Jump to content
IGNORED

salate


gospa buba

Recommended Posts

ceeeeekaj stani hold on. mozes da pravis neuspesnu melitzano salatu, a mozes da pravis i Baba Ganoush, perfektni libanski specijalitet.pazi sad. kupis i teglu tahinija (paste od susama), i to ima u veru. na jednu teglu patlidzana stavis, za pocetak, 3 supene kasike tahinija, pa ako je preslab ukus, dodaj jos malo. izgnjeci jednu glavicu belog luka (za osetljive, moze i 3-4 cena). stavi sledece zacine: mleveni kumin (mozes ga, u nuzdi, zameniti obicnim mlevenim kimom), i malo malo muskatnog oraha. ja naprosto uzmem i umesto ovih zacina stavim zacin garam masala, ali je ljuta borba nabavljati ga. umesaj sve to sa sokom od limete (po ukusu) i maslinovim uljem. posoli, dabome, ali samo da se malo kompenzuje kiselost. ukus treba da bude susamasto aromatican, patlidzanasto konkretan, limunasto kiselkast i fino zacinjen. sluzi se u plitkoj tacni, divna stvar za umakanje.
njam! hvala na ideji, probacu svakako. (samo, ja sam sveza kuvarica, pa savladavam prepreku po prepreku. nekako imam strahopostovanje prema "egzoticnijim" jelima, pa prvo lokalno da preletim. mada pri kraju sam, ostale lovacke i jos ponesto...)na temu>citave prethodne nedelje: zelena salata, paradajz, rukola i balzamiko Edited by tazza
Link to comment

slusaj mudrog starca:egzoticna jela slobodno mozes, kako kazes, preletati. koliko god dobro da ih napravis, nece biti tako dobra kao tamo gde su nastala - tj. mozda ce biti fantasticna, ali nece biti autenticna.domaca jela se ne mogu preletati zato sto postoji lokalno prihvaceni standard ukusa. pasulj je ili dobar ili nije dobar, i to zna svako u Srbiji. sarma, riblja corba? nema tezih jela od toga.

Link to comment

moja ruska je krajnje obicna - sitno seckam kuvan krompir, sargarepu, krastavcice, jaja, dodam saku kuvanog graska, posolim, umesam majonez. sve po ukusu, posebnu meru nemam (osnova mi je neki pet krompira, a ostalog koliko zatreba)salata sa pecurkama1 belo meso kuvano , 300g sunke u crevu, 10 tvrdo kuvanih jaja, 1kg obarenih sampinjona, nekoliko cenova belog luka - sve sitno naseckati, promesati, dodati so i biber i sjediniti majonezom (ili mesavinom majonez-pavlaka). Ukrasiti narendanim trapistom/edamerom...sa susamom500g sitnog sira (svapskog), 100g susama (prepecenog u rerni da dobije zlatnobraonkastu boju), 100g seckane sunke u crevu. promesati, dodati malo pavlake. sa maslinamaizgnjecen feta sir, origano, seckane masline izmesatiŠarena salata 500 gr kukuruza – šećerca, 300gr krastavčića, 200 gr šampinjona, praziluk, 1 limunpola konzerve crvenog pasulja, 2 šoljice ulja, so i biberSkuvati i oceidti kukuruz . Krastavčiće sitno iseckati . Šampinjone blanširati , prohladiti i sitno iseckati na kockice. Sve sjediniti i preliti sokom od limuna i uljem , začiniti i sipati u čniju . Dekorisati zelenim maslinkama i peršunovim listom.

Link to comment

moja omiljena salata od tih poput ruske...kilo mortadele800 grama prazilukaso i bibermislim da se to povezuje sa dve pavlake i dve kasike mayo-amortadela jeste govno, ali je ova salata nesto mnogo carski!

Link to comment

isao ja na neku bozicnu zurku gde je bilo nas sijaset i od kojekuda a dogovor je bio da svako donese nesto klope sa sobom. dodjem ja tamo kad smesi mi se ogroma cinija ruske salate ukrasena kriskama limuna i persunom - kao da je moja majka pravila. aha, tu smo, ima jos neko iz nasih krajeva. kad, nije nego - brat bugarin! sam bario, sam seckao, sam i majonez pravio. salata bila strava i pri tom nije bila velika navala, ne znaju ljudi sta je pa su oprezni. mi se razbili! inace, ja u salate stavljam sve, osobito leti kad stalno negde jurcam i lenj sam da kuvam. bitno je da imam osnovu, neko lisce, pa gledam sta ima po kuci i trpam - povrce za salatu (luk, paprika, paradjz, krastavac, rendana mrkva, avokado, rotkvice, stagod), razna mesa od juce, ribe iz konzerve, jaja, masline, grasak, pasulj, leblebije, boranija, cvekla, razni sirevi i tako... stavljam paste, kuskus ili baren krompir, psenicu kad sam gladan da malo popunim. naravno, kombinujem po ukusu - meso, ribu i sir stavljam odvojeno a ostalo kombinujem kako volim ili cesce kako i sta imam. inace, kad imam vremena stavljam pecem povrce.a najomiljenija salata - stavim u rernu ceo patlidzan s korom, par paprika i tikvicu da se zgrila, okrecem povremeno. ostavim da se ohladi, oljustim (osim tikvice) iseckam, u to dodam ceckani svez paradajz, krastavac, dosta belog luka, fetu i ljutu papricicu i zacinim standardno - mulje, so, biber, sirce koje imam, dobro izmesam i ostavim u frizider da se ohladi i sjedine ukusi. to bi jeo svaki dan.

Link to comment

Moje omiljene salate opisao je Vasudeva. On je stvarno peder :qq:Za osvezenje: zelena salata, limunov sok, boranija (ona zuta kuvana), malo maslinovog ulja i mladi beli luk (recimo samo pera). mogu i pinjole da se dodaju. Ili indijski orah.

Edited by Glorfindel
Link to comment

i poljaci imaju rusku salatu, ali se zove drugacije - poljska salata!ajd' pogodite ko je svojevremeno odusevljeno izjavio ura, evo ruske salate (ili tako nesto), u restoranu fabrike trajkova u koszalinu. :D

Link to comment
moja omiljena salata od tih poput ruske...kilo mortadele800 grama prazilukaso i bibermislim da se to povezuje sa dve pavlake i dve kasike mayo-amortadela jeste govno, ali je ova salata nesto mnogo carski!
moja omiljena salata od tih poput mejdejkinepola kila mortadelepola kile neke dobre sunketegla majonezavekna vruceg belog lebazelena salatategla kiselih krastavcica sitno naseckanihpriprema: preseci leba uzduz na pola i izvaditi sredinu napolje. sruciti unutra teglu majoneza. na majonez staviti krastavcice. zatim prvo mortadelu, pa onda sunku. na kraju po zelji ukrasiti listicem zelene salate. zatvoriti, jesti i odmah zvati hitnu! prijatno!
Link to comment

crveni pasulj + tunjevina + kukuruz šećerac + tartar sos (kupovni) + naseckane crne maslineza doručak, branč, ručak, užinu, ranu večeru, večeru, kasnu večeru a i usput kao hoću nešto da pregrizem.

Link to comment
Moje omiljene salate opisao je Vasudeva. On je stvarno peder :qq:Za osvezenje: zelena salata, limunov sok, boranija (ona zuta kuvana), malo maslinovog ulja i mladi beli luk (recimo samo pera). mogu i pinjole da se dodaju. Ili indijski orah.
nije loshe, s obzirom na orijentaciju ^_^elem, varijacija sa boranijom:boranija (al zelena, olovka, samo barena u slanoj vodi), kuvana jaja, crni luk na kolutove. so, biber, mirodjija (bolje sveza), ulje, neko sirce. tachka.isto ide i sa pasuljem, a brez boranije. al plus masline i aleva paprika.
Link to comment
neko sirce.
e pa nece da moze neko sirce. ima sirceta i sirceta, moracemo da otvorimo novu temu da to malo elaboriramo. ne mislim na nadrkana sirceta odlezala 30 godina u bariku od 100 evara, nego ova obicna, samo gde ide vinsko, gde balzamiko, gde neka druga kiselina, ko pravi svoje sirce i od cega i tako dalje. ja vise nista ne prepustam slucaju u kahvani, trazim nezacinjeno inace ce keva u kujni da mi sljisne 2 deci esencije u kupus da mi spali jednjak
Link to comment
e pa nece da moze neko sirce. ima sirceta i sirceta, moracemo da otvorimo novu temu da to malo elaboriramo. ne mislim na nadrkana sirceta odlezala 30 godina u bariku od 100 evara, nego ova obicna, samo gde ide vinsko, gde balzamiko, gde neka druga kiselina, ko pravi svoje sirce i od cega i tako dalje. ja vise nista ne prepustam slucaju u kahvani, trazim nezacinjeno inace ce keva u kujni da mi sljisne 2 deci esencije u kupus da mi spali jednjak
dobro tebra. jabukovo :lol:elaborishi sirceta slobodno i ovde, di je salata, tu je i sirce ^_^
Link to comment
ja naprosto uzmem i umesto ovih zacina stavim zacin garam masala, ali je ljuta borba nabavljati ga.
gastronom, kapetan misina 17. prodaje se na kilo, kvalitet odlican, cak mi se cini da je mleven na mehanickom mlinu, dosta krupno zrno. uvezen iz svecke, postojbine garam masale :isuse:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...