Jump to content
IGNORED

genocid, holokaust, gulag, film


Аврам Гојић

Recommended Posts

Malo je bizarno nazvati jedinice gulaga - "logorima smrti". Necovecni uslovi zivota su jedno, a racionalna i u biti sasvim moderna industrija ubijanja, nesto sasvim drugo.A nisam znao za ovo, pogledacu.
pa slicnost je u tome sto je u jednom slucaju iza zice jevrejin a u drugom antisemita. odnosno isto je osim sto je potpuno razlicito.
Link to comment
  • Replies 258
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fabius maximus

    80

  • kim_philby

    70

  • Аврам Гојић

    29

  • ToniAdams

    19

Malo je bizarno nazvati jedinice gulaga - "logorima smrti". Necovecni uslovi zivota su jedno, a racionalna i u biti sasvim moderna industrija ubijanja, nesto sasvim drugo.A nisam znao za ovo, pogledacu.
Da, monstruoznost industrije smrti je nesto sto paralise normalni ljudski um. Groznicava trka sa vremenom i zelja da se iskoreni jedan narod rezultiralo je najstrasnijim zlocinom u istoriji covecanstva.To sto se SSSR-u nije nigde zurilo pa su sticenici umesto od gasa, umirali lagano za vreme teskih fizickih radova daleko od ociju javnosti, nista ne umanjuje ovaj zlocin. Ne zaboravimo da te logore nije imao ko da oslobodi i pokaze nam sve strahote koje su se u njima desavale.Kao kada bih pricao o Hirosimi a nacrtalo se njih 20 koji bi da mi objasne razloge i istorijske prilike u kojima je bomba bacena. Tema ovakvih filmova je strasna patnja ljudi prouzrokovana delovanjem drugih ljudi. Ne patnja kao posledica bolesti ili prirodnih katastrofa, vec patnja kao posledica delovanja pripadnika iste vrste.
pa slicnost je u tome sto je u jednom slucaju iza zice jevrejin a u drugom antisemita. odnosno isto je osim sto je potpuno razlicito.
U prvom slucaju, iza zice nisu bili samo Jevreji ali su oni tema ovih filmova. Strasno je to sto su bili iza zice samo zbog toga sto su Jevreji.U drugom slucaju, sve i da prihvatim ovu tvoju igru baziranu na pojedinim optuzbama protiv Solzenjicina kao antisemite, oni iza zice nisu bili tamo zbog antisemitizma. Razliciti su uzroci i razlozi ali patnja je ista. Edited by fabius maximus
Link to comment
Malo je bizarno nazvati jedinice gulaga - "logorima smrti". Necovecni uslovi zivota su jedno, a racionalna i u biti sasvim moderna industrija ubijanja, nesto sasvim drugo.A nisam znao za ovo, pogledacu.
banja smrti bi bio tacniji naziv :)staznam, ako je knjiska barem priblizno opisala uslove u istom, usudio bih se nazvati ga tako.i nije ih bas ni malo poumiralo usled necovecnih uslova zivota i rada.al ajd, ja mrzim ruse, a to je vec oftopik.
Link to comment
Da, monstruoznost industrije smrti je nesto sto paralise normalni ljudski um. Groznicava trka sa vremenom i zelja da se iskoreni jedan narod rezultiralo je najstrasnijim zlocinom u istoriji covecanstva.To sto se SSSR-u nije nigde zurilo pa su sticenici umesto od gasa, umirali lagano za vreme teskih fizickih radova daleko od ociju javnosti, nista ne umanjuje ovaj zlocin. Ne zaboravimo da te logore nije imao ko da oslobodi i pokaze nam sve strahote koje su se u njima desavale.Kao kada bih pricao o Hirosimi a nacrtalo se njih 20 koji bi da mi objasne razloge i istorijske prilike u kojima je bomba bacena. Tema ovakvih filmova je strasna patnja ljudi prouzrokovana delovanjem drugih ljudi. Ne patnja kao posledica bolesti ili prirodnih katastrofa, vec patnja kao posledica delovanja pripadnika iste vrste.U prvom slucaju, iza zice nisu bili samo Jevreji ali su oni tema ovih filmova. Strasno je to sto su bili iza zice samo zbog toga sto su Jevreji.U drugom slucaju, sve i da prihvatim ovu tvoju igru baziranu na pojedinim optuzbama protiv Solzenjicina kao antisemite, oni iza zice nisu bili tamo zbog antisemitizma. Razliciti su uzroci i razlozi ali patnja je ista.
mda. ista patnja. ne branim ja staljina ali mi se ne dopada taj bocni napad na holokaust. nije ista patnja i ni priblizno nije isto. ili je takodje ile du diable koncentracioni logor a papillion preteca shindlerove liste?btw, solzenjicin jeste apologeta ruskog antisemitizma. nisu to mracne glasine vec njegova sopstvena pisanija.inace nije ovo mesto za ovakvu raspravu.edit: afera drajfus makar priblizava djavolji otok konc logoru. Edited by kim_philby
Link to comment
postoji nacin da se meri patnja?
naravno. ukoliko od cele familije nestanu do poslednje fotografije u pecima holokausta samo na osnovu cinjenice da su deo izabranog naroda to se dosta razlikuje od okrutnih zatvora za politicke zatvorenike.eto patnja se meri nasom nesposobnoscu da o nekom dogadjaju svedocimo artikulisano pa cak ni sa fotografijama stradalih. sa gulagom niko nema problem nemogucnosti reprezentacije.plus, ti si daleko pametniji od ove jeftine abolicije nacizma. koncentracioni logori su bili fabrike istrebljenja. no one leaves this place alive.a ja sada stvarno napustam ovo mesto. imas resnaisovu noc i maglu linkovanu na prethodnoj strani pa pogledaj. eto to je moj doprinos sa filmom koji sam gledao nedavno. Edited by kim_philby
Link to comment

toni, prijatelje, logor smrti je mesto u kome se sistematski i svesno proizvodila smrt (gasne komore, masovna streljanja). u gulagu toga nije bilo. nije u pitanu patnjometrija, nego isticanje ociglednog.

Link to comment

Izrazito volim te teške politfilmove, a tu su mi favoriti (jer nisam baš išao naokolo internetom jurcati & gledati ove manje poznate) Nestali i The Killing Fields. Mislim da su dosta beskompromisni, uz nužne elemente.Balibo me čeka na disku već dva mjeseca, nikako da pogledam. dry.gif

Link to comment

^^ok, onda bih pomenuo prostu statistiku. jasne su cifre koliko je ljudi ostavilo zivote na kom mestu. i u kom vremenskom periodu. meni dovoljno da mi ne smeta takvo etiketiranje gulaga.kime, ne vidim gde bi mogao da vidis aboliciju nacizma. uopste mi nije jasno o cemu pricas.moguce da si mislio na aboliciju staljinizma.ili mislis da se nazivanjem gulaga logorom smrti vredja ausvic.sto je jedan ozbiljno fantastican rezon :)

Edited by ToniAdams
Link to comment
ok, onda bih pomenuo prostu statistiku. jasne su cifre koliko je ljudi ostavilo zivote na kom mestu. i u kom vremenskom periodu. meni dovoljno da mi ne smeta takvo etiketiranje gulaga.kime, ne vidim gde bi mogao da vidis aboliciju nacizma. uopste mi nije jasno o cemu pricas.moguce da si mislio na aboliciju staljinizma.
ne. jasno mislim na aboliciju nacizma. istu onakvu kakvu vrsi na primer nolte. staljinizam nije hitlerizam. gulag nije koncentracioni logor. a reci da je patnja uvek patnja je istovremeno i smrt i misljenja i jezika. naravno da nema spomenika civilizacije koji nije spomenik i barbarizma ali nije sve isto. fabius je vrlo jasno postavio znak jednakosti i taj znak jednakosti u ovom slucaju abolira nacizam od specificne tezine dogadjaja kakav je holokaust.kao sto rekoh idi gledaj resnaisov film i onda ako pomislis da je to adekvatan opis patnje solzenjicina u gulagu nemamo vise sta pricati na ovu temu. inace mozes ukljuciti i djavolje ostrvo koje je progutalo preko 80.000 zatvorenika (uglavnom politickih) tokom svog postojanja u listu koncentracionih logora.
Link to comment

ok, vidi sad sta sam napisao, pa kad zakljucis da nisam nikakav znak jednakosti stavljao, nego sam samo rekao da nije posve pogresno gulag nazivati logorom smrti, zbog cifara ako nizbogceg, prihvaticu izvinjenje :)i da, sumanuto je da mi merimo patnju. kogod mislio suprotno, nije dobar covek :)

Edited by ToniAdams
Link to comment

A zasto se ova rasprava ne pinuje negde pod nazivom "filozofija - pateticni pogledi Cameron-a and co. na zivot i prikljucenija Jevrejskih mucenika"? :unsure:

Link to comment
ok, vidi sad sta sam napisao, pa kad zakljucis da nisam nikakav znak jednakosti stavljao, nego sam samo rekao da nije posve pogresno gulag nazivati logorom smrti, zbog cifara ako nizbogceg, prihvaticu izvinjenje :)i da, sumanuto je da mi merimo patnju. kogod mislio suprotno, nije dobar covek :)
ok. u tvom jeziku koji je ocigledno aistorijski se to moze nazvati logorom smrti. zna se sta su bili logori smrti i sta se u njima desavalo a sta su bili gulazi i sta se u njima desavalo. i znak jednakosti je stavio fabius a ti si uskocio u camac. to te cini onako musolinijem :) @black geoge: kakve veze sada nesretni cameron ima s svim ovim?
Link to comment

ok, ako ce me musolinijem ciniti sto stavljam znak jednakosti izmedju nevinih zrtava, koje god veroispovesti bile, neka budem musolini.ti budi moja rahela :)

Link to comment
@black geoge: kakve veze sada nesretni cameron ima s svim ovim?
Zar nije pocela rasprava o filmu Hotel Ruanda pa se onda tu nadovezala Sindlerova lista (Cameron patetika), etc., etc...? Edited by BlackGeorge
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...