Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    670

  • mire

    520

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

On 22.9.2019. at 22:39, Grunf said:

kad sam renovirao stan, stavio sam dva PVC prozora, a vrata i prozore na terasi sam zadrzao drvene, samo ih je covek 'restaurirao', odnosno, ismriglao do golog drveta, izgitovao, zastsitio i ofarbao. super izgledaju, ne dihtuju bogznakako (to mi nije ni bilo previse bitno-nbg centralno, blok 44), ali sam posle dve godine skontao da sam se zajebao. problem su okovi, a najveci problem je sistem za zatvaranje vrata na terasama-onaj sa podizanjem rucke. nista od toga vise ne moze da se nadje, pokusavao sam i po bljuvacima. 

 

 

Tako je bilo i posle savezničkog bombardovanja. Deda mi pričao, bomba je skroz sjebala zgradu pored a na našoj je izbila prozor. I odmah posle rata je bilo jako teško naći prozor. I našli su konačno jedan na nekom drugom zgarištu ali je bio manji od ostalih na zgradi i drugačiji, jednokrilni. Ali su ga ipak uzidali i dan danas je tu prozor drugačiji od ostalih. Mi smo pre 7-9 godina renovirali sve i stavili PVC  :) 

Link to comment
12 hours ago, namenski said:

Ma ne zezajte coveka, nema na zalost od krpljenja stare drvene stolarije, traganja i ugradnje starih mehanizama nista: sta god da nadje, ostace mu krpez, vremena su se jednostavno promenila, bojim se da ce hteo ili ne morati da se prikloni progresutm i proguta PVC ili aluminijum.

sto je najludje, nisu pare bile presudne. ja sam se nesto istripovao da je PVC bzvz, istripovao se da predobro dihtuje i da ce mi se pojavljivati budj po stanu, kao nekim ljudima koje znam. onda mi je objasnjeno da to ne ide bas tako, ali sam tad vec zavrsio drvene. mislim, za sad funckionise sve, ali znam da nece predugo. doduse, jesam imao u planu da za 5-6 godina promenim tu drvenariju, samo izgleda da cu morati godinu-dve ranije

12 hours ago, djordje geprat said:

stvarno, kako to izgleda "podizanje ručke"?

 

huh, ne znam kako da ti objasnim, ako se nisi ranije sretao sa tim. aj da probam: spustis rucku, i cela vrata se podignu i mogu da se otvore, kad podignes rucku, vrata upadnu u leziste i to im je zatvoren polozaj.

Link to comment

Drveni prozori na mojoj zgradi su bili stari oko 90 godina i morali smo ih menjati samo zato što poslednjih 25+ godina nisu svake  ili svake druge godine održavani: blago i brzo šmirglanje pa onda novi sloj odgovarajućeg laka ili farbe. Da je to radjeno kako treba, bili bi dobri i danas.

Link to comment
9 hours ago, Блок_64 said:

Mislim da to o cemu pricate ima ovde

http://www.bane.rs/

nisam uspeo da nadjem ni sada, ni kada su mi renovirali stan. pregledao sam ceo odeljak 'okovi za drvena vrata'. ako si iz bloka 64, verujem da znas o kakvom sistemu otvaranja pricam? ako znas nekog ko sigurno ima tih stvari, bicu zahvalan za informaciju

Link to comment
3 hours ago, Grunf said:

nisam uspeo da nadjem ni sada, ni kada su mi renovirali stan. pregledao sam ceo odeljak 'okovi za drvena vrata'. ako si iz bloka 64, verujem da znas o kakvom sistemu otvaranja pricam? ako znas nekog ko sigurno ima tih stvari, bicu zahvalan za informaciju

Konacno sam skontao: radi se o onim mehanizmima koji su bili u modi/primenivani krajem 70-ih pa negde do sredine 80-ih na drvenoj stolariji.

Prva vrata koja su mogla da se 'kipuju', karakteristicna, barem po ex-yu po ћошкастом dizajnu rucki.

Ne pamtim kada sam to zadnji put video :sad:.

 

Sto se tvoje napomene o plasticnoj stolariji tice i opasnosti da unutrasnjost prostorije spopadne budj i mene su lozili slicno: na kraju sam garazu, radionicu i ostavu, kucni magacin, sve skupa sa kucom mozda nekih 200 metara daleko od mora, sa kolicinama vlage u vazduhu koje se - tokom cele godine - ne mogu ni zamisliti, opremio plasticnom stolarijom, kazu od bolje sorte, i nikakvih problema nema niti je bilo.

Tako da, bice da ti ono sto si napisao o zameni za par godina - ne gine.

U svakom slucaju svu srecu u trazenju mehanizama :) 

Link to comment
19 hours ago, Grunf said:

sto je najludje, nisu pare bile presudne. ja sam se nesto istripovao da je PVC bzvz, istripovao se da predobro dihtuje i da ce mi se pojavljivati budj po stanu, kao nekim ljudima koje znam. onda mi je objasnjeno da to ne ide bas tako, ali sam tad vec zavrsio drvene. mislim, za sad funckionise sve, ali znam da nece predugo. doduse, jesam imao u planu da za 5-6 godina promenim tu drvenariju, samo izgleda da cu morati godinu-dve ranije

 

huh, ne znam kako da ti objasnim, ako se nisi ranije sretao sa tim. aj da probam: spustis rucku, i cela vrata se podignu i mogu da se otvore, kad podignes rucku, vrata upadnu u leziste i to im je zatvoren polozaj.

 

4 hours ago, namenski said:

Konacno sam skontao: radi se o onim mehanizmima koji su bili u modi/primenivani krajem 70-ih pa negde do sredine 80-ih na drvenoj stolariji.

Prva vrata koja su mogla da se 'kipuju', karakteristicna, barem po ex-yu po ћошкастом dizajnu rucki.

Ne pamtim kada sam to zadnji put video :sad:.

 

Sto se tvoje napomene o plasticnoj stolariji tice i opasnosti da unutrasnjost prostorije spopadne budj i mene su lozili slicno: na kraju sam garazu, radionicu i ostavu, kucni magacin, sve skupa sa kucom mozda nekih 200 metara daleko od mora, sa kolicinama vlage u vazduhu koje se - tokom cele godine - ne mogu ni zamisliti, opremio plasticnom stolarijom, kazu od bolje sorte, i nikakvih problema nema niti je bilo.

Tako da, bice da ti ono sto si napisao o zameni za par godina - ne gine.

U svakom slucaju svu srecu u trazenju mehanizama :) 

Grunfe, poslušaj ovo što Namenski kaže.

Ja sam pre dve godine renovirao stan gde mi je živela majka. Dok je bila živa nije bilo šanse da se nešto radi, a stalno se žalila da joj je hladno. Bila je potpuno u pravu jer je stan dvostran (kroz celu zgradu) i promaja je ubijala. Zgrada je iz 1967. godine i kada smo promenili drvenu sa PVC stolarijom potpuno je druga priča. Toliko je toplo zimi da stalno neki prozor mora da bude otvoren.

Ovo za buđ nema veze. Možda ako u stanu niko ne živi i ne otvara prozore i vrata. U stanu u kome se stanuje mislim da je to nemoguće. Jedino u kupatilu ili kuhinji gde ima dosta pare a nema prozora.

Slobodno idi na PVC, Al, Al/drvo nećeš pogrešiti.

P.S. U staroj kući imamo neke slovenačke drvene prozore koji super dihtuju već više od 30 god. Ali svake ili svake 2 godine ide šmirglanje, lakiranje pa dok traje. Posle toga menjam sigurno.

Srećno

Link to comment

malo je komplikovanije od buđi, postoji još tušta i tma mikroorganizama kojima pogoduje odsustvo propuha i povećana vlažnost, mada je sasvim ok zanemariti i alergije 

 

ono što je dobro kod tih malih organizama je što se ne vide, a to znači da ne postoje

Link to comment
21 minutes ago, Braća Strugacki said:

malo je komplikovanije od buđi, postoji još tušta i tma mikroorganizama kojima pogoduje odsustvo propuha i povećana vlažnost, mada je sasvim ok zanemariti i alergije 

 

ono što je dobro kod tih malih organizama je što se ne vide, a to znači da ne postoje

Da znas da si u pravu, ja to pricam godinama, samo da mi je dohvatiti se:

001.jpg

 

002.jpg

 

006.jpg

 

005.jpg

 

007.jpg

 

Link to comment
13 hours ago, Grunf said:

nisam uspeo da nadjem ni sada, ni kada su mi renovirali stan. pregledao sam ceo odeljak 'okovi za drvena vrata'. ako si iz bloka 64, verujem da znas o kakvom sistemu otvaranja pricam? ako znas nekog ko sigurno ima tih stvari, bicu zahvalan za informaciju

 

I bre pa i ja imam takav sistem kuci.Ima sigurno samo mi daj dan dva,pitacu sutra caleta gde je on kupovao a mora da ima.

Doduse lakse bi nasli kada bi znali tacan naziv.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...