Jump to content
IGNORED

Nasilje nad decom u Kini


Mostly harmless

Recommended Posts

Ja ne bih rekao da su razlike tolike da ne mozemo da razumemo kineze. Pre mi se cini da je 1500 godina cvrstih granica ucinilo da u Kini mogu da se uzgajaju biljke sa izdeformisanim stopalima. U ratovima natrpanoj Evropi takve zene bi predstavljale samo teret.Ko zna zasto napadaju decu ali meni se najlogicnije objasnjenje cini ovo zbog hladnog oruzja. Bolje bi bilo da neki psihijatar analizira ali izgleda mi kao da takvi ludaci zele da maksimalizuju stetu (biraju prostore sa velikim brojem ljudi, natovare se oruzjem ko rambo...). E sad kad imas m16 onda ti je najlakse da odaberes velike mete tj. odrasle. Kad imas noz onda ces najvise ubiti dece pre nego te zaustave. Odvratno ali logicno.I zar nije u SSSRu bila mantra da komunizam ne proizvodi serijske ubice pa kad se raspao je otkriveno da su postojale desetine takvih koje je drzava sasvim lepo zataskala.

Link to comment

Takve vesti u Kini apsolutno nisu mogle da budu objavljivane. Razlog za to nije komunizam nego jedna specificnost kineske uprave koja postoji jos od antickih vremena: oblasni gospodar, komesar, kako god, svojim ugledom odgovara za svoj domen. Prijavljivanje incidenata visoj instanci znaci da se incident dogodio, sto je dokaz lose uprave. Iz ovog razloga je Kina uvek bila zemlja dobrih vesti. Najdrasticniji primer zataskavanja incidenata je onaj iz 1976. godine (godina zemljotresa u Tangshanu), kada su oblasni upravnici izbegavali da zovu vojsku u pomoc - parola "resicemo sami" je odnela desetine hiljada zivota.(Potpuno nevezano, ali govori i o tome sta Kinezi mogu kada zaista zapnu za nesto: jedna celokupna oblast oko epicentra zemljotresa imala je minimalne ljudske zrtve. Zasto? Zato sto su seizmolozi, i to na kraju kulturne revolucije tokom koje se svaki naucni i intelektualni napor tretirao kao nesto sto je dostojno samokritike, izradili potpuno precizne modele nastupajuceg zemljotresa, a oblasni upravnik je rizikovao karijeru, mozda i slobodu tako sto je mesecima pripremao, i pripremio, planove za slucaj zemljotresa, od ponasanja tokom udara do evakuacije).

Link to comment
Ja ne bih rekao da su razlike tolike da ne mozemo da razumemo kineze. Pre mi se cini da je 1500 godina cvrstih granica ucinilo da u Kini mogu da se uzgajaju biljke sa izdeformisanim stopalima. U ratovima natrpanoj Evropi takve zene bi predstavljale samo teret.Ko zna zasto napadaju decu ali meni se najlogicnije objasnjenje cini ovo zbog hladnog oruzja. Bolje bi bilo da neki psihijatar analizira ali izgleda mi kao da takvi ludaci zele da maksimalizuju stetu (biraju prostore sa velikim brojem ljudi, natovare se oruzjem ko rambo...). E sad kad imas m16 onda ti je najlakse da odaberes velike mete tj. odrasle. Kad imas noz onda ces najvise ubiti dece pre nego te zaustave. Odvratno ali logicno.
Nije poenta u tome da su Kinezi toliko različiti kao ljudi da ne možemo da ih razumemo, nego da se, između ostalih, suočavaju sa problemima i stresom koje mi ovde nemamo ili za njih ne znamo. Ne mogu da kažem "verovatno je mentalno pukao kad je čuo da Šormaz napušta DSS" ili "ušao je svojom Škodom u jednosmernu ulicu i suočio se sa tvrdim patrijarhovim pogledom na čelu spasovdanske litije - it made him crack".Ista priča je i sa ovom maksimalizacijom štete - "tebi je najlogičnije objašnjenje"; he went cuckoo, for fuck's sake - mentalno zavrnuti su poznati uglavnom po tome što razmišljaju logično i krajnje racionalno, zar ne? Onaj tip iz "Kad jaganjci utihnu" je pravio odelo od ljudske kože zato što mu je bilo hladno? Edited by Razzmatazz
Link to comment
Nije poenta u tome da su Kinezi toliko različiti kao ljudi da ne možemo da ih razumemo, nego da se, između ostalih, suočavaju sa problemima i stresom koje mi ovde nemamo ili za njih ne znamo. Ne mogu da kažem "verovatno je mentalno pukao kad je čuo da Šormaz napušta DSS" ili "ušao je svojom Škodom u jednosmernu ulicu i suočio se sa tvrdim patrijarhovim pogledom na čelu spasovdanske litije - it made him crack".Ista priča je i sa ovom maksimalizacijom štete - "tebi je najlogičnije objašnjenje"; he went cuckoo, for fuck's sake - mentalno zavrnuti su poznati uglavnom po tome što razmišljaju logično i krajnje racionalno, zar ne? Onaj tip iz "Kad jaganjci utihnu" je pravio odelo od ljudske kože zato što mu je bilo hladno?
Ne bih rekao da se njihovi problemi toliko razlikuju, posebno u globalizovanom drustvu sa globalizovanim pogledom na svet. Na svakom kongresu KP Kine se govori da politicari treba da se cuvaju zelje za kockom, zenama i moci jer ih to vodi u propast. Da li se zove Sormaz ili Wing Chu manje je bitno.Osim toga neko ko je u stanju da izvede ovakav cin ludosti mora biti u stanju i da pre toga jede, spava i isplanira ga. Hocu reci da delovi njegovog mozga rade dobro samo ih je onaj poludeli deo upregao u svoje potrebe. Ako ne bi smo logikom pokusavali da shvatimo sta nagoni nekog na to onda ne bi smo ni jednom coveku sa psihickim problemima mogli da pomognemo. Ili bi ti da se okrenemo veri i nekom ritualu isceljenja posto logika sigurno ne pali? :P
Link to comment

Logika koju koriste psihijatri da bi nekome pomogli i logika koju je u svojoj glavi splela mentalno obolela osoba su dve različite stvari. Inače nam za isceljenje ne bi trebali psihijatri i psiholozi, nego bi bio dovoljan neko za "zdravom logikom", recimo neko sa nekog srpskog foruma na primer tongue.gifSiguran sam da se mnogim mentalno obolelim kriminalcima iz njihove tačke gledišta uglavnom sve čini logičnim. I ne samo kriminalno obolelima; šta ja znam, čovek je "video" kako mu se insekti zavlače pod kožu i jedino logično rešenje jeste bilo da uzme žilet i iseče se svuda po telu da bi ih iščeprkao napolje. Ne verujem da bi ga doktor potapšao po ramenu i rekao "i ja bih to isto uradio". Naravno da mozak takve osobe nije totalno ugasio i da čovek jede, spava, vraća kusur i veže pertle ujutru, ali ovde ne pričamo o takvim stvarima, nego o suštini njihovog zločina - izboru žrtve. BTW, Kina je vrlo velika zemlja sa vrlo nezgodnom diskrepancom između razvijenog istočnog odnosno priobalnog dela i zaostale ruralne unutrašnjosti. Pripisati atribute globalizacije celom tom teritoriju malo nije opravdano; razlike (daleko manje, naravno) postoje i u Srbiji između Beograda i unutrašnjosti, a da neće tamo. Lepo je što političare upozoravaju na greh prilikom partijskih sastanaka - verujem da ostatak članova partije smerno prati njihov svetao primer.Vaso, oko te teme sa decom, planiranjem porodice i ostalog tamo ima interesantnih detalja. Npr:

The one-child policy is resisted, particularly in rural areas, because of the need for agricultural labour and a traditional preference for boys (who can later serve as male heirs). Families who breach the policy often lie during the census. Official government policy opposes forced sterilization or abortion, but allegations of coercion continue as local officials, who are faced with penalties for failing to curb population growth, may resort to forced abortion or sterilization, or manipulation of census figures. The government is particularly concerned with the large imbalance in the sex ratio at birth, apparently the result of a combination of traditional preference for boys and family planning pressure, which led to the ban of using ultrasound devices for the purpose of preventing sex-selective abortion. Other factors include under-reporting of female children to circumvent the law and that some areas unofficially allow a second child if the first is not a male but not otherwise.
Edited by Razzmatazz
Link to comment

Pa trudimo se da shvatimo. Ne kazem ja da cemo uspeti ali drugog izbora nemamo ako vec diskutujemo. Il da zatvorimo temu i prepustimo strucnijima da nam jave? No problemo.Inace slazem se da postoje ogromni delovi Kine koji su zaostali. Globalizacija ce ti pomoci da dobijes naizgled podrsku za te lude ideje ali one nastaju nevezano od globalizacije. Meni je samo mirisalo da su vesti o slicnim "poduhvatima" doprli do ludih glava i bili okidac zbog koga je toliko zlocina uradjeno u kratkom roku. A mozda je u pitanju samo to sto je Kina velika...

Link to comment
  • 2 years later...

Mislim da takav model ludila nema veze sa podnebljem, nacijom, tradicijom. To je čisto ludilo sa dodatkom zla, tipa onog u Adi, kod nas, od pre neki dan. Ljudska vrsta je darovana ponekim pojedincem na deset ili pedeset miliona, koji joj ne služi na čast, a način života može samo ubrzati ili usporiti izvesnu stvar ili odrediti tehniku.

Edited by kapetanm
Link to comment

Opet nemam pojma šta da mislim. Kada je krenulo sa ovim pre godinu-dve, kada sam se pitao šta se to dešava sa Kinezima, ponadao sam se da je to ipak izolovani incident (ili dva), i da će ova tema zapasti u zaborav arhive foruma.

Link to comment

Uh, eksperti za socijalna tumbanja kazu da je to sve zbog opresije onih nize na soc. lestvici (to je kao lower class verzija klebolda i harrisa, hteli da usmere paznju na svoju potlacenost egzibiconistickim copycat spree-jem, a poznato je da su kinezi psihopati i da nece ni blinknuti jer gaze decu kamionima kao dobar dan :wacko: ... Da li je slucajnost da su masakri krenuli od ruralnog doktora? ) :thumbdown:

"Why is this happening? It's mainly because many ordinary people's lives are not showing any definite improvement. For some, at the lowest level of society, life is getting worse and much harder," said Hu Xingdong, an expert on social issues at the Beijing Institute of Technology. "These people don't have the right to speak out, complain or petition. The weakest group has become marginalized, and now it's getting violent."
Edited by palfoot
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...