Jump to content
IGNORED

Ispovesti


omnamah

Recommended Posts

Sto se moje babe tice - sve crno na belo stoji, izmedju ostalog, na sledecim lokacijama: Baba gostuje na TV-uhttp://www.abc.net.au/7.30/content/2004/s1090620.htmDirektor bolnice gostuje na TV-uhttp://www.abc.net.au/7.30/content/2004/s1091438.htmPravnici objashnjavaju kako baba ne moze (a sve po zakonu) da dobije vishe od 15% naknade za pretrpljenu stetu, muku i tako to. Plus sto ima srece jer je moglo da se desi da su je stavili na rengen 12 meseci kasnije da ne dobije nista (hoce da kaze - ovakvi slucajevi zastarevaju).http://www.lawsociety.com.au/page.asp?PartID=8330E, da. Sve ovo uz pozdrav od moje tetke sa VMA...

Link to comment
  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • omnamah

    28

  • JozoMujica

    13

  • Indy

    10

  • Viloticka

    8

Znaci nema niko nista da kaze na ovom forumu ako nema dokaz? Jel mora napismeno ili moze i usmeno svedocenje?Kako ja shvatam stvari moderator je ovde radi nas a ne obratno. Ako ljudi diskutuju i nikoga poimenice ne prozivaju ne vidim u cemu je problem.Cuj, neutemeljene price. A ostatak foruma je utemeljen do mojega moga.

Link to comment
Zato što se zasniva na neutemeljenim pričama. Svi se žale kako im lekari otimaju pare, a kada treba da učestvuju u raskrinkavanju za šta postoji vrlo dobro utvrđena procedura u saradnji sa MUP-om, većina ne pristaje. Zašto? To može da bude tema za razgovor na Društvu, a ne moje strine komšinica je operisala kamen u bubregu...
Ni meni se prilično ne dopada štošta na ovom topiku, i zato sam malo oklevao da li da išta napišem na ovo. Ali korupcija u zdravstvu (i ne samo u zdravstvu) u Srbiji je sve samo ne neutemeljena priča. Priče koje ja znam nisu doživljavale strine i komšinice, nego moji roditelji... ali ne želim o tome da pišem, što zbog toga što su i meni mučne, što zbog toga što ih je ovde bilo i previše. Pokajao sam se i za ono što sam napisao o iskustvu sa hitnom pomoći iz prve ruke.Zašto se ljudi boje da učestvuju u raskrinkavanju - to bi bila dobra tema, slažem se. Edited by Al-Khwarizmi
Link to comment
Zato što se zasniva na neutemeljenim pričama. Svi se žale kako im lekari otimaju pare, a kada treba da učestvuju u raskrinkavanju za šta postoji vrlo dobro utvrđena procedura u saradnji sa MUP-om, većina ne pristaje. Zašto? To može da bude tema za razgovor na Društvu, a ne moje strine komšinica je operisala kamen u bubregu...
oces imena? Ninoslav Radovanovic. Pre 2-3 godine otpushten, zbog toga shto su njemu podredjeni u insitutu za kardiovaskularne bolesti primali mito. Ne bi to ni izbilo u javnost da se Ninoslav nije setio da je rano da ide u penziju sa 65 godina, pa su se slozhna braca, koja su pretendovala na njegovo mesto, setila da ima necheg trulog u Sremskoj Kamenici. A nama je on josh sredinom osamdesetih godina trazhio mito, kada su hirurzi (a pogotovu on, koji je josh tada radio pola radnog vremena u Svajcarskoj) imali dobre plate.
Link to comment
Pokajao sam se i za ono što sam napisao o iskustvu sa hitnom pomoći iz prve ruke.
O tome se radi. Za ovolike godine na forumu, nisam video još nijedan slučaj "ličnog ispovedanja" koji se nije olupao o glavu "ispovediocu" (neretko se radilo o meni... stoga mi se neće ponoviti).
Link to comment
Sto se moje babe tice - sve crno na belo stoji, izmedju ostalog, na sledecim lokacijama: Baba gostuje na TV-uhttp://www.abc.net.au/7.30/content/2004/s1090620.htmDirektor bolnice gostuje na TV-uhttp://www.abc.net.au/7.30/content/2004/s1091438.htmPravnici objashnjavaju kako baba ne moze (a sve po zakonu) da dobije vishe od 15% naknade za pretrpljenu stetu, muku i tako to. Plus sto ima srece jer je moglo da se desi da su je stavili na rengen 12 meseci kasnije da ne dobije nista (hoce da kaze - ovakvi slucajevi zastarevaju).http://www.lawsociety.com.au/page.asp?PartID=8330E, da. Sve ovo uz pozdrav od moje tetke sa VMA...
Malo si misao point, u svojoj zarkoj zelji da izjednacis (nisam spomenula rec "cinizam" - nisam jos).Greske lekara su stvarnost na bilo kojim meridijanima. Mislim da bi obican covek mogao to da prihvati to (pre ili kasnije) ukoliko ga se tretira kao coveka.Fakat je da su negde zemlje bogatije, negde siromasnije i shodno tome u bolnicu nosis samo cetkicu za zube ili celokupnu posteljinu i potrebne lekove. Pa ni to nije problem - siromastvo je nesto sto prihvatis. Ono sto je u celoj prici neprihvatljivo je ljudski odnos i ta Hipokratova zakletva. Mislim da je to point of difference. Ono sto sam dozivela ovde u bolnici izlazeci iz narkoze NIKADA u Srbiji nisam dozivela. Ni dzaba ni kad sam platila. Ni u ona srecna vremena kad smo ziveli u SFRJ i bili kao "normalni". Osetila sam da o meni brinu. Ona ista zena na koju se pretpostavljena drala kad su me uvodili u operacionu salu vodila je o meni racuna kao da je sve u najboljem redu.
Link to comment
Malo si misao point, u svojoj zarkoj zelji da izjednacis ...
iDemo mi je vrlo simpatičan forumski komšija (ima tome... biće skoro decenija!), ali ako mi ikad diže tlak, to je kad pravi nesuvisla poređenja...
Link to comment
iDemo mi je vrlo simpatičan forumski komšija (ima tome... biće skoro decenija!), ali ako mi ikad diže tlak, to je kad pravi nesuvisla poređenja...
Meni se tlak ni ne spusta od kako sam spoznala njegov cinicni fundamentalizam :P
Link to comment
Meni se tlak ni ne spusta od kako sam spoznala njegov cinicni fundamentalizam :P
Svako od nas je po malo fundamentalista :wink: ...kao što rekoh već, nemam nameru da iznosim detalje ovde (pošto se radi o članovima uže porodice, a bogme i meni), ali ono što je praksa u državnim bolnicama u BG-u je jednostavno neshvatljivo (tu čak ni ne pričam o kriminalnim radnjama, tipa slanje na skupi i privatni CT sken terminalnog pacijenta, koji od toga ne može imati koristi, ali mu je ostalo još 200 evra, pa je greh ne uzeti.) Hitnu pomoć uopšte ne želim da spominjem... kao što već rekoh (u komentaru koji je netragom nestao), kome treba hitna u BG, neka zove taksi. Pametnije je.
Link to comment

Kako god, meni je vazno da znam sta se moze a sta ne u jednoj civilizovanoj zemlji. Dakle, moze se da se ostave makaze od 17 santima al' nema naplate za pretrpljenu shtethu & co ako se makaze ne pronadju za manje od 3 godine od dana 'ostavljanja' u pacijentu. Plus, ako se iste nadju za manje od 3 godine - pacijentu se ima isplatiti max 15% procenjene shtete - takav je zakon - glupo je da se domovi zdravlja i bolnice zlopate isplacujuci kintu za svaku (ljucki je greshiti) greshku svojih doktora. Ne daj boze da se kao sa ovom babom desi da je taj doktor bio u bolnici pa otisao - treba da placaju za njega a on vishe nije njihov... I tako. Nego, kad smo vec kod 17 santima makaza - znam - znam - nikad se ne zna jel' to spada u kategoriju - dugacke a tanke ili u kratke a debele (makaze), dok se ne izmeri obim istih...

Link to comment
Ni meni se prilično ne dopada štošta na ovom topiku, i zato sam malo oklevao da li da išta napišem na ovo. Ali korupcija u zdravstvu (i ne samo u zdravstvu) u Srbiji je sve samo ne neutemeljena priča. Priče koje ja znam nisu doživljavale strine i komšinice, nego moji roditelji... ali ne želim o tome da pišem, što zbog toga što su i meni mučne, što zbog toga što ih je ovde bilo i previše. Pokajao sam se i za ono što sam napisao o iskustvu sa hitnom pomoći iz prve ruke.Zašto se ljudi boje da učestvuju u raskrinkavanju - to bi bila dobra tema, slažem se.
Korupcija u zdravstvu u Srbiji (a sigurno i šire) postoji, postojala je i postojaće u manjoj ili većoj meri i to niko ne spori. Učesnici u korupciji su (pre svega) oni koji primaju, ali i oni koji daju mito. Postoje vrlo jasno definisani postupci koje treba da preduzme pacijent ili njegova rodbina u situaciji kada lekar traži novac za uslugu koju pruža pacijentu u državnoj zdravstvenoj ustanovi. Ali naklapanje o tome kako lekari namerno utiču na pogoršanje zdravstvenog stanja pacijenta, javno hvalisanje učinjenim krivičnim delom (videti pod ja sam smanjivala brzinu kapanja infuzije) i slične nebuloze po mom skromnom mišljenju nemaju šta da traže na ovom forumu.
Link to comment

Ne znam kako ostatak sveta, ali da je meni neko blizak na milosti i nemilosti lekara i da mi taj lekar trazi mito - poslednja misao u glavi bi mi bila da jurim lekara, da ga tuzim, obelezavam novcanice... Pri cemu ovaj bliski sto ceka da ga raspore pa fircaju - nek ceka.Mislim - hej. Lako je tudjim qrcem gloginje mlatiti.Kasnije - verovatno da. Ali u datom trenutku su pare apsoluno nebine, samo je bitno da se bolesnik spase.

Link to comment

Ah, nisam razumeo, pričamo o korupciji u slučaju isključivo urgentnih pacijenata, ili su uključeni i lekari koji pevaju "Druže Tito, mi ti seku nemo? Ako je ovo prvo, u ustanovi u kojoj radim se zbrinjavaju i beskućnici i strani državljani bez ikakvih dokumenata i njihovo lečenje se ne naplaćuje čak ni od fonda RZZO (jer The Uputstvo kaže da se fakture za lečenje takvih pacijenata ispostavljaju, ej, Ministarstvu Lično koje naravno za to neće ni da čuje), a tek ne od najčešće nepostojeće rodbine obolelih. Ako je ovo drugo u pitanju, onda smatram da mehanizam kojim je predviđeno sprečavanje takvih slučajeva sasvim dobro može da funkcioniše bez opasnosti po zdravlje pacijenta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...