipe sposobne da osvoje SP plus jos 3-4 ekipe koje mogu do cetvrtfinala i polufinala je Evropa. Jedino je Evropa dovoljno ujednacena pa da na jednom SP recimo 3. mesto osvoji Turska, na prethodnom Hrvatska, a pre toga Svedska (a Bugarska 4.), itd.Zato mislim da su medjukontinentalni barazi resenje, treba ih biti vise.

G.G.
što se nisu kvalifikovali? da ne bi možda 20 iz Evrope?
upravo.od evropskih na ovo prvenstvo "zalutala" je jedino grcka, a sa pomenutim ekipama umesto hondurasa, alzira, nigerije, zelanda, bilo bi zanimljivije i kvalitetnije prvenstvo.zajebi politicku korektnost. uvesti koeficijente po kontinentima. dva prvenstva za redom nijedna africka ekipa ne uradi nista -- gube mesto.

hazard
zajebi politicku korektnost. uvesti koeficijente po kontinentima. dva prvenstva za redom nijedna africka ekipa ne uradi nista -- gube mesto.
Zapravo taj kriterijum se sprovodi kada je Evropa u pitanju - Azija i S. Amerika su nagradjeni sa dodatnim mestima nakon dobrih rezultata 2002. Jedino Afrika ima konstantan broj ucesnika od 1998., ne znam zasto, i ako nisu pokazali da to zasluzuju.

Dimitrije

Zar nije previse da Evropa ima 13 mesta kada su 7 od 13 timova ispali u grupnom delu? Danasnji evropski fudbal ne napreduje zbog evropskih talenata vec prvenstveno zbog talenata dovedenih sa drugih kontinenata i zbog novca koje imaju evropski klubovi ciji vlasnici nisu cak Evropljani. Ja bih UEFA ogranicio na 10 mesta, Afriku na 4/ili CONCAF na 2 i imali bismo manje timova na SP, krace prvenstvo, i verovatno zanimljivije utakmice.

KNKNPNKN

meni su se afrikanci bas svideli, iako su ispusili masovno

hazard
Zar nije previse da Evropa ima 13 mesta kada su 7 od 13 timova ispali u grupnom delu? Danasnji evropski fudbal ne napreduje zbog evropskih talenata vec prvenstveno zbog talenata dovedenih sa drugih kontinenata i zbog novca koje imaju evropski klubovi ciji vlasnici nisu cak Evropljani. Ja bih UEFA ogranicio na 10 mesta, Afriku na 4/ili CONCAF na 2 i imali bismo manje timova na SP, krace prvenstvo, i verovatno zanimljivije utakmice.
A opet, evropske reprezentacije ostvaruju najbolje rezultate. Rezultat afrikanaca na ovom SP je tipican, tj. isto stanje kao i na prethodna 3-4.S druge strane, kada je Evropa u pitanju:2006: 10 od 142002: 9 od 151998: 9 od 156 od 13 je mozda najgori evropski rezultat otkad se igra sa 32 ekipa ali i dalje je bolji od 1 od 6, 1 od 5.I na kraju Dimitrije vi govorite o evropskom klupskom fudbalu, a ne reprezentativnom. Vrlo je upitno u kojoj meri te legije stranaca u evropskim fudbalskim ligama pomazu, a koliko odmazu evropskim reprezentacijama. Pa opet, evropske reprezentacije ostvaruju najbolje rezultate. A da ce smanjiti broj reprezentacija na SP, to se nece desiti, osim ako ne bude nekakvog svetskog rata, ili tako nesto. Pre cemo videti SP sa 48 ekipa nego opet sa 24.I da, najtalentovanija ekipa iz Evrope je Spanija - sve domaci talenti i igraci, a vrlo talentovana ekipa je bila ona italijanska 2006., opet sve domaci talenti i igraci. Edited by hazard

Delija67

Najbolje bi bilo da postoje jedinstvene kvalifikacije na nivou celog sveta, pa da najbolji prodju na prvenstvo, Kako od toga nema nista ne bi bilo lose svim kontinentima smanjiti broj garantovanih mesta i da vise ekipa igra interkontinentalni plej of.

MancMellow
Najbolje bi bilo da postoje jedinstvene kvalifikacije na nivou celog sveta, pa da najbolji prodju na prvenstvo, Kako od toga nema nista ne bi bilo lose svim kontinentima smanjiti broj garantovanih mesta i da vise ekipa igra interkontinentalni plej of.
to je to. samo što je teško izvodljivo...

mrdja

Prokomentarisacu ovo, izmedju ostalog jer je ovo nastavak interesantne diskusije u kojoj sam poprilicno ucestvovao :)Iako je sasvim jasno da je Azija pokazala vise od Afrike na ovom prvenstvu (i da je Mr.No bolje procenio situaciju od mene :)), ne mislim da je za to zasluzila dodatno mesto. Bar jos ne. Mislim da FIFA, ispravno, pokusava doci do toga da u zavrsnici svi imaju sansu da prodju u drugi krug, i meni se cini da nikad nije bilo blize tome od ovog prvenstva. Na sledecem ce J.Amerika imati domacinsko mesto (i jednu ekipu vise), te broj africkih timova pada za jedan u odnosu na ovo, sto bi trebalo da bude dosta bolje.FIFA ne treba nagradjivati regiju dodatnim mestom zbog uspeha jedne ili dve ekipe, u suprotnom bi Brazil i Argentina vec izborili dovoljno mesta za celu Juznu Ameriku (osim, mozda, Surinama i Gvajane).Azija se, po meni najsporije razvija od svih regija. Juzna Koreja i Japan i nemaju tako impresivne rezultate imajuci u vidu da igraju nekoliko svetskih prvenstava uzastopno (zahvaljujuci slabom kvalitetu konkurencije u kvalifikacijama) i da spadaju medju ekipe sa najvise iskustva na ovakvim takmicenjima. Nije lose ni podsetiti da je Australija po prvi put nakon duzeg vremena igrala kvalifikacije u Aziji i, bukvalno, prosetala istim kao daleko najbolji tim. Novi Zeland je izbacio petu ekipu (Bahrein), a 2006 je isto ucinio i Trinidad. Moglo bi se reci da bi se mogli plasirati i S.Arabija, Katar, Kina, Iran, mozda UAE ili Uzbekistan ... da li je stvarno neki od tim timova bitnije nedostajao (ili bi bio bolji od ovih koji su tu vec bili ?)S druge strane, nisam siguran ni da bi africki timovi koji su ostali kuci, a mozda imaju kvalitet za WC ucinili nesto vise, ali verujem da Egipat, Senegal, Maroko, Tunis, nisu nista losiji od nabrojanih Azijskih ekipa koje se nisu kvalifikovale.Mozda bi cak i Nigerija ili Kamerun imali bolje rezultate od Juzne Koreje i Japana kada bi imale Miki Maus kvalifikacije i igrali svako prvenstvo. Ali Kamerun je u proslim kvalifikacijama morao biti bolji u grupi od Obale Slonovace, u cemu nije uspeo. I na sopstvenom iskustvu veoma dobro znamo koliko znaci propustanje jednog prvenstva.Nije tacno ni da Azija ima kontinuitet, ima ga u izvesnoj meri samo Juzna Koreja (sa dva prolaska grupe u sedam uzastopnih prvenstava, Gani su dva prvenstva bila dovoljna za tako nesto). Oni su na proslom prvenstvu bili solidni, osvojili su cetiri boda (iz grupe su dalje isli Svajcarska i Francuska), dok su Iran, Japan i Saudi Arabija osvojili po jedan bod. Imali su sansu i za petog predstavnika, ali je Bahrein bio losiji od Trinidada (koji je kasnije takodje osvojio samo jedan bod).Dalje, nisu Gana, Kamerun, Nigerija, Obala Slonovace bili domacini na ovom turniru, kao sto to nisu bili Kina i Saudi Arabija 2002. Naravno, ukoliko bi na sledecem prvenstvu J.Koreja, Japan i Australija (nema sumnje da ce se plasirati) ponovili ovakve rezultate, onda FIFA nece imati izbora.A ako sada odluce da uzmu mesto Africi, to mesto moze ici samo Juznoj Americi (ili Evropi), nikako Aziji. FIFA je dala dodatno mesto Africi tek nakon sto je ova na cetiri uzastopna prvenstva bila uspesnija od Azije).

Edited by mrdja

Muwan

Po meni, najveći problem koji sprečava afričke reprezentacije da nešto više pokažu na SP je stravična nedisciplina koja ih sve redom karakteriše, osim možda severnoafričkih timova tipa Maroko, Alžir, Egipat... Užasno su nedisciplinovani i sebični, igraju na neke momente ludila i na kraju naravno izduvaju iako ih vode vrhunski stručnjaci.Da li im treba uzeti jedno mesto i dati ga nekom drugom, nisam siguran. Ali ako tako i bude, neka to mesto dobije bilo ko drugi samo ne UEFA. Imaju 13 mesta (bezmalo 40%), stvarno je više nego dovoljno. Postoji EP za one koji ne mogu da prežale SP ako na njemu ne učestvuju svi koji su podbacili u evropskim kvalifikacijama.