Jump to content
Sign in to follow this  
SleeperSleep

analize

Recommended Posts

hazard

Svajcarska je npr. na proslom SP lagano dobila Togo. (svajcarska mlada ekipa je inace pre koju godinu bila svetski sampion)Sto se tice toga kako kvalifikacije dovode do toga da na SP idu Slovenija i Grcka a ne Svedska ili Hrvatska, mislim da si se malo previse "zakacio" za imena. Slovenija je dobila u barazu izvikanu Rusiju, Grcka je dobila Ukrajinu...a Ukrajina je zavrsila u grupi ispred Hrvatske. S druge strane Svedska jeste imala tesku grupu sa Danskom i Portugalijom. Jebiga, kvalifikacije su takve kakve su jer UEFA ima 53 ekipe sa velikim brojem ekipa ujednacenog kvaliteta (sto pokazuju rezultati kval. za SP i EP - ne samo to ko se kvalifikuje, nego koliko ko bodova odnese po grupama). Nije to Azija ili S. Amerika gde komotno par ekipa moze direktno u poslednji krug kvalifikacija jer su im protivnici neke smesne mini-drzavice ili gde moze da se odradi prvi krug kvalifikacija kao baraz jer se "zna" da ce da dodje do razvaljivanja 5-0, 6-0 u svakom duelu.Jeste, desi se da se pojavi neka naizgled "laka" grupa (ali svejedno ujednacena) kao npr. Svajcarska, Grcka, Izrael ili Slovacka, Slovenija, Ceska, Poljska ali sve to ipak ide po sesirima koji su sastavljeni po minulim zaslugama. Grcka je tu gde je jer vuce 'bodove' jos od osvajanja EP i plasiranja na sledeci, Svajcarska je igrala proslo SP, kao i EP '04., Slovacka i Slovenija su se kvalifikovale iz 4. i 5. sesira - ko je znao da ce biti bolje od Ceske (1. sesir, sasvim zasluzeno po proslim rezultatima) i Poljske (2. sesir, opet zasluzeno). Jebiga, ne moze da bude savrseno...jedino da zamerimo Fifi sto insistira na koriscenju svoje liste za pravljenje sesira za SP, umesto da pusti Uefu da koristi svoj sistem rangiranja reprezentacija (koji se koristi za EP) i koji je dosta objektivniji.

Mercuzzio

Ja sam se od pocetka zakachio na tvoje

da to je ta losa UEFA kojoj ne treba davati ni jedno mesto vise na SP
E pa ja mislim da ne treba vishe mesta. Po meni Evropa ima 2-3 mesta vishe. Idealno bi bilo da 5-6 evropskih reprezentacija igra barazh sa Amerikama, Afrikom, Azijom, pa ko prodje prodje. Nisam siguran da bi sve evropske reprezentacije proshle taj barazh.

hazard

Ja sam skoro siguran da bi u slucaju tog baraza bilo vise evropskih ekipa na SP. Evropi ne treba uzeti ni jedno jedino mesto. A u tom barazu, od 6 ekipa iz Evrope, verovatno bi 5 sigurno prosle.

Mercuzzio

Nije nemoguce, ali pre ce biti da bi bilo pola pola

Budja

Ah, ta cuvena Evropa.Zanimljivi su ti parcijalni kriterijumi.Recimo, moglo bi se takodje reci da je Evropa imala fijasko jer su samo tri ekipe usle u cetvrftinale, naspram cetiri juznoamericke.Ili, recimo, zasto se ne citiraju veliku uspesi Italijana, Grka, Francuza, Srba koje su efektno zavrsile na dnu.Jedino sto je nakon ovog prvenstva, u smislu kontinentometrije, upitno je visegodisnji hajp africkog fudbala.

Feindouno

Ima li moderatora ovde?Zasto se dopusta da hazard svaku temu opogani afrikometrijom kad je vec otvorio temu posvecenu istoj koja je toliko zanimljiva i posjecena da u njoj nije pisano od 3. jula.Jebala vas Evropa, ako vam se gledaju evropske ekipe imate EP svake 4 godine, taman posla da im se jos povecava broj na svjetskom.

pacey defender

Pa da. Svako bira statističke podatke koji pogoduju ranije formiranom stavu.Evo recimo, od osam prvoplasiranih ekipa u grupama, čak četiri su bile iz Južne Amerike, jedna iz Severne Amerike, a samo tri iz Evrope.Svih pet država iz Južne Amerike su prošle u dalju fazu takmičenja. Od 13 ekipa iz Evrope, samo šest je prošlo dalje.Znači, među 16 reprezentacija imamo:6 iz Evrope5 iz JA2 iz Azije1 iz Afrike1 iz CA1 iz SA

hazard
Ima li moderatora ovde?Zasto se dopusta da hazard svaku temu opogani afrikometrijom kad je vec otvorio temu posvecenu istoj koja je toliko zanimljiva i posjecena da u njoj nije pisano od 3. jula.Jebala vas Evropa, ako vam se gledaju evropske ekipe imate EP svake 4 godine, taman posla da im se jos povecava broj na svjetskom.
A ti si bas nepristrasan komentator na tu temu :P Isto tako tebi mogu da kazem, ako ti se gledaju africke ekipe imas africko prvenstvo svake 4 godine. Ne razumem sto te to toliko licno pogadja?Ja sam se osvrnuo ovde na evropske ekipe i ostale generalno, ona tema dole je bila o africkim specificno i njihovom debaklu (u odnosu na hajp) nakon 1. faze takmicenja.

hazard

sad primetih jedan detalj u Mrdjinoj analizi :)

JUŽNA AFRIKA - Ostavili su sasvim solidan utisak, obzirom da je veoma diskutabilno da li bi prošli afričke kvalifikacije da su morali da ih igraju.
J. Afrika zapravo jeste igrala kvalifikacije :), jer su one istovremeno i kvalifikacije za africko prvenstvo (prvi iz svake grupe na SP, prva 3 na afr. prv.). Iz obrnutog razloga je Angola igrala te iste kvalifikacije i ako je bila domacin afr. prv. I obe ekipe su ispale pre poslednjeg kruga kvalifikacija.

Feindouno
A ti si bas nepristrasan komentator na tu temu :P Isto tako tebi mogu da kazem, ako ti se gledaju africke ekipe imas africko prvenstvo svake 4 godine. Ne razumem sto te to toliko licno pogadja?Ja sam se osvrnuo ovde na evropske ekipe i ostale generalno, ona tema dole je bila o africkim specificno i njihovom debaklu (u odnosu na hajp) nakon 1. faze takmicenja.
Ja nisam taj koji ide po forumu i kuka kako Afrika treba da dobije jos mjesta, o tome se radi.Gledam africko prvenstvo naravno, svake 2 godine a ne 4.Nazovi ti to kako hoces ali evo vec 2 mjeseca na raznim temama silujes tu proevropsku odnosno kontraafricku pricu, dosadno je jako.Takodje si na drugoj temi najavljivao sudijske kradje, prevare kao i kradje i ubistva van stadiona tako da ocigledno imas neki problem sa Afrikom ali nije moje da ulazim u to.

hazard

Sudijske kradje i guranje africkih ekipa sam najavljivao na osnovu prvenstva 2002. u Aziji kada su domaci "morali" dalje. Jednostavno, navlacenja za domacine je uvek bilo u nekom obliku pa sam zato ocekivao da je J. Afrika gura u drugi krug, ali ne dalje jer jednostavno bilo bi suvise ocigledno, i da se umesto nje dalje guraju neke druge africke ekipe. Dakle, ta konstatacija nije imala veze sa Afrikom kao takvom, vec sa domacinima i "domacim" kontinentom. Isto bih rekao da se igra bilo gde van Evrope i J. Amerike, tj. gde su "domaci" slabiji timovi za koje neko negde iz FIFA smatra da je dobro da se 'proguraju'. I sam sam rekao da sam vrlo prijatno iznenadjen kako toga nije bilo, niti navlacenja za africke ekipe, niti za domacina samog.Kradje i ubistva van stadiona sam najavljivao jer je jednostavno J. Afrika jedna od najnesigurnijih zemalja na svetu sa jednom od najvecih stopa nasilja i ubistva. A i sami su govorili kako nadljudske napore cine ne bi li situaciju doveli red, te spec. ekspres sudovi, te dodatna policija itd. Znaci ako je to bilo potrebno po njihovom priznanju, onda je situacija bila losa. I sve to nema veze sa Afrikom kao Afrikom, nego sa Juznom Afrikom kao zemljom. Da je SP bilo u Angoli (isto losa situacija po ovim pitanjima), isto bi reagovao, da je npr. bilo u Bocvani naravno da ne bi najavljivao kradje i ubistva. Eto opet cu reci da sam pozitivno iznenadjen i svaka cast sto su uspeli da uspesno odrze SP bez veceg incidenta. Stvarno, svaka im cast. No ipak mislim da ubuduce nije pametno davati organizaciju SP zemlji koja mora toliko da ulozi u bezbednost da bi se stvar odrzala OK.Gde to silujem kontraafricku pricu osim na topiku koji sam otvorio (africke ekipe), ne vidim. I tu sam vise hvalio Aziju i J. Ameriku nego Evropu ako se dobro secam. I eto, spomenuo sam "proevropku" pricu na ovom topiku. I to je to. Pre bih rekao da ti ocigledno imas neki problem kada neko kritikuje Afriku ali nije moje da ulazim u to.Uostalom, prica o tome koliko reprezentacija odakle zasluzuje da ide na SP je standardna prica oko svakog SP oko cega se vode vecite rasprave. Samo se potrefilo da sam ovde, na ovom forumu, ovog puta ja pokrenuo pricu. Ako je tebi dosadna, ne moras citati.

casperbgd

Meni su licno uvek zanimljivija ta kontinentalna takmicenja, pogotovo Kopa Amerika. Na SP dosta ekipa, iz vise razloga, odigra slabije nego sto bi mogli da igraju... Na ovom SP bi mi draze bilo da sam gledao Kolumbiju i Ekvador nego Honduras i Australiju i Grcku npr. Ali su to ipak subjektivna misljenja, nemam nista protiv da se nista ne menja i na sledecem SP.

Milogled Bluff

Meni je EP uvek bilo bolje i interesantnije od SP. Jednostavno, veca koncentracija kvaliteta. Sad, sto se oko SP prirodno pravi najveci hajp, to je druga stvar.

dragance

Nadam se da ne kasnim, ali ako vec prebrojavamo koliko cijih ekipa "mora" na SP, da dodam jedam glas za Okeaniju, tj Kivije. Jedina repka na ovom SP bez poraza :P