Jump to content
IGNORED

Eksproprijacija zemlje za izgradnju privatne fabrike


Аврам Гојић

Recommended Posts

Eto ja sam za lib. kapitalizam i smatram da je Vasa u pravu, toliko o podršci. Kamo sreće da naše društvo više liči na liberalni kapitalizam...Ako Srbija želi da prestane da bude banana država, smatram da je ovo prilika da se napravi iskorak u tom pravcu.Inače ovaj slučaj pokazuje svu glupost i bahatost skupljenu u personi Mlađana Dinkića.Bahat je jer misli da je Bog i da može da određuje cenu robe u transakciji izmedju dva privatna lica što predstavlja klasično komunjarsko razmišljanje koje mi se gadi btw.Glup je jer nije to sve odradio tiho i pokupovao u ime države tu zemlju pre nego što se saznalo da je želi Fijat (bilo mu važnije da se slika za TV).

Edited by Hefeweizen
Link to comment
Da vlasnici parcela nisu baš uvek zadovoljni ponuđenim iznosima potvrdio je svojevremeno Borivoje Ivanović iz sela Stublenica kod Uba kroz čiju njivu treba da prođe autoput Beograd – južni Jadran. Ponuda od 5.000 evra za hektar pre dve godine nije ga obradovala, jer on kako nam je tada rekao, vrednost svog imanja ne meri u evrima već u grlima stoke. Tako je proračunao da je pre četiri decenije morao da proda 13 krava, da bi kupio dva hektara, a sada će od dobijenih para, moći da pazari četiri grla stoke. [/size][/font]
Daleko ce ovaj dogurati. U kojoj li konvertibilnoj valuti vrednuje dzak brasna?Ali razumem ih. Na selu je hronican nedostatak kesa u opticaju.
Link to comment

Stvari su tu prilično jasne. Onaj ko bi baš tu da gradi fabriku, mora da kupi dovoljno zemljišta od ljudi koji su trenutno vlasnici tog zemljišta. Kupac nudi jednu cenu, prodavci traže drugu. Pregovaraće, i ako se nadju, kupac će kupiti zemlju i napraviti fabriku, ako ne, neće i tražiće drugo mesto. Naravno, ne mora da znači da će od svih vlasnika kupiti za istu cenu. Neko će im prodati za 350, neko za 500 Eura.O eksproprijaciji nema ni govora, jer se ovde ne radi o nekakvom javnom interesu, već o privatnim interesima.Dakle, čist biznis.Kupci imaju pravo da nude bilo koju cenu, jer oni imaju pare. Prodavci imaju prava da traže koju god cenu hoće za ar, jer imaju zemlju. Ako se nadju, ok.Tačka.

Link to comment
Eto ja sam za lib. kapitalizam i smatram da je Vasa u pravu, toliko o podršci. Kamo sreće da naše društvo više liči na liberalni kapitalizam...Ako Srbija želi da prestane da bude banana država, smatram da je ovo prilika da se napravi iskorak u tom pravcu.Inače ovaj slučaj pokazuje svu glupost i bahatost skupljenu u personi Mlađana Dinkića.Bahat je jer misli da je Bog i da može da određuje cenu robe u transakciji izmedju dva privatna lica što predstavlja klasično komunjarsko razmišljanje koje mi se gadi btw.Glup je jer nije to sve odradio tiho i pokupovao u ime države tu zemlju pre nego što se saznalo da je želi Fijat (bilo mu važnije da se slika za TV).
+1Dinkić je pokušao da izvaćari ljude na APP sistem, ali (srećom) Kragujevčani nisu veverice. Može Mirosinkin mali da ga dudla.
Link to comment
Pa ipak mislim da sam ja vise u pravu.Najvise bih voleo da dodje neko od forumasa ko se dosledno zalaze za liberalni kapitalizam, tresne shakom o astal i kaze "Da, u pravu je Vasa, ne sme drzava da arbitrira u trgovini dva privatna lica, da odredjuje cenu i primorava vlasnika robe da je prodaje protiv svoje volje". Ali izgleda da cu se nacekati.
Pa imas nekoliko takvih. Hazard, degenije....javili se i drugi u medjuvremenu... Edited by pacey defender
Link to comment

Vlada može utvrditi javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti koje su prema ugovoru o zajedničkom ulaganju u privredno društvo, odnosno o zajedničkom osnivanju privrednog društva, koji je zaključila Republika Srbija, neophodne za obezbeđenje nenovčanog uloga Republike Srbije u to društvo, a koje su obuhvaćene tim ugovorom ili odgovarajućim planskim aktom.zakon o eksproprijacji

Edited by dusan1975
Link to comment

Pff zakon, može ova banda na vlasti da donese kakav hoće zakon, to ne menja princip slobodnog kapitalizma po kome se zemlja može uzimati samo u slučaju da je u pitanju izuzetan javni interes (auto put i sl.). Fabrika u većinskom privatnom vlasništvu to nije i tačka. Oni ljudi treba da se bore i pravnim i vanpravnim metodama protiv bahatosti ministra.

Link to comment

vaso, delovace da sam se okomio na tebe, nije tako. samo mali komentar:

Bila bi fora ovo isterati do kraja. Recimo, pise neko ko ima firmu dopis Ministarstvu ekonomije u kome ce zamoliti da se za potrebe njegovog biznisa ekspropropropro prinudno otkupi nasumicno odabrano parce zemlje u Srbiji. Kada ministarstvo to odbije, onda bato sud prvostepeni, drugostepeni, pa Strazbur...
Ne bi ovo proslo u Strazburu. Ne bi uopste bilo primljeno u proceduru; sud bi oglasio da ovo nije materija kojom se bavi.Nisam siguran ni da bi ovi vlasnici zemljišta mogli da se žale Strazburu. Ako neko zna detalje, da li su ovakva imovinska pitanja uopšte uključena u Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, na osnovu koje Sud u Strazburu radi? Edited by pacey defender
Link to comment

a zasto tu fabriku jednostavno ne grade negde drugde?nesto sam racunala, onaj lik, vlasnik 1,2 hektara bi po ceni koju trazi trebalo da dobije 480 000 evra?

Edited by nasumica
Link to comment
a zasto tu fabriku jednostavno ne grade negde drugde?nesto sam racunala, onaj lik, vlasnik 1,2 hektara bi po ceni koju trazi trebalo da dobije 480 000 evra?
da, industrijsko zemljiste je generalno skupo. ponegde oko Beograda je islo i za 10.000 evra po aru, u Indjiji je oko 3.000 po aru....u svakom slucaju nisam cuo da se zemljiste koje ide u prenamenu prodaje za manje od 1.000 evra.@dusan1975 ne moze fabrika automobila da se proglasi za "javni interes", to je travestija zakona. po toj logici svaki kiosk moze da se proglasi za "javni interes" - zaposljava ljude, obezbedjuje ljudima neke osnovne potrebe... Edited by vasudeva418
Link to comment
Pa ipak mislim da sam ja vise u pravu.Najvise bih voleo da dodje neko od forumasa ko se dosledno zalaze za liberalni kapitalizam, tresne shakom o astal i kaze "Da, u pravu je Vasa, ne sme drzava da arbitrira u trgovini dva privatna lica, da odredjuje cenu i primorava vlasnika robe da je prodaje protiv svoje volje". Ali izgleda da cu se nacekati.
Da, u pravu je Vasa ;) Ovde ima više činilaca i zato nije to jednostavna trgovina dva privatna lica. Od toga da je FAS 30% u vlasništvu r. Srbije do toga da je to zamišljeno kao industrijska zona, a ne kao još jedan FAS-ov pogon. Recimo u Češkoj, koja je daleko liberalnija u svakom pogledu u odnosu na Srbiju Država i regije su proglašavale industrijske zone i to koji tip industrije kao javni interes za određeni deo države da bi bilo održivog, uravnoteženog razvoja...
a zasto tu fabriku jednostavno ne grade negde drugde?nesto sam racunala, onaj lik, vlasnik 1,2 hektara bi po ceni koju trazi trebalo da dobije 480 000 evra?
Suština lib kapitalizma je da njega treba opteretiti porezom na imovinu koja vredi 480.000 evra. Mislim da je to kod nas oko 6.000€ godišnje, ako mu plac od 1.2ha vredi 480.000€ koje on traži. Liberalni kapitalizam, podsetiću, podrazumeva i dobar poreski sistem.Dakle, najlakše bi bilo da investitori potraže druge lokacije. Manjeti Mareliju su pronašli jednu fabriku u samoj Zastavi i drugu u jednoj drugoj zonici, koja je na još boljoj lokaciji. Međutim, treba pokazati ozbiljnost da država ima normalne mehanizme da dođe do lokacija, koje bi bile iskorišćene za industriju. Plašim se da kod nas to nije moguće, baš zbog Mlađe i njegovog stava da će to rešiti policijom i geometrima, a ne promenom sistema, jer se ovde deluje ad hoc. Odnosno da je sistem normalan, onda se ne bi on hvalio da je doveo neku investiciju u KG, ili negde drugde, nego bi stvari funkcionisale poprilično nezavisno.I da ne zaboravim, da mi smo totalno kao država u qrcu i zato moramo da podmićujemo da nam dođu. Nažalost.
Link to comment

Upravo, oni ljudi pored prava da traže za svoju zemlju 4000 evra po aru, imaju obavezu da za tu cenu i da plate porez (ne bukvalno tu cenu već za posedovanje industrijskog zemljišta, a ne poljoprivrednog kao sada), pa ako se dogovore sa investitorom super, ako ne onda neka plate.

Link to comment
  • 2 weeks later...
Pa ipak mislim da sam ja vise u pravu.Najvise bih voleo da dodje neko od forumasa ko se dosledno zalaze za liberalni kapitalizam, tresne shakom o astal i kaze "Da, u pravu je Vasa, ne sme drzava da arbitrira u trgovini dva privatna lica, da odredjuje cenu i primorava vlasnika robe da je prodaje protiv svoje volje". Ali izgleda da cu se nacekati.
Кад су ме зликовци забранили а ти посумњао у моју искреност везано за ФОН. cool.gif Васудева у овом случају има право. Најбоље решење би било да откажемо посао с ФИАТ-ом:- Васудева задовољен иако нерадници настављају са штрајковима- Капитализам и владавина права у нас испоштовани- Земљиште да остане онима који би на њему стоку да напасају - СНС да има шлагворта против будућих коалиционих партнера- ДС да обузда Млађу- Верко да опет мења странку- Крагујевчани да макар мало сјашу с државне сисе и пораде на себи- Порески обвезници Србије да не (или макар у мањој мери) субвенционишу италијанску ауто-индустријуОнако, вук сит и скоро све овце на броју
Link to comment
  • 6 months later...
s malom razlikom da te ledine nisu nikakav kolekcionarski predmet, nego su spletom okolnosti postale interesantne, kao što već sutra opet mogu postati bezvredne ledine, ako ovi potraže drugu lokaciju. što bi ovim što su se poalavili i poželeo.
Vlada odustala od Korman polja 27. januar 2011. | 09:11 | Izvor: Politika, Novosti Kragujevac -- Vlada je odlučila da promeni lokaciju industrijske zone u Kragujevcu. Fijatovi kooperanti smestiće hale u kasarnu Grošnica, a nova lokacija biće bliža fabrici.Tako je rešen spor države sa vlasnicima parcela na Korman polju koji su nedavno protestovali optužujući državu da im nudi samo 350 evra po aru i tražili da im država na ime eksproprijacije isplati 4.000 evra po aru. Pošto je država pronašla novu lokaciju, vlasnici zemlje na Korman polju sada mogu slobodno da raspolažu svojom imovinom i da na tržištu provere njenu stvarnu vrednost.http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2011&mm=01&dd=27&nav_id=488598
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...