Jump to content
IGNORED

Grčka - enormni dug, protesti oko mera štednje


Mp40

Recommended Posts

Pa sad ne znam, cenim da su mogli da bi i udarili tj. da su udarili šta su mogli.. Nisam pratio pažljivo šta je Siriza po tom pitanju uradila od izbora. Mislim da ljudi generalno precenjuju obim korupcije u odnosu na ukupne potrebe za javnom potrošnjom, kao i mogućnost da se na kratak rok korupcija znatno umanji. To je  potpuno različit red veličina. Za neke znatnije pomake u tom pogledu je potrebno nekoliko generacija. U svakom slučaju Siriza, kao nekompromitovana u ranijem periodu, ima veći legitimitet da sprovede bolne a neophodne reforme nego prethodne političke garniture koje jesu ogrezle u kleptokratiji.

 

To bi, naravno, bilo ok da su na toj platformi dobijeni izbori. Ali nisu.

 

I zato ja idem na Ganglije Mancu ponavljajuci da je legitimitet vlasti Sirize jednak kao i Vucicev - zasniva se na percepciji postenja i rada a ne na konsekventnoj platformi jer im je politika potpuno sizofrena.

Edited by Budja
Link to comment

To bi, naravno, bilo ok da su na toj platformi dobijeni izbori. Ali nisu.

 

I zato ja idem na Ganglije Mancu ponavljajuci da je legitimitet vlasti Sirize jednak kao i Vucicev - zasniva se na percepciji postenja i rada a ne na konsekventnoj platformi jer im je politika potpuno sizofrena.

 

Ne mogu opet Budjo...

Link to comment

To bi, naravno, bilo ok da su na toj platformi dobijeni izbori. Ali nisu.

 

I zato ja idem na Ganglije Mancu ponavljajuci da je legitimitet vlasti Sirize jednak kao i Vucicev - zasniva se na percepciji postenja i rada a ne na konsekventnoj platformi jer im je politika potpuno sizofrena.

 

U pravu si politika im je u velikoj meri šizofrena i nelegitimna jer su drugu priču guslali dok nisu došli na vlast. Sa druge strane ne može se reći da nisu pokušali sve što je u njihovoj moći da ublaže uslove kreditora, uključujući i onaj farsični referendum. Ali ne ide ovi su bili jači. Pored toga imali su i kontradiktoran mandat tj. da ostanu u EU i evrozoni a da ne prihvate zahteve kreditora. Tj. "što je babi milo......"

Kad su ih krerditori hladno odbili mogli su ili da prihvate njihove zahteve ili, po meni, da odvedu Grčku u još veću katastrofu. Mislim, ne znam, da i grci to shvataju pa kad već mora to što mora bolje da to uradi Siriza koja nema repove iz prošlosti. Možda neko ko to više prati ima bolje objašnjenje.

 

Da im nije baš sve crno govori ovo(ako se ovima sa B92 može bilo šta više verovati)

 

 

Atina -- Pregovori Grčke i Kine o veoma izdašnom i dugoročnom sporazumu o ekonomskoj saradnji su u završnoj fazi, piše grčki list Katimerini.

 http://www.b92.net/biz/vesti/svet.php?yyyy=2017&mm=05&dd=02&nav_id=1256034

Link to comment

Budjo, kada dve stvari imaju neke zajednicke osobine to i dalje ne znaci da su iste (jednake).

 

Ja ne kazem da su Vucic i Cipras i njihove vlade jednake.

Ja govoirm o legitimitetu tih vlada, a koji se zasniva na vrlo slicnim faktorima: postenje i "naporan rad".

 

Da li je klijentelizam Sirize jednak kao SNSov u poznom periodu, to ne bih znao reci. Ali ne crpi se legitimitet iz klijentelizma.

Link to comment

varufakis napisao knjigu o pregovorima pre dve godine.

 

Adults in the Room by Yanis Varoufakis review – one of the greatest political memoirs ever?

 

Varoufakis began on the outside – both of elite politics and the Greek far left – swerved to the inside, and then abruptly abandoned it, after he was sacked by his former ally, Greek prime minister Alexis Tsipras in July 2015. He dramatises his intent throughout the crisis with a telling anecdote. He’s in Washington for a meeting with Larry Summers, the former US treasury secretary and Obama confidant. Summers asks him point blank: do you want to be on the inside or the outside? “Outsiders prioritise their freedom to speak their version of the truth. The price is that they are ignored by the insiders, who make the important decisions,” Summers warns.

 

Elected politicians have little power; Wall Street and a network of hedge funds, billionaires and media owners have the real power, and the art of being in politics is to recognise this as a fact of life and achieve what you can without disrupting the system. That was the offer. Varoufakis not only rejected it – by describing it in frank detail now, he is arming us against the stupidity of the left’s occasional fantasies that the system built by neoliberalism can somehow bend or compromise to our desire for social justice.

 

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

 

 

“While the Europeans are acting towards Greece like medieval leeches, the Chinese keep bringing money,” said Costas Douzinas, the head of the Greek Parliament’s foreign affairs and defense committee and a member of the governing Syriza party.

 

Ako jedna zemlja profitirala od EEZ i EU to je Grcka - nekih 300 milijardi direktnog transfera tokom 30 godina ne racunajuci dugove koje su napravili.

Dalje sipanje para u ovakve koruptne rupe bez dna a da se istovremeno ne insistira na kulturnim promenama i obrazovanju nema nikakvog smisla.

Umesto da se cenkaju o procentima budzetskog deficita, trebali bi da razgovaraju o skolskim i univerzitetskim programima kao i kakve gluposti i lazi objavljuju i kako sistematski zaglupljuju populaciju demagoskim nacionalizmom.

Link to comment

De su Grci šta rade

Došao žuti čovek da pije vodu iz pirejskog zaliva, a Grci ko Grci, razbijaju žute tanjire i broje žute novce. Možda grešim ali mi se čini da ih ne ženira puno nijedna situacija severno od vardarske makedonije na severu i Konstantinopolja na istoku

Link to comment

...a da se istovremeno ne insistira na kulturnim promenama i obrazovanju nema nikakvog smisla.

 

Tacno, tako je, tu zbora nema: treba pod hitno od Grka napraviti neke Svajcarce, Svedjane ili barem Lihtenstajnce.

I da oprave zube  :fantom:

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...