Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Није искључено да следећа мета гнева буду имигранти. Грчка је препуна Албанаца који су ту илегално, практично пола радника у грађевини су албански дунђери, пуно конобара и Катица за све (ван Халкидика). Они тренутно раде оно што је Грке мрзело да раде (док је држава плаћала онако како је плаћала), сада ће та прича да се мало заоштри.

Link to comment
Није искључено да следећа мета гнева буду имигранти. Грчка је препуна Албанаца који су ту илегално, практично пола радника у грађевини су албански дунђери, пуно конобара и Катица за све (ван Халкидика). Они тренутно раде оно што је Грке мрзело да раде (док је држава плаћала онако како је плаћала), сада ће та прича да се мало заоштри.
nazalost, verovatno ce ti se predvidjanje ostvariti..hteo bih samo jos da pohvalim nacin na koji beowl diskutuje o ovoj temi. pravo ga je zadovoljstvo citati.
Link to comment
da odraste.
Postoji. Ni ja ne znam zasto je G.G. upotrebio 'kvazi'... nazalost, jos uvek postoje ljudi koje posmatraju svet iz te perspektive.
Pravo je zadovoljstvo chitati ovako zrele i konstruktivne komentare. Argumenti su samo za nijansu slabiji od onih "partizan je bolji od zvezde" ili "moj tata je jachi od tvog tate". Bravo.
Link to comment

Gledam ove vesti iz Grčke i prosto ne mogu da se načudim. Nije mi jasno kako ti ljudi očekuju da žive kao bubrezi u loju a da ne plaćaju porez. Čuo sam interesantan podatak na TVu pre neki dan: Toliko malo ljudi plaća poreze u Grčkoj da vlada godišnje gubi negde oko 20 milijardi američkih dolara. Mala ilustracija: Ja godišnje u startu platim oko 30% svojih ukupnih prihoda na razne kanadske poreze, osiguranja, i doprinose. GDP po glavi stanovnika u Kanadi je oko 40 hiljada dolara (čisto da se stekne neka ideja o tome koliko bi približno tih 30% bilo za nekoga sa prosečnim primanjima, da ne ulazim u svoja). Osim tih 30% koji se u startu otfikare, tu je i porez na kupovinu skoro svega što nije hrana (koji je u mojoj provinciji 13%), a tu je i porez na imovinu (moj je 3 hiljade dolara godišnje). Poenta je da svaki građanin ove zemlje raznim vladama u raznim porezima plati neke silne hiljade (i hiljade) dolara poreza. Nije da se to čini s pocupkivanjem od sreće, ali je svima jasno da nema države relativnog socijalnog blagostanja, dobre infrastrukture itd. bez ličnog doprinosa koji svako od nas mora da napravi. Stoga su mi bljutavi ovi protesti u Grčkoj. Ne mogu da se oduprem utisku da su najobičniji izraz onog odvratnog muvačkog i burazerskog mentaliteta koji i svi mi koji smo makar neko vreme živeli u Srbiji vrlo dobro poznajemo. :yucky:

Link to comment

grci objasnjavaju sta znaci stara parola - "ostro i bezveze".apsolutno besmislen sled dogadjaja, lisen bilo kakve artikulacije ili cilja. kada su albanci doveli drzavu na ivicu, barem su imali skladista oruzja da ih isprazne i tako dobiju iluziju da su nesto uradili. grci nece ni to moci. kada se sve podvuce, realno su veci jadnici cak i od nas. imali su nesto - sto svojim radom nisu zasluzili - sada nemaju i mozda ce tek njihovi unuci to moci da vrate. mi nismo imali nista pa nam se jebe, a sada mozemo da im prodamo know how o zivotu za 20 evra mesecno. uskoro ce im biti potreban. kroacijo, hir aj kam na leto. ne jebem da me neki revolucionarni basibozuk saceka iznad larise sa kratezom na putu i ostavi me na putu bez kola, suncobrana, kupacih gaca i peraja.

Link to comment
Gledam ove vesti iz Grčke i prosto ne mogu da se načudim. Nije mi jasno kako ti ljudi očekuju da žive kao bubrezi u loju a da ne plaćaju porez. Čuo sam interesantan podatak na TVu pre neki dan: Toliko malo ljudi plaća poreze u Grčkoj da vlada godišnje gubi negde oko 20 milijardi američkih dolara. Mala ilustracija: Ja godišnje u startu platim oko 30% svojih ukupnih prihoda na razne kanadske poreze, osiguranja, i doprinose. GDP po glavi stanovnika u Kanadi je oko 40 hiljada dolara (čisto da se stekne neka ideja o tome koliko bi približno tih 30% bilo za nekoga sa prosečnim primanjima, da ne ulazim u svoja). Osim tih 30% koji se u startu otfikare, tu je i porez na kupovinu skoro svega što nije hrana (koji je u mojoj provinciji 13%), a tu je i porez na imovinu (moj je 3 hiljade dolara godišnje). Poenta je da svaki građanin ove zemlje raznim vladama u raznim porezima plati neke silne hiljade (i hiljade) dolara poreza. Nije da se to čini s pocupkivanjem od sreće, ali je svima jasno da nema države relativnog socijalnog blagostanja, dobre infrastrukture itd. bez ličnog doprinosa koji svako od nas mora da napravi. Stoga su mi bljutavi ovi protesti u Grčkoj. Ne mogu da se oduprem utisku da su najobičniji izraz onog odvratnog muvačkog i burazerskog mentaliteta koji i svi mi koji smo makar neko vreme živeli u Srbiji vrlo dobro poznajemo. :yucky:
Jeste da si u samom postu nagovestio, ipak moram da te pitam. Jel ovih 30% poreza vaze za sve gradjane Kanade, bez obzira na prihode, ili ne?
Link to comment
Nikakvih sistemskih zahteva, nazalost, nema. Nedostaje politicka artikulacija protesta i samim tim je jalov.
Obicno je tako kada se udari u zid. Pitanje je da li je ikakva artikulacija moguca sem one koja je neophodna i Srbiji: demontaza mentaliteta koju su (na vreme?) uradili Turci ili npr. Japanci.Grke su sjebali trendovi koje nisu ispratili na vreme. To i nas ceka, samo sto smo mi bolesniji, pa i bolest temeljnije (sporije) napreduje.
Link to comment

Mandingo, 30% Plaćaju ljudi s prosečnim prihodima (tu računam razne doprinose koji idu uz osnovni porez na prihod tipa Employment Insurance, penziono itd.). Ljudi s manjim prihodima plaćaju nešto manje, oni s jako malim ništa, a oni s većim više.

Edited by bus
Link to comment
kroacijo, hir aj kam na leto. ne jebem da me neki revolucionarni basibozuk saceka iznad larise sa kratezom na putu i ostavi me na putu bez kola, suncobrana, kupacih gaca i peraja.
Pomenuo sam pre neku stranu da je jedino što će Grci postići ovim glupavim protestima to što će im propasti sezona (a turizam im je valjda najvažnija privredna grana). Niko ne želi da uđe u banku i da strahuje da će mu uleteti molotovljev koktel. Nekoliko mojih prijatelja je bilo na ivici odustajanja i pre ovog sranja, a sada je vreme kad se prodaju aranžmani. Mogu samo da zamislim šta o svemu ovome misle Nemci, a oni su Grcima najvažniji klijenti.
Link to comment
Da li ti mislis da su ljudi kojima se sad zakida crkavica krivi sto je drzava u kurcu? A ovdasnja raja, dupelizacka se boji da se ne pokvari idila EU dok mi ne stignemo tamo. Trulo je i crkava, jebi ga...Ovo je za mene cista politicka i ideoloska stvar pa tek onda ekonomska: Nek za krizu placaju oni koji su je stvorili (izmislili). Zasto da radnici placaju krizu? Jel to njima bilo super i bahatili su se pa napravili sranje?? Zato je lose?Nisam tamo, pratim (alternativne) medije i imam dosta prijatelja Grka sa kojima se cujem u vezi ovoga...
Nek elita i plati.Nije lik sto raznosi postu ili popravlja autoput sigurno napravio sranje a po njegovu platu su prvo dosli sad.Zamisli, prljavi Grci hteli da zive kao ostatak EU! Ne moze to tako! Ima jedna EU i druga EU... Druga EU samo pravi neka sranja ovim lepim i pametnima u prvoj EU, umesto da budu dobri pa ce prva EU da im dodje tu na letovanje i ostavi baksis.
Odrasti, Mali Veseljače!Zakjučak može da se izvede u par rečenica; Grci su decenijama živeli daleko iznad mogućnosti (a nisu poput SAD u mogućnosti da račun za to ispostave nekom drugom). Račun je stigao na naplatu. Šlajpik je prazan. Sledi stezanje kaiša i svođenje na realne mogućnosti.To bi bilo to.
Link to comment
Najbolje se Srbi bore...
Ali ja se uopšte ne borim (za Srbiju). Srbija me naprosto ne interesuje. Zato i ne živim u njoj, niti učestvujem u bilo kakvim diskusijama o srpskoj politici. Jednostavno ukazujem na uzrok sranja u Grčkoj, što je ovde tema. Ljudi vole da muvaju, društvo im je korumpirano, ne vole previše da rade (ajd da povučem ovu neosnovanu generalizaciju), i ne vole da plaćaju porez. Stvarno nije rocket science. Al zato spališe troje bankarskih službenika dok si reko keks. Edited by bus
Link to comment
Najbolje se Srbi bore...
... kada se bore za prava potlačenih grčkih državnih službenika? ... podržavajući anarholiberale na daljinu?... kada kače setne grčke pesmice sa jutjuba na internet?
Link to comment

Атина, 27. априла – Десетине грчких војни пилота су објавиле штрајк! Прецизније, саопштили су да се лоше осећају, да имају психичке и физичке сметње и да зато одбијају да полете на редовне тренинге. С обзиром на то да је људима у униформи забрањена свака отворена форма штрајка, на овај начин они су свом министру и влади ставили до знања да протестују због нових пореских мера које ће се од сада односити и на њихове зараде.Министар одбране Евангелос Венизелос оштро је осудио понашање војних пилота и поручио да је „тужно што управо они који се сматрају заштитницима грчког неба, сународницима стављају до знања да то за њих није питање части и отаџбинског дуга већ да је у позадини свега обична, економске корист”.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...