Jump to content
IGNORED

Lovačka avijacija u II svetskom ratu


Ivo Petović

Najbolji lovac II svetskog rata je:  

43 members have voted

  1. 1. krajnje subjektivan poll

    • Supermarine Spitfire
      8
    • Messerschmitt Bf109
      7
    • Mitsubishi A-6 Zero
      3
    • Focke-Wulf Fw 190
      0
    • Lockheed P-38 Lightning
      2
    • P-51 Mustang
      9
    • F4U Corsair
      0
    • Jak 3
      2
    • Lavochkin La-7
      0
    • Ki 84 Hayate
      0
    • Hawker Tempest
      0
    • Messerschmitt Me-262
      9


Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • čekmeže

    18

  • nesha taxista

    16

  • Ivo Petović

    10

  • wall

    9

Definitivno Mustang. Razlozi:-Visoka brzina i odlicno ubrzanje, samim tim nije imao problema u postizanju visine-Veliki radijus, mogao je bez problema da prati B-17, B-29 i slicne bombardere i stiti ih-Veoma dobro naoruzanje i lako upravljanje avionaIako sam glasao za Mustanga, omiljeni avioni su mi ipak nemacki, ali objektivno nisu bili najbolji. Mesersmiti 109 su imali slab domet, to je i bio najveci problem u bici za Britaniju jer nisu mogli da isprate He-111, pa cak i Stuke! Mesersmit 262 je imao probleme sa motorima, a ujedno su bili veoma ranjivi. To je sasvim logicno kada pogledate gde se nalaze... Mane Focke Wulfa iskreno ne bih umeo da navedem :( .Sto se tice Spitfajera, to su izricito defanzivni avioni, koji su imali vrlo malo goriva. Svidja mi se kod njih oblik krila pomocu kojeg su uspeli da dodaju jos mitraljeza, a potrosili su isto materijala kao da je krilo ravno.Inace, omiljen avion mi je Me-163. Veoma lep, sa jakim topovima, medjutim nije mogao da leti duze od 15 minuta. Zanimljivo je da je pri sletanju koriscen padobran, ne bi li zakocili do kraja piste :) .

Link to comment
Bojim se da moj glas za spitfire nije prosao, a to za ik-3 tj 3=Z i ja sam cuo smile.gif
Dobro, znači da si glasao one noći kad je proširivana anketa. Ne mogu to da prepravim, ali znamo da su po jedan glas izgubili 109, 262 i Spitfire. Zapamtićemo.
Link to comment

ovaj pool je neopravdano ograničen samo na lovce. nije lepo od ljubitelja nemačke avijacije da nas ne podsete na model bombardera Junkers Ju 87D Stuka, posebno drag beograđanima.Edit: izbrisana slika bombardovanja i prateći komentar.

Edited by nesha taxista
Link to comment
ovaj pool je neopravdano ograničen samo na lovce. nije lepo od ljubitelja nemačke avijacije da nas ne podsete na model bombardera Junkers Ju 87D Stuka, posebno drag beograđanima.
Majstore drži se teme. Ubija uvek čovek, nikad mašina. Nikom ovde nije do ratovanja. Ostali možete nastaviti dikusiju na temu.
Link to comment
Definitivno Mustang. Razlozi:-Visoka brzina i odlicno ubrzanje, samim tim nije imao problema u postizanju visine-Veliki radijus, mogao je bez problema da prati B-17, B-29 i slicne bombardere i stiti ih-Veoma dobro naoruzanje i lako upravljanje avionaIako sam glasao za Mustanga, omiljeni avioni su mi ipak nemacki, ali objektivno nisu bili najbolji. Mesersmiti 109 su imali slab domet, to je i bio najveci problem u bici za Britaniju jer nisu mogli da isprate He-111, pa cak i Stuke! Mesersmit 262 je imao probleme sa motorima, a ujedno su bili veoma ranjivi. To je sasvim logicno kada pogledate gde se nalaze... Mane Focke Wulfa iskreno ne bih umeo da navedem :( .Sto se tice Spitfajera, to su izricito defanzivni avioni, koji su imali vrlo malo goriva. Svidja mi se kod njih oblik krila pomocu kojeg su uspeli da dodaju jos mitraljeza, a potrosili su isto materijala kao da je krilo ravno.Inace, omiljen avion mi je Me-163. Veoma lep, sa jakim topovima, medjutim nije mogao da leti duze od 15 minuta. Zanimljivo je da je pri sletanju koriscen padobran, ne bi li zakocili do kraja piste :) .
Jesi li siguran za padobran? S obzirom da Komet nije imao stajni trap i da je sletao bez goriva(jedrilica), ne vidim šta će mu extra kočnice u vidu padobrana.Komet Edited by Hartmann
Link to comment

Koliko se secam, gledao sam neki dokumentarac gde je imao mini padobran... Tada je sletao na pesak. Imao je goriva maksimum za 20 minuta, ali i bez goriva pri poniranju avion dobija brzinu.

Link to comment

Komet je imao goriva za max let od 7-8 minuta. Ako se penjao brzinom od 3km u minuti! trebalo mu je oko 4 minuta da stigne do bombardera. Onda jedan-dva naleta pa ako se nešto pogodi, dobro je. I to je to. S obzirom na izuzetno kratak let, odakle je poleteo tu je morao i da sleti, nema povoljne livade na svakom koraku. Dok se spušta izgubi gorivo i onda jedri. Ako su koristili i padobran, ok.

Link to comment

Od potpuno operativnih, ipak M262, uz svo postovanje prema saveznickim lovcima... u apsolutnoj kategoriji Gotha 229 - da je bilo jos par meseci ... (da je, da je, da je akten-tasna bila pomerena blize, rat bi se zavrsio 1944.)

Link to comment

Horten IX iliti Gotha Go 229 je projekat braće Horten, avio entuzijasta koji su iako bez formalnog obrazovanja u međuratnom periodu konstruisali jedrilice bez vertikalnih površina, u principu džinovsko krilo. S obzirom da se u Luftwaffe experimentisalo sa svim i svačim tako je probano i da se na ovaj koncept nabudže motori i to je povereno Gothi.ho2525kt6.jpg

Link to comment

Bilo je raznih planova. Za invaziju Engleske su bile predviđene džinovske jedrilice Me 321. Postavio se problem kako to čudo odlepiti sa zemlje. Prvo se pokušalo se nekoliko Bf 110 odjednom, ali pošto se ovo pokazalo suicidalno prešlo se na rešenje 2 u 1, tj. Heinkel He 111 Zwilling (blizanac), petomotorni avion.he111zmt8.jpghe111zwillighv8.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...