Jump to content
IGNORED

NOVI BEOGRAD


gospa buba

Recommended Posts

A zar nije tolbuhin posle dobio neko parče, kao bul crv armije?

....shit has hit the fan...

nek tolbuhin ide u kukuruze a milevi da se da parche ona nije nishta oslobodila... :lolol:

 

imam razne ideje -_-

Edited by gospa buba
Link to comment

Tolbuhin je dobio onu ulicu sto se od Ade penje gore pored FMPa i nastavlja na Trgovacku. Bulevar Crvene Armije su oteli pola ulice Agostina Neta od Jurija Gagarina do pruge. Zdanovu su dali ulicu u nekoj pripizdini.

Link to comment

A zar nije tolbuhin posle dobio neko parče, kao bul crv armije?

 

 

....shit has hit the fan...

 

Jeste, parče Lazarevačkog druma, na obodu Žarkova. I Ždanov je dobio ulicu negde ispod Avale. Ali sada kažu da su ove ulice koje su žuti (pod prinudom) imenovali nisu reprezentativne, zato bi opet da ih sele.

Link to comment

Jeste, parče Lazarevačkog druma, na obodu Žarkova. I Ždanov je dobio ulicu negde ispod Avale. Ali sada kažu da su ove ulice koje su žuti (pod prinudom) imenovali nisu reprezentativne, zato bi opet da ih sele.

lako je. nek im vrate njihove ulice. to je pravedno, kad je vec takva greshka u pitanju.
Link to comment

A zar nije tolbuhin posle dobio neko parče, kao bul crv armije?

 

Ima ih koji znaju bolje, prate, ali koliko se secam: Tolbuhin i ostali Sovjeti su odleteli iz centra pod naletom raznih imperatorskih velicanstava, da bi bili promptno vraceni na ulicne table posto je zagalamio onaj odvratni tadasnji ruski ambasador, bese valjda neka godisnjica, taj rad.

Hocu reci, odleteli su kao i svi crveni, rozikasti i ostali...

Link to comment

Pa jeste, dao je u atentatu, ali se nije borio kao ovi nebitni partizani. Inače, jedan drugi kralj je kad mu je zemlja napadnuta pobegao, na primer.

 

Ja nisam ni pomenuo da su pohorski patrizani nebitni, niti sam za to da se menja naziv Pohorske ulice. Ali jesam za to da se promene nazivi ulica koje su nazvane po onima koji su organizovali bugarski teror i palili srpska sela u Makedoniji. Simple as that.

 

Primeti da pohorski partizani ipak imaju ulicu u Beogradu dok jedan jugoslovenski kralj, kakav god bio, nema. Za komuniste je bio fašista a za njihove naslednike Jugosloven. Jebeno.

 

Takođe, ni njemu ni ludom mu bratu ni matorom mu ocu se nema šta zameriti na držanju u Prvom svetskom ratu. 

Link to comment

Ima ih koji znaju bolje, prate, ali koliko se secam: Tolbuhin i ostali Sovjeti su odleteli iz centra pod naletom raznih imperatorskih velicanstava, da bi bili promptno vraceni na ulicne table posto je zagalamio onaj odvratni tadasnji ruski ambasador, bese valjda neka godisnjica, taj rad.

Hocu reci, odleteli su kao i svi crveni, rozikasti i ostali...

 

Maršala Tolbuhina je nekadašnja Makenzijeva, a Frensis Makenzi je svakako zaslužio da ima ulicu u Beogradu, zbog svega što je uradio za ovaj grad i za srpski narod, i to u kraju grada koji je nekad po njemu i nosio naziv (Englezovac, iako je Makenzi bio Škot). Vraćen je stari naziv i to je ok. Tolbuhin svakako zaslužuje ulicu i to ne neki budžak.

Link to comment

Ja nisam ni pomenuo da su pohorski patrizani nebitni, niti sam za to da se menja naziv Pohorske ulice. Ali jesam za to da se promene nazivi ulica koje su nazvane po onima koji su organizovali bugarski teror i palili srpska sela u Makedoniji. Simple as that.

 

Primeti da pohorski partizani ipak imaju ulicu u Beogradu dok jedan jugoslovenski kralj, kakav god bio, nema. Za komuniste je bio fašista a za njihove naslednike Jugosloven. Jebeno.

 

Takođe, ni njemu ni ludom mu bratu ni matorom mu ocu se nema šta zameriti na držanju u Prvom svetskom ratu. 

 

Ti si se nadovezao na moju priču, a ja sam pričao o Pohorskom bataljonu, a ne o G. Delčevu.

 

Na stranu što svejedno mislim da je Pohorski bataljon više zaslužio ulicu od Aleksandra, pominjanje Aleksandra je argument koji upravo govori u prilog onome o čemu pričam - odnosu prema jugoslovenstvu i jugoslovenskom nasleđu.

 

A komunisti su imali razumljive razloge da ne vole tog kralja, jer su na osnovu njegovih zakona bili ubijani i mučeni po zatvorima.

 

edit - ispravio konfuziju. :)

Edited by kobni zelaya
Link to comment

jbg, kada su smatrali Jugoslaviju tamnicom naroda i aktivno radili na njenom razbijanju

 

i ja imam razloge da razne volim i ne volim ali kome je do jugoslovenskog nasleđa, a meni recimo baš jeste, moraju biti svesni da bez tog kralja Jugoslavije ne bi ni bilo.

 

uglavnom, svaka čast pohorskim partizanima, Goce Delčev sikter

Link to comment

Maršala Tolbuhina je nekadašnja Makenzijeva, a Frensis Makenzi je svakako zaslužio da ima ulicu u Beogradu, zbog svega što je uradio za ovaj grad i za srpski narod, i to u kraju grada koji je nekad po njemu i nosio naziv (Englezovac, iako je Makenzi bio Škot). Vraćen je stari naziv i to je ok. Tolbuhin svakako zaslužuje ulicu i to ne neki budžak.

Doktore, cenim da nije stvar u zaslugama: stvar je u olakom i po potrebi i necijem homenovskom cefu menjanju imena ulica, da se zadrzimo na ulicama.

Slazem se za Mekenzija naravno, ali promeniti iznebuha ime ulice koje su danasnje generacije usvojile nije poruka nego je - glupost.

Cenim da bi mnogo veca vajda i nama i - na primer - Mekenziju, bila da mu je data neka od novih ulica i pri tom objasnjeno ko je bio, zta je bio i zasto se ulici daje njegovo ime.

Ovako, setamo ih mrtve, ni krive ni duzne, nit je nama urbanisticka i dokumentarnatm vajda, nit je vajda istoriji: vajda od dosadasnje igre sa imenima ulica i menjanjem istih je jedino nazovi politicarima i pratecim Acovicimatm.

A od te i takve vajde, niko vajde video nije.

Link to comment

slažem se uglavnom, ali dopusti da dam još jedan primer o tome kako se imena ulica menjaju po političkim osnovama - upravo se Maršala Tolbuhina (Makenzijeva) tokom 50-ih zvala Ratnih vojnih invalida, u periodu dok su odnosi sa SSSR-om bili zategnuti. Takođe, odmah po oslobođenju je na Trgu republike postojala spomen-kosturnica sovjetskim vojnicima koji su pali u akciji oslobađanja Beograda i ona je uklonjena kada je došlo do političkog razmimoilaženja.

 

Nemam skroz izdefinisan stav o tome da li treba uvek vraćati stara imena, mada naginjem ka tome uglavnom. U slučaju Makenzijeve mi ima smisla promena imena, jer je čovek bio upravo geografski povezan sa tom lokacijom.

Link to comment

slažem se uglavnom, ali dopusti da dam još jedan primer o tome kako se imena ulica menjaju po političkim osnovama - upravo se Maršala Tolbuhina (Makenzijeva) tokom 50-ih zvala Ratnih vojnih invalida, u periodu dok su odnosi sa SSSR-om bili zategnuti. Takođe, odmah po oslobođenju je na Trgu republike postojala spomen-kosturnica sovjetskim vojnicima koji su pali u akciji oslobađanja Beograda i ona je uklonjena kada je došlo do političkog razmimoilaženja.

 

Nemam skroz izdefinisan stav o tome da li treba uvek vraćati stara imena, mada naginjem ka tome uglavnom. U slučaju Makenzijeve mi ima smisla promena imena, jer je čovek bio upravo geografski povezan sa tom lokacijom.

Ma nisam pomenuo neposredni post-WW2 period samo zato sto ne bi bilo ni vremena ni prostora, tek tu je radjeno toliko toga.

I sto se Makenzija tice slazem se da ima mesta dvoumljenju, ali je cinjenica da danasnjim generacijama, dakle rodjenim posle 1950. pa na ovamo, geografska odrednica ne znaci mnogo ako ista i znaci.

Imena se lepe ili ne, a Mekenzi bi dobio zasluzeno priznanje i na nacin koji sam pomenuo: ovo sve zbog toga sto su vlasti posle 5. oktobra imale itekakvu priliku upravo da stanu na kraj praksi olakog i neopravdanog menjanja naziva ulica.

Umesto da je iskoriste, zasrale su do balcaka i dodatno zaostrile stvari.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...