Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Kamena vuna 5cm pa još sa unutrašnje strane je em nedovoljna em neisplativa. Raspitaj se kod proizvođača termoizolacionih materijala šta preporučuju. Postoje za različite debljine različitih izolacija izračunati odnosi cijena izolacije/efikasnost.

I obavezno parna brana između gips kartona i kamene vune. Pravilno postavljena. 
Na spojevima spoljnjeg i unutrašnjeg zida imaćeš prekide termoizolacije. Osim što će na tim mjestima “ulaziti hladnoća” to su idealna mjesta za stvaranje buđi. Ima načina i da se to spriječi, pod uslovom da angažuješ nekoga ko zna šta radi.

  • +1 2
Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    667

  • mire

    514

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    404

49 minutes ago, djordje geprat said:

što se izolacije tiče, struka kaže da je najbolji efekat ako se postavi na spoljnu stranu spoljnog zida.Pošto je to teško izvodljivo, ja bih kupio table kamene vune od 5 cmpostavio na spoljni zid  i njih pokrio gipsanim pločama. to je 6 cm smanjenja prostorije.

 

ovo sa potkrovljem. izolacija kosog krova? visina prstorije?

 

Krov ima neku izolaciju koja je radjena pre 20 i kusur godina, iskreno nemam pojma sta se tu nalazi, no svejedno, nazalost mislim da to trenutno nije opcija i zbog finansijske situacije, a i zbog nedostatka vremena za ceo poduhvat. Krov je kos, visina je od nekih 2,80 do 1,20.

 

Dve krajnje sobe su bas otvorene, sa dve strane gledaju ka dvoristu, plus krov odozgo, znaci prakticno 3 od 6 strana kocke nema stit. Za njih sam mislio da se uradi neka izolacija iznutra na tim spoljnim zidovima, ako bi uopste imalo smisla.

 

A etazno grejanje su imali pre centralnog i pobegli sa njega jer je bilo preskupo, ne znam da li se sad pobosljala tehnologija po tom pitanju pa bi bilo mozda isplativije. Mrezu radijatora jos uvek imaju, nisu nista skidali.

Link to comment

Najjeftiniji ti je stiropor,ali on može da stvori problem kod unutrašnje izolacije,a to je pojava kondenzacije i na kraju budji.

 

Kod vune nema tog problema jer se stavlja parna brana.Jedini problem unutrašnje izolacije je što ne greješ zidove pa nemaš isjavanje toplote,što za rezultat ima brže hladjenje prostorije.

 

Što se tiče grejanja na struju i dalje je TA peć najisplativije rešenje ako ima uklopni sat,ako njega nema onda inverter klima,sve ostalo troši dosta struje.

 

Centralno sve zavisi na šta bi se grejali,što se tiče isplativosti.

  • Hvala 2
Link to comment
25 minutes ago, Bambula said:

 

Što se tiče grejanja na struju i dalje je TA peć najisplativije rešenje ako ima uklopni sat,ako njega nema onda inverter klima,sve ostalo troši dosta struje.

 

 

Da li ta inverter klima greje i na zimskim temperaturama ili se koristi za prelazni period ?

Ja pregovaram za jos jednu TA pec ali mi sam majstor kaze da i ta pec radi dobro u "prelaznom periodu". Posto mi se ne svidja ili nisam dovoljno informisan povodom vune sto stavljaju u TA pec krenuo sam da razmisljam o alternativi pa sad vidim sta si ti napisao za invereter..:). Jel imas neka iskustva sa tom klimom. Deluje kao dosta "cisto" grejanje ako moze da se koristi na nizim temperaturama. 

Link to comment
4 hours ago, villiem said:

 

Da li ta inverter klima greje i na zimskim temperaturama ili se koristi za prelazni period ?

Ja pregovaram za jos jednu TA pec ali mi sam majstor kaze da i ta pec radi dobro u "prelaznom periodu". Posto mi se ne svidja ili nisam dovoljno informisan povodom vune sto stavljaju u TA pec krenuo sam da razmisljam o alternativi pa sad vidim sta si ti napisao za invereter..:). Jel imas neka iskustva sa tom klimom. Deluje kao dosta "cisto" grejanje ako moze da se koristi na nizim temperaturama. 

Radi provereno do -20 ako je mala vlažnost vazduha,kad su magle ili velika vlažnost onda i na -3 ide u defrost koji ne traje duže od pola minuta,ali kad je velika vlažnost defrost je učestaliji i to može da bude problem gde je loša izolacija pa zbog tih pauza u radu gubiš temperaturu.Ja celu vikendicu (kuću na selu) grejem Samsungovim inverterom i dobar deo zime provodim tamo nemam drugi izvor grejanja.Vikendica je 60ak m2 velika dnevna sa spojenim kuhinjom kupatilo i jedna spavaća soba.Izolacija stiropor 8cm i PVC stolarija + je plafon u stiroporskim oblogama (tvrdo presovani stiropor 3cm).Držim je na 24 i uvek je na "drugoj brzini",i uvek imam 22 stepena.

  • Hvala 2
Link to comment

Da, više parametara se uzima u obzir naravno, strana na koji je okrenuta, učestalost i smer vetra...naravno uz sve gorenavedeno. Vrv će ti završiti posao, jedini je problem akumulacija toplote i tu je po meni jedini plus kod TA.

Link to comment

CesNajveća mana kod klime je što isušuje vazduh,pa odmah treba da se uloži u neki ovlaživač,ja sam uzeo neki Gorenje.

 

Što se potrošnje tiče,ceo januar sam proveo u vikendici klima nije gasena,račun veći za 3000din.Održavanje prosto i nikakva muka da se na 15 dana opere filter,serviser preporučuju na mesec dana,ali je 15 ipak idealno pogotovo u gradu ili gde ima dosta dimnjaka,strašno koliko se nakupi prašine,a prljav filter otežava grejanje drastično  traži veću brzinu ventilatora da bi zagrejala što povećava potrošnju.

 

Sad kad bih opet kupovao uzeo bih neku koja podržava WIFI drastično olakšava i veći je komfor nego sa klasičnim tajmerom.

 

TA peć je zakon ko ima uklopni sat,ja na vikendici imam samo monofaznu i nemam uklopni sat,tako da mi TA peć nije isplativa.Ko ima uklopni sat nema šta da razmišlja TA peć je zakon od tih jeftinih varijanti.

 

Kuću u gradu grejemo  toplotnom pumpom u kombinaciji sa podnim grejanjem,ali to je već velika investicija.

 

 

Link to comment
1 hour ago, Skyhighatrist said:

Prebacuje tarifu između skupe i jeftine na monofaznim brojilima.

 

Ne kontam, jel to nesto ilegalno? Valjda znas u koje doba dana je jeftina a u koje skupa tarifa?

Link to comment

 

10 minutes ago, goofs said:

 

Ne kontam, jel to nesto ilegalno? Valjda znas u koje doba dana je jeftina a u koje skupa tarifa?

Pa kako ti se vrši obračun koliko si koje struje potrošio? Gradska trofazna brojila (uglavnom) imaju ugrađen mehanizam kojim se upravlja daljinski, distribucija u određeno vreme pošalje signal koji promeni tarifu, stara monofazna brojila ili nemaju uklopni sat (sve vreme ide jedna tarifa) ili se uklopni sat dodaje posebno pored brojila, i on čini mi se mehanički menja tarifu (kao mehanički tajmeri).

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...