Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Ponavljam, ne mora nužno biti tako. Izbor pred kojim se nalaze je tragičan i verovatno će im trebati neko vreme da to shvate. Na ulicama nisu samo bumbari iz javnih preduzeća već i studenti, penzioneri, novinari jbt... Kapiram da bi im se i dobar deo radnika iz privatnog sektora priključio kada bi mogao, a svi imaju neke svoje razloge da budu besni. Mislim da je tvoja definicija o neartikulisanom izlivu gneva za sada najpreciznija jer ovakav bankrot se zaista retko viđa. A čekaju nas još veći i spektakularniji.
Mislim da se tragicnost situacije tek danas pocinje shvatati. Jos pre par meseci citao sam iscrpne analize koje pokazuju da evrozona nema bas nikakav contingency za potencijalni izlazak neke zemlje iz sistema evra. Kako ce funkcionisati medjubankarsko trziste koje diktira kamatne stope na nivou kontinenta? Sta sa suvisnim evrima u sistemu, kako ih povuci iz ukupne novcane mase? Cak i da evro prezivi u ovom obliku, postoje i vrlo neprijatne posledice eventualne destabilizacije zajednickog trzista koje mogu dovesti do stambene krize: nestabilnost i nepoverenje banaka u sistem bi doveli do veceg porasta EURIBOR-a za koji se vezuju stambeni krediti u evrozoni, a ne treba da objasnjavam sta to znaci za lokalne ekonomije.Grci su, kao kolektiv, danas nazreli jednu vrlo sumornu buducnost koju je izgleda nemoguce izbeci.
Link to comment

Ja bih rekao da je u ovome problem.Congress Refuses to Outlaw Insider Trading For LawmakersSa strane se ucitava video, poslusajte.Inace imaju i preko bare probelma.-------------------------------------------------Oakland Is About To Go BustMay. 5, 2010, 1:56 PM The party is over for Oakland even whether its city council is willing to admit it or not. As always, union contracts and pension benefits drove the city into the ground. Please consider Oakland faces pension costs, higher taxes.

Link to comment
Ono sto mene zanima jeste: da li je nekome palo na pamet da Grke mozda iritira cinjenica da nikome ne pada na pamet da zbog bankrota Grcke eventualno neko bude pozvan na odgovornost? govori se o stezanju kaisa, a niko ne govori o tome sta uraditi sa onima koji su to izazvali.
Beowl već reče kako za sada o ovome nema ni govora na protestima, ali čisto akademsko pitanje - koga je, realno, moguće pozvati na odgovornost pred zakonom? Da se ne pravim da poznajem previše prilike u Grčkoj, uglavnom ono što se piše i analizira o njoj u prošlih nekoliko meseci, i što je ukratko sažeto na ovom topiku:-država koja je najveći poslodavac, tj zapošljava mnogo više ljudi nego što treba, i nego što može da plati-država koja tim istim radnicima u javnom sektoru daje plate i beneficije koje ne može da pokrije ili penzije koje nemaju pokrića u finansijskom sistemu-država koja non stop uzima sve više i više zajmova i upucava ih u infrastrukturu, Olimpijadu, i sudeći po ovome gore nabrojanom, održavanje socijalnog miraPošto je valjda nemoguće da je ovo "zasluga" jedne ili samo dve vlade i nekoliko mandata već da je problem mnogo duži i dublje urezan u društvu, protiv političara je potpuno nemoguće tražiti bilo kakav proces (osim ostavki). Gnev naroda na ulicama možda ide na banke i institucije u privatnom sektoru koje se bogate (kao i svuda drugde), ali šta može da uradi? Da tuži direktore što svojim radnicima daju odlične plate da bi svojoj firmi osigurali profit?
Link to comment
Naravno da nisu. Ali dug je napravljen i ti sad možeš da ritualno raščerečiš sve poslanike i bankare, i zapleniš im imovinu - nećeš pokriti ni 5% tog duga.
Ako će da pokrije makar do tih 5% duga, zašto da ne? Nego je valjda bolje da ti koji su krivi i odgovorni nastave da rade isto što su i do sada...Uostalom, koliko mi je poznato, otuđivanje imovine par grčkih multimilijardera bi moglo da pokrije daleko više od 5%.
Grchkim radnicima niko nije zavukao ruku u dzep i uzeo im novac. Ostaju bez nechega za shta vishe nema para. Tako da ne razumem shta znachi "uzima im se kad neki imaju milion puta vishe". So fucking what? I ti shto imaju milion puta vishe ce manje da dobiju.
Zezaš? Misliš, ako ti se skreše plata, i usput moraju da po zakonu ekonomije propadnu silna preduzeća i XYZ ljudi da ostane bez posla, niko ti ne zavlači ruku u džep?
Dobro, možeš li najzad da mi odgovoriš na dva prosta pitanja:1. Da li je cilj demontaža sistema u kojem brokeri i članovi UO žive kao bubrezi u loju na račun učitelja i lekara, ili je cilj da učitelj i lekar zadrže 13-tu i 14-tu platu koju na dug dobijaju od sistema koji su kreirali brokeri i članovi UO?2. Da li, čoveče, shvataš da je danas ubijeno troje službenika banke, koji su zarađivali manje od učitelja i lekara? Da li ti to nešto govori?
1. To neće da može bez da se uklone oni koji su od takvog sistema imali najviše koristi a to je, vrlo jasno, elita, ma koliko u apsolutnim vrednostima ispadalo da je 8 miliona ljudi trošilo više od njih 20-ak hiljada.2. Govori da isto tako ove silne banke po Srbiji sa svojim zgradurinama nisu realne™ i da bi radnici u njima trebali da traže veće plate zbog rizika.
Problem u Grčkoj je taj što radnici ne žele da plaćaju grehe političara (što je sasvim u redu) ali u isto vreme ne shvataju koliko je situacija ozbiljna tj. da su prekasno krenuli u opšti bunt.
Dakle, bolje bi bilo da se ne bune?U principu, pravo je pitanje kako će uopšte moći da uštede 300 milijardi dolara? Od čega? Na koju foru? Koliko im je to samo BDP-ova?
Krenuli su u opsti bunt samo kada su njihove guzice bile ugrozene - a do tada je sve bilo ok...sto se tice grehova politicara, oni su za te politicare glasali (u Grckoj inace zakon nalaze da svako mora da glasa - sad ne znam da li to sprovode u delo) - ovo nije nesto sto je napravljeno samo u prethodnih 5 ili 10 godina, Grcka vuce strukturne probleme odavno.Nemam nikakve simpatije prema grckim drzavnim sluzbenicima, kao sto nemam ni prema ogromnoj vecini srpskih drzavnih sluzbenika. Oni su pristali na taj sistem da ne rade mnogo (kolika je produktivnost u Grckoj?), da im drzava isplacuje 13. i 14. platu, da se zaposljavaju preko veze, da imaju preveliki broj radnika u drzavnim firmama i ustanovama...na to se niko nije bunio (u nekoj vecoj meri). Jeste, sve sami grehovi politicara i elite, a gradjani eto ni krivi ni duzni. Malo morgen...kakav narod, takva i vlast.
Pa da, jeste, oni su za te političare glasali <_< Tako ćemo i mi biti krivi za koju godinu, jer smo glasali za te političare :isuse: Za Dinkića naročito. "Oni su pristali na taj sistem" :lol: Nisu oni pristali ninašta, taj sistem je uspostavljen, da ne kažem nametnut (bez obzira da li je nametnut silom ili podstrekivan i promovisan od strane vladajuće elite), ljudi samo plivaju, hteli ne hteli, jer taj sistem ne može da se promeni. Uostalom, podstrekivan je i odobravan spolja. Sve se bojim da su svi tek sada postali svesni šta je zla Grčka elita radila proteklih godina. Mislim, živeli su kao bubrezi u loju, svako je imao moped, zastrašujuće.
ММФ факат није свемоћан, али када се од њих повлаче неке паре - нека ме исправе ако грешим они који боље знају - они воле да гвирну у књиге и виде да ли цифре изгледају тако да има смисла те паре позајмљивати. Другим речима, да не бацају у бунар без дна. Наравно, могу се догодити непредвиђене ствари и цела та конструкција просто може да се сломи. Када ствари крену низбрдо, онда ни ММФ не помаже, али када се са њима уђе у игру постоји барем неко ко са стране погледа и види оно што пук не може. Сва она условљавања су нешто што бирачи не траже од политичара, тј. оно што политичари - чак и да део бирача од њих то тражи - никада не би сами урадили пошто није политички пробитачно. Ту ММФ дође доста згодно - њихов притисак оправдава непопуларне потезе, а сам ММФ испадне жртвени јарац пред домаћом публиком. Наравно, греши и ММФ, али често представља брана потпуној бахатости и демагогији која уме да зацари чак и у бољим парламентарним демократијама.Код Грка се одавно показало да су цифре штеловане како се коме прохтело. Нпр., цела нација је у трансу клицала Олимпијади, а онда се испоставило да су на исту потрошили неколико пута више новца него што је било потребно, од чега доста на борилишта и игралишта која више ничему неће служити. У последњих десет година јавни сектор им је нарастао као балон, а плате унутар њега се практично дуплирале. Већ неколико година се зна за проблем са дуговима, само што ни политичари нису хтели да кажу истину, а ни бирачи нису желели да штедња крене мало раније.Грчка је прерано ушла у ЕЗ и још 'прераније' у еврозону.
MMF je polupolitička institucija za upumpavanje keša, koja ponekad deluje profesionalno, a ponekada deluje u skladu sa naređenjima onih ko ih finansira. Čik pogodi ko je glavni finansijer. A cifre su štelovane svuda, to je barem danas jasno, otuda i svetska kriza. Naravno, ima i štelovanja i štelovanja™, ali svodi se na isto. U zavisnosti od stepena katastrofe neka bude i stepen odgovornosti pred bogom i ljudima. To bi bilo baš pravoslavno™.
Beowl već reče kako za sada o ovome nema ni govora na protestima, ali čisto akademsko pitanje - koga je, realno, moguće pozvati na odgovornost pred zakonom? Da se ne pravim da poznajem previše prilike u Grčkoj, uglavnom ono što se piše i analizira o njoj u prošlih nekoliko meseci, i što je ukratko sažeto na ovom topiku:-država koja je najveći poslodavac, tj zapošljava mnogo više ljudi nego što treba, i nego što može da plati-država koja tim istim radnicima u javnom sektoru daje plate i beneficije koje ne može da pokrije ili penzije koje nemaju pokrića u finansijskom sistemu-država koja non stop uzima sve više i više zajmova i upucava ih u infrastrukturu, Olimpijadu, i sudeći po ovome gore nabrojanom, održavanje socijalnog miraPošto je valjda nemoguće da je ovo "zasluga" jedne ili samo dve vlade i nekoliko mandata već da je problem mnogo duži i dublje urezan u društvu, protiv političara je potpuno nemoguće tražiti bilo kakav proces (osim ostavki). Gnev naroda na ulicama možda ide na banke i institucije u privatnom sektoru koje se bogate (kao i svuda drugde), ali šta može da uradi? Da tuži direktore što svojim radnicima daju odlične plate da bi svojoj firmi osigurali profit?
Utoliko je još suludije kako ne bi mogla jedna sveobuhvatnija istraga da utvrdi ličnu odgovornost za barem par stotina najbitnijih faca. Međutim, toga nikako da se neko seti, a posle se svi čude otkuda se peče ražanj po ulicama, a svi zecovi™ u šumi.Elem, da živim u nekoj drugoj državi, pa da poželim da se ovde desi totalni slom i da vam svima skrešu plate 50% i da pola vas ostane bez posla, pa da vam tupim kako "to što ste zarađivali nije bilo realno" i da "morate da shvatite da ste vi deo problema", sa sve pozivanjem da se slučajno ne desi nešto vladajućoj garnituri i odgovornima jer je svaki ljudski život svetinja....što će se ionako desiti...:cry:
Link to comment
Dobro, možeš li najzad da mi odgovoriš na dva prosta pitanja:1. Da li je cilj demontaža sistema u kojem brokeri i članovi UO žive kao bubrezi u loju na račun učitelja i lekara, ili je cilj da učitelj i lekar zadrže 13-tu i 14-tu platu koju na dug dobijaju od sistema koji su kreirali brokeri i članovi UO?2. Da li, čoveče, shvataš da je danas ubijeno troje službenika banke, koji su zarađivali manje od učitelja i lekara? Da li ti to nešto govori?
1. Nemam pojma, nadam se da je ovo prvo.2. Naravno, nisam ni mislio da ce poginuti neko kriv za sranje. Sta sad? Narodni revolt je ruzna i nasilna stvar. I naravno da mi je zao i ljudi i toga sto ce razni smradovi poput Papandreua i mnogog forumasa to da guraju u prvi plan kad se prica o ovome. Edited by Mp40
Link to comment

Nikakvih sistemskih zahteva, nazalost, nema. Nedostaje politicka artikulacija protesta i samim tim je jalov.

Link to comment
U principu, pravo je pitanje kako će uopšte moći da uštede 300 milijardi dolara? Od čega? Na koju foru? Koliko im je to samo BDP-ova?
Naravno da neće ni uštedeti ni vraćati. Kao što ni mi nećemo vratiti onih 20 milijardi koje dugujemo. A pomalo sumnjam da i cvikeraši iz MMF-a koji donose odluke to ne znaju. Nama daju pare sa uslovima da stegnemo deficit na 3% samo iz razloga da se donekle osiguraju da ne bude baš da bacaju 3 milijarde u vetar, nego da se makar deo toga usmeri u "programske" svrhe. A s obzirom da mi vučemo 3, a Grci 120 milijardi, logično je da je njihova lista uslova malo duža. "Dobićete pare, ali neće moći kao ranije".
Ako će da pokrije makar do tih 5% duga, zašto da ne? Nego je valjda bolje da ti koji su krivi i odgovorni nastave da rade isto što su i do sada...Uostalom, koliko mi je poznato, otuđivanje imovine par grčkih multimilijardera bi moglo da pokrije daleko više od 5%....1. To neće da može bez da se uklone oni koji su od takvog sistema imali najviše koristi a to je, vrlo jasno, elita, ma koliko u apsolutnim vrednostima ispadalo da je 8 miliona ljudi trošilo više od njih 20-ak hiljada.
Ajde za trenutak da prihvatim krucijalni faktor oduzimanja svega tom efemernom telu zvanom elita, dakle nekih 20.000 ljudi i par grčkih multimilijardera. Okej. Ono što mi prvo upada u oči je da u ovih 3-4 nedelje koliko sva halabuka oko krize traje, nijedan PeraMikaŽika iz Atine ili Grčke nije zucnuo o eliti, o multimilijarderima. Pa kod nas poturi mikrofon bilo kome na ulici, pričaće o Miškoviću, Dinkiću, kontroverznim bizmismenima, ja se naslušao intervjua sa običnim svetom Grčke u prošlih nekoliko nedelja onoliko, niko ni da pomene tu famoznu elitu. Samo vladino stezanje kaiša i da će imati manje para.
Link to comment

zajebano je vec i to sto i opozicija (vjerovatno) moze da ponudi jedino - isti paket mjera kao i vlada. tesko je, mozda i politicki samoubistveno, usmjeriti masu prema toj nepostojecoj alternativi.

Link to comment
Elem, da živim u nekoj drugoj državi, pa da poželim da se ovde desi totalni slom i da vam svima skrešu plate 50% i da pola vas ostane bez posla, pa da vam tupim kako "to što ste zarađivali nije bilo realno" i da "morate da shvatite da ste vi deo problema", sa sve pozivanjem da se slučajno ne desi nešto vladajućoj garnituri i odgovornima jer je svaki ljudski život svetinja....što će se ionako desiti...:cry:
Овде смо гледали и много горе филмове, с много горим сценаријем. Одбијање да се штеди, трошење незарађеног, штампање незарађеног, поделу наштампаног, хиперинфлацију, плате од пет марака и тако то. Грчки сценарио према српском из деведесетих изгледа као двонедељни одмор на Миконосу.
Link to comment
Грчки сценарио према српском из деведесетих изгледа као двонедељни одмор на Миконосу.
Kao i srpska reakcija na bilo sta sto nam rade...
Link to comment
Ajde za trenutak da prihvatim krucijalni faktor oduzimanja svega tom efemernom telu zvanom elita, dakle nekih 20.000 ljudi i par grčkih multimilijardera. Okej. Ono što mi prvo upada u oči je da u ovih 3-4 nedelje koliko sva halabuka oko krize traje, nijedan PeraMikaŽika iz Atine ili Grčke nije zucnuo o eliti, o multimilijarderima. Pa kod nas poturi mikrofon bilo kome na ulici, pričaće o Miškoviću, Dinkiću, kontroverznim bizmismenima, ja se naslušao intervjua sa običnim svetom Grčke u prošlih nekoliko nedelja onoliko, niko ni da pomene tu famoznu elitu. Samo vladino stezanje kaiša i da će imati manje para.
Naravno da ih niko ne pominje, niko ih nikada neće ni pominjati. Zbog toga i zaslužuju sve što im se dešava (a ne zbog toga što je raja kao trošila silne milijarde bahato). Sve neka ide po starom, sa istim ljudima koji su dotle i doveli.
Link to comment
Kao i srpska reakcija na bilo sta sto nam rade...
gace dole pa golom guzicom u koprive, to je u narodu uvek najbolje lecilo krizu u drustvu i ekonomiji.alternative su: 1. mlacenje pitona po glavi na panju tuckom za meso2. nabijanje ljutih leskovackih papricica u dupe3. sedanje golom guzicom na srcu i soljenje guzice posle toga
Link to comment
Grčka bi trebala da razmisli o prodaji nekih od nenaseljenih ostrva kako bi skratila svoj dug, smatraju politički saveznici nemačke kancelarke Angele Merkel. Josef Šlarman i Frank Šafler su rekli za nemački Bild da Grčka treba da proda udeo u državnoj imovini i tako prikupi više novca.
Nije mi teško da pretpostavim kojom brzinom i uz kakva opravdanja bi to uradili u Srbiji da imamo makar jedno nenaseljeno ostrvo.
Link to comment
Nije mi teško da pretpostavim kojom brzinom i uz kakva opravdanja bi to uradili u Srbiji da imamo makar jedno nenaseljeno ostrvo.
mozemo da prodamo suboticu, tamo nema nista zanimljivo. :)
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...